Neplodnost u mužů: Příčiny, příznaky, léčba a možnosti, jak zplodit dítě přirozeně

  • Redakce Proerecta.cz
  • 10 března, 2022

Neplodnost u mužů je poměrně rozšířená a aktuálně má s početím problém každý pátý pár, i pokud souloží často, nepoužívá ochranu, vysadí antikoncepci a snaží se o dítě přirozeně. Neplodnost u mužů je příčinou zhruba v polovině případů neúspěchu a problémy s plodností trápí i ženy.

Nejčastěji je neplodnost muže důsledkem nízkého (oligozoospermie) až žádného počtu spermií (azoospermie), abnormálním tvarem (teratozoospermie) nebo sníženou pohyblivostí spermií (asthenozoospermie). Dále překážkami v semenných cestách, přes které se spermie nedostanou ven z těla do pochvy. Neplodnost způsobují i různé nemoci, úrazy, zdravotní komplikace, celkově nezdravý životní styl a další faktory. V článku jmenujeme nejčastější příčiny.

I když může být mužská neplodnost dlouhodobá a partnery duševně trápit, pořád existují dostupné způsoby léčby a pomoci. I pokud vás dnes lékař prohlásil za neplodného, šance na vlastní dítě pořád existuje. Spolupracujte s lékaři a dbejte jejich doporučení.

Jako e-shop vám nabízíme rostlinný doplněk stravy pro podporu tvorby a kvality spermií Proerecta LONG. Nejde o lék a nemá léčivý účinek, takže neplodnost ani její příčiny neléčí.

Pokud ale spermie produkujete, pomocí LONGu podpoříte jejich normální tvorbu, kvalitu a množství díky vhodně smíchaným vitamínům, minerálům, aminokyselinám a výtažkům z rostlin.

proerecta Long
Klikněte na tlačítko a podívejte se na složení, dávkování a účinky LONGu

NEPLODNOSTI A PORUCHÁM MUŽSKÉ PLODNOSTI ROZUMÍME. Pokud máte konkrétní dotaz k neplodnosti, zhoršené plodnosti a problémům zplodit dítě, zavolejte nám nebo napište. Rádi vám poradíme. info@proerecta.cz, +420 607 657 370.

Příznaky neplodnosti u mužů

příznaky neplodnosti u mužů
Hlavním příznakem je dlouhodobá neschopnost oplodnit partnerku. Neplodnost se nemusí projevit nijak jinak.

Nejvýraznějším příznakem je dlouhodobá neschopnost počít dítě, a tedy oplodnit partnerku. Jinak se neplodnost u mužů nemusí nijak projevovat, a pokud se muž o dítě zatím nesnaží, o své neplodnosti dlouhou dobu vůbec netuší.

Pokud neplodnost způsobuje jiná nemoc, muž si na sobě může všímat:

JINÉ NÁZVY: Neplodnost se odborně nazývá sterilita nebo infertilita. Neplodný muž je v lékařské řeči sterilní či infertilní muž.

Kdy s podezřením na neplodnost navštívit lékaře?

Za lékařem, konkrétně sexuologem si zajděte, pokud se vám nepovedlo oplodnit partnerku ani po roce snažení. Své obavy můžete nahlásit i praktickému lékaři, ten vás ale pošle za sexuologem případně jiným specialistou.

Počet a kvalitu spermií lékař zkoumá na spermiogramu. Sexuolog může navrhnout i jiné metody vyšetření plodnosti, pokud nemůžete ejakulovat a odevzdat vzorek ejakulátu.

K lékaři můžete jít i dříve, než po roce v případě:

  • že trpíte sexuální dysfunkcí jako problémy s erekcí nebo erektilní dysfunkcí, sníženým zájmem o sex nebo problémem sex provozovat,
  • pokud pociťujete bolesti či otok v oblasti varlat a okolí nebo jste si nahmatal bulky a podezřelé útvary,
  • pokud jste již trpěl problémy či úrazy varlat a prostaty nebo jste měl jiné závažnější sexuální problémy,
  • pokud jste v minulosti podstoupil operace v oblasti varlat, třísel, penisu nebo šourku,
  • pokud máte partnerku starší 35 let, protože ani ona nebude plodná věčně a je potřeba snažit se o dítě rychleji.

