Zvětšená prostata (benigní hyperplazie prostaty) – projevy, léčba a užitečné informace

 • Redakce Proerecta.cz
 • 25 dubna, 2022

Zvětšená prostata způsobuje bolest a problémy s močením. Lékařsky jde o benigní hyperplazii prostaty, která sice nezpůsobuje rakovinu prostaty, ale je hodně nepříjemná a omezuje život.

V článku vysvětlíme, jak se zvětšená prostata projevuje a jak lze zvětšení vyléčit.

Nezapomeňte, že prostata s vámi zůstane celý život. Proto je velmi zodpovědné nechat se co nejdříve vyšetřit, zjistit, zda není ohrožena zvětšením a snažit se žít co nejzdravěji, aby se udržela zdravá a vitální co nejdelší dobu i bez léčby.

zvětšená prostata, benigní hyperplazie prostaty
Prostata leží pod močovým měchýřem a v případě zvětšení na něj tlačí, vyvolává problémy s močením a bolestivé pocity

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ KE ZVĚTŠENÉ PROSTATĚ a nestíháte číst celý článek?

Napište nám na info@proerecta.cz nebo zavolejte na  +420 607 657 370 (Po-Pá 8-17 hod.). Poradíme, proč prostata roste a jak lze příznaky zmírnit. Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz. V problémech s prostatou se vyznáme díky dlouholeté praxi ve výrobě doplňků stravy pro muže.

Rychlá fakta o zvětšené prostatě

 • lékařský název pro nezhoubně zvětšenou prostatu a růst prostatické tkáně je benigní hyperplazie prostaty, hypertrofie prostaty nebo lidově zbytnění prostaty
 • nezhoubné zvětšení není rakovinou prostaty, není jejím příznakem a riziko rakoviny nezvyšuje
 • mírné zvětšení lze očekávat již po 40. roce života
 • po 80 letech má zvětšenou prostatu přes 90 % mužů
 • pravděpodobnost zvětšení prostaty se zvyšuje věkem
 • lze tvrdit, že téměř každý muž bude mít zvětšenou prostatu, pokud bude žít dostatečně dlouho
 • léčbu vyžaduje 20 až 30 % postižených mužů
 • zvětšení prostaty lze léčit podáváním léků, ve vážnějších případech operací
 • pro správnou funkci prostaty pro vás vyrábíme rostlinné kapsle Proerecta PROSTATE

DOPLNĚK STRAVY PRO DLOUHODOBĚ NORMÁLNÍ FUNKCE PROSTATY:

Bylinné tobolky Proerecta PROSTATE udržují prostatu funkční a vitální. Obsahují soubor extraktů z prospěšných rostlin, které udržují přirozené funkce prostaty (Saw palmetto, Kopřiva dvoudomá, Slivoň africká, česnek, kurkuma a bioperine z černého pepře).

Upozorňujeme, že Proerecta PROSTATE není lék, takže zvětšenou prostatu neléčí ani neslouží jako prevence před růstem. Kapsle lze bezpečně užívat i během předepsané léčby a dlouhodobě tak zvětšené prostatě prospívat.
Proerecta PROSTATE balení
Klikněte na tlačítko a podívejte se na účiny. Případnou objednávku vám doručíme do 48 hodin. Ihned tak můžete podpořit funkce prostaty a tlumit její nepříjemné příznaky.

Co přesně je zvětšená prostata?

Zvětšená prostata vzniká růstem prostatické tkáně, který způsobuje problémy s močením a nepříjemné pocity postiženého. Postihuje téměř všechny muže a pomalu se začíná rozvíjet již po 40. roce života. Odborně jde o benigní hyperplazii (hypertrofii) prostaty.

Problémem hypertrofické prostaty je hlavně fakt, že tlačí na močovou trubici a zhoršuje průtok moči. Problémy s močením, časté nebo bolestivé močení jsou hlavními a nejvážnějšími příznaky.

Zvětšená prostata není přímým projevem rakoviny prostaty, ale riziko musí vyloučit až lékař pomocí vyšetření a testů. Prostata totiž může růst i kvůli přítomnosti nádorů (karcinomů) na prostatě, které si postižený sám nedovede vyšetřit ani zjistit.

V jakém věku je zvětšená prostata nejčastější?

