Menopauza: 33 nepříjemných příznaků a nejlepší rady, jak je tlumit a žít komfortní život

  • Redakce Proerecta.cz
  • 30 srpna, 2021

Příznaky menopauzy negativně ovlivňují život ženy, a potažmo i jejího okolí. Menopauza vzbuzuje sérii fyzických a psychických procesů, které ovlivňují kondici, vzhled a psychický stav ženy. Menopauzou si projde každá žena a dosáhne ji velice zhruba po 45. roce života nebo později.

Menopauza a její negativní příznaky mají co do činění s hormonální nerovnováhou. Endokrinní systém začíná vlivem věku, ale také životosprávy pracovat nesprávně. Kvůli tomu dochází k oslabené produkci, nebo naopak nadprodukci specifických ženských hormonů. Žena v menopauze tyto změny pociťuje právě v nepříjemných příznacích. Je logické, že hledáte pomoc. Poradíme vám.

V článku doporučíme, jak navodit optimální hormonální rovnováhu a udržet ji co možná nejdelší čas, a díky tomu na maximum zatlumit nepříjemné stavy, které menopauza přináší.

Hned na začátek zmíníme TIP na rostlinné tobolky Proerecta WOMEN. Vyrobili jsme je speciálně pro ženy v menopauze, ale také pro ženy s nepravidelnou, bolestivou nebo příliš silnou menstruací a sníženým libidem. Proerecta WOMEN navozuje menstruační a menopauzální komfort a tlumí příznaky menopauzy přirozeně, bezpečně, bez předpisu a nenávykově.

Proerecta WOMEN

Klikněte na tlačítko a čtěte, jak přesně vám v menopauze Proerecta WOMEN pomůže.

MENOPAUZE A JEJ NEGATIVŮM ROZUMÍME: Pokud máte konkrétní dotaz k menopauze, problematické menstruaci, PMS nebo PMDD, zavolejte nám nebo napište. Rádi vám poradíme. info@proerecta.cz, +420 607 657 370.

menopauza příznaky

Co je vlastně menopauza?

Menopauza je životní úsek, během kterého žena přestane mít menstruaci a není schopná otěhotnět ani zplodit dítě. Menstruací je pořád méně a méně, jsou nepravidelné, až se přirozeně vytratí. Tyto výpadky mohou trvat až několik let nebo měsíců. V ojedinělých případech dojde k zástavě náhle.

Před menopauzou se neubrání žádná z nás. Je to naprosto přirozený děj v životě každé ženy, stejně jako menstruace nebo touha stát se matkou. Kvůli menopauze ale život nekončí a věřte, že si menopauzou prošla i vaše maminka a babička.

Pokud se menopauza a hlavně její negativní příznaky stanou nesnesitelnými, je v našem primárním zájmu začít tyto symptomy respektovat, připravit se na ně a začít je cíleně tlumit, abychom žily šťastný a příjemný život.

Gynekolog nebo endokrinolog menopauzu potvrdí podle měření specifického FSH hormonu z krve (folikostimulační hormon, folitropin). Pokud je hladina FSH zvýšená trvale nad 30 mIU/ml krve, uznává se, že se žena dostala do menopauzy. Prokazuje to ale také chybějící menstruace po dobu nejméně jednoho roku.

O tom, zda jste již v menopauze nebo se k ní těsně blížíte vás tedy dovede s jistotou informovat pouze lékař. Že se tak děje ale pomohu pochopit právě životní komfort omezující negativní příznaky.

34 prvních příznaků menopauzy

kdy nastupuje menopauza?
„Já a menopauza? Ale no tááák. Tak stará ještě přeci nejsem 🙂 „

Jelikož proces vstupu do menopauzy trvá obvykle roky nebo měsíce, žena často netuší, že jde o projevy jejího nástupu. Jelikož se je snažíme ignorovat a doufáme, že se „tak nějak“ samy ztratí, nechtěné si je samy zhoršujeme. Zatím totiž nemusíme tušit, že jde o příchod menopauzy. Často samy sebe přesvědčujeme, že „Ještě přeci nejsem tak stará, abych byla v menopauze… Ještě mám dost sil a cítím se sexi. Já v menopauze určitě nejsem!“ a tak dále.

Tímto si ale neprospějeme, jelikož příznaky se začnou ozývat častěji a silněji. Když se pak po letech trápení smíříme s tím, že to skutečně byly projevy nastupující menopauzy, vyčítáme si, že jsme problém neřešily dříve a ztratily tak léta či měsíce života, které se daly prožít lépe.

Zde je 34 prvních příznaků menopauzy. Čím více si jich na sobě všimnete, o to vyšší je šance, že se menopauza blíží nebo už přišla.

Příznaky menopauzy na sexuálním zdraví a kondici

Žena v menopauze v některých případech přestává být sexuálně aktivní. Na jedné straně za to mohou nepříjemné příznaky, které sex a intimitu komplikují, ale kvůli kolísání hormonů slábne také libido. Kvůli tomu žena ztrácí zájem o sex a může ho přestat vyhledávat úplně. Může tak trpět i partner, pokud má silnější sexuální apetit.

Nepravidelná a opožděná menstruace

Menopauza je stav, ve kterém již žena nemá menstruaci. Jak se ale menopauza přibližuje, menstruace jsou méně časté a intervaly mezi cykly se prodlužují. Toto přestupné období se nazývá perimenopauza.