Uvedená rizika mohou zhoršovat plodnost a být příčinou neplodnosti, proto je nelze ignorovat a čekat, zda se dítě nenarodí. Škodlivé vlivy je potřeba odstranit a vyléčit co nejrychleji, jinak by se plodnost dále zhoršovala a šance na dítě ještě více klesala.

Nezapomeňte se ujistit, že během sexu nepoužíváte kondom, spermicidní přípravky a partnerka neužívá žádnou antikoncepci. Mějte také jistotu, že si plodnost nechala vyšetřit i partnerka. Neplodnost na straně muže je přibližně v polovině případů. Mějte proto jasno vy i partnerka.

Léčba neplodnosti u mužů

Ojediněle se stává, že se lékaři nepovede zjistit přesnou příčinu neplodnosti (idiopatická neplodnost). Pořád vám ale dokáže poradit metody, jak zvýšit šance na oplodnění partnerky. Proto je důležité vyšetření, a pokud je potřeba, podstoupit i vícero různých vyšetření (jmenujeme je níže v článku). Zároveň je vhodné poslat na vyšetření plodnosti i partnerku.

Neplodnost u mužů se nejčastěji léčí těmito metodami:

Vyléčení infekcí a zánětů

Infekce a záněty v reprodukčním systému nebo močové soustavě lze léčit antibiotiky. Vždy záleží, jak dlouho infekce trvala, jak závažná byla a jaké škody zanechala. Plodnost nelze obnovit ve všech případech. S léčbou je potřeba začít co nejrychleji.

Hormonální léčba

Lékař se bude snažit navodit hormonální rovnováhu. Substituční terapie je doplňování chybějících hormonů do těla formou léků nebo aplikace přes kůži. Léky lze podávat i pokud je hladina některých hormonů rizikově vysoká a způsobuje neplodnost.

Chirurgický zákrok

Cílem operace je zprůchodnit cesty, kterými se spermie pohybují. Chirurg upraví rozšířené žíly nebo odblokuje ucpané chámovody. Pokud si muž nechal udělat vasektomii (přerušení chámovodů), lze je znovu spojit. Pokud muž neejakuluje nebo ejakulát neobsahuje spermie, lze je odebrat přímo z varlat. Pomocí chirurga lze vyřešit mnohé příčiny neplodnosti u mužů.

Vyřešení sexuálních dysfunkcí

Tyto problémy mohou znemožňovat sex a oplodnění, často kvůli erektilní dysfunkci, kdy se penis nepovede dostat do vagíny nebo kvůli předčasné ejakulaci. Existují léky na předpis a úspěšná může být i terapie či různé domácí metody pro zlepšení sexu.

Metody asistované reprodukce

Asistovaná reprodukce je mnohdy poslední možností, jak mít vlastní dítě, pokud žádná léčba nezabere. Lékař získá spermie přirozenou ejakulací. Pokud není možná, odebere spermie přímo z varlat. Pokud postižený spermie netvoří, zůstává pouze najít vhodného dárce.

Spermie lze vložit přímo do ženského vajíčka nebo vajíčko odebrat, oplodnit jej metodou „in vitro (ve zkumavce), a následně vrátit do dělohy, kde začne těhotenství. Zvážit lze i adopci dítěte.

Prospěšné změny životosprávy a návyků pro snížení rizika neplodnosti

metody podpory plodnosti
Plodnost přirozeně podpoří dostatek pohybu, zdravá strava, žádné zlozvyky i psychická pohoda

Diagnostikovanou neplodnost lze v mnoha případech úspěšně zvrátit a vyléčit. Kromě dodržení předepsané léčby je nutné změnit životosprávu tak, aby se plodnost zlepšila a vy jste se dočkal dítěte.

Pokud je to možné, často souložte

Sex mějte vždy, když na něj budete mít chuť. Klidně denně. Častý sex udržuje aktivní sexuální funkce, reprodukční orgány a stimuluje tvorbu spermií.

