Dlouhodobé zvýšení libida žádá dlouhodobé změny životosprávy a výléčení se z nemocí, které ho oslabily. Poradíme vám.

 • Redakce Proerecta.cz
 • 19 ledna, 2021

Dlouhodobá podpora libida vyžaduje dlouhodobé změny návyků, které doposud vaše libido oslabovaly. Za některé je muž přímo zodpovědný a libido kleslo kvůli ne příliš ukázkové životosprávě, jiné na muže působí proti jejich vůli. Nízké libido může být i důsledkem nemocí či jejich léčby a zcela přirozeně klesá věkem.

Chválíme vaši snahu libido cíleně zvýšit na dlouhou dobu, ideálně navždy. Poradíme, jakými způsoby libido opět povzbudit a zlepšit tak svůj intimní život. Pomocí správných kroků podpoříte nejen libido, ale také erekci, sexuální výdrž a celkovou intimní kondici. Vysvětlíme, co doposud libido oslabovalo a jak věci změnit k lepšímu.

jak dlouhodobě zvýšit libido?

BEZPEČNÉ ROSTLINNÉ TOBOLKY PRO DLOUHODOBĚ SILNÉ LIBIDO:

Česká Proerecta LONG dlouhodobě zlepšuje prokrvení těla a tvorbu testosteronu (maca, extrakt z hroznových semen). Obojí je pro silné lbido nevyhnutné.

Měsíční péče od 499 Kč, doručení do 48 hodin.

proerecta Long

Kdy lze libido chápat jako slabé a nízké?

příznaky nízkého libida
Muž s nízkým libidem obvykle nepůsobí šťastně ani příliš zdravě.

Libido je přirozený pud, který se projevuje zájmem o sex, chutí na milování a erotickými myšlenkami. Právě libido muže doslova pohání, aby si našel ženu a prožil s ní skvělý sex. Libido má ale tendenci slábnout.

O oslabeném libidu mluvíme, pokud muž na sex chuť nemá, do sexu se musí nutit, sex odmítá a postupně se z jeho života vytrácí. Tím narušuje intimitu a důvěru ve vztahu.

Libido může být oslabené i krátkodobě kvůli akutní nemoci, psychickým problémům, vyčerpání z práce nebo hádce s partnerkou.

Libido klesá věkem společně s hladinou testosteronu a toto oslabení je přirozené. Muž se musí nejdříve zamyslet, zda již není příliš starý a slabý na to, aby předváděl sexuální výkon jako v minulosti.

I příliš dlouhý a stereotypní vtah se stejnou ženou může libido snižovat, není ale vyloučené, že s jinou ženou bude chtíč mnohem silnější (nikoho nenavádíme na nevěru, ale i tento scénář je zcela běžný).

Muž by měl proto chápat, za jakých okolností libido selhává a zda s nimi může něco dělat.

Desatero dlouhodobě silného libida pro všechny muže

 • zvládněte svou úzkost a strach z výkonu (ubírají vám sílu a sebevědomí, ale sexu se nesmíte bát)
 • vyřešte problémy ve vztahu (sdílený problém je poloviční problém, takže s partnerkou mluvte otevřeně)
 • zaměřte se na předehru (uvolní vás, rozehřeje lépe a navnadí na sex)
 • kvalitně spěte (unavené tělo řeší jiné „procesy“ a potřebuje odpočinek, než myšlenky na sex)
 • jezte pestře, dostatečně a čerstvě (nezdravá strava vás unaví a ucpe cévy)
 • eliminujte zlozvyky (v řadě případů jsou viníkem oslabeného libida právě alkohol, kouření a drogy)
 • sportujte pravidelně (zvýšíte hladinu testosteronu a zocelíte celé tělo)
 • udržujte si zdravou váhu (kombinací pohybu a zdravé stravy zvýšíte kalorický výdej)
 • ptejte se odborníků (sexuální terapeuti a kouči, vztahové poradny, všude sedí specialista, který vám pomůže)
 • nebojte se doplňků pro podporu libida (urychlí a zjednoduší vaši snahu)

Časté příčiny dlouhodobě oslabeného libida

Nebudeme nikoho soudit za prohřešky, kvůli kterým po létech došlo k oslabení libida. Naopak se snažíme objektivně a bez výčitek pomoct tyto vlivy rozeznat, pojmenovat a zapracovat na jejich odstranění.