Zvětšená prostata trápí hlavně starší muže nad 50 let. Vyskytnout se může již ve 30 letech, takže si ji nechte určitě vyšetřit. Po 70 letech má zvětšenou prostatu prakticky každý muž.

S čím si lze zvětšenou prostatu splést?

Příznaky se mohou podobat na jiné komplikace s prostatou a močovými cestami. Postižený si zvětšení může splést s rakovinou prostaty, překážkou v močové trubici (obstrukce moči), dysfunkcí močového měchýře, infekcí či zánětem močových cest a podobně. Je důležité nechat negativní stavy zkontrolovat urologem. Jde o poměrně malou oblast, takže se příznaky mohou vzájemně prolínat.

Kde najdu informace o zvětšené prostatě podle MKN?

Podle Mezinárodní klasifikace nemocí najdete zvětšenou prostatu pod kódem N40.

Proč se vlastně prostata zvětšuje?

Přesná příčina nezhoubného zvětšení prostaty zatím není známá. Nadměrný růst postihuje především starší muže nad 50 let a seniory. Vědci se přiklánějí názoru, že s přibývajícím věkem se mění hladiny hormonů a vzniká dlouhodobá hormonální nerovnováha.

Věk přispívá i změnám funkcí buněk ve varlatech, které zodpovídají za produkci testosteronu a dalších androgenů (Leydigovy buňky). Tyto změny podněcují růst prostaty, ve které se množí svalová a vazivová vlákna.

Hyperplazie prostaty je tzv. nodulární, co znamená, že množení buněk se soustřeďuje pouze do určité části těla a vytváří tam uzly tkáně (noduly – uzliny). Zbytnělé noduly se nacházejí hlavně v centrální části prostaty v místě, kterým prochází močová trubice.

Negativní hormonální změny vyvolává i nezdravá životospráva, a tedy špatná strava, zlozvyky jako kouření a pití alkoholu, fyzická neaktivita a sedavý způsob života.

Je zajímavé, že muže, kterým byla v mladosti odstraněna varlata, zvětšování prostaty obvykle neohrožuje.

Rizikové faktory zvětšování prostaty:

Tyto faktory nemusí prostatu automaticky zvětšovat. U mužů, kteří nimi trpí je riziko vyšší.

 • vyšší věk – čím je muž starší, tím je výskyt častější
 • dědičnost – pokud se zvětšení objevilo u otce, dědečka nebo jiných mužů v rodině
 • zvýšená hladina testosteronu
 • nezdravá váha a obezita
 • zvýšený krevní tlak (hypertenze)
 • cukrovka (diabetes)
 • nezdravé stravování
 • nezdravá životospráva
 • zlozvyky (alkohol, cigarety, časté pití kofeinových nápojů)

3 stupně zvětšené prostaty

Podle problémů s močením lze zvětšení prostaty rozdělit na 3 stupně závažnosti negativních příznaků:

 1. stupeň – postižený močí častěji, má mírný problém spustit tok moči a močení může trvat déle. Průtok moči je slabší, takže muž napíná břišní svalstvo, aby močení urychlil a vymočil co nejvíce. U postiženého se zatím nehromadí zbytková moč a dovede se vyprázdnit najednou.
 2. stupeň – zde již v měchýři zůstává po vymočení zbytková moč, proto má muž silnější nutkání a potřebuje močit mnohem častěji. Kvůli přítomnosti moči v měchýři roste riziko množení bakterií a infekcí močové soustavy.
 3. stupeň – zbytková moč je přítomná téměř pořád, kvůli čemu se měchýř roztahuje a může dojít k natažení jeho stěn. Častá je inkontinence, retence moči a stav ohrožuje i zdraví ledvin.

Zdůrazňujeme, že je vhodné zajít za urologem i v případě, že jsou komplikace zatím pouze mírné, ale registrujete je pravidelně.

Jak veliká je normální a zdravá a jak zvětšená prostata?

Normální a zvětšená prostata

Zdravá prostata dospělého muže má velikost kaštanu, vlašského ořechu nebo golfového míčku. Průměrně měří kolem 4x3x2 centimetry a váží 20 až 25 gramů. Objem normální prostaty je kolem 20 cm3. Tuto velikost si prostata udrží do přibližně 40 let, poté začíná růst. Urologové rozlišují objem prostaty jako malý, střední a veliký.