Pořád usilujte o dítě

Sex mějte často, ale hlavně během partnerčiny ovulace. K ovulaci dochází jednou za menstruační cyklus a jde o krátkou dobu, často pouze 1 den, kdy se ve vaječníku uvolní zralé vajíčko a čeká na spermii. Pokud pořád produkujete spermie, je to správná doba oplodnit partnerku. Souložte co nejčastěji a kdykoliv.

Nepoužívejte ochranu ani antikoncepci

Pokud je cílem těhotenství, spermiím nesmí nic bránit v dosažení vajíčka. Během snahy nepoužívejte vy ani partnerka kondom, pesar, spermicidy, antikoncepci, nitroděložní tělísko ani jiné ochranné prostředky. Pokud používáte lubrikační gely, prodejce se zeptejte, zda neohrožují spermie.

Dodržujte zdravou životosprávu

Zdravý život podporuje správnou funkci orgánů, reprodukční soustavy i žláz produkujících důležité hormony. Cílem je zdravě a pestře jíst, často se hýbat, pravidelně odpočívat a regenerovat, být šťastný a veselý ve vztahu, doma i v práci. Samozřejmostí je odvyknout si od všech zlozvyků, které škodí plodnosti a způsobují neplodnost. Žádný alkohol, kouření, drogy, stimulanty ani riskantní chování.

Doplňky stravy pro podporu plodnosti

Doplněk stravy není lék, takže žádný nedovede vyléčit neplodnost ani nemoci, které neplodnost způsobují.

Doplňky doplňují důležité látky, které tělo potřebuje pro produkci spermií v dostatečném množství. Přírodní doplňky stimulují také hormonální rovnováhu, která je rovněž důležitá.

Doplňkem pro podporu mužské plodnosti a normální funkce reprodukční soustavy je Proerecta FERTIL. Tobolky užívejte 1 až 2 měsíce před a během snahy o dítě.

proerecta fertil
FERTIL obsahuje výtažek z Vitánie snodárné, aminokyseliny, vitamíny a minerály nezbytné pro produkci spermií. Podívejte se na podrobné složení a účinky. Objednávku vám doručíme do 2 dnů a s podporou plodnosti můžete začít ihned i pokud podstupujete léčbu neplodnosti. O užívání FERTILu informujte i lékaře, pokud vám předepsal léky.

Příčiny neplodnosti u mužů

Důvodem neplodnosti jsou nemoci, úrazy, vrozené poruchy a vývojové vady, některé druhy léků a léčby, nezdravá životospráva a negativní vlivy, kterým se muž vystavuje.

Vyjmenovali jsme nejčastější příčiny, ale neplodnost u mužů způsobují i jiné. Proto je rozumné nechat se odborně vyšetřit a pomoc nebo léčbu zaměřit na konkrétní příčinu, kterou lékař zjistí.

kouření tabáku, pití alkoholuvystavení se chemikáliímnesestouplá varlata
užívání drogpřehřívání varlatvrozené poruchy plodnosti
nadváha a obezitaúrazy varlatnemoci
infekcepooperační stavyrizikové metody léčby
Tabulka častých příčin mužské neplodnosti

Lékařské příčiny mužské neplodnosti

vyšetření neplodnosti u mužů
Neplodnost zjistí sexuolog, ale může vás poslat na různá další vyšetření k jiným specialistům

Je důležité znát svůj zdravotní stav a všechny nemoci, které můžete mít. Dodržujte preventivní prohlídky každý rok a k lékaři jděte s každým novým úrazem a podezřením na nemoc. Pouze tak lze rychle jednat, odvrátit neplodnost a začít se léčit od začátku pro obnovu plodnosti.

Celiakie

Celiakie je citlivost a nesnášenlivost lepku (gluten), který se nachází v obilovinách a výrobcích z nich. Pro muže celiaky je vhodná bezlepková dieta. Ne každý muž o své celiakii tuší, a pokud dietu nepřijme, může produkovat abnormální spermie a trpět hormonální nerovnováhou.

