Časté močení: Jak často je už moc? Jaké jsou příčiny? Pomůžu si sám? A kdo mě konečně vyléčí?

  • Redakce Proerecta.cz
  • 3 února, 2021

Časté močení je močení, které se četností vymyká z normálu. Bohužel sebou nese komplikace. Omezuje vaše denní fungování, kvůli nutkání se neumíte soustředit a soustavným běháním na záchod ztrácíte čas.

Co je horší, časté močení vás budí během noci, kvůli čemu se pořádně nevyspíte, budíte partnerku a přes den jste unavený pouze kvůli močení.

Časté močení má běžné a nerizikové příčiny, které lze úspěšně a rychle léčit. Může však prokazovat i závažnější komplikace. Podívejme se proto na nejčastější příčiny, na to, jak časté vlastně časté močení je, jak si pomůžete sám doma a kdy je správný čas navštívit urologa.

Poradíme se vším, a pokud odpovědi nenajdete, klidně nám zavolejte na +420 607 657 370 nebo napište na info@proerecta.cz 🙂

časté močení

Rychlá fakta o častém močení

  • Postižený močí 8 a vícekrát za den
  • Budí se 1, 2 nebo vícekrát během noci
  • Časté močení omezuje kvalitu života
  • Příčiny lze rychle vyléčit, pokud nejsou závažné
  • U diabetiků a dalších pacientů je časté močení běžné

Pro zmírnění častého močení, úlevu močových cest a prostaty doporučujeme rostlinné tobolky Proerecta PROSTATE.

Navozují normální stav prostaty a močových cest, vyživují je a prokrvují, díky čemu fungují správně.

Nenechte si omezovat svůj komfort častým močením. PROSTATE vám doručíme do 48 hodin a ihned tak můžete začít s cílenou ochranou.

Proerecta PROSTATE balení

Kdy je močení normální a kdy už je časté?

časté močení

Pokud v poslední době močíte častěji, než běžně a začíná vás to omezovat na životním komfortu, jde o časté močení. Normální je močit 6 až 8x denně.

Tělo se močením zbavuje odpadních látek a tekutin. Moč obsahuje kyselinu močovou, močovinu a odpad. Moč se hromadí v močovém měchýři. Když se naplní, vznikne nutkání a v tomto okamžiku se vám začne chtít na malou.

Zdravý člověk má nad měchýřem kontrolu a dokáže nutkání potlačit. Postižený, který nutkání neumí regulovat, trpí inkontinencí, a tedy samovolným únikem (obvykle menšího množství) moči.

U častého močení mluvíme pouze o frekvenci močení, což je počet návštěv toalety za den i za noc. Častá frekvence znamená více než 8x za den při pitném režimu 2l tekutin denně.

Je to ale pouze hrubé číslo. Frekvence závisí také od pohlaví, věku, váhy, stravování, zdravotního stavu, nemocí a užívání léků a podobně. I dětský močový měchýř je malý, proto děti močí častěji a tak je to správně.

Časté močení v noci

časté močení v noci

Produkce moči během noci klesá, díky čemu se zdravým mužům v noci močit nechce, respektive je částečně naplněný měchýř nebudí.

Nykturie je definovaná jako opakované buzení ze spánku kvůli potřebě močit. Postižený po vymočení usíná, bohužel často nevydatně a ráno je unavený.

Bohužel časté noční močení mívá stejné příčiny jako to denní. Od nadměrného pití tekutin přes zvětšenou prostatu, záněty močových cest až po diabetes nebo selhání ledvin. Opět proto sledujte, zda se kromě močení neprojevují i další komplikace a snažte se co nejrychleji dostat na vyšetření.

Pravděpodobné příčiny častého močení

Močová soustava je složitý systém a složitá je i jeho funkce. Existují různé stavy a vlivy, které ji nutí pracovat aktivněji.

  • Lidé močí častěji kvůli stravovacím návykům a nadměrnému nebo nesprávnému pitnému režimu. Pije se káva a kofeinové nápoje, alkohol, šťávy a džusy, které močovou soustavu dráždí. Problémem jsou velké objemy tekutin, které dnešní lidé vypijí za den. Doporučené jsou 2 litry tekutin a v případě zvýšené zátěže až 3l. Prostě pijte, když máte žízeň.
  • Úplně běžné je nachlazení a časté močení kvůli podchlazení močové soustavy. Proti nachlazení lidé zvyšují pitný režim a pijí bylinkové čaje, často s močopudnými účinky (kopřiva, bříza, pampeliška, přeslička, žebříček a další – tyto rostliny a extrakty z nich obsahuje i Proerecta PROSTATE).
  • Dále nervozita a strach, během kterých se organismus snaží zbavit „zátěže“ (moč, stolice nebo obsah žaludku) pro případ útěku.
  • Časté močení může ale poukazovat na vážnější stav. Problémy s ledvinami, močovou trubicí, měchýřem nebo prostatou. Častěji močí i diabetici a těhotné ženy. I běžné nachlazení vás požene na malou častěji.
  • U mužů je velmi častou příčinou zvětšená nebo zanícená prostata (léčba zvětšené prostaty zde). Riziko roste věkem. Zduřená prostata tlačí na močovou trubici, přes kterou moč proudí pomalu, nevydatně a po malých částech. Připojuje se bolest a potřeba tlačit, aby moč vytekla.
úzkostdiuretika (léky podporující močení)poruchy nervového systému (mozková příhoda, poranění míchy)
hyperaktivní močový měchýřnápoje a potraviny s diuretickými účinkyinfekce a zánět močových cest
inkontinenceozařování pánvenádory v pánevní oblasti
sexuálně přenosné nemociledvinové kameny a blokování močových cestrakovina močového měchýře
diabeteszměna funkce ledvinbenigní hyperplazie prostaty (BHP)
Další příčiny častého močení