Velikost se může různě měnit od muže k muži a je normální, když má vysoký a silněji stavěný muž větší prostatu, než nízký a štíhlý muž. Ne vždy tak musí jít o rizikové nezhoubné zvětšení.

 • malá prostata má objem 20 až 40 ml a hmotnost 20 až 70 g
 • střední prostata – objem do 80 ml, hmotnost do 125 g
 • velká prostata – objem do 100 ml, hmotnost do 125 g (pozor, velká prostata nemusí znamenat, že je rizikově zvětšená – záleží na celkové tělesné velikosti muže)

Zvětšená prostata může dosáhnout 3 až 4násobek své původní velikosti a hmotnosti. Existují i extrémní případy, kdy zvětšená prostata vážila více než 500 gramů (!!).

Za rizikově zvětšenou prostatu lze považovat tu, která způsobuje nepříjemné příznaky, komplikace a bolesti (je symptomatická).

Je pouze mírně zvětšená prostata nebezpečná?

Pokud nezpůsobuje nepříjemnosti, mírné zvětšení není nebezpečné, nevyžaduje léčbu a prostata dál růst nemusí.

Je moje prostata zvětšená, pokud má 60 nebo 70 ml?

Záleží, zda taková byla i původně. 60 až 70 ml je ale pořád objem malé až střední prostaty, která nemusí způsobovat problémy.

Kdo změří a zjistí velikost prostaty?

Urolog zjistí velikost a zvětšení prostaty pohmate nebo některou zobrazovací metodou

Přesnou velikost prostaty a to, zda je rizikově zvětšená, zjistí urolog. Některá vyšetření může provádět i praktický lékař, ten vás ale pravděpodobně pošle na odborné vyšetření na urologii.

Během vyšetření urolog prostatu orientačně prohmatá lubrikovaným prstem v rukavici přes konečník. Použít může také transrektální ultrazvukovou sondu úzkou jako tužka, kterou zavede rovněž do konečníka. Pořízený snímek zobrazí velikost prostaty a také podezřelé útvary a ložiska, které by upozornily na riziko rakoviny.

Součástí vyšetření prostaty je i test krve pro změření hodnot prostatického specifického antigenu (PSA) a test moči na přítomnost krve a infekce. Správný průtok moči zjistí tzv. uroflowmetrické vyšetření.

Jak vysoká hodnota PSA v krvi prokazuje zvětšenou prostatou?

Hodnota PSA je mu mužů mezi 40 až 59 lety 0 až 3,5 nanogramů na ml krve. Hodnota stoupá s věkem a kolem 70 let je to až 6,5 ng na ml. Zvětšená prostata hladinu PSA zvyšuje, ale hodnotu zvýší i jiné podráždění prostaty jako zánět, ale i rakovina. Hladinu změří lékař z krve, a pokud bude podezřele vysoká, provede další vyšetření. Vysokou hodnotu PSA mohou mít i muži s nezvětšenou prostatou.

Předběžné vyšetření prostaty u praktického lékaře

Praktický lékař se bude ptát na všechny příznaky, které se u vás objevily a na jejich vliv na kvalitu života.

Bude se ptát na vás pitný režim a množství přijatých nápojů, frekvenci močení, objem moči a případné úniky moči (močová inkontinence).

Praktik vám může prohmatat břicho, oblast žaludku a genitálií. Kontrolu prostaty přes konečník obvykle provádí až urolog. Praktik může nařídit krevní test pro zjištění stavu ledvin a hladiny antigenu PSA. Z testu moči může zjistit hladinu cukru, přítomnost stop krve nebo infekce.

Kam a za jakým lékařem mám jít se zvětšenou prostatou?

Zvětšení prostaty a jakékoliv jiné problémy s močením a močovou soustavou řeší urolog na urologické klinice. Negativní příznaky mohou mít i jinou příčinu, třeba záněty a infekce močové soustavy (projeví se pálením a řezavou bolestí). Ne vždy je na vině právě zvětšená prostata.

Na urologii se můžete objednat přímo, případně se obraťte na svého praktického lékaře, který vás na urologii předepíše. Vhodné je také vyšetření na andrologii.

Jaké má zvětšená prostata příznaky?