Výkyvy menstruací jsou jedním z prvních příznaků nastupující menopauzy. Odhaduje se, že tyto výkyvy trvají průměrně 4 roky před menopauzou. Objevuje se i premenstruační syndrom PMS.

Hned v tomto bodě doporučíme Proerectu WOMEN, která díky Drmku obecnému a dalším bylinám navozuje menstruační komfort. Pomáhá tak zmírnit nadměrné výkyvy cyklů a lépe je zvládat. Klikněte na odkaz a čtěte o podrobných účincích.

Vaginální suchost (atrofie vagíny)

gel proti vaginální suchosti
Jako první pomoc při vaginální suchosti si v drogérii sežeňte lubrikační gel.

Bohužel se vysychání a ztráta pružnosti netýká pouze pokožky nebo sliznice oka, ale také vagíny. Statisticky je suchost vagíny 4. nejčastějším projevem menopauzy.

Viníkem je snížená produkce estrogenu, kvůli které se ztenčují vaginální tkáně. Jsou háklivé na poškození a nejsou dostatečně lubrikované.

Bohužel je časté, že ženy by i měly chuť na sex, ale právě kvůli „slabé“ vagíně a zvýšenému riziku trhlinek a ranek, ale také bolesti, kterou atrofovaná vagína způsobuje, se sexu vyhýbají a ochuzují se o něj.

Zde doporučujeme dobrý lubrikační gel, řádně namazat sebe i partnera a snažit se souložit vždy, když to bude možné. Sex je totiž prospěšný a to i během nástupu a během menopauzy právě díky tomu, že vagínu prokrvuje a procvičuje. To je dobré pro oslabené tkáně.

Slabé libido a nezájem o sex

Chuť na sex stimulují hormony, a pokud je jich méně, slabší je i naše libido. Přesně proto je důležité snažit se udržet optimální hormonální rovnováhu co možná nejdéle. Roli zde hraje opět snížený hormon estrogen.

Libido lze stimulovat co nejčastějším sexem, ale také lehkým a dietním jídelníčkem a dostatkem pohybu (aspoň 30 minut nepřerušeného pohybu denně). Myslete na zdravou životosprávu, která je tou nejlepší cestou, jak se menopauze bránit co nejdéle. Libido pomohou povzbudit i volně dostupné přípravky na menopauzu.

Bolest a nepříjemné pocity v prsou

bolest prsou v menopauze
V menopauze prsa bolí a mohou natékat. Ne každá žena se ale s bolestí potká.

I prsa jsou citlivá na hormonální změny. Před a během menopauzy nejčastěji cítíme tupou, pulzující bolest nebo nás prsa „pálí„.

Kromě pohybu a zdravé stravy je proti bolavým prsům vhodné snížit příjem soli. Sůl (sodík) totiž v organismu zadržuje vodu a také vede k dehydrataci. Obojí může vést k citlivým a bolavým prsům, nebo bolesti zhoršovat.

Na akutní bolesti přikládejte teplé obklady a určitě mějte vždy vhodnou, pohodlnou a dobře padnoucí podprsenku.

Inkontinece (samovolný únik menšího množství moči)

Únik moči souvisí s narušením vaginálního prostředí a také s uvolněnými svaly pánevního dna, které povolují věkem, případně nedostatkem pohybu. Častým spouštěčem inkontinence je i stres a negativní emoce (stresová inkontinence).

Kvůli oslabeným svalům může k úniku moči dojít třeba při kašlání a kýchání nebo při smíchu a také během spánku.

Je vhodné pít méně močopudných nápojů (káva, alkohol, některé druhy čajů) a nepít delší dobu před spaním. Lékaři doporučují sestavit si časový plán, kdy budete chodit na malou potřebu v přesně určených časech.

Nejlepším pomocníkem jsou ale tzv. Kegelovy cviky, a tedy cviky pro posílení svalů pánevního dna.

Příznaky menopauzy na těle a vzhledu

Je potřeba být připravená, že menopauza zkomplikuje naše každodenní aktivity a povinnosti. Nese sebou slábnutí a únavu, často až nechuť pouštět se do něčeho.

Bohužel si nástupu menopauzy může všimnout i naše okolí, protože se začne měnit i náš vzhled. Nezapomínejte na sport a dobrou stravu, díky kterým si udržíte jak váhu, tak vitalitu a mladický vzhled.

Návaly horka a poruchy tělesné termoregulace

Menopauzální návaly horka a pocení
První pomocí je chladit se: větrání, studená voda a obklady, klimatizace.

Návaly tepla se nejčastěji hrnou do tváří a celého obličeje, krku a dekoltu. Tyto teplotní šoky zažívá až 75 % žen v menopauze a jde o nejčastější negativní příznak. Teplo se ale může rozlévat i dále do těla a to náhle bez předchozího upozornění.

I kontrolu tělesné teploty a její regulaci mají na starosti hormony, a jak již víme, když je jich málo, tyto přirozené procesy nefungují správně.

Určitě omezte kofeinové nápoje a alkohol, které tělo ještě více ohřívají. Teplé nápoje pijte pouze občasně, pokud bez nich nemůžete žít. Návaly zmírníte studenými nápoji, studenými obklady, častým větráním místnosti. Můžete si koupit také ventilátor nebo klimatizaci. Jiné rady jak se vyhnout návalům tepla bohužel neexistují, lze je pouze zeslabit.