Je časté močení to samé, co polyurie nebo inkontinence?

inkontinence, samovolný únik moči
Inkontinence není časté močení, časté močení ale může být součástí inkontinence.

Vždy záleží na objemu moči, kterou za den vyloučíte.

  • O polyurii se jedná, když je denní objem moči 3 litry nebo více. Polyurie často trápí diabetiky nebo muže, kteří užívají diuretika (močopudné léky). Příčinou bývá nadměrné pití kvůli silné žízni, uvolňování rozsáhlých otoků a stav, který z organismu vylučuje vodu nadměrně.
  • O inkontinenci mluvíme u jakéhokoliv vůlí neovladatelného úniku moči. Častější je u starších lidí, ale mezi běžné příčiny patří stres, strach a úzkost, stahy svalů močové soustavy, poruchy funkce močového měchýře, poruchy nervového systému, nemoci prostaty a cévkování pacientů.

V článku tedy neuvažujeme ani s polyurií ani s inkontinencí. Sledujeme stav, kdy jinak zdravý muž začne náhle močit častěji z „běžných“ a jednoduše léčitelných příčin.

Kdy mám být opatrný?

Pozornost zbystřete, pokud se k častému močení přidají další nepříjemné stavy. Všímejte si, zda:

Pokud se tyto stavy objeví, doporučujeme zajít na urologii, protože na internetu se cílené pomoci nedohledáte.

Diagnóza a vyšetření

Problémy s močením řeší urolog. Najděte si nějakého ve svém okolí, případně jděte za praktickým lékařem, který vás na urologii předepíše.

Na co se urolog zeptá?Jak vás bude testovat?
– na frekvenci močení (doporučujeme vést si deník)
– zda a jaké léky užíváte
– co a kolik za den vypijete (všechny tekutiny včetně kávy, alkoholu, limonád)
– na změny moči (barva, konzistence, vůně)
f
Dotazy lékaře a možné testy

Léčba

Běžné nachlazení léčbu nevyžaduje. Léčí se až pokročilejší a závažné komplikace, které ohrožují zdraví. Časté močení se tedy vždy léčí na základě hlavní příčiny.

  • Pokud je příčinou cukrovka, během celé léčby se musí hladina cukru udržet pod kontrolou.
  • V případě infekce a zánětu močových cest se podávají antibiotika, léky tlumící zánět, případně analgetika, pokud močení doprovází bolest. V případě hyperaktivního měchýře se podávají léky tlumící svalové kontrakce. K zánětům se může dokonce přidat i špatná erekce nebo problémy s vyvrcholením během sexu.
  • V případě různých úrazů nebo abnormalit močové soustavy je potřeba tyto vlivy vyléčit.
  • Duševní příčiny vyřeší psycholog nebo jiné terapeutické poradenství.
  • Rekvalifikace močového měchýře je terapie, během které se oddaluje vymočení a měchýř se tak „učí“ zadržovat moč déle. Terapie trvá přibližně 12 týdnů.
  • Časté močení lze řešit i chirurgicky. Během operace se pod kůži implantují drobné nervové stimulátory, které stimulují pánevní dno a upravují svalové kontrakce.

Co mohu dělat sám doma proti častému močení? (prevence a úleva)

Ideální je cvičit močový měchýř a svalstvo pánevního dna. Nejjednodušší jsou Kegelovy cviky.

Kegelovo cvičení posiluje svaly pánve a okolí hráze. Dokáže zmírnit také inkontinenci. Cvik spočívá v zatahování a uvolňování svalů, které používáte na zastavení močení.

Svaly zatahujte na 2 vteřiny 20x po sobě a sérii opakujte 3x denně. Je ale potřebná trpělivost a pravidelnost. Uspokojivé výsledky se dostaví za 1 až 2 měsíce.

Doma si také hlídejte příjem tekutin. Pijte pouze pokud cítíte žízeň a nezavodňujte se zbytečně. Nepijte dráždivé nápoje jako káva, alkohol a slazené perlivé limonády. Pijte čistou vodu, čaj, ředěné ovocné nebo zeleninové šťávy, zakysané a čerstvé mléko.

Snažte se stravovat zdravě, čerstvě a pestře. Jídla zbytečně nesolte a nekořeňte, vyhněte se pikantnímu jídlu a potravinám s umělými sladidly.

