Andropauza vás obere o zdraví, psychiku i vztahy. Prvním pilířem obrany je zvýšení testosteronu.
Co přesně je ta obávaná andropauza a postihne určitě i vás?
Andropauza (také lidově, ale nesprávně mužský přechod, mužská menopauza nebo mužské klimakterium) je pojmenování pro souhrn negativních příznaků spojených se snížením hladiny testosteronu.
Testosteron klesá přirozeně věkem. Od 30. roku života přibližně o 1 % ročně. Nástup a projevy andropauzy jsou proto pomalé, pozvolné, „tiché“ a muž je často ignoruje, protože si andropauzu neuvědomí včas.
Článek vám srozumitelně vysvětlí, jak na sobě andropauzu poznat. Pokud se v článku najdete, je velice vhodné začít se snažit o zvýšení vlastní produkce testosteronu.
Naučíte se, jak na to a jak hladinu zvýšit zcela přirozeně, bezpečně, a dokonce příjemně pomocí změn životosprávy.
Nepříjemné příznaky andropauzy
„Já bych to rozdělil do tří skupin – jsou změny, které jsou vidět, jsou změny, které jsou cítit, a pak jsou ty nepříjemné, o kterých nechceme mluvit,“
tvrdí výživový specialista Petr Havlíček
Příznaky se dělí do 3 skupin, a to:
Fyzické (tělesné) příznaky andropauzy
Oslabují tělo, ztěžují fyzický výkon, poškozují organismus. Třeba ztráta svalové a kostní hmoty (osteoporóza). Během pár let se i dobře stavěný muž může změnit na vyzáblého starce s křehkými kostmi náchylnými na zlomení.
Běžné je přibírání na váze. Svalová tkáň je jediná v těle, která spaluje kalorie. Pokud dojde k úbytku svalů a fyzické aktivity a nesníží se kalorický příjem, tělo kalorie ukládá a muž tak logicky tloustne. Po 50. roce se kalorická spotřeba snižuje asi o 1000 kJ denně. Muž by tedy měl přizpůsobit jídelníček této snížené spotřebě a jíst dietněji.
Úbytek testosteronu vede ke zvýšení obsahu estrogenu (ženský pohlavní hormon), který způsobuje gynekomastii – zvětšení mužské prsní tkáně.
Dále padají vlasy a kdysi hustě zarostlé hřívy mužů se mění na lesklé pleše a vavřínové věnce zesláblých dědečků. Vousy a ochlupení zpomalují růst.
Pokožka se více vysušuje, ztenčuje a rychle vznikají nehezké vrásky. Zhoršuje se i lámavost nehtů.
Noční návaly horka a nespavost postupně udolají i ty původně nejsilnější muže, pokud to dopustí. Pokud se vyskytne chronická únava, muž ztrácí vitalitu, kondici, výkonnost a motivaci pouštět se do „mužských“ činností.
Mění se i zdraví srdce a cév, které se zanášejí cholesterolem. Hrozí vysoký krevní tlak (hypertenze), a dokonce mrtvice a infarkt.
Ignorují se povinnosti. Zájem o záliby a koníčky ustupuje na úkor soustavné potřeby odpočinku, klidu a ticha. Všechno postupně vede k oslabení i jinak silné a odolné psychiky.
Mentální (psychické a duševní) příznaky andropauzy
Pocit vyhoření, slabosti a ztráty sil vede k apatii. Muž si přestává věřit a pomalu rezignuje na vše, co měl původně rád.
Usměvaví optimisté se mění na bručouny. Muž si hledá „únik“ před svými problémy, které neřeší u lékaře, ale často raději v hospodě nebo doma před televizí. Zvyšuje se riziko vzniku různých závislostí.
Mizí radost ze života a vytrácí se jeho smysl. Pokud děti odrostly, muž považuje svou misi za splněnou a přestává se dál zajímat o chod domácnosti. Namlouvá si, že už si zaslouží odpočinek a od okolí vyžaduje klid. Objevit se může i zhoršení a ztráta paměti (kognitivní projev andropauzy).
Muž obvykle nepřizná, že za jeho nevrlost může právě andropauza, a často o ní sám neví. Tím velice trpí i vztahy s partnerkou, ale i s přáteli a pracovním kolektivem. Muž je nejraději ticho a nechce, aby se do něj kdokoliv staral a hodnotil změny, které nastaly.
Sexuální příznaky andropauzy
Ztráta fyzické síly a zhoršovaní mentálního stavu se naplno odrazí v neuspokojivém milostném životě.
