Podpora plodnosti u žen: 31 tipů od změny stravování přes zařazení prospěšných návyků (naučte je i partnera ? )

  • Redakce Proerecta.cz
  • 6 prosince, 2022

V životě zamilovaného páru snad neexistuje nic horšího, než problémy s početím a frustrující čekání na mimino. Pokud se již chcete stát rodiči, oslabená plodnost a problémy počít trápí vás i partnera.

Pokud se o děťátko pravidelně pokoušíte a pořád se nic neděje, čtete správný článek. Vysvětlím, které rizikové vlivy vaši plodnost oslabují a jakými přirozenými kroky plodnost posilníte.

Hlavně ale poradím, jak přirozeně podpořit plodnost u žen, díky čemu se vám do několika měsíců povede otěhotnět.

podpora plodnosti u žen

PROBLÉMŮM S ŽENSKOU PLODNOSTÍ ROZUMÍME: Pokud máte konkrétní dotaz k neplodnosti nebo zhoršené plodnosti a problémům s otěhotněním, zavolejte nám nebo napište. Rádi vám poradíme. info@proerecta.cz, +420 607 657 370.

Potraviny, jídelníček a stravovací návyky pro podporu ženské plodnosti

Dostatečná a zdravá skladba jídelníčku je nejjednodušším krokem, protože změnit své stravovací návyky můžete již dnes. Prakticky není na co čekat. Co tedy jíst pro podporu ženské plodnosti?

Potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty chrání buňky v těle před poškozením volnými radikály. Kromě vašich vajíček poškozují i spermie, které se do vajíček snaží dostat přes dělohu. Tato poškození ohrožují uhnízdění vajíček v děloze a tím i otěhotnění, případně zdraví plodu.

Díky dostatku antioxidantů ve stravě ochráníte vajíčka před poškozením na genetické úrovni. Důležitý je zde folát (kyselina listová, resp. vitamin B9) a minerál zinek. Obsahují je rostlinné i živočišné potraviny. Mezi další důležité antioxidanty patří vitamin C a E, betakaroten a lutein. Najdete je hlavně v rostlinných potravinách.

  • Folát najdete v brokolici, zelí, špenátu, kapustě, mrkvi, řepě, obilných zrnech, klíčcích, ořeších a játrech.
  • Zdrojem zinku jsou hlavně ryby a mořské plody, červené maso, dále pak ovesné vločky, semínka, luštěniny a čistý bílý jogurt.
  • Nefixujte se ale na konkrétní potraviny a snažte se mít jídelníček pestrý s převahou rostlinných složek. Masu a živočišným produktům se určitě nevyhýbejte.

Vědecká studie na 232 ženách prokázala, že tyto látky zvýšily míru zachycení a uhnízdění oplodněných vajíček v děloze. Ženy s dostatkem folátu a zinku otěhotněly jednodušeji a měly bezproblémovější porody. Vědci zatím konkretní doporučené množství antioxidantů nestanovili, je však jasné, že podporují plodnost, otěhotnění i těhotenství. Snažte se jich mít v jídelníčku každý den dostatek.

Dostatek vlákniny v potravinách

Vláknina pomáhá udržovat rovnováhu krevního cukru, a dokonce tělo zbavuje přebytečných hormonů. Vláknina na sebe ve střevech dovede navázat přebytečný estrogen a odstranit jej z těla jako odpadní produkt.

Podle vědecké studie pomůže strava s obsahem rozpustné vlákniny snížit hladinu estrogenu a progesteronu. Osvědčila se hlavně rozpustná vláknina z ovoce, takže jej mějte v jídelníčku dostatek a aspoň 2 plody snězte každý den. Najdete ji v ovocných slupkách, ale také v luštěninách, ječmeni, avokádu nebo sóji.

Pro ženy je denní doporučená dávka 25 gramů vlákniny. Studie dokázala, že když ženy za den přijaly o 10 g vlákniny víc, snížily riziko ovulační neplodnosti o 44 %. I zde se proto snažte jíst pestře s dostatkem vlákniny z různých rostlinných zdrojů.

Dostatečné porce ke snídani

Jezte vydatně a dostatečně. Na hubnutí a diety bude dostatek času po porodu 🙂 Teď musíte tělo cíleně připravit na těhotenství a zvýšit šance, že k němu dojde. Vydatné snídaně pomáhají ženám, které mají nyní problémy s plodností.