Příznaky benigní hyperplazie prostaty jsou nepříjemné a rapidně zhoršují kvalitu života přibližně u 30 % mužů. Ti budou potřebovat léčbu. Nejčastějšími přízanky jsou problémy s močením, bolest a nepříjemné pocity v oblasti prostaty a jejího okolí.

Základní definice zvětšení prostaty pouze na základě příznaků zatím neexistuje. Zatím, co se u některých mužů příznaky rozvinou, u jiných se hyperplazie nijak závažně neprojeví. Muži o ní často vůbec netuší.

Tyto projevy se mohou objevit samostatně nebo společně:

 • problém přirozeně začít a ukončit močení
 • časté močení a časté nutkání na močení, klidně 8 až 10x za den nebo častěji
 • přerušovaný tok moči
 • tlak, bolest a nepříjemné pocity během snahy vymočit se kvůli tlačení prostaty na močovou trubici
 • urgentní potřeba močit, která se objeví v řádu vteřin
 • potřeba nočního močení (nykturie) cca. 2-3x za noc
 • slabý a nevýrazný proud moči
 • zůstatek moči v měchýři nebo močové trubici po vymočení
 • samovolný a náhodný únik moči (močová inkontinence)
 • okapávání moči po vymočení, zápach a znečištění prádla

U mužů někdy dochází k úniku moči už během cesty na toaletu, protože je nutkání přepadne náhle a než se k toaletě dostanou, stihne se uvolnit malé množství moči. Pokud není vymočení kompletní, moč může unikat i po vymočení, a tedy opět mimo toaletu.

Moč může uniknout i během námahy a náhlého zvýšení nitrobřišního tlaku. Často při kýchnutí, smíchu, zívání nebo zvedání těžké váhy. Tento únik se odborně nazývá stresová inkontinence.

Doprovází zvětšení prostaty vždy bolest?

Pokud je zvětšení pouze mírné, prostata ani močení nemusí být bolestivé.

Vliv zvětšené prostaty na močení

Zvětšená prostata zhoršuje močení dvěma způsoby:

Zbytnělá prostatická tkáň přímo tlačí na močovou trubici, kterou obklopuje. Trubice je tak zúžená a moč přes ni neproudí bez problémů. Proto muži musí během močení silněji zatlačit. Tehdy jde o statickou překážku v močení.

Hyperplazie může zároveň zvyšovat svalový tonus (napětí hladkého svalstva). Napjaté svaly taktéž vedou k problematickému močení. To je dynamická překážka v močení.

Léčba zvětšené prostaty

Konkrétní léčba vždy závisí od závažnosti příznaků. Pokud jsou pouze mírné nebo vůbec žádné, lékař léčbu nemusí předepsat. Léčba se obecně předepisuje „pouze“ 20 až 30 % pacientů. Ostatním je doporučena hlavně zdravá životospráva, která zvětšování pomáhá zpomalit. Doporučujeme pravidelné návštěvy urologa po roce až dvou, aby lékař zjistil, zda se stav nezhoršuje.

Při středně závažných příznacích, které již omezují kvalitu života, lékař předepíše léky pro zmenšení velikosti prostaty a uvolnění močového měchýře.

Operace zbytnělé prostaty má smysl u mužů, kterým léky nezabraly a mají velmi těžké a závažné příznaky, které rapidně omezují pohodlné žití.

Proč bych měl zvětšenou prostatu léčit?

Protože může zhoršovat a komplikovat močení. Zároveň může růst pokračovat, co způsobí tlak a bolest v oblasti prostaty.
Prostata může přestat fungovat správně a nebude tak produkovat dostatek prostatické tekutiny, která je součástí ejakulátu a pomáhá spermiím přesouvat se.

Léky na zvětšenou prostatu

Lékař předepíše léky, pokud jsou příznaky vážnější, ale nezabere úprava životosprávy a zařazení „babských rad“.

Alfa-blokátory

Úkolem alfa-blokátorů je uvolnit svalstvo v oblasti prostaty a ve spodní části močového měchýře (léčiva alfuzosin, doxazosin, silodosin, terazosin a tamsulosin v různých lécích). Cílem je usnadnit močení a nenamáhat se tolik při vytlačování moči. Uvedená léčiva mají přibližně podobné účinky

Anticholinergika

Anticholinergika pomáhají uvolnit příliš aktivní a napjatý sval močového měchýře.