Noční pocení

Návaly horka ze dne se mohou vracet v noci. Pod peřinou se logicky potíme ještě více a toto horko nás budí, kvůli čemu se nevyspíme, jsme unavené a máme problém znovu usnout. Pocení během noci se uvádí jako druhý nejčastější příznak menopauzy.

Mějte proto tenké pyžamo nebo lehkou noční košili, spěte při otevřeném okně, na slabém stupni zapnutý větrák a na stolku mějte sklenici s čistou vodou. Pocení zhoršuje alkohol a kofein, takže je vyřaďte.

Potíže se zažíváním

V menopauze nás bohužel často bolí břicha. Trávící komplikace jsou 7. nejčastějším příznakem. Důvodem je hlavně silný a vytrvalý stres, který nás během menopauzy zatěžuje.

Lze zde doporučit pouze vhodný odlehčený jídelníček a nepřejídat se, ale ani nehladovět.

Otoky končetin

otoky nohou a rukou v menopauze
Otokům lze ulevit díky vhodnému jídelníčku a pitnému režimu.

Nejčastěji natékají nohy a kotníky, případně také ruce a tyto otoky způsobuje voda zadržená v těle. Vodu v těle zadržuje hormonální dysbalanc a přispívá mu i stres a nadbytek hormonu kortizolu.

Je velice důležité konzumovat co nejméně soli, a tedy nepřesolovat svá jídla a jíst více čerstvých potravin. Sůl se nachází v zpracovaných potravinách, polotovarech, konzervách a zavařeninách, takže jich jezte co nejméně.

Zároveň zvyšte příjem draslíku, který najdete třeba v tvrdé kořenové zelenině, sušeném ovoci a luštěninách.

Přibírání na váze

Bohužel se tuk začne ukládat právě v té nejméně oblíbené oblasti a to na bříšku. Žena může přibírat i pokud se stravuje zdravě. Za toto tloustnutí mohou opět hormony v nerovnováze. Navíc se přidává i silná únava a duševní vyčerpanost, které mohou snahu o pohyb a cvičení úplně zkazit.

Z jídelníčku zcela jistě vyřaďte příliš sladké potraviny a potraviny s vysokým obsahem sacharidů (pečivo, přílohy jako brambory nebo rýži, sladkosti a příliš sladké ovoce). Mějte dostatek bílkovin, které pomocí pohybu proměníte ve svalovinu.

Dodržujte i pitný režim. Voda dočasně zaplní žaludek a navodí pocit sytosti. Sníte tak o něco méně.

Bolesti hlavy a migrény

menopauzální migréna
50% menopauzálních žen zažívá bolesti hlavy nebo migrény.

Bolesti hlavy hlásí až polovina žen v menopauze a také ženy v perimenopauze. U mnoha žen tyto bolesti s nástupem menopauzy odezní, bohužel u ostatních dovede menopauza bolesti zhoršit. Předem nelze předpokládat, jak se stav vyvine.

V lékárně si kupte přípravky proti bolesti hlavy, a určitě se snažte zdravě jíst a cvičit.

Pálení a sucho v ústech

Jde o méně častý příznak. Kvůli problémům s distribucí tělesných tekutin dochází k vysychání úst a snížené produkci slin. Vnitřní strana tváří, rty a jazyk se rychleji poškodí, kvůli čemu vznikají různé koutky, afty, záněty a otoky.

Odborníci radí dodržovat pitný režim, bolesti a pálení tlumit studenými nápoji nebo dokonce cucáním ledových kostek.

Nedoporučují se příliš horké nápoje ani výrazné chutě silně kořeněných jídel.

Křehké a bolavé klouby

bolest kloubů v menopauze
Bolavé klouby jsou důsledkem ubývání kolagenu a křehnutí.

Bolest kloubů se jednou objeví u všech žen i u mužů. Menopauza ale problém prohlubuje, kvůli čemu se ženy stávají méně pohyblivé. Bolest se šíří do boků a kolen a ženu unavuje.

Důvodem je i zmíněné přibírání na váze, které klouby ještě více zatěžuje a namáhá. Dalším „polínkem“ je dehydratace, kvůli které klouby ztrácejí pružnost a tuhnou.

Viníkem je opět estrogen, který je zodpovědný za hydrataci kloubů. Snažte se vždy dostatečně pít a mějte dostatek pohybu. Jezte potraviny bohaté na zdravé tuky, střídejte různé druhy olejů na vaření a jezte dostatek masa a vnitřností, které obsahují prospěšný kolagen.

Křehnutí a vyšší lámavost kostí (osteoporóza)

Velmi častý příznak. Kosti žen ztrácejí pevnost, kvůli čemu slábnou a křehnou. Velice rychle se zlomí, zvlášť pokud postižená výrazněji přibrala na váze.

Je vhodné jíst potraviny bohaté na vápník, ale kosti by měl také posoudit lékař (osteolog).

Napjaté svalstvo a křeče

Svaly tuhnou v křečích hlavně kvůli nadměrnému stresu nebo úzkosti. Tělo se v psychické zátěži podvědomě připravuje na útěk a udržuje svaly v pohotovosti pro případ nouze. To se ale projevuje nepříjemným tuhnutím a křečemi.