Jednou z hlavních příčin neplodnosti je syndrom polycystických vaječníků (PCOS). Podle studie zlepšuje bohatá snídaně hormonální nerovnováhu, kterou syndrom vyvolává. U žen se středním stupněm PCOS vyšší kalorický příjem při snídani snížil hladinu testosteronu o 50 % a hladinu inzulínu o 8 %. Zvýšené hladiny obou hormonů přispívají neplodnosti. Studie trvala 12 týdnů a na konci měly vydatněji se stravující ženy pravidelnější ovulaci než ty, které ráno jedli málo a více až večer. Abyste z větších snídaní příliš nepřibrala, zmenšete večeře.

Dostatek rostlinných bílkovin

Nikoho nechceme navádět na vegetariánství ani na veganství, ale roli hraje i příjem bílkovin. Nahrazení části živočišných bílkovin rostlinnými je spojeno se snížením rizika neplodnosti. Podle studie výměna pouhých 5 % celkových kalorií ze živočišných bílkovin za rostlinné snížila riziko ovulační neplodnosti až o 50 %.

Vědci proto doporučují vyměnit část živočišných bílkovin za rostlinné. Zařaďte více luštěnin a zeleniny, ořechů a semínek.

Dostatek železa

Riziko ovulační neplodnosti pomáhá snížit tzv. nehemové železo, a tedy železo z rostlinných zdrojů. Hemové, a tedy živočišné železo nemělo ve studii žádný vliv na ženskou plodnost. Nehemovému železu se povedlo zlepšit plodnost pouze u žen, které měly v době studie deficit železa.

Zdrojem nehemového železa jsou obiloviny, luštěniny, listová zelenina, zelené druhy zeleniny, sója, ořechy, sušené ovoce a houby. Pokud jich máte v jídelníčku dostatek, obávat se nemusíte. Zároveň obsahují vitamín C, který je velmi důležitý pro lepší vstřebatelnost nehemového železa.

Nevyhýbejte se tučným mléčným výrobkům

Při snaze podpořit plodnost a zvýšit šance na otěhotnění nemá smysl konzumovat odtučněné a light mléčné výrobky. Tučné mléčné výrobky plodnosti prospívají, odtučněné jí naopak škodí.

Studie sledovala ženy, které jedly aspoň 1 nebo více tučných mléčných výrobků za den a ženy, které nejedly žádné nebo pouze jeden za týden. První skupina žen měla o 27 % nižší riziko neplodnosti.

Ani s tuky byste to neměla přehánět, ale jedna-dvě sklenice plnotučného mléka za den, plnotučný bíly jogurt ke snídani a kelímek tučného cottage cheese nebo tvarohu k večeři jsou pro vaši plodnost prospěšné.

Mějte dostatečný pitný režim

Voda je pro život nezbytná a ve snaze otěhotnět je ještě důležitější. Denně vypijte minimálně 2 litry čisté vody z kohoutku, ideálně více. Vodu občas vyměňte za různé bylinkové čaje, občasně za zeleninové a ovocné šťávy. Můžete je ředit vodou pro nižší příjem cukru.

Kupte si doplněk stravy pro cílenou podporu ženské plodnosti

Existují různé rostliny, byliny a přírodní látky, které prospívají ženské plodnosti a urychlují schopnost otěhotnět. Zároveň podporují hormonální rovnováhu a stimulují produkci důležitých hormonů.

Upozorňuji, že nemusí být účinné v případě neplodnosti. Tehdy poslechněte doporučení gynekologa, který zároveň nastaví vhodnou léčbu. Neplodnost je totiž porucha s jasnou příčinou a vyžaduje odbornou léčbu.

Naše stránka je zároveň e-shop. Pro podporu plodnosti pro vás vyrábíme rostlinné kapsle Proerecta WOMEN. Obsahují Macu peruánskou, Ženšen pravý, Drmek obecný, dále pak hořčík, zinek, bioperin z černého pepře, vitamíny B2, B3, B6, B12 a D3. Pro plodnost je zásadní hlavně Maca peruánská. Vitamín B12 potřebujeme pro správné vytváření vajíček. Zinek snižuje pravděpodobnost předčasného potratu.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích kapslí WOMEN. Případnou objednávku vám doručíme diskrétně do 48 hodin. Ihned můžete začít s cílenou a přirozenou podporou plodnosti. Denně užijte 2 kapsle.