Inhibitory 5-alfa reduktázy

Inhibitory této skupiny pomáhají zmenšit zbytnělou tkáň prostaty (finasterid, dutasterid).

Diuretické (močopudné) léky

Pomáhají zrychlit tvorbu moči. Diuretika se proto užívají přes den, aby se během noci tvořilo méně moči a pacient se kvůli močení nebudil.

Opačný účinek mají desmopresiny, a tedy léky, které moč zahušťují, tvorbu moči zpomalují a během noci se jí vytváří méně.

Nezapomeňte, že rostlinné kapsle Proerecta PROSTATE můžete užívat zároveň s léky na zvětšenou prostatu a také po případné operaci prostaty.

Obsahují extakty z bylin, které normální funkci a zdraví prostaty prospívají.

Proerecta PROSTATE tobolky

Zavedení cévky (močového katetru)

Pokud je prostata natolik zvětšená, že blokuje průtok moči a způsobuje až chronickou retenci moči (neschopnost vymočit se přirozeně), je potřeba zavést přes močovou trubici cévku až do měchýře a moč odvádět uměle. V některých případech se cévka zavádí přes otvor v břiše nad stydkou kostí.

Retence může navíc způsobit protlačení svěrače močového měchýře, kvůli čemu může moč unikat v malém množství, ale soustavně.

VIDEO: Zavedení močového katétru (cévkování)

Méně invazivní zákroky pro zvětšenou prostatu

Tyto léčebné postupy následují, pokud léčba pomocí léků nezabírá a nepřináší očekávané výsledky. Cílem méně invazivních postupů je zmírnit negativní projevy hyperplazie prostaty. Lékař se bude snažit odstranit zvětšenou prostatickou tkáň, postižené části prostaty a zprůchodnit odtok moči pro pohodlné žití.

Upozorňujeme, že se nemusí jednat o trvalé řešení problému a existuje riziko, že se prostata bude opět zvětšovat.

Transuretrální radioablace prostaty

Zničení zvětšené tkáně pomocí cytoskopu a radiofrekvenční energie přes močovou trubici.

Transuretrální mikrovlnná terapie

Přes močovou trubici se zavede přístroj vysílající mikrovlnné záření. Na postižené části prostaty působí teplo, které ničí tkáň.

Transuretrální elektrovaporizace

Pomocí resektoskopu zavedeným přes močovou trubici se k postiženým částem prostaty vysílají elektrické výboje, které je odpařují (vaporují).

Termoterapie (terapie teplem)

Přes močovou trubici se k prostatě vsune speciální balonek naplněný horkou vodou, která ničí zvětšenou tkáň.

Prostatický stent

Stent je drobný nástroj, pomocí kterého lékař rozšíří zúženou část močové trubice, na kterou zvětšená prostata naléhá. Stent na místě zůstává trvale nebo pouze na určitou dobu.

Ultrazvuková terapie

Přes konečník se prostatě zavede ultrazvuková sonda. Vysokofrekvenční zvuková vlna ničí postiženou tkáň.

Chirurgická léčba a operace zvětšené prostaty

Operace zvětšené prostaty je až posledním krokem léčby, pokud ostatní metody nezaberou. Operace je vhodná při dlouhodobě zvětšené prostatě.

Operace se provádí přes močovou trubici, a tedy transuretrální cestou. Výjimkou je pouze otevřená prostatektomie, kdy lékař provede řez přes břicho nebo hráz.

Transuretrální resekce prostaty

Cílem je odstranit překážku bránící odtoku moči. Nástroj resektoskop se přes močovou trubici vsune až do měchýře, přes který lékař z prostaty odřízne zvětšenou a překážející tkáň pomocí drátěné smyčky. Kousky tkáně se z měchýře vypláchnou a pošlou na rozbor pro zjištění rakoviny. Pro močení se na několik dnů zavádí cévka.

Pokud je prostata velká a těžší než 100 g, lékař nařídí jinou operační metodu.

VIDEO: Transuretrální resekce prostaty

Laserová resekce prostaty

Zákrok je podobný předešlému s rozdílem, že místo drátěné smyčky používá laserový paprsek. Metoda je šetrnější, dochází k menšímu krvácení a pacient je připojen na cévku kratší dobu.