Na sex není energie. Libido je na bodě mrazu kvůli nedostatku testosteronu. Pokud k sexu dojde, je krátký, nevydatný, a i pokud muž ejakuluje, ztěží uspokojí partnerku. Dokonce mu je úplně jedno, zda si žena užije nebo nikoliv. Muž ztrácí smysl v sexuální aktivitě. Nevidí důvod, proč se snažit, když už je stejně všechno zmařené.
Přesně kvůli tomu se právě v období andropauzy rozpadají i jinak dlouholeté a šťastné vztahy, které vytvořily rodinu a domov. To je věčná škoda.
A POZOR, kvůli sníženému testosteronu problémy s erekcí a další postihují pořád mladší a mladší muže, takže vše se může dít i ve 30ti letech.
Není to brzy? Nejsme přímo povinní snažit se tyto katastrofické, ale zcela běžné scénáře zvrátit a ochránit jak sebe, tak své partnerky a rodiny před devastující silou andropauzy?
V Proerecta věříme, že jsme. Přesně proto vyrábíme bylinné, přírodní doplňky pro podporu testosteronu.
Zachraňte svůj intimní život a tím i vztah a to, co jste celý život pracně budoval. Svěřte se do 3 měsíční péče s Proerecta LONG.
Jak zvýšit produkci testosteronu a zamezit tak rozvoji andropauzy?
Přirozená a bezpečná opatření existují. Je potřeba vstoupit si do svědomí a pochopit, že se stav nezlepší, pokud cíleně nezapracujeme na změnách. Je potřeba zaměřit se a eliminovat aspekty, které oslabují vlastní produkci testosteronu. Zde jsou:
- Přestaňte kouřit. Kouření totiž urychluje vyčerpání zásob zinku v těle, přičemž právě zinek je základním stavebním prvkem testosteronu. Pokud dostatek zinku nepřijmeme ve stravě, vznikne jeho deficit.
- Přestaňte pít. Alkohol potlačuje produkci testosteronu. Zvyšuje produkci jiných hormonů, které testosteron doslova vytlačují. Pokud pijete každý den, tvorba testosteronu je velice nízká. Kruh je zamotaný, protože čím těžší projevy andropauza má, tím větší je riziko, že muž alkoholu propadne a tvorbu testosteronu ještě více oslabí.
- Snažte se zhubnout. A to změnou jídelníčku, snížením kalorického příjmu a zvýšením výdeje – sport, pohyb, těžká práce. Obézní muži mají snížený testosteron, a naopak muži s nízkým testosteronem mají vyšší riziko, že se obézními stanou. Zvyšuje se totiž estrogen, který přispívá k ukládání tuku.
- Spěte vydatně. Mužské tělo produkuje hormon během noci, a hlavně v ranních hodinách. Pokud během této doby právě nespíte, tělo produkuje méně hormonu. K únavě z nevyspání se tak připojuje i slabost způsobená nedostatkem testosteronu.
- Jezte čerstvě, pestře, vydatně, ale nepřejídejte se ani nehladovějte. Prospějí vám potraviny bohaté na vitamín A (zvířecí vnitřnosti, hlavně játra, sýry, vejce, mrkev, špenát, meruňky, šípky), C (rybíz, kapusta, brokolice, paprika, květák, zelí, křen, citrusy, bobulovité ovoce), E (klíčky, ořechy a semena, sója, máslo, mléko) a B (kvasnice, maso, sýry, obiloviny, luštěniny, ořechy), dále ty s obsahem hořčíku (ovoce, zelenina, luštěniny, maso, ryby, ořechy), zinku (mořské plody, semínka a jádra, hovězí maso, ryby, mléčné výrobky), vápníku (mléčné výrobky, ryby, zelenina, sójové produkty, ořechy, semena, zelený čaj, mák) a selenu (vnitřnosti, ryby, mořské plody, mořské řasy, zelenina). Seznam je široký a potraviny dostupné, takže je lze velice lehce zařadit všechny.
NEZAPOMEŇTE, že Proerecta LONG je namíchaná přesně podle potřeb mužů s oslabenou tvorbou hormonu.
2 tobolky denně jsou bezpečné množství pro doplnění prospěšných látek a podporu tvorby testosteronu.
5 tipů jak předcházet problémům způsobeným andropauzou
Alkohol pijte málo nebo vůbec
Snižuje produkci testosteronu v těle, což má dlouhodobě negativní účinky na sexuální libido a pevnost erekce.