Nevhodné potraviny a stravovací návyky, které zhoršují ženskou plodnost

Uvedeným potravinám se začněte vyhýbat ihned. Možná si myslíte, že když za den nenápadně sníte celou Milku a večer u televize spořádáte pytlík brambůrků, nikdo si toho nevšimne. To je pravda, nevšimne, ale škodu děláte sama sobě.

Nezdravé potraviny plodnost zhoršují, a pokud se jim vyhýbat nebudete, plodnost se nezlepší. Jezte zdravě KVŮLI SOBĚ a ne kvůli něčímu názoru. Těhotná chcete být přeci vy, tak tomu přizpůsobte i své návyky.

Trans-tuky (ztužené nenasycené mastné kyseliny)

Trans-tuky vyvolávají problémy s ovulací až neplodnost, která je spojena s citlivostí na inzulin. Tyto škodlivé tuky obsahují ztužené rostlinné oleje a margaríny, průmyslově zpracované potraviny, pečivo, cukrovinky nebo smažené potraviny. Těm se snažte vyhýbat během snahy otěhotnět, ale ideálně se k nim nevracejte ani v životě matky. Škodí celému organismu. To samé platí i pro partnera, protože nadbytek trans-tuků a nedostatek zdravých tuků ohrožuje i mužskou plodnost.

Tuky jsou každopádně velmi důležité. Myslete ale na zdravé tuky. Mezi ně patří omega-3 mastné kyseliny, máslo a ghee (přepuštěné máslo), kokosový a MCT olej, panenský olivový nebo jiný rostlinný olej, tuk z oříšků a semínek, avokáda, hovězího masa, vajec a plnotučných mléčných výrobků.

Obecně jezte co nejméně rafinovaných sacharidů

Sacharidy se nacházejí ve většině potravin a je poměrně náročné vyhnout se jim naplno. Proto se musíme zaměřit na konkrétní typ sacharidů.

Nežádoucí jsou rafinované sacharidy, které obsahují sladké a průmyslově zpracované potraviny, slazené nápoje, zpracované obiloviny, pekárenské výrobky, bílý chléb nebo těstoviny.

Tělo rafinované sacharidy velmi rychle vstřebá, čímž dochází k prudkým výkyvům hladiny krevního cukru a inzulínu. Třeba po pocukrované koblize dojde k nárůstu okamžité energie, která ale rychle opadne a nahradí ji únava. Vhodnější jsou celozrnné výrobky s vysokým obsahem vlákniny, ze kterých se energie uvolňuje pomalu a působí déle. Na obalech výrobků si sledujte glykemický index. Čím je vyšší, tím výrazněji zvyšuje hladinu krevního cukru.

Tělo na vysoký krevní cukr reaguje zvýšeným uvolňováním inzulínu. Inzulín se chemicky podobá hormonům ve vaječnících, které pomáhají dozrávání vajíček. Dlouhodobě vysoký inzulin může způsobit snížení hladiny reprodukčních hormonů, protože si mozek myslí, že je tělo nepotřebuje, když je nahrazuje inzulin. Problém vede k pomalejšímu dozrávání a uvolňování vajíček, a tedy ke zhoršení plodnosti.

Snažte se jíst co nejčerstvěji a pestře, protože čerstvé a málo upravené potraviny neobsahují rafinované sacharidy.

V případě polycystických vaječníků (PCOS) ještě výrazněji omezte sacharidy

Zjednodušeně jezte méně sladkých potravin. Ženám s PCOS se doporučuje získat maximálně 45 % denního kalorického příjmu ze sacharidů. Zbytek energetického příjmu by měl pocházet z tuků a bílkovin.

PCOS je častou příčinou oslabené plodnosti i neplodnosti. Podle vědců má regulovaný příjem sacharidů příznivý účinek na negativní příznaky PCOS, čímž prospěje i plodnosti. Stravování se sníženým obsahem sacharidů pomáhá udržet zdravou váhu, snížit hladinu inzulinu a podpořit pravidelnost menstruací.