Zlozvyky a nesprávné návyky, které zájem o sex a intimitu oslabily, máte v moci změnit pouze vy sám a tento zodpovědný krok velice chválíme.

Pokud ale příčina tkví ve zhoršeném zdravotním stavu nebo nemoci, vaše kroky by měly vždy směrovat za lékařem, který bude nemoc léčit. Vysvětlíme, které nemoci a léky libido oslabují.

Článek samozřejmě nelze vnímat jako náhradu vyšetření ani jako součást léčby. Informace jsou pouze obecné, protože každého libido je jinak silné a oslabené z jiných důvodů.

Vlivy nízkého libida, za které je obvykle zodpovědný muž

Časté pití alkoholu, závislost na alkoholu

alkohol, příčina nízkého libida
Muži, kteří denně pijí, si své ženy skoro ani nevšímají. Prioritou je pití, chuť na sex mizí.

Za nadměrné pití, které jistě oslabí libido, se považuje 14 dávek alkoholu za týden. Jedna dávka je jedno pivo, jeden panák nebo sklenka vína. Pokud si pravidelně každý den dáte 2 skleničky, pijete nadměrně. Alkohol rapidně snižuje testosteron, zužuje a poškozuje cévy (ateroskleróza) a škodí tak erekci.

Co dělat? Denně lze bezpečně vypít pouze 1 dávku alkoholu a my doporučujeme nepít vůbec. Alkohol má na tělo i psychiku negativní účinky vždy.

Užívání drog, závislost na drogách a lécích

drogy, příčina sníženého libida
Zdrogované tělo nemá chuť na sex a omámená mysl na něj ani nepomyslí.

Drogy jsou špatné, poškozují celé tělo včetně cév, srdce a mozkových činností. Uživatelé se pomocí drog často snaží libido zvýšit (pervitin, kokain, MDMA, speed, LSD), co se jim také může krátkodobě povést.

Každopádně drogy zničí organismus, který tak nemůže fungovat správně. Ani libido tedy nemůže být optimální. Psychika pod vlivem drog vnímá věci jinak a ty vzrušivé nemusí vůbec rozpoznat.

Co dělat? Drogy nemají v životě muže usilujícího o podporu libida co hledat.

Nedostatek, nebo naopak přemíra pohybu

nedostatek pohybu, příčina nízkého libida
Slabé tělo nezvládá vykonávat přirozené činnosti, mezi které patří i sex.

Bez sportu a pohybu tělo slábne, snižuje se přirozená produkce testosteronu a vznikají zdravotní problémy, které ovlivní i sexuální touhu a vzrušení.

Pravidelné cvičení snižuje riziko cukrovky, obezity, vysokého krevního tlaku a dalších stavů, které libido jasně oslabují. Dostatečný pohyb udržuje hormonální rovnováhu, snižuje stres a účinky stresového hormonu kortizolu, díky čemu zvyšuje libido i sexuální výdrž.

Bohužel všeho moc škodí a i příliš časté a zatěžující cvičení ovlivňuje sexuální zdraví. Podle studie chronicky zdlouhavé a nadměrné cvičení sportovcům libido snižuje.

Co dělat? Určitě se sportu nebojte. Cvičte minimálně 30 minut denně 3 dny v týdnu. Počítá se i namáhavá fyzická práce a také sex.

Sežeňte si trenéra, který vás naučí cvičit bezpečně a najděte skupinku lidí se stejnými zájmy, kteří vás budou motivovat. Myslete také na odpočinek a dostatečnou regeneraci namoženého těla, abyste si neuškodil.

Nízká hladina testosteronu

Testosteron je důležitý mužský pohlavní hormon, který produkují varlata a nadledviny. Podílí se na tom, jak muž vypadá. Podporuje růst svaloviny a pevnost kostí, růst vlasů a ochlupení, pomáha dosáhnout pohlavní zralost, závisí od něj produkce spermií.

Ve velké míře ovlivňuje mužský sexuální apetit (apetenci), a tedy přímo libido. Americká urologická asociace označuje dostatečnou hladinu 300 nanogramů na decilitr krve (300 ng/dl). Silní a zdraví mladí muži dosahují 400 – 600 ng/dl.