Za „jakž takž“ bezpečné se považuje 15 alkoholických nápojů za týden, což jsou maximálně 3 dávky alkoholu za den.
Jedna dávka alkoholu pro dospělého muže je jedno velké pivo, 2 dl vína nebo 1 panák destilátu. Ti zodpovědnější ale přestanou pít úplně.
Eliminujte stres v životě a vyhněte se stresujícím situacím či lidem
Stres tělo nutí produkovat stresový hormon kortizol. Ten potlačuje produkci testosteronu. Naučte se více odpočívat.
Televizi vyměňte za knížku, mobil za procházku. Zkuste meditaci, a tedy nedělat vůbec nic, pouze myslet na příjemné věci, nebo nemyslet vůbec. Očistěte mozek od zbytečností.
Sledujte svůj jídelníček a přemýšlejte, co jíte
Nedržte přísné diety, protože tělo potřebuje živiny. Nedržte půsty. Nehladovějte za účelem zhubnutí.
Naučte se jíst pestře, co nejvíce čerstvě a co nejšetrněji upravené potraviny. Buďte vždy sytý, ale ne přejedený. Nikdy nehladovějte.
Ideální skladba jídelníčku, který podporuje tvorbu testosteronu a dlouhodobě zpomaluje nástup andropauzy, je maso se zeleninou, občas ovoce, hodně luštěnin, semen a ořechů, kysané mléčné výrobky. Vidíte, jak čistý je takový jídelníček?
Vyřaďte polotovary, vysoce zpracované potraviny, vše, co vyšlo zabalené a trvanlivé z fabriky, mražená jídla a jídla nešetrně upravená (žádný gril, smažení fritování ani pálení na silném ohni).
Pijte vodu, neochucené čaje, (domácí) ovocné a zeleninové šťávy, jedno kafe denně a občas (ZA ODMĚNU!) půllitr piva či sklenku červeného vína.
Udržujte se fyzicky aktivní
Minimální doporučený pohyb je aspoň 30 až 40 minut nepřetržité fyzické zátěže 3x týdně. Toto množství vás aspoň nějak udrží v uspokojivé kondici. Méně nestačí a ideální je vždy více, samozřejmě s ohledem na regeneraci a relaxaci pohybového aparátu.
Dobře fungující a silné tělo logicky produkuje více kvalitního testosteronu. Najděte si partu dalších mužů na fotbal či volejbal, jděte si zaběhat nebo zaplavat, partnerka vás možná přesvědčí na jógu nebo crossfit.
Pokud to nejde, necvičte sám a snažte se přidat ke skupince podobně schopných lidí, kteří vás budou motivovat a potáhnou vás vpřed.
Dostatečně spěte a spánek „nešiďte“
Důležitý je nepřerušovaný celonoční spánek, ideálně plných 8 hodin. Testosteron se tvoří v noci, nad ránem a během fáze REM. Proto právě v tuto dobu musíte spát jako dudek.
Pokud kvůli práci nestíháte spát „podle předpisů“ a pracujete na více směn, pořád se snažte o poctivých 8 hodin spánku, i když ve vašem případě již může být produkce testosteronu o něco málo snížená. O důvod víc snažit se začlenit všechny metody současně.
Jak zůstat zdravý a čilý během andropauzy a po ní?
Většina rad bude podobná jako u snahy vyhnout se nebo aspoň zmírnit projevy andropauzy. Někteří muži během andropauzy rekapitulují a bilancují své životy a mnozí z nich reálně chtějí stav udržet na přijatelné úrovni. Nechtějí více slábnout a stárnout „tak hlasitě“ jako muži kolem.
Udržovat se v kondici má smysl pro celkové zdraví a ne pouze jako prevence negativ andropauzy. Chcete se taky cítit a vypadat zdravě i ve stáří? Věříme, že zcela jistě ano.
Nechte se pravidelně a preventivně vyšetřovat
Jak jsme psali, příznaky andropauzy si muži mohou často zmýlit s výskytem a projevy jiných, mnohem nebezpečnějších nemocí.