Vhodné je naučit se stresové situace zvládat a osvojit si relaxační dechové techniky. Pravidelným sportem si samozřejmě prospějete ještě více.

Slabé, lámavé a vypadávající vlasy

padání vlasů v menopauze
Vlasy slábnou a vypadávají kvůli hormonální nerovnováze.

Pokles hormonů ovlivňuje vlasové cibulky, které se zmenšují a přestávají vlasy správně vyživovat. Někdy je ani nedovedou udržet, kvůli čemu vlas vypadne. Stres a nesprávná strava problém zhoršují.

Stav vlasů a vlasových cibulek nechte zkontrolovat u dermatoložky a používejte kosmetiku, kterou vám předepíše. V jídelníčku mějte dostatek celozrnných výrobků, ovoce a zeleniny.

Křehké a lámavé nehty

Před a během menopauzy se ženám lámou nehty mnohem častěji. Hormony v nerovnováze způsobují problémy se správnou hydratací organismu a to se odrazí na křehkých nehtech.

Důležitý je proto pitný režim. Není vhodné zatěžovat nehty chemií, a tedy laky ani odlakovači. Ty je totiž ještě více poškozují. Zároveň během mytí nádobí či manuální práce v zahrádce používejte ochranné rukavice.

Svědivá a citlivá kůže

Kůže začíná s nástupem menopauzy vysychat a ztrácet pružnost. Vrásky se prohlubují a pokožka se stává tenčí. Úbytek přirozeného mazového filmu, který funguje jako její ochrana, se ztenčuje a kůže je tak citlivější. Začíná svědit, schnout a olupovat, mohou se začít objevovat ekzémy a olupování.

Zde je dobré nechat si doporučit vhodnou kosmetiku u dermatoložky. Takovou, která bude pokožku hydratovat, zvláčňovat, ale také jí dovolí dýchat.

Dávejte si pozor na přípravky, které používáte. Běžná mýdla, sprchové gely a čistící prostředky pokožce škodí a zhoršují menopauzou způsobená poškození.

Problémy s dásněmi

paradentóza v menopauze
Zuby myjte šetrně a často navštěvujte zubaře.

Toto je jeden z překvapivých příznaků menopauzy, objevuje se ale poměrně často a to již u čtvrtiny žen. Dásně ustupují a obnažují krčky zubů, jsou zanícené, bolí a krvácejí.

Důležitá je správná, pravidelná, ale jemná a šetrná zubní a ústní hygiena. Zubař vám může doporučit i vhodný doplněk stravy, který zdraví dásní podpoří. Nezapomeňte na pravidelné prohlídky.

Mravenčení v končetinách

Hormonální nerovnováha ovlivňuje nervový systém, který tak špatně vede nervové vzruchy a signály. Důsledkem toho je mravenčení a brnění, případně necitlivost v končetinách.

Opět je velice vhodný sport, který prokrvuje svalstvo a také zlepšuje nervové přenosy. Dopřát si můžete i stimulující peelingy, studené sprchy, saunování nebo masáže pro podporu prokrvení.

Nepříjemný tělesný zápach

Velice nepříjemné pro vaše okolí. Navíc se stává, že žena sama sebe až tak silně necítí a vznikají tak trapné situace, když se lidé v okolí snaží nenápadně dostat pryč z její blízkosti.

Žena se jednak více potí kvůli návalům horka. Dále se kvůli dehydrataci v potu koncentruje mnohem více odpadních látek, které na vůni také nepřidají.

Poradit lze pouze vhodnou hygienu, a tedy časté sprchování a dobrý deodorant, který ale nedráždí pokožku. Nechte si poradit u kožního lékaře (dermatolog).

Vznik nových nebo zhoršení existujících alergií

alergie během menopauzy
Oslabená imunita a únava zhorší nebo přímo způsobí některé alergie.

Organismus ve stresu produkuje histaminy, které dovedou aktivovat alergické reakce nebo zhoršit průběh již existujících alergií. Alergie se zhorší i vlivem nedostatku spánku a chronické únavy.

Důležité je sledovat si, co u vás vlastně alergie spouští. Může to být strava a nápoje, kosmetika a drogérie, pyly, srst, prach, roztoči a cokoliv dalšího. Alergii může zjistit alergolog, ale ne vždy se mu to povede. Přesně tehdy musíte začít testovat a experimentovat sama, potenciální alergeny identifikovat a vyhýbat se jim.

Negativní histaminy v krvi „zředíte“ dostatečným pitným režimem a díky dostatku spánku a odpočinku bude mít tělo energii proti alergenům bojovat.

Nepravidelný srdeční tep a bušení srdce

Srdce může v návalech bušit rychleji než běžně. Snížený estrogen dráždí nervový systém. Bušení srdce sice není životu nebezpečné, ale ženu může často vystrašit, protože se obává nejhoršího. Pokud je stav nesnesitelný, je dobré zajít na kardiologii, aby se vyloučilo riziko větších komplikací.

Do té doby omezte alkohol, kouření, kofeinové nápoje nebo energy drinky, které srdeční kontrakce zhoršují. Naučte se zhluboka a pokojně dýchat. Výborná je jóga.

Závratě a motání hlavy

I závratě a dezorientovanost způsobuje hormonální nerovnováha. Stejný účinek mají náhlé výkyvy krevního cukru, takže nejezte nezdravé přeslazené potraviny. Závratě podporuje i dehydratace, únava a návaly horka, které jsou před a během menopauzy velice časté.