NAUČTE SE: Jak snížit příjem cukrů ve stravě a vysokou hladinu krevního cukru poradí stránka Blendea.cz.

Ideálně nepijte žádný alkohol

Pití alkoholu zhoršuje plodnost, i když zatím není celkem jasné, kolik přesně alkoholu je potřeba. Navíc obsahuje hodně cukru. Studie spočítala, že dobu do otěhotnění prodlužuje vypití 14 alkoholických nápojů za týden. Za 1 nápoj se počítá panák alkoholu, malé pivo nebo sklenka vína. V jiné studii časté pití alkoholu způsobilo častější diagnózu neplodnosti.

Umírněné pití alkoholu plodnost pravděpodobně neohrožuje, každopádně nemá smysl jej pít, protože může zbytečně posunout otěhotnění na později, což jistě nechcete.

Nadměrné pití alkoholu během těhotentsví rapidně zvyšuje riziko tzv. fetálního alkoholového syndromu, který poškozuje fyzický i mentální vývoj dítěte. Před otěhotněním, během těhotenství a kojení nepijte ve vlastním zájmu alkohol vůbec.

Snižte příjem kofeinu nebo jej úplně vyřaďte

Názory vědců na spojitost mezi kofeinem a sníženou plodností jsou zatím smíšené. Podle starší studie ale ženám, které za den přijmou přes 500 mg kofeinu (přibližně 3 a více velkých káv), trvá otěhotnění až o 9 měsíců déle než ženám, které kofeinové nápoje nepijí.

Další studie tuto souvislost neprokázaly. V rámci vlastní snahy o podporu plodnosti proto doporučujeme vyhýbat se kofeinu úplně nebo pít maximálně 2 slabší kávy za den.

Další zásady pro podporu ženské plodnosti a zvýšení šancí na otěhotnění

Úprava jídelníčku je prvním krokem. Ženskou plodnost ale ovlivňuje mnoho faktorů. Mezi ně patří hlavně věk, celkové zdraví a životospráva se správným stravováním a dostatkem pohybu.

Pokud si nyní myslíte, že žijete zdravě, ale pořád se vám nedaří otěhotnět, promluvte si s gynekologem nebo praktickým lékařem. Oba vás mohou poslat k vhodnému specialistovi. Zde je pár tipů, na které byste při snaze podpořit plodnost neměla zapomínat.

Buďte fyzicky aktivní

Cvičení vás udrží ve výborné fyzické i duševní formě a kromě dalších benefitů podpoří plodnost. Zvlášť důležité je pro ženy s nadváhou a obezitou, které mívají časté problémy s plodností. Upozorňujeme ale před nadměrnou fyzickou zátěží, kterou odborníci spojují se sníženou plodností. Důležité je proto pravidelné cvičení ve střední zátěži, třeba běh, plavání, turistika, jóga nebo jízda na kole. Za den se doporučuje aspoň 25 minut nepřetržité střední fyzické zátěže.

Za střední fyzickou zátěž se počítá i sex, takže si na něj udělejte čas, až budete mít chuť 🙂 Pravidelný sex bez ochrany samozřejmě zvýší šance na početí.

Díky pohybu udržíte zdravou váhu

Optimální tělesná hmotnost je zásadním faktorem spolehlivé plodnosti a platí to i pro muže. Kromě nadváhy je pro plodnost nebezpečná také podváha a podvýživa.

Celkové množství tělesného tuku ovlivňuje správnou funkci menstruace. Obezita vyvolává ovulační nedostatečnost, nepravidelnou menstruaci a narušuje vývoj vajíček.

Jedinou radou zde zůstává zhubnout v případě nadváhy nebo přibrat v případě podváhy. V obou případech je ale důležitá optimální strava, pravidelný pohyb a dostatečný odpočinek.

INFORMUJTE PARTNERA: Podpora plodnosti u mužů a zlepšení kvality spermií. Jak se nejlépe připravit?

podpora plodnosti u mužů

Po cvičení a sportu vždy odpočívejte

Fyzická zátěž patří mezi stresory (stresující vlivy). Se stresem souvisí hormonální změny, které snižují šance na otěhotnění. Podle vědeckých důkazů různé podoby stresu potlačují plodnost.