Hormonální nerovnováha

Jde o poruchu tvorby důležitých hormonů. Ty produkují varlata a další žlázy – štítná žláza, hypofýza, hypotalamus a nadledvinky. Pokud dojde k nedostatečné tvorbě testosteronu a mužských hormonů androgenů, jde o tzv. mužský hypogonadismus, a tedy zhoršenou a oslabenou funkci pohlavních žláz (gonád). Stav se léčí vpravováním chybějících hormonů do těla.

Muž může být neplodný i pokud nefunguje správně pouze jedna z těchto žláz. Tehdy rovněž dochází k hormonální nerovnováze.

Genetické poruchy

Často jde o dědičné chromozomální poruchy, kdy se muž nenarodí s chromozomy X a Y, ale třeba se dvěma X. Tyto vady způsobují abnormální vývoj rozmnožovacích orgánů. Poruchy způsobuje Klinefelterův syndrom, Kallmannův syndrom nebo cystická fibróza.

Infekce a záněty

Infekce zhoršují produkci spermií. Následný zánět, otok a případné deformace mohou bránit správnému proudění spermií.

Častý je zánět varlat (orchitida), zánět nadvarlat (epididymitida) a infekce se do rozmnožovací soustavy může dostat i z močových cest. Dále záněty způsobují pohlavně přenosné nemoci (kapavka, HIV a jiné).

Infekce mohou poškodit varlata i trvale, ale obvykle zůstává možnost získat spermie odběrem.

Léky proti různým nemocem

Úkolem léků je chránit vás a bránit zhoršování nemoci, která může ohrozit život. Některé mají negativní účinky a způsobují dočasnou neplodnost, ale váš zdravotní stav je důležitější, než snaha o dítě.

Neplodnost u mužů i žen mohou způsobit léky proti rakovině, testosteronová hormonální terapie, anabolické steroidy, léky na artritidu nebo vředy a různé další léky.

Pokud užíváte léky na přepis a nedaří se vám oplodnit partnerku, čtěte příbalový leták nebo se zeptejte předepisujícího lékaře, zda tato léčiva neovlivňují vaši plodnost.

Nádory a jejich léčba

Zhoubné rakovinné i nezhoubné nádory a cysty mohou napadat reprodukční orgány a žlázy, které produkují hormony důležité pro plodnost muže (mozková hypofýza, varlata atd.).

Rizikovým faktorem je i léčba nádorů jako ozařování, užívání léků, chemoterapie a chirurgické odstranění nádorů. Rakovina je život ohrožující onemocnění, proto je plodnost až druhořadá a na prvním místě musí být onkologická léčba.

Nesestouplá varlata

Jde o vývojovou poruchu (kryptorchismus), při kterém dítěti před porodem nesestoupí jedno nebo obě varlata z místa pod břichem do šourku. Nefungují správně a nemusí dozrát, kvůli čemu později neprodukují spermie. Neplodnost bývá běžná u mužů, kteří si touto poruchou v dětství prošli. Potíže s plodností ale mohou mít i ti, kteří nesestouplá varlata úspěšně vyléčili.

Nesestouplá varlata se obvykle do šourku dostanou přirozeně do roku od narození. Pokud se tak nestane, lékař může doporučit chirurgický zákrok nebo hormonální léčbu.

Operace

Častým důvodem neplodnosti je operace v oblasti varlat a šourku, kvůli které se spermie nedostávají ven z těla. Cílenou neplodnost u mužů lze dosáhnout pomocí vasektomie, což je přerušení chámovodů, které odvádějí spermie z varlat.

Neplodnost může způsobit i operace prostaty, břicha nebo konečníku.

Problémy s ejakulací

Poměrně běžná je retrográdní ejakulace, kdy ejakulát kvůli poruše neputuje ven z těla, ale směruje do močového měchýře. Poruchu způsobují vrozené vady, úrazy páteře a okolí penisu, ale také cukrovka, některé léky, operační zákroky na prostatě, močovém měchýři nebo močové trubici. Problému se lze zbavit léčbou příčiny nebo chirurgickým zákrokem.

Problémy provozovat sex

Jde o soubor problémů a poruch, které muži nedovolují provádět sex. Mezi tyto problémy patří třeba erektilní dysfunkce, kdy muž nedosáhne a neudrží erekci, předčasná ejakulace, kdy muž vyvrcholí za několik sekund, bolesti během sexu, zhoršený duševní stav nebo problémy ve vztahu, kvůli kterým si muž sex neužije, ale také různé vrozené vývojové anomálie, jako třeba rozštěp močové trubice (hypospadie).