Pijte hodně vody, jezte minimum cukru, ze sedu nebo lehu se zvedejte opatrně. Snažte se co nejméně stresovat.

Příznaky menopauzy na psychice a duševní kondici

Fyzické příznaky menopauzy a tělesné změny lze poměrně uspokojivě tlumit. Horší jsou ty psychické, protože ohrožují všechny naše snahy o zlepšení. Deprese, stres, úzkosti a strachy, náladovost. To všechno může ze ženy v menopauze udělat hromádku neštěstí, která má problém ráno vůbec vstát z postele.

Soustavná únava

únava během menopauzy
Menopauza je fyzicky i psychicky náročná, čímž ženu unavuje každý den.

Kvůli ubývání hormonů dochází k problémům s distribucí energie. Postižená se tak může cítit unavená prakticky pořád a to i pokud nevynakládá žádnou těžší námahu. Opět proto sledujte jídelníček a hlavně potraviny bohaté na vitamín B (ovoce, zelenina, maso, zdravé přílohy – klasický zdravý jídelníček).

Odborníci doporučují překonat se a zacvičit si ideálně ráno nebo během dne, když máme energie nejvíce. Ano, může se to zdát jako náročná výzva, ale i zde dovede pohyb a sport posílit tělo i mysl a unavit nás tak, že zaspíme jako dudek bez poruch spánku. Fyzická aktivita navíc vyplavuje hormony štěstí, díky čemu se částečně ochráníme i před stresem, smutkem a úzkostí.

Poruchy spánku

Spánek je naprosto zásadní, protože bez něj nedovedeme čelit nepříjemným příznakům menopauzy. Potřebujeme dobře spát, abychom zvládaly všechny povinnosti, záliby a sport. Přes 60 % menopauzálních žen ale hlásí problémy s usínáním nebo vstáváním.

Nedostatek spánku navíc prohlubuje všechny zdravotní komplikace a zvyšuje riziko vzniku nových. Oslabuje imunitu, kvůli čemu je organismus náchylný a nedovede se bránit před škodlivými vlivy a hrozbami.

Spěte vždy, když se budete cítit unavená, nepijte kofeinové ani jiné stimulační nápoje, větrejte a mějte vzdušné, dobře padnoucí pyžamo, aby vás v noci nic nebudilo.

Náladovost a časté střídání emocí

Nálady se mohou měnit doslova „raketově“, kdy se z usmáté pohoďačky během pár minut stane ubrečená hromádka nebo agresivní medvědice. Menopauza je velice náročně zvladatelná právě kvůli těmto záchvatům. Velmi často trpí i okolí – manžel, děti či kolegové.

Opět jde o náhlé výkyvy hormonálních hladin, kdy dochází k deficitu těch dobrých (oxytocin, serotonin, dopamin).
Jejich produkci lze stimulovat pohybem, sexem i zdravou stravou. Buďte aktivní a dobře jezte. Zaženete chmurné myšlenky a náladu podpoříte přirozenou produkcí těch správných hormonů.

Nervozita a podráždění

menopauzální nervozita
V extrémních případech se žena nedovede ovládat a vybuchne.

Stává se, že výkyvy nálad jsou tak intenzivní, že se žena sama nepoznává a to jí způsobuje nervozitu. Neví, kdy zas na koho vylítne. Nervozitu navíc podporuje hormonální nerovnováha.

Nervozitu zhoršuje třeba hlad, ale také vysoká hladina cukru v krvi. Jezte zdravě, pestře a čerstvě. Náladu spolehlivě zlepší trénink nebo dobrý sex, takže aspoň jedno si dopřejte každý den.

Úzkosti

Úzkost je jakýsi nejasný strach. Během úzkosti nám ve skutečnosti nemusí nic ani nikdo ničím hrozit, ale stejně se nedovedeme zbavit tíživé váhy strachu, že by se snad mohlo stát něco zlého. Úzkosti hlásí skoro čtvrtina žen v menopauze.

Úzkosti lze potlačovat relaxačními cvičeními, a hlavně přesvědčením sebe samé, že nic nehrozí a o nic důležitého nejde. Uvědomění si problému je polovina úspěchu.

Závažnější úzkostné až panické stavy samozřejmě pomůže vyřešit psycholog.

Panické záchvaty

Záchvat paniky je vlastně horším pokračováním úzkostných stavů. Pokud se je nepovede ženě rozdýchat, překročí mez a žena je v panice, často neopodstatněné. K těmto atakům jsou náchylnější ženy již v menopauze, ale mohou se objevit i před jejím nástupem.

Vhodné je vyhýbat se stimulantům jako káva a energetické nápoje, které zhoršenému duševnímu stavu neprospívají. Relaxační a dechová cvičení, odpočinek a pravidelný sport zlepší náladu a zaženou i paniku.

Deprese

menopauzální deprese
Deprese je velmi nebezpečná a je zodpovědné zajít s ní k psychologovi.

Deprese je duševní stav, který vás doslova paralyzuje i na fyzické bázi. Postižená nemá vůbec žádnou fyzickou ani duševní energii zvládnout ani ty nejjednodušší činnosti. Nemá motivaci, všechno se jí zdá ztracené a stejně zbytečné. Lituje sebe sama, v ničem nevidí smysl a je naprosto apatická vůči všemu a všem.