Nepodceňujte proto význam oddechu a odpočinku. Kromě samotného spánku se snažte najít dostatek času pro sebe, na své koníčky a všechny aktivity, při kterých si oddechnete.

Objednejte se na gynekologickou prohlídku

V rámci bezpečnosti vás i vašeho budoucího dítěte je rozumné nechat se zkontrolovat lékařem ještě před snahou o otěhotnění. Kromě gynekologa zajděte i za praktickým lékařem na preventivní prohlídku. Některé poměrně časté nemoci ovlivňují i celkovou plodnost a patří mezi ně i syndrom PCOS.

Vhodné je nechat se otestovat na pohlavně přenosné nemoci, které ohrožují plodnost a také se mohou přenést na dítě během těhotenství.

Postupte test plodnosti

Test plodnosti zjistí zásobu vašich vajíček, prověří vaše „biologické hodiny“ a funkčnost ovulace. Pomocí ultrazvukového vyšetření získá lékař přehled o stavu dělohy. Zajímat se bude o případné polypy a fibroidy, což jsou abnormální děložní výrůstky, které zhoršují uchycení vajíčka. Dalším testem je měření průtoku krve dělohou. Vyhodnocuje, zda existují faktory, které mohou bránit uhnízdění vajíček nebo dokonce způsobovat potrat.

S lékařem konzultujte předepsané léky

Pokud se léčíte s nějakou nemocí, i ona může být příčinou problémů s otěhotněním a může škodit plodnosti. Pokud nyní nemůžete otěhotnět, zeptejte se předepisujícího lékaře, zda nemůže být problém právě důsledkem léků či jiné metody léčby.

Mezi léky zhoršující ženskou plodnost patří antidepresiva (léky proti depresím), antihypertenziva (léky proti vysokému krevnímu tlaku) nebo antiepileptika (léky proti epileptickým záchvatům). Seznam léků je ale delší, takže je proberte s lékařem.

Nechte si vyšetřit štítnou žlázu

Mnohé ženy trápí nedostatečná nebo zvýšená činnost štítné žlázy (hypotyreóza a hypertyreóza), přičemž o tom samy často nevědí. Problémy se žlázou jsou často bez příznaků. Štítnou žlázu vám vyšetří endokrinolog nebo se k němu nechte doporučit praktickým lékařem.

Vysaďte antikoncepci

Tento krok je samozřejmostí, ale pro jistotu jej připomínáme. Antikoncepci jakéhokoliv druhu, kondomy i spermicidní přípravky vysaďte aspoň měsíc, ideálně až 4 měsíce před plánovaným otěhotněním. Cílem je navodit spontánní ovulaci a získat pravidelné cykly.

Souložte pravidelně

Při plánování sexu se neohlížejte na plodné nebo neplodné dny. Čím častěji budete mít sex, tím vyšší je šance na otěhotnění. Odborníci radí souložit aspoň 3-4x za týden, klidně častěji.

Vajíčko po ovulaci žije pouze 24 hodin, spermie 48 až maximálně 72 hodin. Díky pravidelnému sexu bez ochrany se vajíčko se spermií potká pravidelně. Kvalita spermií se navíc po 3 dnech sexuální abstinence zhoršuje, proto je rozumné (a zároveň příjemné) mít sex co nejčastěji.

Mějte přehled o své ovulaci

Zvlášť ženy, které používají antikoncepci dlouhodobě netuší, kdy mají plodné dny. Obecně trvá cyklus 28 dní. U některých žen je to ale pouze 25 dní, u jiných až 35.

  • V případě pravidelného 28denního cyklu nastává ovulace kolem 14. dne.
  • Pokud trvá cyklus 25 dnů, ovulace přichází 11. den.
  • U 35denního cyklu přichází 21. den.

Na internetu najdete různé ovulační kalkulačky, podle kterých se můžete řídit. V lékárně si sežeňte ovulační testy, které měří hladinu luteinizačního hormonu (LH, lutropin). V případě nepravidelné menstruace si do mobilu si můžete nainstalovat menstruační deník. Vypočítat plodné dny vás naučí stránka Vimax.cz.