Snížený testosteron je jakékoliv nižší množství. Vaše hodnoty zjistí lékař pomocí odběru a rozboru krve. Lékař také nastaví vhodnou léčbu, kdy může testosteron do těla doplňovat pomocí krémů, gelů nebo injekcí.

Testosteron klesá cca. o 1 % ročně a sním tak přirozeně slábne i libido. Drastický pokles kvůli nemoci nebo špatné životosprávě citelně snižuje apetit v řádu týdnů nebo měsíců.

Co poradit pro zvýšení testosteronu a tím i libida? Zdravě jezte, sportujte, zbavte se neduhů (kouření, drogy, alkohol) a buďte maximálně sexuálně aktivní. Vylečte se z nemocí, které hladinu hormonů snižují.

MĚJTE DOKONALÝ PŘEHLED: Zvýšení testosteronu – kompletní seznam funkčních i zbytečných metod.

Zdravotní vlivy slabého libida, za které muž obecně nemůže

A někdy i může, protože třeba cukrovka může být důsledkem špatné stravy a pití alkoholu, zúžení cév zase kvůli kouření a podobně. Některé nemoci jsou dědičné, jiné vzniknou důsledkem úrazu a na některé si muž pomalu zadělával po celý život.

Vedlejší účinky některých léků na předpis

léky, které oslabují libido
Hlídejte si, co přesně užíváte a jak na vás léky působí.

Léčba základní nemoci je samozřejmě důležitější, než snížený zájem o sex. Lékař ale přesně ví, jaké léky a v jaké dávce vám předepsal, díky čemu je schopen léky vyměnit za jiné, méně tlumivé nebo snížit jejich dávkování. Lékaři ale musíte problém s libidem nahlásit, jinak se o problému nedoví.

Léky nejčastěji působí zhoršenou produkci vlastního testosteronu a jak víme, s testosteronem klesá úměrně i libido. Mezi ně patří nejčastěji:

 • antidepresiva (ovlivňují také mentální stav a ubírají zájem o sex)
 • anabolické steroidy (škodí přirozené produkci hormonu ve varlatech)
 • léky proti bolesti při dlouhodobém užívání
 • chemoterapie a rádioterapie proti rakovině prostaty
 • hormonální léčba karcinomu prostaty
 • kortikosteroidy na poruchy imunity
 • antifungální léky (léky proti plísním, kožním nemocem, houbovitým onemocněním)
 • léky proti pálení záhy a refluxu jícnu

Co poradit? Hlásit všechny negativní účinky léků lékaři, který je předepsal a požádat o změnu dávkování nebo výměnu léků za jiné.

Chronické nemoci

Nemoci muže dlouhodobě trápí a snižují kvalitu jejich života. Tyto nemoci mohou být dědičné, ale mnozí dnešní pacienti si na nich zadělali vědomě nesprávnou životosprávou se zlozvyky a ingnorováním zásad zdravých návyků. Muži s nízkým libidem často trpí:

Co dělat? Zajít na řádné vyšetření, zvlášť pokud jste se jim doposud vyhýbal. Přesně tak pojmenovat nemoc a pod dohledem lékaře se snažit o co nejrychlejší vyléčení.

S partnerkou otevřeně mluvte a vysvětlete jí, že máte snížené libido kvůli nemoci. Pořád můžete intimně žít – vzájemná masturbace, erotické masáže a používání erotických pomůcek.

Až přesně zjistíte svou nemoc a začnete se léčit, libido posílí a váš intimní život se tak zlepší. Zvážit můžete i partnerskou nebo sexuální terapii.

Deprese, stres, úzkost a psychická nepohoda

deprese, příčina oslabeného libida
Muž s depresí a úzkostí zcela ztrácí zájem o intimitu a erotické uspokojení.

Muž s depresí nemá žádný zájem ani motivaci o činnosti, kterým se jindy rád věnoval a to včetně sexu. Bohužel nízké libido je i důsledkem užívání antidepresiv. Primární je vždy zlepšení psychického stavu, než stavu libida, protože deprese pacienta ohrožuje na životě.