Pokud by deprese došla až do tak závažného stadia, určitě se poraďte s psychologem. Depresím ale lze předcházet a zmírnit je nijak jinak než sportem a zdravou životosprávou.

Nesoustředěnost a poruchy koncentrace

Je těžké udržet si ve všem tom shonu myšlenky pohromadě. Snížený estrogen výrazně ovlivňuje mozkové funkce, zároveň oslabuje jeho prokrvení.

I zde lékaři doporučují myslet v první řadě na zdravou životosprávu a pohyb. Pestrá strava mozku dodává potřebné látky. Pohyb jej řádně prokrví, díky čemu má dost energie na myšlení a soustředění.

Poruchy a výpadky paměti

menopauza a poruchy paměti
Paměť lze ve volném čase posílit třeba sudoku a křižovkami.

Kvůli všem zmíněným příznakům můžeme mít oslabenou pozornost a zhoršené soustředění, kvůli kterým si toho také méně zapamatujeme. Zapomínání se běžně objevuje věkem, ale v perimenopauze a během menopauzy si toho můžeme všimnout častěji a ve větší míře.

Existují různá mentální cvičení pro rozvoj a zlepšování paměťových schopností. Luštěte křížovky, řešte sudoku, čtěte náročnější knížky, na filmy koukejte bez titulků a učte se nový jazyk. Paměť se dá cvičit, pouze člověk nesmí ztrácet motivaci.

URČITĚ NEZAPOMEŇTE, že negativa menopauzy lze cíleně tlumit přírodními tobolkami Proerecta WOMEN.

Do 48 diskrétně u vás, bez předpisu a bez negativních vedlejších účinků.
Proerecta WOMEN

Výhody menopauzy: Má vůbec nějaké pozitivní stránky nebo jde pouze o utrpení?

Ano, uznáváme, že seznam negativ je poměrně dlouhý. Nechtěli jsme ale v čtenářkách vzbudit pocit, že jde o doživotní „trýznění“ a nesnesitelná muka. Každá životní etapa sebou nese i příjemné chvíle a součásti, menopauzu nevyjímaje.

Pamatujte, že se u vás nemusí objevit všechna zmíněná negativa. Některé ne, některé možná, některé určitě, ale možná budou tak slabé, že si jich ani nevšimnete. Toto nelze nikdy předpokládat.

Možná vás strachu z nepoznaného zbaví některé z těchto „výhod“.

Nový „vítr“ a energie do života

Po letech negativních stavů a pocitů se mnohé ženy s příchodem menopauzy doslova „nadechnou“ a získají nový elán, motivaci a „vítr do plachet“. Tomuto období se někdy říká i „menopauzální inventura„. Žena je již dostatečně zkušená a přesně zná své potřeby a cíle.

Žena během menopauzy obvykle hodnotí svůj dosavadní život a nechce dál na nic čekat. Začíná si plnit své nesplněné sny, věnuje se koníčkům i povinnostem, na které během výchovy dětí a péče o partnera nezbýval čas. Mnohé ženy v tomto okamžiku konečně naleznou samy sebe a zjistí, kým skutečně jsou.

Žena přehodnocuje svůj vztah, práci, přátele, koníčky a zbavuje se nechtěné a nepotřebné zátěže. Jde dravě za svými cíli a mění léty zažité vzorce během několika dnů.

Připravte se ale, že nikdo vám neporadí, kam jít a co dělat. Jsme si však jistí, že své potřeby již dokonale znáte a právě menopauza vám bude tím vítaným stimulem, díky kterému se k nim konečně dostanete.

Lepší pocit ze sebe a vyšší sebevědomí

menopauza a sebevědomí
Žena v menopauze ví, kdo je, co potřebuje a jak to získat. To vede k vyššímu sebevědomí.

Ženy se díky menopauze často cítí silnější, uvolněnější a více v pohodě. Netrápí je nepříjemná menstruace, nebojí se otěhotnění a pokud partner pořád zvládá, mají i uspokojivý milostný život. To všechno vede k lepšímu přijetí sebe sama a vyššímu sebevědomí.

Mají obvykle již dospělé děti, které si žijí vlastní životy a žena tak má mnohem více času na sebe, partnera a záliby. Často až v menopauze zažívá pocit svobody a volnosti, která jí mohla 50 let chybět.

Kvalitnější péče o sebe

Žena matka a manželka má přirozenou tendenci pečovat hlavně o jiné a zapomínat tak na své potřeby. Děti jsou již ale dospělé, manžel si tu tlačenku dovede taky nakrájet i sám a to je přesně doba, kdy se konečně můžete věnovat svému zdraví a vizáži.

I díky tomu, že v menopauze již dokonale známe svůj zdravotní stav a kosmetické problémy, můžeme se cíleně zaměřit na jejich řešení. Wellness pobyty, hýčkání, kosmetické procedury, zkrášlování, čas na návštěvu všech lékařů, posilovny a fitka. Možná jste na ně doposud prostě neměla čas, ale nyní ho máte, takže ho využijte trošku sobecky hlavně pro sebe. Nikdo vám nemůže vyčítat, že si chcete užívat svůj zasloužený život.