Sežeňte si bazální teploměr

Pomocí bazálního teploměru lze sledovat plodné dny. Bazální tělesná teplota stoupá v důsledku ovulačních hormonálních změn. Díky měření můžete sledovat i ty nejmenší výkyvy teploty a hlídat si tak období, kdy jste nejplodnější. Měření může zkreslovat nepravidelná menstruace a ne vždy je tak možné ovulaci přesně předpovědět.

Vystavujte se slunečnímu světlu

Sluneční světlo je nezbytné pro správnou hladinu vitamínu D. Ten reguluje hladinu ženských hormonů a upravuje menstruační cyklus, čímž zvyšuje šance na početí.

Vitamín D je dokonce velmi prospěšný i pro ženy, které se snaží otěhotnět metodami asistované reprodukce. Připomeneme, že čím silnější ochranný faktor na slunci použijete, o to déle byste se měla slunci vystavovat.

Vyhýbejte se stresu

Každou z nás stresuje něco jiného, proto jenom vy sama víte, jakým stresorům se potřebujete vyhnout. Stres vás navíc může odradit od sexu, což logicky znemožňuje otěhotnění. Dlouhodobý stres dlouhodobě zvyšuje hladinu adrenalinu, kortizolu a prolaktinu. Prolaktin běžně produkují až kojící ženy a u těch, které ještě nekojí, zpomaluje proces ovulace, čímž brání otěhotnění.

Každý večer si proto najděte půlhodinku jenom pro sebe. Dejte si teplou koupel, čtěte knížku nebo začněte s dechovým cvičením. Snažte se být v každé chvíli pokojná a klidná.

Chraňte vaginu a pochvu před chemikáliemi

Pro spolehlivou plodnost je důležité pH pochvy. To ale snadno naruší parfémované tampony a vložky, různé vaginální spreje a další drogerie s kosmetikou. Optimální kyselost prostředí narušují i lubrikační gely a vzrušivé oleje nebo vaginální výplachy. Mohou vyvolat záněty v pánevní oblasti a změny v cervikálním hlenu, přes který putují spermie k vajíčku.

Poševní pH se během cyklu mění z nehostinného na příznivé pro spermie. Je proto důležité nenarušovat jeho kyselost, aby mohly spermie nerušeně a bezpečně doputovat až k vajíčku.

Určitě nekuřte tabák ani jeho alternativy

Kouření je jedním z nejčastějších důvodů ženské neplodnosti. Škodlivé látky z kouře poškozují vajíčka až na úrovni DNA a výrazně snižují šanci na otěhotnění. Zároveň zhoršují výsledky léčby neplodnosti, pokud ji žena podstupuje. Kouření nemá naprosto žádný zdravotní přínos.

Kuřačky by měly přestat kouřit co nejdříve. Kouření u nich dokonce vyvolává předčasný nástup menopauzy, přes kterou již není možné otěhotnět vůbec. Odvyknutí si od kouření zvyšuje šance otěhotnět až o 50 %.

Vyzkoušejte reflexní terapii

Jde spíše o alternativní metodu, protože podpora plodnosti není potvrzeným účinkem. Možná ale terapii oceníte, pokud se vám nedaří otěhotnět skutečně dlouho.

Terapie je založena na myšlence, že konkrétní body na nohou a rukou jsou propojeny s různými tělesnými orgány. Masírováním a vyvíjením tlaku na tyto body může stimulovat proudění energie do konkrétních orgánů.

Terapie pomáhá tlumit stres, zrelaxovat se a optimalizovat hladiny hormonů. To může vést k pravidelným ovulacím a zvýšení šance na otěhotnění. Reflexní terapie sice nemusí pomoct, ale určitě nemůže uškodit.

S partnerem buďte trpěliví a vždy laskaví

Je častým jevem, že se partneři ve saze o co nejrychlejší otěhotnění začnou k sobě chovat nepříjemně a jsou nervózní. Zvlášť pokud na sebe těhotenství nechává čekat a je nejasné, kdy a zda k němu vlastně dojde.

Přitom budoucí rodinka potřebuje hlavně lásku, vzájemnost, energii a čas, takže je musíte najít ještě než ji společně vybudujete. Pokud se vám do sexu právě nechce, nepřemáhejte se a nenuťte se do něj. Nesmíte se jeden druhému odcizit.

