Zánět prostaty (prostatitida): Jak vzniká, jak se projevuje, co máte dělat doma a jaká je nejrychlejší léčba?
Zánět prostaty v sobě můžete nosit a ani o tom nevědět. Pokud zažíváte nepříjemné stavy (seznam příznaků níže), je vhodné zajít za urologem. Akutní neléčený zánět může projít do chronického stadia, které se léčí hůře a déle.
Zjistěte, jak se prostatitida projevuje, co ji způsobuje, jak se ochráníte sám doma a jak vás bude léčit urolog.
Kromě užitečných informací o zánětu prostaty vám hned v úvodu doporučujeme náš produkt Proerecta PROSTATE.
Obsahuje rostliny tlumící záněty, které zároveň prokrvují a vyživují prostatu.
Pod tlačítkem najdete podrobné účinky, složení i reference spokojených zákazníků.
Příznaky prostatitidy
Příznaky dělíme na systémové a místní. Je potřeba chápat, že tyto příznaky nejsou specifické výlučně pro zánět prostaty a mohou se objevit i při zcela jiných komplikacích.
Přesně proto je potřebné vyšetření urologa, který dokáže rozeznat, zda příznaky prokazují prostatitidu nebo jiný problém s prostatou.
Systémové příznaky zanícené prostaty
Jde o symptomy, které postižený pociťuje po celém těle, a tedy nemusí předpokládat, že jsou důsledkem zánětu prostaty. Tyto příznaky se totiž mohou objevit i za přítomnosti zánětu kdekoliv jinde v těle.
- snížená energie a vyčerpanost, soustavná potřeba spánku a odpočinku (organismus bojuje se zánětem a potřebuje oddech od běžných aktivit)
- zimnice nebo naopak pocení, zvýšená teplota
- bolesti svalů a kloubů
- zhoršená nálada, apatie, žádná motivace
- deprese
- sexuální dysfunkce (poruchy erekce, erektilní dysfunkce, problémy s ejakulací, snížené libido a neochota být sexuálně aktivní)
- příznaky podobné chřipce
Lokální příznaky zanícené prostaty
Tyto symptomy muž pociťuje v oblasti prostaty a blízkém okolí. Právě lokální příznaky konečné přivádí muže za urology, protože chápou, že je s prostatou nebo močovými cestami něco v nepořádku.
- Bolest v oblasti prostaty a hráze. Bolest je obvykle tupá, pulzující nebo dráždivá. Bolest se objevuje v oblasti třísel, stydké oblasti a podbřišku, hráze a dolní části zad. Vystřelovat může do boků a stehen a horní části břicha. Bolet může i genitál (penis a šourek). Bolesti jsou proměnlivé a během dne mění svou intenzitu. Postižený prožívá „lepší a horší dny“, ale neuvědomuje si, co za těmi špatnými dny vězí.
- Problémy s močením a někdy i stolicí. Postižený se nedovede dokonale vymočit a má pocit, že v močové trubici či měchýři pořád zůstala trocha moči. Močení je bolestivé a vyžaduje tlak. Proud je slabý a přerušovaný. Po vymočení moč okapává a znečišťuje prádlo. Časté je noční močení, které muži nedá spát a musí kvůli němu vstávat několikrát za noc. To je problém hlavně u starších mužů, kteří příznaky připisují věku a nenechají se vyšetřit.
- Sexuální dysfunkce. Muž má problém dosáhnout nebo udržet erekci, nemá náladu na sex ani intimitu. Ejakulace může být příliš rychlá, a tedy předčasná, navíc doprovázená bolestí a nepohodlím. Až 50 % mužů se zanícenou prostatou hlásilo bolest během nebo těsně po ejakulaci.
- Kalná moč
- Krev v moči
Ať už jsou příznaky systémové nebo lokální, vždy zajděte aspoň za praktickým lékařem. Nepříjemné stavy vždy prokazují problém a ten je potřeba rychle vyřešit.
Hlavní příčiny zánětu prostaty
Nejčastěji je příčinou vniknutí patogenních bakterií do prostaty přes močovou trubici. Obvykle je to více kolonií různých bakterií. Ty se do ní dostanou třeba přes nechráněný pohlavní styk.
Méně obvyklé je napadení prostaty přes krevní oběh. Tehdy bakterie putují z jiné postižené části těla. Pokud o sobě víte, že máte v těle záněty, vaše prostata je ohrožená už teď. Nejčastěji se v těle zanítí zuby a dásně, střeva, žlučník a močový měchýř.