Anatomické poruchy a překážky v cestě spermií

Spermie z varlat putují přes množství různých kanálků, trubic a překonávají spletitý reprodukční systém. Tyto cesty mohou blokovat různé překážky způsobené vývojovými vadami, úrazy, infekcemi, následkem léčby a operací. Cesty lze zprůchodnit nejčastěji drobnou operací.

K zablokování toku spermií může dojít v kterémkoliv úseku od varlete přes odtok z varlete, v nadvarleti, v chámovodu, v ejakulačních kanálcích nebo v močové trubici. Cesty jsou úzké, náchylné na poškození a neplodnost, kterou způsobují, je poměrně častá.

Podpořte normální tvorbu spermií, jejich kvalitu a počet. Tobolky Proerecta FERTIL vám doručíme do 2 dnů. Obsahují soubor důležitých vitamínů, minerálů a výtažky z rostlin.

FERTIL lze užívat dlouhodobě. Užívejte aspoň měsíc před plánovaným otěhotněním. Pod tlačítkem najdete podrobné informace.

Protilátky proti spermiím

Pokud se spermie dostanou mimo své běžné cesty a objeví se jinde v těle, imunitní systém je může vnímat jako nežádoucí a cizorodé buňky. Protilátky proti spermiím je začnou hubit, poškozují je a do ejakulátu se tak nemusí dostat.

Varikokéla

Varikokéla je rozšíření žil, které z varlat odvádějí krev. Přesný důvod neplodnosti není známý, ale pravděpodobně jde o přehřívání varlat, které varikokéla způsobuje. Varlata potřebují pro správnou funkci a produkci spermií přibližně o 2 až 4 stupně méně, než je teplota zbytku těla.

Jde o častou příčinu mužské neplodnosti. Varikokélu lze úspěšně léčit chirurgickým zákrokem.

Environmentální příčiny neplodnosti mužů

Jde o negativní vlivy prostředí, ve kterém se vyskytujeme často. Faktory mohou způsobovat neplodnost v lokalitě, ve které bydlíme, přímo doma nebo na pracovišti. Environmentálním vlivům se není vždy jednoduché vyhnout a obvykle se nemůžeme ze dne na den přestěhovat nebo změnit zaměstnání. Kvůli tomu ovlivňují plodnost dlouhodobě.

Působení různých druhů záření

Za nebezpečné se považuje třeba rentgenové záření, a samozřejmě radioaktivní záření. Existují i jiné druhy nebezpečného záření, proto buďte opatrní na specializovaných pracovištích a informujte se, jaké záření na vás může působit.

Krátkodobé nebo slabé vystavení záření může plodnost zhoršit pouze dočasně, a když pomine, plodnost se může obnovit. Vždy ale záleží na konkrétním typu záření, protože příliš silná dávka nebo dlouhodobá expozice může způsobit až trvalou neplodnost u mužů.

Vystavování se průmyslovým chemikáliím

Neplodnost mohou způsobovat různé chemikálie, herbicidy, pesticidy, nátěrové hmoty, barvy, laky, rozpouštědla a podobně.

Neplodnosti přispívá a působení těžkých kovů, proto se snažte trávit co nejméně času pod jejich působením a v práci vždy používejte dostupné ochranné prostředky.

Škodlivé a agresivní chemické látky zhoršují produkci spermií, snižují jejich počet a zhoršují i celkový zdravotní stav.

Teplota a zahřívání varlat

Není úplně jasné, jakým způsobem zvýšená teplota ovlivňuje produkci spermií, ale časté ohřívání varlat prokazatelně zhoršuje produkci a správný vývoj spermií i celkovou funkci varlat. Zhoršený stav je obvykle dočasný.

Nevhodné jsou sauny a časté horké koupele, dlouhé sezení, vyhřívaná sedadla v autě, těsné oblečení nebo práce s počítačem či jiným zdrojem tepla přímo na klíně.