VIDEO: Laserová operace prostaty
Probíhá laserová operace prostaty přes močovou trubici nebo konečník?

Prostata se operuje přes močovou trubici nebo přes otvor v břiše. Přes konečník se prostata pouze vyšetřuje.

Otevřená retropubická prostatektomie

Lékař malým řezem v dolní části břicha nebo oblasti hráze odhalí měchýř a prostatu. Cílem prostatektomie je odstranit celou prostatu.

VIDEO: Radikální prostatektomie

Rezūm – léčba zbytnělé prostaty vodní párou

Na vybrané části prostaty působí přes močovou trubici horká vodní pára a odstraňuje je.

VIDE: Léčba zvětšené prostaty metodou Rezūm

Transuretrální incize prostaty

Cílem zákroku je rozšířit močovou trubici a to pomocí výbojů elektrického proudu nebo laserového paprsku.

Embolizace prostatických cév

Do cév, které prostatu zásobují krví, se vpraví plastové mikrokorálky. Cílem je snížit prokrvení prostaty, které vede k jejímu zmenšení. Metoda je poměrně nová, méně komplikovaná a oproti chirurgickým zákrokům šetrnější.

VIDEO: Embolizace prostatických cév pro snížení prokrvení
Jak dlouho se léčí zvětšená prostata?

Operační zákroky mají účinnost do několika týdnů, než se stihnou zahojit rány.
Léčba léky účinkuje do několika týdnů.
Zlepšení stavu pomocí změn životosprávy si vyžádá až několik měsíců.

Lze zvětšenou prostatu vyléčit nebo se pouze tlumí další zvětšování?

Cílem léků je zbytnění tlumit a bránit dalšímu zvětšování. Cílem operací je odstranit zvětšenou tkáň, ale případný další růst nelze předem vyloučit. Pokud se prostata odebere celá, již více nemá co růst.

Kdy je nutná operace zvětšené prostaty?

Prostatu je potřeba operovat a zmenšit v případě, že se to nepovedlo pomocí léků ani změny svých návyků.

Mohu mít po operaci prostaty zvětšená varlata?

Ano, může se stát, že po operaci prostaty otečou varlata, šourek nebo i penis. Příčinou je otok a tekutina, která se zatím nestihla vstřebat do těla.

Jaké jsou rady lékaře na zvětšenou prostatu?

Důkladně sledovat, zda se neprojevují žádné komplikace s močením ani bolest, pravidelně chodit na preventivní prohlídky a žít zdravý životem.

Pomůže mi se zvetšenou prostatou nějaký lidový léčitel?

Nedoporučujeme, protože tito lide nemají lékařské vzdělaní a stav prostaty nezjišťují vyšetřovacími metodami. Nikdy nevíte, komu přesně a za co vlastně platíte a zda je „pomoc“ těchto peněz vůbec hodna. Tito lidé vám obvykle doporučí bylinky nebo směsi rostlin, které jmenujeme níže.

Má zvětšená prostata co do činění s psychosomatikou?

Podle zastánců psychosomatiky zvětšená prostata zrcadlí duševní nepokoj muže, pocity viny a selhání. Ani zde ale nejde o názory seriozních lékařů ani zjištění vědeckých studií, ale spíše o „lidová moudra“, která nelze brát směrodatně.

Bojím se operace zvětšené prostaty. Mám se bát?

Operaci lékař doporučí, pokud prostatu nelze nijak jinak léčit a léky nezaberou. Operace se nebojte, protože její benefity pro vaše zdraví převažují případná rizika. O nich si s vámi promluví přímo lékař.

Existuje prevence před zvětšováním prostaty?

Bohužel vědci ani lékaři účinnou prevenci před zvětšením prostaty zatím nenašli. Zhoršování stavu prostaty lze bránit pomocí léků – často finasterid a doxazosin.
Za rostlinu s nejsilnějšími účinky proti příznakům zvětšení vědci považují Serenou plazivou (Saw palmetto) a doplňky stravy s jejím obsahem.

VÍTE, ŽE extrakt ze Saw palmetta a extrakty z dalších prospěšných bylin přidáváme do kapslí Proerecta PROSTATE?