Existují i další předpoklady, které vzniku zánětu v prostatě přispívají:
- Vývojové vady: zúžená močová trubice nebo příliš těsný krk močového měchýře, zúžená předkožka (fimóza). Tyto části se mohou zanítit a zánět dále šířit.
- Poranění pánve
- Silný stres
- Snížená obranyschopnost kvůli jiným chronickým zánětům
- Nemoci trávícího traktu
- Nevázaný sexuální život bez ochrany
- Závislost na drogách nebo alkoholu
Toto je pouze orientační seznam příčin. Tu skutečnou dovede odhalit pouze lékař, který vás navede na adekvátní léčbu.
Rizikové faktory vzniku prostatitidy
- jste mladý nebo ve středním věku
- již jste někdy zánětem prostaty trpěl
- máte infekci v močové trubici nebo měchýři, takže prostata je ohrožená
- měl jste poranění pánve
- máte nebo jste měl zavedený močový katétr k vypouštění měchýře
- jste HIV / AIDS pozitivní
- jste po biopsii prostaty (odběr prostatické tkáně)
Komplikace spojené se zanícenou prostatou
S prostatitidou se mohou dále vyskytnout i tyto komplikace:
- bakteriální infekce krve
- zánět
- cysta (absces) v prostatě
- neplodnost u mužů (sterilita resp. inferilita), poškození spermií, abnormální vlastnosti spermií
Jak se prostatitida diagnostikuje?
K urologovi zajděte s jakýmkoliv podezřením na problémy s prostatou. Můžete mít bolesti pánve, obtížné a bolestivé močení nebo ejakulaci.
Nejdříve se vás bude ptát na všechny příznaky i na ty, které jste možná prožíval v minulosti. Zeptá se na sexuální život, aby posoudil riziko přenosu pohlavní nemoci. Zajímat se bude o prodělané nemoci.
Dále se poinformuje ohledem stravovacích návyků, zda sportujete, zda holdujete zlozvykům a udělá si o vás celkový obraz. Tyto informace potřebuje, aby posoudil, zda mají nějaký význam z hlediska vzniku nebo rozšíření zánětu.
Pohmatem vyšetří zevní genitál (penis, varlata, šourek), prohmatá břišní a pánevní oblast. Dále provede hmatové vyšetření prostaty přes konečník, aby zjistil, zda je prostata zduřená, zbytnělá a zvětšená. Běžně se také odebírá vzorek krve (ne z prostaty) a moči.
Ještě před návštěvou urologa:
Můžete si vést „deník“, kde si pro potřeby lékaře poznačíte:
- Všechny nepříjemné příznaky, které pociťujete, včetně těch, které zánětu prostaty nepřipisujete. Poznačte si datum vzniku a jejich trvání.
- Zásadní informace o sobě jako prodělané nemoci, úrazy či další komplikace.
- Všechny léky, doplňky stravy nebo vitamíny, které užíváte nebo jste donedávna užíval.
- Otázky, na které se lékaře potřebujete zeptat.
Lékaře se můžete zeptat na:
- pravděpodobnou příčinu vzniku zánětu
- jiné příčiny, které způsobily vaše komplikace
- testy, které musíte podstoupit
- léčbu, kterou budete dodržovat
- jiné možnosti léčby, které vám mohou lépe vyhovovat
- zdroje prospěšných informací (stránky, články, materiály)
Jak se zánět prostaty léčí?
Pokud je důvodem bakteriální infekce, nasadí se antibiotika a nesteroidní protizánětlivé léky. Konkrétní lék lékař zvolí podle typu bakterie. Léky se užívají 4 až 6 týdnů. Léčba chronické nebo vracející se prostatitidy může trvat ještě déle. Závažné příznaky mohou vyžadovat intravenózní podání antibiotik (do žíly).
Pokud se přidají problémy s močením, předepisují se alfa-blokátory. Uvolňují hladké svalstvo prostaty a močového měchýře. Léčba zmírňuje bolesti během močení, tlak a nutkavé pocity.
Jaká je prevence a jak si mohu ulevit sám doma?
V rámci prevence se snažte celoživotně dodržovat zásady zdravé životosprávy, zdravou stravu, dostatek pohybu a bezpečný sex s ochranou bez častého střídání partnerek.
- Doma se naložte do teplé lázně nebo použijte hřejivý polštářek či termofor na oblast břicha, zad a hráze.
- Nepijte alkohol, nekuřte, nejezte příliš kořeněná jídla.