Více času máte i na nákupy a vaření, takže myslete hlavně na pestrou, čerstvou a vydatnou stravu. Dobře si tak pomůžete i proti negativům menopauzy, které jsme jmenovali výše. Nezapomeňte na pohyb, často odpočívejte a naučte se relaxovat. Je to pouze váš čas.

Konečně čas na nové zážitky a dobrodružství

Menopauzou život nekončí. Často až teď právě začíná. Je potřeba věc vnímat pozitivně, a tedy nesžírat se myšlenkou „zbývá mi už jenom polovina života„, ale naopak „právě začal život, který si zasloužím a otevírají se mi nové možnosti„.

Ženy v menopauze se již nebojí věnovat se tomu, co je pro ně opravdu důležité. Mnohem více riskují a nepřipouštějí si, že by se jim něco nepovedlo nebo že by nekonaly správně.

Právě teď je ten správný čas podniknout věci, kterých jste se bála. Chtěla jste skočit padákem? Skočte! Chtěla jste si otevřít krámek s květinami? Otevřete! Chtěla jste se vydat na cestu kolem světa? Pokud máte tu možnost, vydejte se! Je ta správná doba. Plňte si své tajné sny a odkládané touhy.

Čas najít si kamarádky s podobnými zájmy

menopauza a motivace
Je čas na nová přátelství, která vás budou motivovat k vašemu lepšímu Já.

Každou ženu čeká menopauza a jelikož jsou negativní příznaky u všech podobné, najděte si kámošky svého věku. Bude se vám s nimi proplouvat menopauzou lépe a jednodušeji. Vzájemně si pomůžete a podpoříte se, když to na některou z vás dolehne.

Ve skupince se věci dělají mnohem lépe. Píšeme hlavně o sportu nebo třeba výletech. Kamarádky vás dovedou motivovat a cíle tak dosáhnete rychleji, ať jsou jakékoliv.

Bez rizika otěhotnění

Věříme, že za ta léta jste si užila dětí dosyta. Menopauzální ženy si mohou užívat sexu dle libosti a nehrozí žádné riziko nechtěného (ale ani chtěného) těhotenství. To je pro mnohé ženy pozitivní zpráva. Odpadá nutnost chránit se antikoncepcí, souložit lze i bez ochrany.

Ženy v menopauze dokonce hlásí, že si konečně užívají sex naplno. Nemusí na nic myslet, nemusí se bát, že něco „praskne“, díky čemu se dokonale uvolní a konečně zažijí vytoužené orgasmy. Na sex během menopauzy určitě nezapomínejte.

ČTĚTE TAKÉ: Jak mít jako žena silnější orgasmy? Tipy, díky kterým se konečně dokonale uspokojíte.

Již žádné menstruace

Toto ocení hlavně ty, které měly příliš silnou a problematickou menstruaci. Po nástupu menopauzy se menstruace ztrácí a už se nikdy nevrátí. Žádné další tampony, vložky ani menstruační kalíšky.

Žádné bolestivé křeče ani silné menstruační bolesti (dysmenorea), žádné špinění, žádné trapasy na veřejnosti. Můžete kdykoliv do bazénu a konečně vytáhnout ty zářivě bílé džíny ze skříně.

Konec premenstruačního syndromu (PMS)

Samotný cyklus není pouze menstruace. Mnohé ženy trápí premenstruační syndrom a to přibližně 1 až 2 týdny před nástupem menstruace. A jeho projevy nejsou vůbec příjemné. Nejčastěji jde o silné migrény, citlivá prsa, přejídání, soustavnou únavu a negativní nálady. PMS se v nějaké míře objevuje až u 85 % menstruujících žen.

PMS se sice může ještě o něco zhoršit právě během perimenopauzy, a tedy během vstupování do menopauzy, ale poté se ztrácí a žena dožije vytouženého klidu.

Úleva od bolestí hlavy a migrén

Ženy trápí bolesti hlavy a to až 3x častěji, než muže. Až 70 % žen trpí zvýšenou bolestivostí právě během menstruace. Přidává se i citlivost na zvuky nebo světla. Migrény souvisí s kolísáním hormonů.

V menopauze jejich hladina klesne a s nimi také výskyt a intenzita menstruačních migrén. Většině žen se v menopauze od bolestí hlavy uleví, někdy se ztratí i úplně.

Snížené riziko rakoviny dělohy

Mnohé ženy před menopauzou mají v děloze fibroidydrobné, zhoubné nádory (myomy, fibromy). Vlivem hormonů se mohou zvětšovat a zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Někdy je musí lékař odstranit operativně.

V menopauze se ale mohou zase zmenšovat vlivem ubývajících hormonů, které stály za jejich růstem. Díky tomu klesá riziko vzniku nebo rozvoje rakoviny dělohy.

Často kladené otázky FAQ aneb o příznacích menopauzy vás nejčastěji zajímá:

Co je menopauza?

Menopauza je přirozená a nezvratná součást života ženy. Nejde o nemoc, ale stárnutí ženského těla. Utlumuje se funkce vaječníků, snižuje se hladina progesteronu a estrogenu, zastavuje se menstruační cyklus, žena tak nemůže otěhotnět a mít děti. Stává se neplodnou.

Kdy nastupuje menopauza?

Velice zhruba mezi 45. až 55. rokem. Kvůli nesprávné životosprávě nebo nemocem se může objevit i předčasně. Za předčasnou menopauzu se považuje nástup před 45. rokem.