Tento doplněk stravy nevyžaduje lékařský předpis a kapsle můžete užívat i během a po léčbě zvětšené prostaty. Klikněte a podívejte se na všechny účinky

Alternativní léčba zvětšené prostaty

Alternativní léčebné metody prakticky neexistují. Může se stát, že narazíte na sliby, že vám může pomoct třeba homeopatie nebo akupunktura. Jde ale o nevědecké disciplíny bez prokazatelných účinků, které mohou stav dokonce zhoršit. Žádné prospěšné účinky těchto metod nikdy nedoložila žádná vědecká studie a žádný lékař vám je proto nebude doporučovat.

Jaké komplikace může zvětšení způsobovat?

Pokud se vážné zvětšení nezačne léčit, dále může způsobit:

 • infekci a záněty močových cest kvůli hromadění moči a bakterií v měchýři
 • retenci moči (ischurii) – náhlá neschopnost vymočit se a hromadění moči v těle
 • močové kameny, které ještě více blokují průtok moči a mohou vést k podráždění močových cest, infekcím a krvácení do moči
 • poškození močového měchýře, kterého svalová stěna se nesprávně stahuje a oslabuje
 • poškození ledvin kvůli nadměrnému tlaku nebo průniku infekce z měchýře
 • ojediněle až otravu krve (sepsi)

U většiny mužů k těmto komplikacím nedojde, ale vždy existuje riziko, že se mohou objevit.

Může zvětšená prostata vyvolat i sexuální problémy a zhoršovat sexuální funkce?

Může. Blízko prostaty leží nervy, které přenášejí nervové vzruchy a cévy, které zásobují penis krví. Když na ně prostata tlačí, může způsobovat oslabení erekce až erektilní dysfunkci, problém vzrušit se, poruchy ejakulace nebo stopy krve v ejakulátu.

Mohu se zvětšenou prostatou užívat Viagru se sidlenafilem nebo jiné léky proti erektilní dysfunkci?

Viagra i další podobné léky prostatě dokonce pomáhají, takže je lze užívat i při zvětšení Nezapomeňte, že léky proti ED jsou vázány na lékařský předpis.

Může zvětšená prostata způsobit bolest zad?

Ano, bolesti zad nejsou vzácné a může vystřelovat až do kyčlí, celé pánevní oblasti, do oblasti konečníka a horní části stehen. V těchto místech se může kromě bolesti objevit i ztuhlost.

Zvyšuje zvětšená prostata riziko vzniku rakoviny prostaty?

Podle lékařů zvětšená prostata nezvyšuje riziko rakoviny prostaty.

Jak na zvětšenou prostatu doma a svépomocí? Existují babské rady?

Cílem „domácí pomoci“ je v co největší míře bránit nadměrnému močení.

 • nepijte nápoje s močopudnými (diuretickými) účinky – patří sem alkohol, kofeinové nápoje, limonády, některé bylinkové čaje, a zároveň nepijte zbytečně moc vody obecně. Pijte když máte žízeň a dodržujte 2 až 3 litry tekutin za den.
 • omete příjem cukru, jídlo si dodatečně nedoslazujte, vyhýbejte se cukrovinkám a také potravinám a nápojům s přidanými umělými sladidly
 • nepijte těsně před spaním, naposled se napijte nejpozději 2 hodiny před spánkem
 • před spaním nebo před dlouhými cestami v dopravě se vždy snažte vymočit
 • zkuste močit na dvakrát, a tedy chvilku počkat po prvním močení a snažit se vymočit opět
 • snažte se močit co nejpřirozeněji bez zvyšovaní tlaku a namáhání
 • snažte se pravidelně cvičit a často se pohybujte
 • zkontrolujte léky, které užíváte, zda nemají močopudné účinky, a pokud ano, ptejte se na možnosti předepisujícího lékaře
 • jezte dostatek vlákniny (zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky), protože vláknina chrání před zácpou, která jinak tlačí na močový měchýř i prostatu a zhoršuje její příznaky
 • nejezte polotovary, konzervy, hotová jídla a nezdravě zpracované potraviny
 • v lékárně nebo na internetu kupte inkontinenční kalhotky, které absorbují uniklou moč
 • u lékaře se informujte na trénink močového měchýře a Kegelovy cviky pro posílení svalů pánevního dna, které pomohou močit méně často. Cílem je naučit se vydržet déle bez močení.
Uleví mi od zvětšené prostaty bylinky v rámci přírodní léčby?