Dlouhodobý stres zvyšuje tlak a poškozuje srdce i cévy, které zužuje. Vzniká mužská hormonální nerovnováha. Trpí tak libido společně s erekcí a prožívání orgasmů. Studie dokládá, že stres způsobuje přímé sexuální dysfunkce a zvyšuje jejich riziko trojnásobně.

Co dělat? I zde je nutné neprodleně informovat předepisujícího lékaře. Existují různé léky na depresi. Je vhodné vyzkoušet více druhů a najít ten, který libidu neuškodí.

Pomohou i techniky pro zvládání stresu (meditace, dechová cvičení, jóga), terapeutická sezení.

Problémy se spánkem a nedostatek spánku

nedostatek spánku, příčina oslabeného libida
Unavené tělo nefunguje jak má, kvůli čemu mizí zájem o sex.

Podle výsledků studie se hladina testosteronu snížila o 10 až 15%, pokud sledovaní muži spali pouze 5 hodin za noc během jednoho týdne. Hladina hormonu rapidně klesala mezi 14. až 22. hodinou následujícího dne.

Druhá studie zjistila, že až třetina mužů s obstrukční spánkovou apnoe (vynechávání dýchání a zástavy dechu během spánku) má nižší hladinu testosteronu. Navíc jsou neustále unavení a vyčerpaní, takže na sex nezůstává ani energie, ani nálada.

Syndrom neklidných nohou

Jde o nutkavé záškuby, křeče a pohyby nohou. Podle studie mají muži s touto komplikací až o 50 % vyšší riziko vzniku erektilní dysfunkce (impotence). To je stav, kdy muž nedosahuje erekci nebo není dostatečně pevná pro soulož. Opakuje se aspoň 6 měsíců a selháním končí minimálně každý 4. pokus o sex.

Neschopnost dosáhnout erekci a uspokojit partnerku je pro většinu mužů silně stresujícím faktorem, který logicky snižuje zájem o sex a vlastní sebedůvěru kvůli chronickému strachu ze selhání.

Co poradit? Problém nahlaste praktickému lékaři. Doporučí vás ke specialistovi. Nejdříve vám doporučí změnu životosprávy (více pohybu, zdravější jídelníček, omezení kofeinu, tabáku a alkoholu, dostatečný spánek, masáže nohou a obklady). V závažnějším případě přijde na rad léčba léky. Lékař potřebuje najít příčinu vzniku syndromu.

Snížené sebevědomí, nedůvěra ve vlastní schopnosti

Sebevědomí je obecný názor, který má muž sám na sebe. Pokud je sebevědomí slabé, špatné sebeuvědomování ovlivňuje emoční zdraví a psychickou pohodu.

Pokud je muž přesvědčený, že není přitažlivý a ženám se nelíbí, jeho libido může být dlouhodobě utlumené. Kvůli strachu nebo studu se tito muži sexu strání a vyhýbají každé možnosti, kdy by k sexu mohlo dojít.

Tento stav dále vede k problémům se sexuálním výkonem a výdrží, ke slabé erekci až erektilní dysfunkci. Zvyšuje se také riziko vzniku závislostí, poškození duševního zdraví, vyhýbání se opačnému pohlaví úplně a zhoršení sociálních vazeb.

Co dělat? S psychickým trápením lze okamžitě volat linky důvěry. Vhodné je zajít za psychologem, který poradí nejlépe. Je vhodné najít si koníčky společné s jinými lidmi, kteří mohou pomoct získat vlastní sebevědomí zpět. Samota je nevhodná.

Přirozené mužské stárnutí

vyšší věk jako příčina oslabeného libida
Tělo má svoje maxima, které nelze překročit. Snížené libido u starších mužů je normální. Nic netrvá věčně, ani erotický chtíč.

Stárnutí bohužel ovlivnit nelze a hladina testosteronu důležitého pro sílu libida klesá již od 30. roku života. Proto je pouze v moci muže snažit se udržet si hladinu co nejvyšší co možná nejdéle.

K tomu pomůže zdravá životospráva, o které jsme psali výše, sledování zdravotního stavu a snaha zjistit veškeré nemoci, které úbytek testosteronu urychlují. Nezapomínejte na pravidelné lékařské prohlídky a jakýkoliv nový problém řešte. Můžete si tak pouze prospět a libido držet dlouhodobě na svém maximu.