Faktory životního stylu způsobující neplodnost u muže

příčiny neplodnosti u mužů
Nadváha, sedavý styl života, nezdravá strava a zlozvyky jsou běžné příčiny mužské neplodnosti

Nezdravý životní styl vedeme sami, proto si s negativními vlivy můžeme pomoci pouze my sami díky vlastní zodpovědnosti a snaze změnit návyky.

Vysoká hmotnost a obezita

Nadváha a obezita způsobuje mnohé zdravotní komplikace, které vedou k neplodnosti. Zhoršuje prokrvení rozmnožovací soustavy, způsobuje hormonální změny, úbytek důležitých hormonů a vyvolává další nemoci, které škodí plodnosti. Obezita zhoršuje počet a kvalitu spermií, jejich rychlost a pohyblivost.

Kouření tabáku

Rizikem je každá vykouřená cigareta a pasivní kouření zároveň. Odnaučte se kouřit a nepobývejte v zakouřených prostorách. Kuřáci mají obecně velmi málo spermií a kouření je poškozuje až na genetické úrovni. Vzniká tak riziko genetických poruch dítěte, pokud se kuřákovi povede zplodit jej.

Popíjení alkoholu

Muži, kteří často pijí a muži závislí na alkoholu mají málo spermií a ty zbylé jsou často deformované, poškozené a nepohyblivé. Alkohol vede i k poruchám erekce a erektilní dysfunkci, kvůli kterým muži přestávají souložit se ženami a otěhotnění je o to problematičtější. Alkohol snižuje sexuální libido a oslabuje citlivost penisu. Dlouhodobé nebo silné a nárazové pití oslabuje všechny aspekty mužské sexuality včetně plodnosti.

Užívání drog

Drogy jako marihuana, pervitin, heroin, kokain a další mají devastační vliv na zdraví uživatele včetně zhoršené plodnosti a neplodnosti. Upozorňujeme i na zneužívání anabolických steroidů, které mnozí užívají „v dobré víře“, že dělají něco dobré pro svaly a postavu. Není tomu tak.

Drogy snižují produkci spermií, zhoršují hladiny hormonů a mohou dokonce zmenšit varlata.

Jaké předpoklady má plodný muž?

projevy mužské plodnosti
Plodný muž má dostatek spermií v dobré kvalitě, které jsou silné, pohyblivé a míří přímo k vajíčku. Tyto vlastnosti zjistí sexuolog díky spermiogramu.

Spolehlivá mužská plodnost je složitý proces, který se děje při dobrém zdravotním stavu a splnění několika důležitých podmínek.

  • Muž musí produkovat zdravé a kvalitní spermie. Aby se tak dělo, reprodukční soustava musí být vyvinutá a zralá. Funkční musí být aspoň jedno varle, které spermie produkuje. Potřebná je také optimální hormonální hladina, protože hormony řídí produkci spermií
  • Spermie se musí dostat do ejakulátu. Spermie z varlat putují dále a cestou se míchají s tekutinami z prostaty a semenných váčků. Tato směs tvoří celkový ejakulát, který muž při vyvrcholení ejakuluje ven z těla.
  • Ejakulát musí obsahovat dostatek vhodných spermií. Čím nižší je množství spermií, tím nižší je šance na oplodnění. Oligozoospermie je počet spermií nižší, než 15 milionů na mililitr. Toto množství se již považuje za kritické, ale pořád je možné ženu oplodnit.
  • Spermie musí být pohyblivé, rychlé a v dobré kondici. Je důležité, aby měly spermie bičík, díky kterému se pohybují. Pohyb musí být tzv. progresivní, kdy se spermie pohybuje přímým směrem k vajíčku. Nepohyblivé, pomalé nebo zdeformované spermie vajíčko nedosáhnou ani pokud je jich vysoký počet.

Neméně důležitá je i pevná erekce, protože právě díky ní lze penis dostat do vagíny a oplodnit partnerku přirozeně. Muž může být plodný i bez erekce, ale spermie se tehdy získávají jinak pomocí metod asistované reprodukce.