Jinak by vám mohly utéct tyto závažné komplikace:
- nemoci srdce a cév (velice nebezpečné)
- zvýšený cholesterol (ohrožuje srdce, cévy i váhu)
- diabetes 2 typu (cukrovka, ohrožuje cévy)
- nemoci prostaty (časté močení, bolestivé zvětšení až rakovina)
- osteoartritida (bolestivé záněty kloubů)
- nespavost (nepříjemné, způsobí chronickou únavu)
- erektilní dysfunkce (veliký problém ve vztahu i vzhledem k vlastnímu sexuálnímu uspokojení)
Všechny tyto nemoci může postižený zaměňovat za součásti andropauzy. Pokud by je ignoroval dlouhodobě, rozvíjely by se, zdraví zhoršovalo a hrozila by předčasná smrt.
Dodržujte již zmíněné zásady zdravé životosprávy
A tedy do třetice: nepijte, nekuřte, nestresujte, odpočívejte, jezte zdravě, hýbejte se (TAKÉ SOULOŽTE!), smějte se.
A pravidelně navštěvujte lékaře. Problémem je, že muži se často stydí nebo problémy bagatelizují slovama „Ale vono se to ztratí.. Vono to přejde, neboj„. Lžou tak ale svému okolí i sami sobě.
Žena je u gynekologa minimálně každého půl roku, ale muži u urologa? Někdy ani jednou za život. Statistiky jsou alarmující.
Diskuze a zkušenosti reálně postižených mužů a jejich zoufalých žen
Podívali jsme se do internetových diskuzí. Hledali jsme zkušenosti a příběhy andropauzou postižených mužů, ale také jejich partnerek, které si změny všimly a trápí je.
„Cítil jsem se tak unavený a bez nálady, že jsem si vsugeroval, že mám vážnou nemoc, asi rakovinu.
Nic mě nebavilo, nejraději jsem seděl sám u nás doma v garáži. Tam jsem měl klid.
Nejvíce mě štvalo, když se mě žena stále ptala: Co je s tebou?“
Anonym, 67 let, Ostrava
Zde vidíme klasický dopad ignorace návštěvy urologa nebo sexuologa. Postižený si vsugeroval, že má rakovinu, a zcela mylně tak odhadl situaci. Jeho žena nabyla starostí, ale pro něj byl prvořadý klid a odpočinek. Tato zkušenost přesně dokládá všechny výše uvedené zdravotní i vztahové komplikace nástupu andropauzy.
„No, ono to u těch chlapů fakt není sranda. Zdá se, že mají horší průběhy, než u ženského přechodu. Nic moc, doufám, že to nepotkává všechny.“
Zuzana, internet
Partner paní Zuzany měl zjevně hodně nepříjemné příznaky, které dokonce předčily příznaky ženského přechodu – klimakteria.
„Mě teda stárnutí neděsí vůbec. Já se nakonec možná i těším, až budu mít více času na všechno, co mě baví.
Ale tady ty knížecí rady co mám a nemám dělat, když je mi tolik a tolik, jsou úplně na prd. Každý je jiný. Tak já si v rámci stárnutí lupnu nějaký ten triatlon.“
Jíří, internet
Pan Jiří se zjevně i ve vyšším věku těší dobrému zdraví. Jde znát, že běhá a na odpočinek ve stáří se těší. Udržuje tak fyzickou a psychickou kondici, čímž se mu daří projevy andropauzy utišit.
„U mě se andropauza projevila poklesem testosteronu. Byl jsem i na vyšetření. Naměřili mi snížené hodnoty a nasadili nějaké vitamíny nebo něco takového.“
Petr, internet
Petr má zkušenost s odběrem krve pro měření obsahu testosteronu a následnou terapii buď léky nebo doplňky výživy pro doplnění nutrientů, které podpoří produkci vlastního testosteronu.
„Mého muže doprovází v tomto období andropauza. Je mu 56. Pevně věřím, že se nebudu chovat jako on. Je to k nevydržení s takovýmto mužem přežít a při tom ho nezabít.
Mám ho samozřejmě ráda, ale ty jeho nálady. Je stále podrážděný, náladový, vzteklý, pak zas mrzutý, žárlivý, závistivý, a hlavně má jen své názory. Ty mé jsou nesprávné a prý plné nepravd.
Když chci říct svůj názor, tak ať raději mlčím. Když tedy mlčím a mluvím raději málo, tak prý nekomunikuji a jsem zamilovaná do jiného muže.
Nejvíce mě naštve, když se začne litovat, že je chudák a nikdo ho nemá rád, že teda dopadl. HRŮZA!!!“
Violleta, internet
Manžela paní Viollety andropauza zastihla naplno takřka ve všech jejich příznacích. Vztah začal skřípat a manželé si neumějí ani normálně popovídat.
