Impotence: Kompletní průvodce příčinami, projevy, léčbou a možnostmi domácí pomoci

 • Redakce Proerecta.cz
 • 17 ledna, 2023

Pokud se ptáte, co je to impotence, jde o jiný výraz pro erektilní dysfunkci. Definice je tedy stejná a to dlouhodobá neschopnost dosáhnout erekci a udržet ji dostatečně dlouho pro uspokojivý pohlavní styk nebo masturbaci. Impotentní muž (impotent) může mít pořád silnou chuť na sex a spolehlivé sexuální libido.

Z různých příčin ale erekci nedosahuje, kvůli čemu trpí nejen on sám, ale také jeho sexuální partnerka a společný intimní vztah. Taková situace nahlodává mužské ego a vytváří rizikové podhoubí pro vznik depresí, úzkostí, sníženého sebevědomí, výčitek, hádek s partnerkou a zhoršeného vnímání své osoby.

Příčiny impotence jsou tělesné i duševní. Mnohdy se vzájemně kombinují, čímž závažnost impotence dále prohlubují. Impotencí dnes trpí až 15 % mužské populace mezi 40 až 70 lety, přičemž mnozí se do statistky nedostali. Ne každý muž se s problematickou erekcí svěří lékařům, kvůli čemu je spolehlivá a přesná statistika neeviduje.

Míra impotence narůstá s vyšším věkem a nejčastěji postihuje starší muže, kteří trpí jednou nebo několika nemocemi srdce a cév.

V článku vyjmenujeme nejčastější příčiny impotence, vysvětlíme, jak se impotence léčí a co můžete jako impotent dělat doma ihned ještě před návštěvou lékaře.

impotence

Kapsle Proerecta LONG pro dlouhodobou podporu potence

Jako e-shop s rostlinnými doplňky pro zlepšení mužské potence doporučujeme kapsle Proerecta LONG. Tyto rostlinné kapsle neléčí impotenci, ale vlivem účinných rostlin rozšiřují cévy v penisu a umožňují naplnit jej v maximální míře krví. LONG užívejte dlouhodobě, díky čemu podpoříte přítok krve do penisu, pokud jí v něm aktuálně není dostatek v důsledku zúžených a ucpaných cév.

Proerecta LONG je volně dostupný doplněk stravy a nemá léčivé účinky. Díky lepšímu prokrvení penisu přirozeně podporuje mužskou potenci.

Proerecta LONG jsou kapsle pro dlouhodobé zlepšení erekce a boj proti impotenci. Klikněte na obrázek a podívejte se na všechny prospěšné účinky. Případnou objednávku vám doručíme diskrétně do 48 hodin.

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ K IMPOTENCI a nestíháte číst celý článek?
Napište nám na info@proerecta.cz. Poradíme, jaké máte možnosti a jak potenci bezpečně podpořit.
Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz. V tématu impotence se dokonale vyznáme díky dlouholeté praxi v mužském intimním zdraví a v oblasti doplňků výživy pro podporu potence. Odpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 až 17:00.

Typické příznaky impotence

Impotentní muž na sobě pozoruje nejčastěji tyto příznaky:

 • neschopnost dosáhnout erekci nebo velmi slabá erekce, kdy je penis příliš měkký pro penetraci vaginy
 • občasný, ale nepravidelný problém s dosažením erekce
 • dosažení erekce, která trvá velmi krátce a muž ji nedovede udržet

Kromě oslabené erekce se impotence typicky projevuje:

Příčiny impotence

Schopnost muže dosáhnout a udržet pevnou erekci ovlivňují fyzické problémy i problémy s duševním zdravím. Mnohdy jde o jejich vzájemnou kombinaci, kdy jedna příčina zhoršuje druhou. Pokud postižený muž neodhalí konkrétní příčinu včas, dostává se do patové situace, kdy dovede pomoct pouze lékař.

Fyzické příčiny impotence

Faktory tělesného zdraví patří mezi častější příčiny impotence. Impotenti nejčastěji trpí:

Kromě nemocí a zdravotních stavů si muži k impotenci „pomáhají“ kouřením tabáku a jeho moderních náhrad (e-cigarety, vaporizéry, liquidy a pod.), nadměrným pitím alkoholu a zneužíváním jiných návykových látek.

Pokud máte podezření na impotenci, snažte se léčit všechny existující nemoci, a hlavně žít zdravý život bez nikotinu, alkoholu a drog.

Psychologické příčiny impotence

Duševní příčiny sice nejsou až tolik rozšířené, jako ty tělesné, bohužel impotenta ještě více omezují, protože si s nimi nedovede poradit sám. I zde je proto potřebná pomoc psychologa nebo aspoň zkušeného psychoterapeuta. Impotenty nejčastěji trápí:

Jak jsme již psali, impotenci mohou vyvolávat a dále zhoršovat kombinace tělesných a duševních problémů. Třeba poranění míchy nebo penisu může zpomalit mužovu sexuální odezvu, což může dále vyvolat úzkosti a pochybnosti o svých sexuálních schopnostech. Tato škodlivá kombinace impotenci ještě více zhorší.

Podle lékařů může k impotenci docházet i pouze v některých situacích. Tehdy postižený dosáhne erekci třeba během masturbace, ale při sexu s partnerkou již ne. Sledujte si, zda je vaše impotence pouze nahodilá a objevuje se pouze v některých situacích nebo s konkrétními partnerkami, a nebo zda je trvalá. Pokud je občasná, snažte se vyhýbat situacím a ženám, se kterými se vám erekci nedaří dosáhnout. Ideálně však také navštivte lékaře.

Pokud totiž nedosahuje erekci při konkrétní ženě, příčina impotence je pravděpodobně psychologická. Pokud nedosahujete erekci vůbec, příčina je pravděpodobně fyzická.

Jak probíhá vyšetření a diagnóza impotence?

Na sexuologii, urologii, eventuálně aspoň k praktickému lékaři zajděte s každým podezřením na impotenci nebo s jakýmkoliv problémem týkajícím se erekce. Praktik vás doporučí ke vhodnému specialistovi.

Prvním krokem pro úspěšnou léčbu impotence je důkladní sexuální, lékařská a psychosociální anamnéza, a tedy detailní soubor informací potřebných k bližší analýze zdravotního stavu pacienta a hlavně jeho zdravotní minulosti.

 • Lékař se vás zeptá, zda a kdy přesně míváte problém s dosažením erekce a zda je dostatečná pro penetraci vaginy. Dále zda erekci udržíte až do ženina orgasmu. Ptát se bude, zda také dosahujete orgasmus a zažíváte ejakulaci a sexuální uspokojení, nebo zda jste neztratil zájem o sex.
 • Zajímat se bude o všechny léky, které užíváte a případné operace nebo invazivnější metody léčby, které jste prodělal.
 • Bude u vás posuzovat známky stresu, úzkosti a deprese, sníženého sexuálního libida, vztahové, rodinné a pracovní problémy, míru spánku a náladovost.
 • Zvědavý bude na váš sexuální vztah a na to, zda vaše partnerka o problému s impotencí ví. Také na to, zda jste jí řekl, že hledáte pomoc odborníka. Bude jej zajímat, jak partnerka problém vnímá a jak na něj reaguje.
 • Zároveň se zeptá na váš životní styl, hlavně kouření, alkohol, kofein a také drogy. Určitě nic nezatajujte, protože pouze díky upřímnému shrnutí zdravotního stavu může lékař jednat. Na policii vás nahlašovat určitě nebude, protože je vázán lékařským tajemstvím.
proerecta long

NEZAPOMEŇTE: Kromě léků se bude dotazovat i na vitamíny, různé prášky a doplňky stravy.

Pokud si nyní objednáte kapsle Proerecta LONG, určitě je lékaři nahlaste, aby měl podrobný přehled. V době užívání bude totiž erekce a průtok krve penisem silnější, kvůli čemu může lékaři při vyšetření impotence uniknout.

Další dotazy, které vám bude lékař při vyšetření impotence klást

 • „Jak dlouho problém evidujete? „
 • „Došlo k němu na základě nějaké události, třeba po operaci nebo rozvodu?“
 • „Máte oslabenou sexuální touhu? Je to podle vás důsledek horší sexuální výkonnosti?“
 • „Jak tvrdá a pevná vaše erekce aktuálně je? Dosahujete pevnou erekci pouze na chvíli nebo ji neudržíte vůbec?“
 • „Míváte orgasmus a ejakulaci? Zdají se vám normální?“
 • „Míváte ranní erekci?“
 • „Netrpíte Peyronieho nemocí? Není penis zdeformovaný po úrazu?“
 • „Pokud by vaše erekce fungovala spolehlivě, jak často byste rád souložil nebo masturboval? Jak by na tento dotaz odpověděla vaše partnerka?“
 • „Vyzkoušel jste již některou metodu léčby impotence? Pokud ano, jaké měla výsledky a co se u vás osvědčilo? Zaznamenal jste nějaké vedlejší účinky?“
 • „Hledáte konkrétní typ léčby nebo máte vůči některému výhrady? Co vás vede k tomuto rozhodnutí?“

Léčba impotence

Lékař v první řadě zjistí, zda podstupujete léčbu základního problému, který impotenci vyvolal. Výše zmíněné nemoci a problémy mohou impotenci přímo vyvolávat nebo ji zhoršovat. Primární je proto hlavně jejich léčba.

Dále lékař předepíše konkrétní léčbu impotence. Aktuálně je jich dostupných, a hlavně účinných hned několik. Liší se hlavně podle příčiny vzniku impotence.

Léky na impotenci

V Česku vám sexuolog nebo i jiný specialista předepíše nejčastěji perorální léky, a tedy takové, které budete pravidelně užívat a zapíjet čistou vodou.

Název léku:Účinná látka:
Spedraavanafil
Viagrasildenafil
Cialistadalafil
Levitravardenafil
Tabulka léků proti impotenci předepisovaných v České republice

Mechanismus účinku nespočívá v automatickém navození erekce „na počkání“. Zcela nezbytné je sexuální vzrušení. Ani léky proto nemusí účinkovat impotentům, kteří se nedovedou vzrušit nebo o sex nemají zájem. Léky samy o sobě erotické vzrušení nevyvolávají.

Zdůrazňuji nutnost získat léky pouze s předpisem lékaře, protože mohou vyvolat řadu negativních vedlejších účinků. Pacienti nejčastěji hlásí začervenání obličeje, teplo a pocení, bolesti hlavy, ucpaný nos a problémy se zrakem nebo zažívací potíže.

Nejsou vhodné pro může s nemocemi srdce a cév, s nízkým krevním tlakem, s jaterními problémy, po mrtvici ani po infarktu a s některými vzácnými dědičnými nemocemi. Nikdy je proto neshánějte načerno po internetu a užívejte je vždy pouze a výhradně pod dohledem lékaře, který nese zodpovědnost za případné vedlejší účinky.

Alprostadil

Pokud léčba impotence nereaguje na léky jmenované výše, lékař může doporučit léčivo alprostadil. Je to syntetický hormon, který podporuje prokrvení penisu a tím zlepšuje erekci.

Alprostadil si impotent vstřikuje injekcí přímo do penisu, případně si do močové trubice vsune drobnou peletu s léčivem. K nástupu erekce dochází již do 5 až 15 minut a trvání účinků závisí od použité dávky.

Alprostadil není vhodný pro muže se srpkovitou anémií nebo trpí bolestivým priapismem, což je dlouhotrvající a velmi bolestivá erekce způsobená nejčastěji úrazem a zablokováním odtoku krve z penisu. Lék by neměli užívat ani impotentní pacienti, kteří již využívají jinou léčbu impotence, případně mají další zdravotní poruchy. Všechny proměnné musí pečlivě zvážit lékař.

Mezi vedlejší účinky alprostadilu patří bolesti hlavy, kolísání tlaku krve, bolesti v penisu, pálení v močové trubici a krvácení z ní, závratě, alergická reakce a podráždění v místě vpichu. Opět upozorňuji na nezbytnost lékařského předpisu.

alprostadil pro léčbu impotence
Zavádění pelety s alprostadilem pro podporu prokrvení penisu a léčbu impotence

Vakuová pumpa

Vakuová pumpa impotenci nevyléčí v pravém smyslu slova. Jde spíše o sexuální pomůcku, díky které mohou uspokojivou erekci dosáhnout i impotentní pacienti. Existují různé modely, ze kterých se některé ovládají ručně, jiné jsou na baterky.

Pumpa není nijak náročné zařízení a manipuluje se s ní jednoduše. Válec pumpy si pacient nasune na penis. K válci je připevněná hadička, přes kterou lze z pumpy odsát vzduch. Vznikne tak vakuum, které pomocí podtlaku rozšíří cévy a do penisu nažene krev.

Vakuové erekční pumpy je vhodné používat společně s erekčním kroužkem. Pacient si kroužek nasadí kolem penisu, díky čemu v něm udrží krev a erekce tak rychle neopadne. Kvůli bezpečnosti by měl být kroužek nasazený maximálně 20 minut.

Až 9 z 10 pacientů hlásí, že právě díky pumpě a kroužkům mohou mít konečně sex za uspokojivé erekce. Třetina z nich ale hlásí nepříjemné stavy jako modřiny a oděrky na kůži kvůli nesprávné manipulaci. Chce to proto opatrnost a trochu cviku.

Vakuové pumpy seženete v každém sex-shopu, kroužky dokonce i v drogériích nebo lékárnách.

vakuová pumpa pro pomoc s impotencí
Vakuová pumpa vytvoří podtlak, který rozšíří cévy v penisu a naplní jej krví

Operace jako léčba impotence

K chirurgickému řešení lékař přistoupí až jako k poslední možnosti léčby, pokud ostatní metody selžou a pacient je pořád impotentní.

Během operace se do penisu umístí tuhý, polotuhý nebo nafukovací implantát. Zjednodušeně jde o „nádržku“ na vodu nebo vzduch, které vyplňují penis a simulují tak erekci. Reálně k erekci nedochází a pevnost penisu vytváří právě naplněný implantát.

O penilních implantátech (penilních protézách) detailně informuje stránka Vimax.cz.

V šourku je umístěna pumpička, která vytlačí tekutinu ze zásobníku do těles v penisu. Výsledkem je simulovaná erekce.

Psychoterapie

Pokud sexuolog zjistí, že je impotence důsledkem stresu, úzkosti, deprese či jiných zhoršených duševních stavů, doporučí pacienta k psychologovi nebo psychoterapeutovi

Pokud problémy vyvolávají hádky, stres a neštěstí ve vztahu, je vhodné, aby s pacientem na terapii přišla i partnerka. Zamyslete se proto, zda vaše duševní problémy nevyvolává právě nepohodlí ve vztahu.

Existuje prevence před impotencí a mohu se chránit sám doma?

Z nemocí, které vyvolávají impotenci, se bez pomoci lékaře sám nevyléčíte. V rukou ale máte svou životosprávu, kterou byste se měl snažit co nejrychleji zlepšit, podpořit tak erekci a chránit se před zhoršováním až do úplné impotence.

Tyto účinné rady již možná znáte z článku o příčinách a pomoci s erektilní dysfunkcí. Jelikož jde o tu samou poruchu, vždy má smysl si preventivní kroky zopakovat.

 • Jezte co nejzdravěji. Přirozeně snížíte riziko obezity, nemocí srdce, cév a cukrovky, což jsou hlavní příčiny impotence.
 • Spěte pravidelně a dostatečně. Dlouhodobý nedostatek spánku a únava zhoršují hormonální rovnováhu, prokrvení organismu a oberou vás o sílu souložit.
 • Nekuřte tabák ani jeho náhrady v podobě e-cigaret a liquidů. Nikotin v jakékoliv formě zužuje cévy a zhoršuje tak prokrvení penisu. Pozor i na nikotinové žvýkačky, spreje a náplasti.
 • Nepijte žádný alkohol nebo pijte maximálně 2 dávky alkoholu za den. Pod jednou dávkou rozumíme panák tvrdého alkoholu, jedno malé pivo nebo sklenici vína. Alkohol sice cévy rozšiřuje, ale narušuje funkce neurotransmitterů vyvolávajících erekci a způsobuje problém s distribucí krve. Navíc snižuje hladinu testosteronu.
 • Neužívejte žádné drogy. Každá má negativní vliv na zdraví a ve velké míře zhoršují prokrvení organismu. Krev je pro pevnou erekci naprosto nepostradatelná.
 • Snažte se pravidelně sportovat nejméně 25 minut denně. Zlepšíte prokrvení organismu, kondici, výdrž a vyhnete se nadváze i obezitě, které prokazatelně vyvolávají impotenci.
 • Naučte se cvičit cviky pro posílení a prokrvení svalů pánevního dna. Na Youtube najdete videonávody a setkat se můžete i s výrazem Kegelovy cviky nebo Kegelovo cvičení podle jejich vynálezce, amerického gynekologa Dr. Arnolda Kegela.
 • Snažte se dosáhnout duševní pohody a vyhýbejte se stresujícím situacím a lidem. Pokud si s duševním trápením nedovedete sám pomoct, vyhledejte psychologa.
 • Hlídejte si bezpečné hodnoty krevního tlak a hladiny cholesterolu. Tlak si změříte pomocí tlakoměru i sám doma nebo v lékárně. O hladině cholesterolu vás informuje praktický lékař podle rozboru krve.
 • Zkontrolujte léky, které užíváte. Některé popisují riziko impotence přímo v příbalovém letáku. Pokud takový vedlejší účinek mají, poproste lékaře, který je předepsal, aby vám doporučil jiné nebo aspoň pozměnil dávkování.

EREKCI VÁM POMOHOU PODPOŘIT KAPSLE PROERECTA LONG.

Obsahují směs bylin a výtažků z nich, vitamínů, minerálů a aminokyselin pro bezpečné rozšíření krevních cév a podporu přílivu nezbytné krve do penisu.

LONG se užívá dlouhodobě, aby podporoval erekci dlouhodobě i u pacientů s těžkou impotencí.

proerecta long
Klikněte na tlačítko níže a prohlédněte si všechny účinky. Balíček s LONGem vám doručíme diskrétně a rychle do 2 pracovních dnů. Pokud jste z Prahy, vyzvedněte si LONG bez poštovného na adrese Domažlická 1232/3, Žižkov.

Část pro starostlivé ženy: Co můžete dělat jako partnerka impotentního muže?

Pokud článek čtete, protože je impotentní váš partner, jistě se ptáte, co můžete jako partnerka dělat. Děkujeme, že vám jeho problém není lhostejný. Zde je několik tipů, jak nepříjemnou skutečnost zvládnout.

 • Naučte se toho o impotenci a erektilní dysfunkci co nejvíce. Čím více problém poznáte, tím lépe mu porozumíte a budete chápat, jakou významnou roli v životě partnera představuje. Zároveň si budete vědomá jeho omezení, takže na něj nebudete tolik tlačit a žádat to, co vám nyní nedovede splnit.
 • Vyznejte mu svou lásku a porozumění. Partner má o sobě pochybnosti a může se dostat do úzkostí. Připomeňte mu, že jej máte pořád ráda a nevzdáte se jej ani kvůli impotenci. Buďte mu oporou, ať se na vás může vždy spolehnout.
 • Doprovoďte jej k lékaři. Možná mu nebude příjemné jít s impotencí k lékaři. Možná se tam nebude cítit příjemně. Nabídněte se proto, že půjdete s ním. Jednak nepodcení vyšetření, navíc lékař může mít i pár dobrých rad pro vás. Partnerovi připomeňte, aby dal lékaři vědět, jak se mu daří, zda léčba zabírá, zda nemá vedlejší účinky nebo co všechno se od začátku léčby změnilo.
 • Mluvte i o svých pocitech. Partner možná netuší, jak celou věc vnímáte a zda se necítíte sexuálně či jinak frustrovaná. Buďte upřímná a o všem otevřeně mluvte. Partner se vás jistě pokusí uspokojit jinak, pokud to dnes není kvůli impotenci možné.
 • Nevzdávejte se předčasně. Léčba impotence je dnes velmi účinná a pomůže i vašemu partnerovi. Plánujte si nové sexuální aktivity do budoucnosti, a až mu bude lépe, můžete na nich společně zapracovat.
 • Upravte svůj sexuální vztah. Najděte si jiné způsoby sexuálního uspokojení. Partner pravděpodobně pořád cítí a rád přijme erotickou stimulaci, takže to příště vyzkoušejte rukou nebo ústy. Partnera poproste, ať se o vás „postará“ stejně. Kupte si i erotické hračky a pomůcky.
 • Udržujte párovou intimitu. Intimita a sexualita není jenom o penetrativním sexu penisu do vaginy. Všechny ty drobné projevy jako líbání, objetí, mazlení nebo masírování udrží u vás obou pocit, že jste pořád v naplňujícím vztahu a společně zvládnete jakýkoliv problém 🙂 Držíme vám oběma pěsti.

Impotence a otázky, na které se ptáte nejčastěji

Existuje rozdíl mezi impotencí a erektilní dysfunkcí?

Impotence je zastaralý, nespecifický a v lékařské obci nevhodný termín, který označuje erektilní dysfunkci a přidružené sexuální dysfunkce.
Výraz impotence proto používají spíše starší muži nebo jejich nespokojené a neuspokojené partnerky.

Co je to impotence?

Impotence je neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně pevnou pro uspokojivý sex nebo masturbaci.
Impotent může mít problémy s erekcí trvale, ale někdy pouze občasně. Někdy erekci dosáhne, ale udrží ji velmi krátce.
Impotence se lékařsky označuje jako erektilní dysfunkce.

Jaká je hlavní příčina impotence?

Nejčastější příčinou jsou nemoci srdce a cév, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, obezita, kouření, deprese, úzkosti, stres a problémy ve vztahu.

Je impotence permanentní, a tedy trvalá?

Téměř každý případ impotence je léčitelný. Léčba zlepšuje jak fyzické, tak duševní zdraví. Díky tomu může zlepšit intimitu v páru a kvalitu vztahů. Pokud dodržíte lékařem nastavenou léčbu, po krátké době pocítíte výsledky.

Může impotent dosáhnout aspoň nějakou erekci?

V nějaké míře může erekci dosáhnout, ale typicky je měkká, nevydatná, nevydrží dlouho a rychle mizí.

Je impotence léčitelná?

Ano, impotence je obvykle dobře léčitelná a většině pacientů se povede erekci navrátit. Míra úspěšnosti léčby vždy záleží na konkrétní příčině a na tom, jak se stihla rozvinout.
Důležitá je vždy správná diagnóza. Impotenci lze v mnoha případech léčit i bez léků. O všem vás již bude informovat lékař konkrétně podle vašeho zdravotního stavu a závažnosti impotence.

V jakém věku se muži nejčastěji stávají impotentními?

Viditelné a citelné fyzické změny muži hlásí nejčastěji mezi 53 až 59 lety. To je také věk, kdy již většina z nich bude trpět impotencí v nějaké míře a negativní změny hlásí až 74 % z těchto mužů.

Může být impotent plodný a mít dítě?

Ano, ve většině případů může. Poruchy erekce nemusí ovlivňovat parametry ani kvalitu spermií a impotence tak přímo nezpůsobuje neplodnost.
Pokud muž pořád tvoří dostatek zdravých spermií, existuje řada metod, jak je dostat k ženskému vajíčku.

Jak lékař vyšetřuje muže na impotenci?

Lékař bude impotenci posuzovat podle fyzikálního hmatového vyšetření (bude zkoumat penis a varlata, kontrolovat citlivost nervů), dále pomocí krevních testů, rozboru moči, ultrazvuku a zároveň provede psychologické vyšetření.

POKRAČUJTE VE ČTENÍ: 13 základních kroků k pevné erekci díky lepšímu prokrvení penisu a celého organismu.

podpora prokrvení těla a penisu