Podpořte normální tvorbu spermií, jejich kvalitu a počet. Tobolky Proerecta FERTIL vám doručíme do 2 dnů. Obsahují soubor důležitých vitamínů, minerálů a výtažky z rostlin.

FERTIL lze užívat dlouhodobě. Užívejte aspoň měsíc před plánovaným otěhotněním. Pod tlačítkem najdete podrobné informace.

Možné komplikace kvůli mužské neplodnosti

Po zjištění, že je muž neplodný, mohou vyvstat další komplikace, kupříkladu:

  • Psychické problémy: Muže trápí, že nemůže mít vlastní dítě a začne propadat smutku, depresi nebo pocitům méněcennosti a zhoršenému sebevědomí. Útočit na něj může i partnerka, která si dítě přeje, kvůli čemu vzniknou partnerské neshody, hádky a zhoršená kvalita vztahu i života ve dvojici. V této chvíli je vhodné najít vztahového terapeuta.
  • Nákladné nebo rizikové metody asistované reprodukce: Pro mnohé páry může být finančně náročné uhradit vysoké náklady, které si metody asistované reprodukce vyžádají. Kliniky, které tuto možnost nabízejí, nepracují zdarma a pojišťovny nepřispívají, protože nejde o ohrožení života ani o základní zdravotní péči.
  • Riziko zhoršení zdravotního stavu: Příčina, která vyvolala neplodnost u mužů, se může zhoršovat a prohlubovat, kvůli čemu začne ohrožovat zdraví a sníží kvalitu života. Zjištění neplodnosti může být „prvním krokem“ ke zjištění mnohem závažnějšího problému.

Vyšetření a diagnóza neplodnosti muže

Pro zjištění mužské neplodnosti lékaři využívají řadu různých testů. V některých případech se přesná příčina nezjistí, vždy má ale smysl nechat se vyšetřit. Základní vyšetřovací metody jsou tyto:

Obecné vyšetření a vyplnění anamnézy

Lékař provede vyšetření pohlavních orgánů, a tedy varlat a penisu. Bude se ptát na celkový zdravotní stav, dědičné nemoci, všechny aktuální i minulé nemoci, prodělané úrazy a operace, které by mohly mít vliv na plodnost. Zajímat se bude o aktuální sexuální život. Anamnéza je podání základních informací o zdravotním stavu, díky kterým získá podrobnější přehled.

Analýza spermií

Pokud ejakulujete, lékař vás požádá o vzorek ejakulátu pro mikroskopické vyšetření spermií. Vzorek odevzdáte do nádobky přímo u lékaře. Pokud takový odběr není možný, vzorek lze k lékaři i přinést z domova.

Toto vyšetření se nazývá spermiogram a lékaři poskytne podrobný přehled o vlastnostech spermií a celkového ejakulátu. V něm může lékař objevit známky infekce. Důležitý je hlavně počet spermií vhodných pro oplodnění, jejich tvar, pohyblivost a celková kondice. To jsou vlastnosti spermií, které se dovedou dostat až k vajíčku. Abnormální vlastnosti plodnost zhoršují. K dispozici jsou i jiné testy, které zjistí příčinu neplodnosti.

Ultrazvukové vyšetření šourku

Pomocí ultrazvukové sondy lékař zobrazí varlata. Zjišťovat bude stav varlat a hledat třeba varikokélu, která je častou příčinou neplodnosti.

Ultrazvukové vyšetření prostaty

Zde bude lékař pomocí drobné sondy zjišťovat, zda kanálky, přes které proudí spermie, nejsou zablokované a ucpané.

Testy hladiny hormonů z krve

Tvorba spermií je závislá od optimální hladiny různých hormonů, které produkují varlata, hypotalamus a hypofýza. Pro zjištění hladiny hormonů lékař provede odběr a test krve. Důležitá je dostatečná hladina testosteronu, ale i dalších hormonů.

Biopsie varlat

Biopsie je odběr malého vzorku z varlete pomocí tenké jehly. Cílem je zjistit, zda varlata produkují spermie. Pokud se tak děje, problém s neplodností může být v problému s přesunem spermií kvůli zablokovaným kanálkům.