Andropauza a nejčastěji kladené otázky
Andropauza nemá přesné trvání. Přichází, trvá a zmírňuje se individuálně.
Zdroje uvádí, že nepříjemné příznaky mužského přechodu mohou přetrvávat 15 až 20 let. Má tedy smysl soustavně se snažit o zvýšení hladiny testosteronu.
Hladina testosteronu a dalších androgenů začne výrazně klesat od zhruba 40. roku života. Poté je pouze na muži, zda o sebe bude pečovat, sportovat, dobře jíst a udržovat se v dobré fyzické a psychické kondici, aby nepříjemné projevy andropauzy co nejvíce zmírnil a oddálil.
Všechny jsou nepříjemné a nechtěné. Ani jeden není pro muže prospěšný a očekávaný. Bohužel. Standardně se“těšte“ na:
– snížené libido a nezájem o sex
– problémy s erekcí, potíže se získáním a udržením erekce, vznik erektilní dysfunkce
– neuspokojivý orgasmus
– snížený počet a kvalita spermií až neplodnost (infertilita, sterilita)
– nedostatek energie soustavná únava a z ní plynoucí pocity vyhoření, deprese a nervozita
– náhlé výkyvy nálad až trvalá změna osobnosti k horšímu
– návaly horka a pocení (i během noci)
– ztráta motivace, nezájem o běžné denní aktivity
– úbytek svaloviny, a naopak přibírání váhy na tuku
– snížená pevnost a hustota kostí, lámavé kosti
– ztráta vlasů
Uvedené příznaky se mohou objevit společně nebo jednotlivě. Každopádně se jim nelze ubránit, pokud hladina testosteronu skutečně klesne. Snažte se hladinu udržovat životosprávou. Přidejte bylinné tobolky Proerecta LONG se zinkem a hořčíkem.
Mějte řádný přísun nevyhnutných živin ze stravy. Jezte čerstvě, potraviny nepečte na uhlí, mějte dostatek masa a zeleniny.
Podstatné jsou vitamíny C, D a E, dále minerály vápník, hořčík, selen a zinek (tyto a další složky obsahují české bylinné tobolky Proerecta LONG).
Snížený testosteron bezpečně zvyšuje fyzická aktivita – sport a tvrdá práce. Také pořádně spěte a neponocujte.
Ano a to poměrné běžně. Sice jsou častější u žen, ale mužům se nevyhýbají také. Návaly způsobuje již závažný nedostatek testosteronu, který způsobuje andropauzu, ale také během onemocnění rakovinou prostaty. Pokud jsou návaly časté a nesnesitelné, zajděte k urologovi na vyšetření.
Jde o lidový název pro andropauzu. Setkáte se i s výrazem mužský přechod. Odborný slovník ale uznává pouze pojmenování andropauza.
Bohužel obvykle velice nesnesitelně pro vaše okolí. Vzpomeňte si na ty pořád nabručené, věčně nespokojené a nadávající staré muže. Možná jste se někdy v duchu ptal: „Sakra, to ten starej prďola nemá co na práci?“ No, a tak to funguje.
Ten starý prďola je totiž v silné andropauze, a pokud nechcete dopadnout jako on, musíte podnikat kroky k udržení hladiny testosteronu co možná nejdéle až doživotně.
Zde jsou prospěšné potraviny. Inspirujte se a jezte přímo je nebo potraviny jim podobné:
– tuňák (a tučné mořské ryby)
– plnotučné mléko (a kysané mléčné výrobky)
– vejce (maximálně 1 denně kvůli cholesterolu)
– obiloviny a luštěniny
– hovězí a kuřecí maso
– jakoukoliv zeleninu (a také ovoce, ale méně)
Zásadním rozdílem je, že u žen produkce hormonů klesá velice rychle a změny jsou lépe viditelné i citelné. U mužů je pokles dlouhodobý a muž si sám až tak přesně nevšímá, že se jeho andropauza prohlubuje. I kvůli tomu často nemá pocit, že se mění, i když jeho okolí má opačný názor.
Andropauza také neznamená konec mužské plodnosti a neplodnost u muže, kdežto u žen v menopauze neplodnost vzniká.
Zkuste měsíční kůru pro zvýšení testosteronu s tobolkami Proerecta LONG a uvidíte, že se budete cítit lépe.