Pro zdraví a zlepšení kondice prostaty lze doporučit:
– Hluchavka bílá
Kopřiva dvoudomá
– Len setý (Linum usitatissimum)
– Máta peprná (Mentha piperita)
– Měsíčník lékařský
– kořen Lékořice lysé (Glycyrrhiza glabra)
– Palma sabalová (Serenoa repens)
– Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris)
– Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa)
– Přeslička rolní (Equisetum arvense)
– Rakytník řešetlákovitý (Hippophae rhamnoides)
– Řepeň trnitá (Xanthium spinosum)
Slivoň africká (Pygeum africanum)
– Třepatka úzkolistá
– semena Tykve obecné (Cucurbita pepo)
Serenoa plazivá (Saw palmetto)
– zelený čaj s obsahem katechinů
– pyl Žita setého
– Vrbovka malokvětá (Epilobium parviflorum)
Vytučněné bylinky obsahují kapsle Proerecta PROSTATE.
Účinek těchto bylin na funkce a zdraví prostaty uznává Státní zemědělská a potravinářská inspekce SZPI.
Z bylin si připravujte čaje nebo je užívejte v doplňcích stravy. Seženete je v lékárnách, e-shopech a prodejnách zdravé výživy.Proerecta PROSTATE balení

Mohu provádět masáž zvětšené prostaty? Je to bezpečné?

Masáž prostaty nedoporučujeme, protože dráždí prostatu a podporuje její prokrvení, což při zvětšené prostatě není žádoucí. Masáž prostaty v tomto stavu není bezpečná a žádný lékař vám ji rovněž nedoporučí.

Mohu se zvětšenou prostatou jezdit na kole?

Pohyb je bezesporu prospěšný, ale konkrétně cyklistika dráždí prostatu a pro postižené muže tak není vhodná. Sportu se ale určitě nevyhýbejte.

Jídelníček a pitný režim proti zvětšování prostaty

Prostata je citlivá a lehce jí podráždí nápoje i potraviny. Zde je proto seznam vhodných a nevhodných potravin.

Potraviny prospívající prostatě:Potraviny, které se zvětšenou prostatou nejíst:
losos a mořské ryby se zdravými tuky (omega-3 mastné kyseliny)červené maso ve větším množství
rajčata s obsahem antioxidantu lykopenumléčné výrobky
drobné bobulovité ovoce plné protizánětlivých antioxidantůzdroje kofeinu (káva, čaj, čokoláda, energy drinky)
brokolice a brukvovitá zeleninaalkohol
různé druhy ořechů díky zinkuzvýšené množství soli
citrusy díky vitamínu Cprůmyslově zpracované potraviny, polotovary
česnek a cibulenasycené a ztužené tuky
různé druhy semínekkonzervované a trvanlivé potraviny
hrubostěnná paprikapříliš sladké potraviny
sójavhodné nejsou ani přísné diety a hladovění (!!)
Mohu na zvětšenou prostatu pít alkohol?

Alkohol není vhodný, protože působí močopudně, takže prostatu namáhá a dráždí. Alkohol ohrožuje zdraví prostaty i celkové tělesné zdraví.

Závěrem o zvětšené prostatě

 • zvětšení prostaty zjistí urolog po vyšetření
 • prostata roste věkem a ke zvětšení běžně dochází po 40. roce
 • způsobuje problémy s močením a bolest v prostatě a blízkém okolí
 • podle vědců je hlavním důvodem hormonální nerovnováha a přirozené hormonální změny
 • přesné příčiny vzniku ani možnosti prevence nejsou známé
 • zvětšení může trápit i mladší muže a téměř každý senior dnes má zbytnělou prostatu
 • léčba probíhá podáváním léků, výkonem méně invazivních zákroků nebo operací prostaty
 • léčbu potřebuje zhruba do 30 % pacientů
 • u ostatních mužů nejsou příznaky natolik závažné, že by vyžadovaly léčbu
 • jako výrobce doplňků stravy vám doporučujeme bylinné kapsle Proerecta PROSTATE pro udržení správných funkcí, vitality a kondice prostaty

DÁLE VÁS MŮŽE ZAJÍMAT:

Zánět prostaty (prostatitida): Jak vzniká, jak se projevuje, co máte dělat doma a jaká je nejrychlejší léčba?

zánět prostaty, prostatitida