Test moči po ejakulaci

Lékař zjistí, zda moč po ejakulaci neobsahuje spermie. Znamenalo by to, že dochází k retrográdní ejakulaci, kdy ejakulát neputuje ven z těla, ale do močového měchýře, co může být příčinou neplodnosti.

Genetické testy

Neplodnost u mužů a výrazně nízký počet spermií může být důsledkem genetických vad. Lékař bude zkoumat abnormality v chromozomech. Otestuje se vzorek krve a zjistit může vývojovou vadu nebo dědičnou poruchu.

Opakujeme, že pokud se vám jako páru nepovede otěhotnět do jednoho roku sexu bez ochrany a antikoncepce, ke gynekologovi pošlete partnerku. Díky tomu zjistíte zda nemá sama problémy s plodností.

Aktuálně je neplodných až 20 % párů. Procento neplodnosti na straně žen a mužů je vyrovnané.

Prevence mužské neplodnosti

Ne všem rizikovým aspektům se lze vyhnout. Co ale můžeme dělat je myslet na své zdraví a snažit se žít tak, abychom plodnost neohrožovali.

  • nekuřte, nepijte alkohol nadměrně a neužívejte žádné drogy
  • sportujte a udržujte si zdravou váhu
  • snažte se nebýt ve stresu
  • nepřehřívejte varlata
  • nevystavujte se škodlivým chemikáliím, těžkým kovům ani záření
  • nepodstupujte vasektomii ani jiné zákroky pro trvalou neplodnost

Často kladené otázky FAQ aneb o neplodnosti u mužů vás nejčastěji zajímá:

neplodnost u muže, často kladené otázky
Jaké jsou příznaky mužské neplodnosti?

Kromě neschopnosti oplodnit partnerku se neplodnost může projevovat problémy s ejakulací, nepřítomností ejakulátu, erektilní dysfunkcí, bolestmi v oblasti genitálu nebo sníženým zájmem o sex. Tyto symptomy nemusí prokazovat přímo neplodnost u mužů, ale i další zdravotní komplikace.

Kdy vzniká podezření, že je muž neplodný?

Riziko neplodnosti vzniká, když se muži nepovede oplodnit ženu aspoň rok, pokud vysadili ochranu před početím a antikoncepci.

Jak častá je mužská neplodnost?

Přibližně každý pátý pár je neplodný. Neplodnost u mužů brání otěhotnění ve 30 % případů, ve 30 % případů ze strany ženy a zbylé procento neplodných párů je kombinací neplodnosti muže i ženy společně. V některých případech se příčinu neplodnosti nepovede lékařům zjistit.

Která je hlavní příčina mužské neplodnosti?

Nejčastěji je muž neplodný kvůli problému s tvorbou kvalitních spermií v dostatečném množství. Spermie mohou být deformované, nevyvinuté, pomalé, bez pohybu nebo žádné.

Lze mužskou neplodnost vyléčit?

Ano, je to možné. Léčba se musí zaměřit na konkrétní příčinu neplodnosti. Léčba je dostupná ve formě léků, chirurgického zákroku, hormonální terapie společně s úpravou životního stylu. Úspěšných případů je až polovina, takže šance jsou vysoké.

Může mít neplodný muž dítě?

Pokud muž produkuje spermie, lze je odebrat a ženu oplodnit in vitro, lidově „ve zkumavce“.

Je mužská neplodnost trvalá?

Neplodnost není trvalá u všech neplodných mužů. Některé příčiny lze vyléčit nebo využít techniky asistované reprodukce. Dostupné možnosti vám doporučí lékař.

Váš kód na slevu 10% z celého nákupu je proerecta10 . Kód uplatníte přímo při vyplňování objednávky. 

proerecta fertil
Klikněte a čtěte o všech prospěšných účincích. Neplodnost u mužů sice nelze léčit pomocí doplňku, ale doplněk podporuje tvorbu spermií a celkovou kondici reprodukční soustavy, kterou budete určitě potřebovat. Objednávku vám doručíme do 48 hodin a ihned můžete začít s podporou plodnosti.

Další užitečný článek pro vás: Podpora plodnosti u mužů a zlepšení kvality spermií. Jak se nejlépe připravit?

podpora plodnosti u mužů