Nezapomínejte, že jste v páru dva. Vyjděte si na romantickou procházku s večeří a náklonnost si projevujte i doma v soukromí. Zajděte spolu na výlet, do kina či na masáž. Bavte se spolu a plánujte společnou budoucnost. Přemýšlejte o sobě jako o budoucích rodičích a v hlavách se na tento úkol nastavte. Dokazujte si lásku za každých okolností. Budete se cítit jistěji, otevřeněji a to je přesně myšlenkové nastavení, které podporuje plodnost a zvyšuje šance na otěhotnění.

…a hlavně se tak lehce nevzdávejte 🙂

Nevzdávejte se ani pokud se již delší dobu neúspěšně snažíte o mimino. Nejste v tom sami. Každý pátý pár má problém s plodností. Někdy je „na vině“ i partner, takže ho určitě pošlete na vyšetření plodnosti spermiogram. O tom, jak spermiogram probíhá a co na něm sexuolog posuzuje srozumitelně informuje portál Erekce.cz.

Sledujte si i věk, protože čím jste starší, tím nižší je šance otěhotnět. Za mezní hodnotu považujte věk 32 let, takže se snažte otěhotnět ideálně do tohoto věku. V redakci Proerecta.cz vám pevně držíme pěsti 🙂

Stručné shrnutí, jak podpořit plodnost u ženy

Potraviny a látky pro podporu ženské plodnosti:Stravovací zásady:
– antioxidanty (ovoce, zelenina, klíčky, luštěniny, ryby, vnitřnosti)
– vláknina (luštěniny, obiloviny, tvrdé druhy zeleniny a ovoce, ořechy a semínka)
– rostlinné bílkoviny (luštěniny, ořechy, semínka)
– nehemové (rostlinné) železo (obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, ořechy, houby)
– tučné mléčné výrobky, ideálně zakysané
rostlinné kapsle Proerecta WOMEN (doplněk stravy s extrakty z rostlin, vitamíny a minerály)
– větší porce ke snídani
– dostatek vody
– nepřejídat se ani nehladovět
– nepít alkohol
– snížit příjem kofeinu nebo vůbec nepít kofeinové nápoje
– nekouřit
– omezit nebo vyřadit alkohol
Nevhodné potraviny ohrožující ženskou plodnost:Další metody podpory ženské plodnosti:
– rafinované sacharidy (cukrovinky, slazené nápoje, průmyslově zpracované potraviny)
– zvýšené množství sacharidů (cukrů) obecně
– odtučněné a light potraviny
– zdroje ztužených nenasycených trans-tuků (margaríny, průmyslově zpracované potraviny)
– cvičte aspoň 25 minut denně
– udržte zdravou váhu pohybem a stravou
– po zátěži odpočívejte
– nepijte alkohol
– nekuřte tabák ani jeho alternativy
– nechte si udělat test plodnosti
– nechte se vyšetřit na gynekologii
– nechte si vyšetřit štítnou žlázu
– přemýšlejte o užívaných lécích
– vyřaďte antikoncepci
– počítejte si plodné dny
– mějte pravidelný sex
– měřte bazální teplotu
– buďte často na slunci
– nestresujte se
– nepoužívejte vaginální kosmetiku a drogerii
– s partnerem na sebe buďte hodní, trpěliví a nevzdávejte se 🙂
Tabulka stravovacích zásad a změn životosprávy pro podporu ženské plodnosti

Ozvěte se nám, milé čtenářky a budoucí maminky

Budeme moc vděční, pokud se nám ozvete do komentáře. Ptát se nás můžete na problémy s plodností i možnosti, jak ženskou nebo mužskou plodnost podpořit. Zeptejte se i jakékoliv dotazy na rostlinné kapsle Proerecta WOMEN, které pro vás vyrábíme a do 48 hodin vám je diskrétně doručíme.

Zajímat nás budou i vaše zkušenosti jak se vám povedlo podpořit plodnost a otěhotnět. Pokud nechcete psát veřejně do komentáře, zavolejte nám na +420 607 657 370 nebo napište mail na pomoc@proerecta.cz. Děkujeme 🙂

DÁLE ČTĚTE: Jak otěhotnět? 17 důležitých tipů a změn pro rychlé otěhotnění.

jak otěhotnět