Se stárnutím kromě testosteronu slábne také erekce, prožívání orgasmů a objem ejakulátu. I zde pomůže zdravý životní styl i léky, které vám lékař předepíše.

Co hrozí s dlouhodobě sníženým libidem?

Bohužel nulový zájem o sex není jediným problémem. Dlouhodobě snížené libido vede k řadě fyzických i duševních vedlejších účinků. Zásadní je erektilní dysfunkce, a tedy neschopnost dosáhnout nebo udržet spolehlivou erekci.

Erektilní dysfunkce dále pokračuje do stavů úzkostí a pocitům méněcennosti. Ty si pacient ventiluje ve vztahu s partnerkou, přáteli nebo kolegy a tak vztahy zhoršuje.

Dochází k depresím kvůli vlastnímu neuspokojení a sexuální frustraci. Muž cítí vinu, má o sobě nesprávné mínění, klesá jeho ego a začarovaný kruh se ještě více prohlubuje, pokud nevyhledá adekvátního lékaře nebo terapeuta.

Často kladené otázky (FAQ) na dlouhodobé zlepšení libida

Dá se zesláblé mužské libido obnovit?

Až 40 % mužů nad 45 let má nízké libido kvůli snížené hladině testosteronu. Testosteron se do těla v rámci léčby doplňuje, díky čemu lze úspěšně obnovit i libido.

Proč nemám žádné libido?

Ztráta libida je běžný problém a v určitém věku může potkat každého muže. Často souvisí s problematickým vztahem, stresem, únavou, ale také může prokazovat vážnější zdravotní problém, nejčastěji sníženou hladinu testosteronu a její důsledky.

Která jídla zvyšují mužské libido?

Bobulovité červené ovoce (maliny, jahody, ostružiny, borůvky, rybíz, angrešty), oříšky (hlavně piniové), avokádo, vodní meloun, olivový olej, brokolice, mořské ryby. V rámci zdravé stravy neignorujte žádnou skupinu zdravých potravin. Jsou všechny prospěšné.

Která jídla a nápoje škodí libidu a je vhodné přestat je jíst?

Tučná, nešetrně zpracovaná jídla, polotovary, solené potraviny, uzeniny, hotová jídla a konzervy, fast-foody, sladkosti a slazené nápoje, kofeinové a energetické nápoje, alkohol, nedostatek čerstvé zeleniny a ovoce.

Které složky doplňků stravy podporují libido?

V doplňcích se nejčastěji setkáte s Macou peruánskou, Ženšenem pravým, Pískavicí řeckým senem, šafranem, Gingko biloba, aminokyselinami citrulin a arginin, minerály, vitamíny a dalšími.

Námi doporučená Proerecta LONG obsahuje macu, citrulin, hořčík, hroznová jádra, vtamín C, B3, E, B6, D3 a zinek. Tobolky jsou namíchané pro specifické potřeby zralých mužů nad 45 let.proerecta Long

Co jsme zjistili?

Síla libida souvisí primárně s dostatečnou hladinou testosteronu. Tu snižují fyzické i psychické nemoci, nesprávná životospráva nebo užívání některých léků.

Snažte se sám zjistit, co je příčnou slabého libida. Pokud změníte životosprávu k lepšímu, ale nezaznamenáte posílení libida, je na čase nechat se odborně vyšetřit. Nízké libido lze opět posílit, je ale vždy nutné postupovat cíleně.

Namotivujte se, žijte zdravěji, dostatečně spěte a odpočívejte, naučte se zvládat stres a zdravě jezte.

JAKO BEZPEČNOU PODPORU TVORBY TESTOSTERONU A TÍM I POSÍLENÍ LIBIDA NABÍZÍME ROSTLINNÉ TOBOLKY PROERECTA LONG.

Jsou speciálně pro zralé pány nad 40 let, u kterých začíná testosteron pozvolně klesat.

Jsou bezpečné, nenávykové a cenově výhodné od 499 Kč za měsíční péči. Doručíme je do 48 hodin a ihned tak můžete začít s dlouhodobou podporou libida.

proerecta long