Jaké jsou příznaky menopauzy?

Jde o soubor mnoha tělesných a duševních komplikací, které způsobuje primárně hormonální nerovnováha. Odborné zdroje uvádějí přes 30 jednoznačných příznaků od „nevinné“ únavy přes poruchy spánku, zažívací komplikace, bolesti hlavy, návaly tepla, brnění končetin, vaginální dyskomfort. Na psychice se menopauza projeví stresem, změnami nálady, úzkostí až panickým strachem, sebelítostí nebo depresí.

Má menopauza pouze negativní příznaky?

Záleží na tom, jak se k ní žena postaví. Uspokojivý, plnohodnotný a šťastný život mohou vést i ženy v menopauze. Pozitivům menopauzy jsme věnovali celý odsek článku.

Mohu se vyhnout menopauze?

Ne, dříve nebo později se do menopauzy dostanou všechny ženy.

Kdy mohu říct, že jsem zcela určitě menopauzální?

Pokud se menstruace neobjevila déle než rok. Lékař (endokrinolog, gynekolog) menopauzu diagnostikuje, když v krvi trvale naměří nad 30 U/ml specifického FSH hormonu.

Mohu se na menopauzu otestovat doma?

Existují orientační testy pro vyšetření z moči. Ty ale nejsou tak přesné a průkazné, jako vyšetření krve. S jistotou vám menopauzu potvrdí až gynekolog nebo endokrinolog.

Které příznaky ženy hlásí jako nejhorší?

Menopauzálním ženám nejvíce překáží a život ztěžuje problém se spánkem, zapomnětlivost, návaly horka, změny nálad a podrážděnost, noční pocení.

Budu se kvůli menopauze cítit nemocná?

Některé nepříjemné symptomy se mohou podobat nachlazení nebo nemoci. Častá je žaludeční nevolnost, migrény a závratě, soustavná únava.

Jak mi lékař pomůže ulevit od nepříjemných menopauzálních stavů?

Nejčastěji pomocí estrogenové terapie. Abyste zjistila, zda je pro vás tato léčba vhodná, ptejte se u svého gynekologa. Některé nemoci nedovolují ženě estrogenovou terapii podstoupit.

Které vitamíny a minerály jsou vhodné pro ženu v menopauze?

Vitamín D, vápník. Nejvhodnější je samozřejmě přijímat je ve stravě, ale pokud není dostatečná a vydatná, pomohou i doplňky stravy bez předpisu (doporučujeme české rostlinné tobolky Proerecta WOMEN).

Mohu kvůli menopauze přibírat na váze?

Ano, je to běžné. Žena přibírá hlavně v oblasti břicha. Zároveň ubývá svalová tkáň. Kromě menopauzy je viníkem i špatná strava a nedostatek pohybu. Ty jsou právě těmi nejlepšími způsoby, jak menopauzu oddálit nebo zmírnit její negativní příznaky.

Které potraviny jsou vhodné během menopauzy?

Celozrnné produkty, mnoho zeleniny, střídmě s ovocem, maso včetně vnitřností, ryby, kysané mléčné výrobky.

Které potraviny a nápoje je vhodné v menopauze vyřadit?

Tučné a slazené potraviny, hotovky a polotovary, trvanlivá jídla, příliš solená a kořeněná jídla, alkohol, kofein, slazené nápoje.

Je hydratace důležitá?

Ano, dostatečný pitný režim je důležitý. Menopauzální ženy jsou často dehydrované, takže je potřeba pít hodně vody případné zeleninové a ovocné šťávy, bylinkové čaje.

Může být žena v menopauze doslova „šílená“?

Ano, hormonální nerovnováha společně s negativními příznaky mohou mít až extrémně silný dopad na náladu a chování. Ojedinělá není ani agrese. Běžný je stres, nervozita, psychické vyčerpání a úzkost.

Která cvičení a sporty jsou vhodná během menopauzy?

Díky pravidelnému pohybu udržíte vhodnou váhu a získáte skvělou kondici. Ideální je rychlá chůze nebo běh, turistika, plavání, jóga, aerobik, pilates, zumba a podobně. Můžete také zvedat váhy.

Budu kvůli menopauze vypadat starší?

Ano, menopauza se projevuje i na tváři a pleti. Organismus produkuje méně kolagenu, kvůli kterému slábne pokožka a vrásky se prohlubují. Častá je dehydratace, která pokožce škodí také a vyvolává kruhy pod očima. Nejvíce změn si všimnete na krku, kolem čelisti, na tvářích a v dekoltu.

Jak mohu nástup a příznaky menopauzy zpomalit?

Vydatně, ale zdravě jezte, pravidelně se hýbejte, dobře spěte a často odpočívejte, pravidelně navštěvujte lékaře.

Který doplněk mi pomůže zmírnit negativa menopauzy?

České rostlinné tobolky Proerecta WOMEN, které navozují hormonální rovnováhu. Tlumí tak projevy hormonů v nerovnováze a navozují menopauzální komfort. Bezpečně, přirozeně a bez rizika návyku.

Klikněte a čtěte o všech prospěšných účincích. Menopauze se sice nedá vyhnout, ale s Proerecta WOMEN zeslabíte její negativní příznaky, navodíte menopauzální komfort a budete žít příjemnější život. Objednávku vám doručíme do 48 hodin a ihned můžete začít.