- Nejezděte dlouze na kole, sedavou práci prokládejte přestávkami a krátkou procházkou.
- Pijte hodně vody nebo bylinkových čajů s močopudnými účinky. Rychleji vyplaví bakterie z močové soustavy.
Jako e-shop s doplňky stravy vám nabízíme cílenou pomoc ve formě tablet Proerecta PROSTATE. Obsahují rostliny s protizánětlivými účinky (kopřiva, slivoň, kurkuma, česnek, bioperine, Saw palmetto).
Chrání tak prostatu i močové cesty před záněty, prokrvují je a vyživují, díky čemu navozují optimální kondici a funkce.
Klikněte na tlačítko čtěte podrobně o účincích. V případě objednávky vám PROSTATE doručíme do 48 hodin.
Akutní nebo chronický zánět prostaty. Až 25 % mužů se s ním setká během života.
Zánět prostaty nejčastěji způsobuje bakteriální infekce, která se do prostaty dostane přes močové cesty. Tehdy jde o akutní zánět (akutní prostatitida). Zánět způsobují i pohlavně přenosné nemoci (kapavka, chlamydie, AIDS).
Pokud se zánět nedaří delší dobu vyléčit, stav se může zhoršit až do dlouhodobého zánětu prostaty (chronická prostatitida).
Záněty způsobují bolest, bolestivé a problematické močení a další nepříjemné příznaky.
Zánět prostaty je nutné léčit co nejkomplexněji. Vždy je potřeba zjistit, co zánět způsobilo. Někdy je ale náročné primární příčinu přesně zjistit. Správná diagnóza a důsledná léčba ale obvykle přináší dobré výsledky.
Nesteroidní protizánětlivé léky, které seženete v lékárně bez předpisu (Ibuprofen, Naproxen). Doma si dávejte horké koupele.
Užívat lze i léky na prostatitidu na předpis pro podporu činnosti prostaty a močového měchýře (léčiva oxybutynin, doxazosin, prazosin, tamsulosin a terazosin).
Na sobě můžete pozorovat bolesti, pnutí a problémy při močení. Diagnózu prostatitida dovede stanovit až lékař na základě rektálního vyšetření (pohmatem přes konečník), testu moči (kde se zkoumá přítomnost infekce), krevního testu (kde se zkoumá přítomnost a množství specifického prostatického antigenu PSA).
S podezřením vždy navštivte urologa, jinak může akutní zánět projít do chronického.
Pijte aspoň 2 litry čisté vody denně. Pokud budete mít žízeň, pijte 3 litry. Nepijte kávu, kofeinové nápoje, energetické nápoje ani perlivé nápoje.
Akutní zánět mizí do několika málo dnů až týdnů. Chronický zánět se pomalu vyvíjí a může trvat dlouhé měsíce či dokonce roky, než se prostata plně uzdraví.
Bolest kolem hráze a uvnitř těla nad hrází v místě, kde prostata leží. Bolest a tlak na močový měchýř, bolest dolní části zad a konečníku. Bolestivé je i močení nebo ejakulace.
Ano, tělo se zánětem bojuje, a pokud je silné, dokáže se bakteriální infekce samo zbavit. Stejně tak může pomalu ustupovat i chronický zánět. Jelikož jsou obě možnosti nepříjemné a muže omezují, vždy je vhodné nechat se vyšetřit, léčit a nic neriskovat.
Ano, může se objevit i zácpa a komplikované vyměšování.
Prostatitida je zánět prostaty. BHP je růst nádoru uvnitř prostaty, který ji zvětšuje. Některé projevy BHP si postižený může plést s prostatitidou a naopak, třeba problémy s močením. Riziko je nejvyšší u mužů nad 45 let, protože se u nich často objeví oba stavy najednou.
Ano, bakterie mohou být přítomny v ejakulátu, takže během nechráněného sexu můžete infekci přenést na partnerku. Tato nákaza může být delší dobu bez příznaků. Dále se pak partnerka může stát nositelkou infekce a během dalších souloží bez ochrany vám ji může zase vrátit.
Souložte vždy s ochranou, abyste nešířil infekci. Pokud budete mít na sex chuť a nebude pro vás bolestivý, není důvod vyhýbat se mu.
Zatím neexistují žádné přímé vědecké důkazy.
2 až 6 dní.
NEZAPOMEŇTE prostatu cíleně chránit před záněty, správně ji vyživovat a pečovat o její kondici.
Proerecta PROSTATE je doplněk pro zralé a zodpovědné muže, kterým na vitalitě prostaty záleží.