Ne, andropauza rozhodně není nemoc. Je to běžná a neoddělitelná součást stárnutí a je způsobena poklesem vlastní tvorby testosteronu (tvoří se ve varlatech a nadledvinkách). Nejsilnější výskyt andropauzy je u mužů zhruba ve věku 45 až 65 let. U většiny mužů dochází k hlasitým a citelným projevům úbytku hormonu. Příznaky se nemusí vyskytnout najednou. POZOR – příznaky mohou být zapříčiněny i jinými zdravotními komplikacemi a je těžké původ problémů rozeznat.
Přibližné statistiky mluví o 40 až 65 % mužů. Čísla jsou však pouze orientační. Ne každý muž v andropauze navštíví lékaře, který by stav zaznamenal a ne každý muž má příznaky tak intenzivní, že by na sobě andropauzu zjistil. Procento postižených tak pravděpodobně bude ještě vyšší.
Příznaky se liší od muže k muži a neexistuje žádná limitní hladina testosteronu, pod kterou by se symptomy zaručeně projevily. Proto není až tak snadné andropauzu diagnostikovat.
Lékaři používají různé dotazníky (Androgenní deficit u stárnoucích mužů – ADAM a Stárnutí mužských symptomů – AMS). Ty pomáhají statisticky diagnostikovat andropauzu. Dotazníky identifikují muže, kteří mohou mít nízkou hladinu testosteronu. Dále se pak měří obsah hormonu v krvi (celkový obsah a biologicky dostupný obsah).
Lékař také posuzuje jiné zdravotní komplikace, které mohou mít podobné příznaky, jako andropauza a nízký testosteron.
Ano, může se to stát, protože během léčby rakoviny prostaty se uměle potlačuje produkce pohlavních hormonů. Děje se tak, aby se zabránilo rozvoji nádorové tkáně. Kvůli tomu klesá i vlastní produkce testosteronu a andropauza může mít rychlejší nástup.
Mezi nepříjemné součásti léčby patří i návaly horka a noční pocení.
Ne, muž může být plodný i dlouho během andropauzy. Každopádně s plozením dětí opatrně. Snižuje se produkce i kvalita spermií, takže mohou být poškozené a slabé. Před snahou o početí si nechte spermie vyšetřit na vyšetření spermiogram.
Stárnutí probíhá od narození nepřetržitě až do smrti. Orgány i tkáně se opotřebují a slábnou. Andropauza je taky součást běžného stárnutí. Pokud ale tělo dovede udržet hladinu hormonů v určité hladině, stárne o něco pomaleji, než když se produkce hormonů sníží. Tělo je silnější, výkonnější a imunnější. Stárnutí tedy předchází andropauze a rychlost nástupu je závislá na hladině hormonů.
V první řadě nezanedbejte preventivní prohlídky, na které jste již zvyklí. Navštívit lze svého obvodního lékaře. Pokud nabude podezření, doporučí vás ke specialistovi. Zajít můžete přímo za andrologem, urologem, sexuologem nebo endokrinologem. Odeberou krev, vyšetří vás a doporučí další kroky, abyste byl zdravý a čilý až do stáří.
Lékař se bude snažit různými přípravky léčit snížený testosteron, a to hlavně pomocí perorálních látek (užívají se ústně), testosteronovými injekcemi, testosteronovými náplastmi a gely aplikovanými na kůži.
To skutečně netušíme, ale kdykoliv na ní můžete přidat vlastní text 🙂 Víme, že výraz „andropauza wiki“ je velice vyhledávaný.
Co všechno jsme o andropauze zjistili?
- je přirozenou součástí stárnutí muže
- nedá se léčit, pouze zmírnit příznaky a oddálit nástup
- největší vliv má klesající hladina testosteronu
- někdo ji pocítí více, jiný méně
- některé muže nepostihne vůbec
- má řadu negativních příznaků
- kromě postiženého ztrpčuje život i jeho rodině a okolí
- pro její přesné odhalení je potřebné vyšetření, v první řadě rozbor krve pro zjištění obsahu testosteronu
- lze jí zmírnit díky zdravé životosprávě
MÁME POMOC PROTI RYCHLÉMU NÁSTUPU ANDROPAUZY a také zmírnění jejich negativních příznaků.
Proerecta LONG s bylinnými složkami, vitamíny a minerály. 2 tobolky denně, ideálně 3-měsíční kůra.
Klikněte na tlačítko níže, objednejte LONG a do 48 hodin bude u vás.
Použité odborné zdroje
Během příprav článku jsme za vás prostudovali a srozumitelně vysvětlili tyto odborné články a studie: