Neplodnost u žen trápí 1 z 10. Jaké jsou příčiny? A lze vůbec mít dítě?

  • Redakce Proerecta.cz
  • 30 března, 2023

Neplodnost u žen je obvykle nechtěný stav, kdy žena není schopná otěhotnět. Lékaři uznají ženu za neplodnou, pokud se jí nepovede otěhotnět ani po roce usilovné snahy o dítě, a tedy sexu bez ochrany a antikoncepčních prostředků. Jednoduše to pořád nejde a to ani pokud je partner dokonale plodný.

Existují různé příčiny, které ženám brání otěhotnět. Zde vás mohu ubezpečit, že mnohé z nich jsou léčitelné a lékař dovede určit jak příčinu neplodnosti, tak vhodné metody pomoci. Pokud se snažíte déle, než jeden celý rok, je nejvyšší doba nechat se vyšetřit gynekologem.

Žena může být neplodná i dočasně a to kvůli různým vlivům, které plodnost blokují. Píši o nich níže v článku. Pokud se tyto faktory povede odstranit, plodnost lze v některých případech znovu obnovit. Ženská neplodnost může být léčena hormonální terapií, abnormality rozmnožovací soustavy může vyřešit chirurgický zákrok a využít lze rovněž metody asistované reprodukce.

Zatím určitě nezoufejte. V článku nastíním, co všechno může ženskou neplodnost vyvolávat a jak tyto problémy řešit tak, abyste se již za krátkou dobu těšila z rostoucího bříška 🙂

neplodnost u žen

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ NA NEPLODNOST U ŽEN a nestíháte číst celý článek?

Napište nám na info@proerecta.cz nebo zavolejte na +420 607 657 370. Poradíme, proč plodnost zlobí a jak poruchu co nejrychleji napravit. Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz.

V problémech s plodností se vyznáme díky dlouholeté praxi ve výrobě a prodeji doplňků stravy pro ženské i mužské sexuální zdraví.

Co přesně je neplodnost u ženy?

kdy je žena neplodná?
O ženské neplodnosti lékař mluví, pokud se vám nepovede otěhotnět ani po 1 roce usilovné snahy o dítě

Neplodnost u ženy lze chápat jako nemoc. Tato nemoc narušuje nebo zcela omezuje schopnost ženy otěhotnět, dítě vynosit a poté jej bez problémů porodit. Obecně lékař diagnostikuje neplodnost po roce neúspěšné snahy. V konkrétních případech lze ženu prohlásit za neplodnou i dříve než po roce, pokud lékař odhalí závažný zdravotní problém, který ženě nedovoluje otěhotnět vůbec.

Zodpovědnost za neschopnost otěhotnět je na straně ženy zhruba pouze v jedné třetině případů neplodných párů. Neplodnost na straně muže tvoří druhou třetinu případů a třetí třetina nedovede dítě počít buď kombinací problémů na straně ženy i muže nebo ze zcela neznámých příčin (tzv. idiopatická neplodnost, idiopatická sterilita).

Až se lékaři povede dokázat, že neplodnost páru leží na bedrech ženy, mluvíme o tzv. neplodnosti kvůli ženskému faktoru.

Je neplodnost u žen rozšířená a častá?

kolik žen je neplodných?
Každá desátá žena je dnes neplodná

Ano, o ženské neplodnosti lze tvrdit, že je celkem rozšířená. Podle statistik se s nějakou formou neplodnosti potkává až 10 % žen. To znamená, že jedna z deseti dospělých žen má problém počít dítě, často kvůli neznámé příčině.

Riziko neplodnosti stoupá úměrně s přibývajícím věkem. Čím je žena starší, o to nižší je šance, že otěhotní. Žena se stává neplodnou s nástupem menopauzy, do které vstoupí kolem 50 let.

Ze zdravotních příčin může být menopauza i předčasná. Tehdy není divu, když se žena dostane do menopauzy i ve 30 letech. Menopauza může nastoupit i později až kolem šedesátky. Průměrný věk vstupu ženy do menopauzy je aktuálně 51 let.

Koho neplodnost u žen ohrožuje nejčastěji?

Ohroženy jsou samozřejmě dospělé ženy. U některých je ale riziko vyšší, než u zbytku žen.

Riziko neplodnosti zvyšují různé faktory a jejich vzájemné kombinace. Jde o věk, souhrn celkového zdravotního stavu, vrozených poruch, deformit a anomálií, a samozřejmě životního stylu, který neplodná žena vede.

vyšší věkporuchy ovulaceselhávání menstruace
nadváha a obezitapodváha a podvýživasilná fyzická námaha
endometriózakomplikace s dělohou, vaječníky a vejcovodynezhoubné nádory v děloze
cystyrakovinné nádoryautoimunitní poruchy
pohlavně přenosné nemocisyndrom PCOSprimární ovariální nedostatečnost
nadměrné pití alkoholu, kouření a užívání drogpředešlé mimoděložní těhotenství
Tabulka častých příčin neplodnosti u žen

Které příčiny vyvolávají neplodnost u žen?

Lituji, ale konkrétní příčinu vaší případné neplodnosti nemohu posoudit. Příčiny mohou být různé, a jak jsem psala, mohou se kdykoliv samy ztratit. Na to se ale nelze nikdy spoléhat. Opakuji, že neplodnost může být i idiopatická, a tedy nevysvětlitelná a pro lékaře nepochopitelná.

Příčina může být také multifaktorická, kdy ji nezpůsobuje jedna, ale hned několik příčin najednou. Zde se mohou přidat i příčiny ze strany partnera. I mužská plodnost totiž aktuálně klesá na celém světě a výhledy nejsou vůbec růžové.

Zde jsou nejběžnější příčiny, kvůli kterým žena nedovede otěhotnět, ne však všechny, které jsou možné:

Děložní komplikace

Děloha je orgán velmi háklivý na vznik různých výrůstků, cyst, polypů, fibroidů nebo myomů. Ne všechny z těchto nežádoucích útvarů způsobuje rakovina, i když to, zda je výrůstek rakovinný nebo ne, dovede s jistotou zjistit až lékař. Tyto výrůstky rostou uvnitř děložní dutiny. Mohou se objevit kdykoliv během života.

V děloze může dojít i k anatomické vadě již při vývoji a tento defekt si může žena nést již od dětství. Pokud máte dceru nebo jste sama ještě mladá dívka, určitě vždy dodržujte preventivní gynekologické prohlídky, které všechny tyto komplikace odhalí včas ještě před začetím snahy o dítě.

Zmíním ještě různé jizvy a deformity, které mohou v děloze vznikat po úrazu nebo chirurgickém zákroku. Typicky jde o chirurgické rozšíření děložního hrdla nebo kyretáž (odstranění děložní sliznice).

Komplikace s vejcovody

Vejcovody může ohrožovat pohlavně přenosná nemoc, která vyvolá záněty v oblasti pánve. V Česku je poměrně rozšířená kapavka a chlamydie. Všem ženám doporučuji chránit se před nákazou a partnera vždy požádat o nasazení kondomu a to i pokud sama užíváte antikoncepci. Ta totiž přenosu pohlavní nemoci zabránit nedovede. Pokud vyhledáváte i náhodný sex, doporučuji nosit sebou ženský kondom (femidom), takže na ten mužův již nemusíte myslet.

Ovulační komplikace

Ovulace je okamžik, kdy se z vaječníku uvolní zralé vajíčko, přes vejcovod sestoupí do dělohy a očekává, že se tam spojí se spermií. Existuje několik důvodů, proč žena neovuluje pravidelně.

Často je to důsledkem hormonální nerovnováhy, nemocí štítné žlázy, nádorů, pití alkoholu, kouření, užívání drog, stresu nebo poruch příjmu potravy. Zmíněné faktory ovlivňují správnou hladinu hormonů nezbytných k otěhotnění.

Doplněk pro navození hormonální rovnováhy, podporu plodnosti a zvýšení šance na otěhotnění:

České rostlinné kapsle Proerecta WOMEN. Účinnými látkami je hlavně Maca peruánská, dále pak Drmek obecný a Ženšen pravý společně s hořčíkem, zinkem a mixem vitamínů skupiny B.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN. Při každodenním užívání kapsle účinkují již po 2 až 3 týdnech. Objednávku vám doručíme diskrétně zabalenou do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete začít pracovat na zvýšení plodnosti a cíleně bojovat proti neplodnosti.

Komplikace s vajíčky

Zdravých vajíček mohou mít některé ženy příliš málo, zároveň mohou být nekvalitní. Tehdy se nedovedou správně uvolnit nebo uchytit. Kvůli nesprávnému počtu chromozomů mohou být dokonce neoplodnitelná a zdravý plod se z nich nemůže vyvinout. Čím je žena starší, tím jsou tyto poruchy častější.

Některým ženám se může zásoba vajíček dokonce předčasně vyčerpat, protože s konkrétním počtem vajíček se již narodí. Ta se během života nijak nedoplňují a žena může „pracovat“ pouze s tím, co má od narození.

Vyšší věk a blížící se konec reprodukčního období

Stárneme každá a nelze s tím nic dělat. Ženská plodnost věkem slábne. Zde musím zdůraznit, že pokud jste se s partnerem domluvili, že chcete dítě oba, nemá smysl otěhotnění odkládat. Aktuálním trendem je totiž nejdříve pracovat na kariéře a zájmech a rodinu zakládat až někdy po 30 nebo i později. Sice se to může povést, ale není rozumné takto přemýšlet.

Po třicítce totiž může být pozdě a dítěte se ani nemusíte dočkat. Je tak pouze na vás, jak se rozhodnete. Po 35. roce má žena mnohem nižší šanci na úspěšné otěhotnění, zároveň také na bezproblémové těhotenství. Děje se tak kvůli těmto důvodům:

  • celkový počet vajíček je rapidně snížený nebo zcela vyčerpaný
  • většina vajíček je abnormální a spermie se s nimi nedovedou přirozeně spojit
  • věkem roste riziko vzniku různých jiných nemocí, které ovlivňují i šanci na otěhotnění

Odborníci potvrzují, že ideální věk na otěhotnění je mezi 19. až 23. rokem života ženy. Nelze se proto divit, když se vám po 30ce otěhotnět nepovede. To krátké období bezpečné plodnosti lze velmi jednoduše nestihnout.

Kdy je vhodná doba zajít s podezřením na neplodnost ke gynekologovi?

Osobně radím jít k lékaři kdykoliv to uznáte za vhodné nebo potřebné. Významný důvod již vzniká, pokud s partnerem souložíte bez všech ochranných prostředků déle než 12 měsíců. Pokud jste starší 35 let, vyšetřit se nechte již po půl roce neúspěšného snažení.

  • Do 35 let se snažte otěhotnět přirozeně díky častému sexu bez veškeré ochrany. K lékaři jděte až pokud se vám to nepovede.
  • Ve věku mezi 35 až 40 lety jděte k lékaři, pokud neotěhotníte po půl roce.
  • Po 40 roce vám může lékař doporučit vyšetření nebo léčbu ihned, protože prakticky již mnoho času nezůstává. Po 40cítce již totiž naprostá většina žen otěhotnět nemůže.

Vyšetření ženské neplodnosti u gynekologa

Zopakuji, že na gynekologii byste měla jít ideálně ihned, pokud máte pocit, že již jste neplodná nebo že je vaše plodnost jakkoliv omezena. Gynekolog vám položí několik otázek. Typicky se bude zajímat hlavně o:

  • délku vaší neúspěšné snahy o otěhotnění
  • pravidelnost menstruace, zda není příliš bolestivá a nevynechává
  • minulá těhotenství, ať už byla úspěšná nebo ne
  • případné potraty, pokud jste nějaké prodělala
  • stav a kondici pánevní oblasti, případné bolesti či jiné negativní příznaky
  • podezřelé vaginální výtoky nebo krvácení mimo menstruaci
  • případné překonané infekce v oblasti pánve
  • případné operace v oblasti pánve
  • případné překonané pohlavně přenosné nemoci

Testy neplodnosti u žen

Některé testy lékař provede přímo v jeho ambulanci. V případě potřeby složitějších testů vás může poslat na jiné pracoviště.

V ambulanci vám gynekolog provede hmatovou tělesnou prohlídku, dále pak:

  • hmatové a ultrazvukové vyšetření pánve
  • vyšetření prsou, zda mohou produkovat mléko
  • cytologický stěr (pap test) – preventivní test, který detekuje buňky způsobující rakovinu děložního čípku
HystereskopieProhlédnutí pochvy, děložního čípku a dělohy pomocí tenké sondy s kamerou
LaparoskopieLaparoskop je zaveden do břišní dutiny přes malý otvor a lékař zkoumá stav vnitřních orgánů
Test krveZ krve lékař vyčte případné nemoci štítné žlázy, hladinu hormonu prolaktinu, progesteronu a další důležité hodnoty
Transvaginální ultrazvukUltrazvuková sonda se zavede přímo do pochvy a lékař zkoumá stav a kondici orgánů
Rentgenová hysterosalpingografieLékař do děložního čípku vstříkne kontrastní látku a přes rentgen sleduje, jak se látka pohybuje vejcovodem
Tabulka specializovaných vyšetření ženské neplodnosti

Léčba neplodnosti u žen

Pokud ženě lékař diagnostikoval neplodnost a povedlo se mu přesně zjistit příčinu, dále se zaměří právě na léčbu této konkrétní příčiny.

Deformace a vývojové anomálie může opravit chirurgickým zákrokem. Poruchy funkce štítné žlázy nebo hormonální nerovnováhu vyřeší hormonální terapie. Konkrétní léky záměrně nejmenuji, protože o nich vždy rozhodne lékař. Bez jeho předpisu je nelze shánět, natož bezpečně užívat.

Za léčbu ženské neplodnosti lze považovat i umělé oplodnění a to vpravením spermie přímo k vajíčku uvnitř těla nebo odebráním vajíčka, oplodněním ve zkumavce a následným vložením oplodněného vajíčka zpátky do dělohy. Tyto postupy jsou velmi účinné, ale poměrně složité na vysvětlení pro laika. Proto důrazně doporučuji nechat si vyjmenovat všechny dostupné možnosti lékařem, který vás bude vyšetřovat. Náš článek má mít pouze informativní charakter a v žádném případě nemůže nahrazovat ani vyšetření, ani následnou léčbu.

Zmínit musím i to, že neplodnost se nemusí podařit vyléčit u každé ženy. I v takovém případě pořád existuje možnost děťátko si adoptovat.

BUDE VÁS URČITĚ ZAJÍMAT: Podpora plodnosti u žen: 31 tipů od změn stravování přes zařazení prospěšných návyků.

podpora plodnosti u žen

Prevence neplodnosti u žen

Zde vás bohužel nepotěším. Neplodnost u žen totiž nelze nijak předpovědět a obvykle jí nelze ani nijak zabránit. Jediné, co můžete udělat, je snažit se vést zdravý a bezpečný život. Zároveň pokud víte o nějaké své nemoci, která může plodnost ohrožovat, snažte se ji řádně léčit ještě před diagnózou ženská neplodnost.

Zcela určitě ale můžete ihned skončit s nadměrným pitím alkoholu a kouřením, zapovězeny jsou také všechny drogy a to i ty měkké. Tyto závislosti vám mohou v otěhotnění nejenom bránit, ale také ohrožovat zdraví plodu a průběh těhotenství v případě, že se vám otěhotnět povede.

Dále je rozumné snažit se udržet si zdravou hmotnost, sportovat a nepřibírat. Jak jsem psala, obezita je pro ženskou plodnost obrovským nepřítelem. Hmotnost si udržíte díky stravě a pravidelné pohybové aktivitě. Riziková je i podváha a tedy příliš nízká hmotnost. Výkyvy hmotnosti mohou vést k výkyvům až poruchám ovulace. Se sportem to nijak nepřehánějte. Pro udržení síly, kondice a plodnosti postačí cvičení střední intenzity aspoň 4x za týden po minimálně 25 minutách.

Snažte se také pomalu, ale cíleně snížit úroveň stresu ve svém životě. Dlouhodobý stres zhoršuje plodnost a může vás dokonce držet v dočasné neplodnosti. Zároveň může zhoršovat výsledky léčby, kterou vám lékař předepíše.

Kromě gynekologických prohlídek absolvujte všechna doporučená preventivní zdravotní vyšetření a to i ty, které podle vás s plodností nijak nesouvisí. Jakýkoliv tělesný i duševní problém může být zatím skrytou příčinou. Preventivky vám proplatí zdravotní pojišťovna, takže nemá smysl je ignorovat.

Nezapomeňte, že pod značkou Proerecta vyrábíme rostlinné kapsle WOMEN s přidanými vitamíny a minerály pro podporu ženské plodnosti.

Kapsle začnou účinkovat po 2-3 týdnech pravidelného užívání. Vyzkoušejte je a uděláte tak významný krok k cestě za vlastním děťátkem.

Upozorňuji, že WOMEN není lék, ale rostlinný doplněk stravy pro podporu ženské plodnosti. Nemoci, které mohou neplodnost způsobovat, musí vždy posoudit lékař a doporučit nejvhodnější léčbu. Všem čtenářkám přeji hodně štěstí a co nejrychlejší příchod vytouženého miminka. Držte se.
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí WOMEN. Objednávku vám doručíme diskrétně zabalenou do 2 pracovních dnů. Ihned tak můžete začít pracovat na zvýšení plodnosti a cíleně bojovat proti neplodnosti.