Vyzkoušejte na sobě upokojující a protizánětlivé účinky bylinek.

Mícháme je do bezpečných, rostlinných a nenávykových tobolek Proerecta PROSTATE.

1 tobolka denně, 60 tobolek v balení, 2 měsíce cílené péče, výhodná cena a rychlé doručení do 48 hodin.

Proerecta PROSTATE tobolky

Časté otázky na časté močení (FAQ)

Co signalizuje časté močení?

Z fyzických příčin je častý problém s ledvinami, močovými cestami a měchýřem, které trápí zánět a infekce. Dále zvětšená či zanícená prostata, která škrtí močovod. Příčinou může být i diabetes.

Je časté močení polyurie?

Záleží na objemu moči vyloučené za den. Pokud je vyšší než 2,5 až 3 litry, jde o polyurii. Člověk sice může močit často, ale kvůli nějaké příčině vymočí pouze malé množství moči, které nelze klasifikovat jako polyurii.

Jak časté močení už je příliš časté?

Člověk běžně močí 4 až 8x za den. Za časté se tedy považuje močení více než 8x za den nebo buzení během noci kvůli nutkání na močení.

Jak se mohu sám bránit častému močení?

– pijte méně tekutin (ale dodržujte aspoň 2l denně)
– nepijte alkohol, kofeinové nápoje, čaje s močopudným účinkem ani jiné diuretické nápoje
– v případě zánětu močových cest se nechte vyšetřit a dodržujte léčbu
– cvičte Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna
– doporučujeme vést si „deník močení“, a tedy jak často močíte, kolik moči přibližně vymočíte a jaké pocity máte. Na tyto informace se vás bude dotazovat lékař během vyšetření.

Je močení každých 30 minut normální?

Není. Pravděpodobně pijete příliš mnoho tekutin nebo máte zúžený močovod, který nepropouští moč plynule, což je opět důvodem k návštěvě lékaře (urolog pro muže, gynekolog pro ženy).

Může časté močení souviset s problémy s játry?

Ano, může, ale k močení by se připojily silné nevolnosti, nechutenství, zvracení, otoky a bolesti břicha.

Kdy bych měl kvůli častému močení navštívit lékaře?

Kdykoliv vás močení obtěžuje a komplikuje vám běžné fungování nebo vás budí během noci. K lékaři jděte okamžitě, pokud v moči najdete krev, zákal nebo zvláštní zápach, případně je močení náhle bolestivé nebo se vymočit nedovedete vůbec.

Proč se mi chce pořád močit, i když jsem se právě vymočil?

Příčinou je často zánět močových cest, který lze ale snadno léčit antibiotiky.

Proč jsem vymočil více moči, než vypil vody?

Objem moči zvyšují močopudné nápoje (alkohol, kofeinové nápoje, bylinkové čaje) a některé léky.
Pokud téměř nepijete, ale i přesto močíte, můžete trpět hyperaktivním močovým měchýřem, zvětšenou prostatou a infekcí močových cest.

Je časté močení přímým důkazem diabetu?

Přímým důkazem sice ne, ale pokud jste diabetik, můžete pociťovat nadměrnou žízeň a častější močení.

Je časté močení příznakem pohlavně přenosných nemocí?

Ano, některé pohlavní nemoci se mohou projevovat i častým močením společně s pálením a bolestí. Mění se i barva, konzistence a zápach moči.

Které léky se předepisují na časté močení?

– Oxybutynin (Ditropan XL, Oxytrol)
– Desmopressin acetate (Noctiva)
– Imipramine (Tofranil)
– Mirabegron (Myrbetriq)
– Tolterodin (Detrol)
– Darifenacin (Enablex)
– Solifenacin (Vesicare)
– Trospium
– Fesoterodine (Toviaz)
Seznam léků jsme dohledali na anglickém zdroji. V Česku se mohou předepisované léky či jejich názvy lišit.

Které potraviny způsobují časté močení?

Potraviny, které dráždí močový měchýř:
– káva, alkohol, slazené a sycené nápoje, ovocné a zeleninové šťávy
– kyselé druhy ovoce (citrusy, bobulovité ovoce)
– pikantní potraviny a kořeněná jídla
– čokoláda

Pomůže mi s častým močením brusinková šťáva?

Neexistují o tom vědecké důkazy a jelikož jde o kyselou ovocnou šťávu, močové cesty může dokonce dráždit. Pijte čistou vodu.

Zvyšuje se četnost močení věkem?

Ano. Starší muži a senioři trpí více zdravotními problémy, které mohou četnost močení zvyšovat (vysoký krevní tlak, cukrovka, infekce).

Kolikrát za noc je normální močit?

Přes 2/3 mužů nad 70 let močí aspoň jednou za noc, někdy i dvakrát. Podle studií je velice běžné, že s přibývajícím věkem se četnost nočního močení zvyšuje.

POKRAČUJTE VE ČTENÍ:

Zánět prostaty (prostatitida): Jak vzniká, jak se projevuje, co máte dělat doma a jaká je nejrychlejší léčba?

zánět prostaty, prostatitida