Hormonální nerovnováha: Dysbalance v ženském a mužském těle tropí problémy a přerůstá do nemocí. Jak navodit hormonální rovnováhu?

 • Redakce Proerecta.cz
 • 1 listopadu, 2021

Hormonální nerovnováha negativně ovlivňuje ženské i mužské zdraví v jakémkoliv věku. Existují přirozené metody obnovení hormonální rovnováhy. Pokud za dysbalancí stojí nemoc, je potřebná pomoc lékaře.

Článek poradí, jak se problém projevuje a co můžete začít dělat ještě dnes pro přirozenou, bezpečnou a dlouhodobou obnovu hormonální rovnováhy.

hormonální nerovnováha

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ K HORMONÁLNÍ NEROVNOVÁZE a nestíháte číst celý článek?

Napište nám na info@proerecta.cz. Poradíme, zda může za vaše nepříjemné příznaky a pocity.

Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz. V hormonech a jejich důležitosti se dokonale vyznáme díky dlouholeté praxi v oblasti doplňků výživy.

Odpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 až 17:00.

Hormonální nerovnováha: Proč vlastně vzniká?

Hormonální nerovnováhu chápeme jako nedostatek nebo nadbytek určitých hormonů v krvi. Ani jeden stav není prospěšný. Už i malý hormonální výkyv může během krátkého času natropit vážné následky. Ty postižený pocítí ve zhoršeném zdravotním i psychickém stavu.

Článek je určený pro ženy i muže. Některé specifické hormony a jejich účinky se u pohlaví liší.

S.O.S. RYCHLÁ POMOC S HORMONY:

Hned na začátek vám doporučujeme 2 přírodní české doplňky pro navození hormonální rovnováhy:

Proerecta WOMEN pro ženy optimalizuje hormony, zmírňuje bolestivou a nepravidelnou menstruaci, navozuje menstruační komfort, tlumí negativní příznaky menopauzy a oddaluje její nástup. Zároveň posilňuje erotické libido, podporuje plodnost a zvyšuje šance na početí.

Proerecta LONG pro muže dlouhodobě stimuluje produkci testosteronu, spermií, díky čemu zvyšuje plodnost, podporuje prokrvení těla, díky čemu pomáhá s erekcí, prodlužuje sexuální výdrž a zvyšuje sexuální libido.

Přírodní doplňky Proerecta LONG a WOMEN proti hormonální nerovnováze.

Oba produkty mají rostlinné složení obohacené o vitamíny a minerály. Jsou speciálně navržené pro specifické potřeby dospělých a zralých žen a mužů. Klikněte na tlačítko níže a čtěte o všech prospěšných účincích. Pokud máte dotaz před nákupem, neváhejte nám zavolat na 00420 607 657 370 (PO-PÁ, 08:00-17:00.

Hlavní funkce hormonů u ženy a muže

Hormon je chemická látka, kterou produkují žlázy endokrinního systému. Tyto žlázy potřebují v první řadě kvalitní, čerstvou a pestrou stravu, aby z konkrétních živin dovedly proměnit a vyrobit z nich konkrétní hormony.

Ještě než si koupíte doplňky pro navození hormonální rovnováhy, zamyslete se, zda je vaše strava zdravá a pestrá. Již zde totiž může totiž vznikat deficit látek pro výrobu hormonů. Žlázy jednoduše nemají dostatek „vstupního materiálu“.

Ze žláz putují hormony přes krev do konkrétních orgánů a tkání, kam přináší informaci, resp. povel, co má daný orgán dělat. Pokud je hormonu málo, orgán dostává slabý povel a nepracuje správně. Pokud je hormonu příliš, stimuluje orgán nebo tkáň nepřiměřeně a to jej namáhá a vysiluje.

VÍTE, KTERÉ ENDOKRINNÍ ŽLÁZY PRODUKUJÍ HORMONY?

V mozku hypotalamus, hypofýza (přední a zadní lalok), epifýza, štítná žláza v hrdle a příštítná tělíska, srdce, žaludek se střevy, játra, břišní slinivka (pankreas), nadledvinky, ledviny, kůže a tuková tkáň.

U žen specificky vaječníkový folikul, žluté tělísko a placenta.

U mužů specificky varlata.

Hormony ovlivňují všechno, co sami děláme a všechno, co se v nás odehrává

Hormony řídí valnou většinu tělesných funkcí, a pokud chceme být zdraví, musíme si hormonální hladinu pečlivě hlídat.

 • Metabolismus a hospodaření s energií. Nutí nás jíst, když je tělo hladové a hlásí nám, když jsme přejedení. Nerovnováha způsobuje přejídání nebo naopak poruchy příjmu potravy.
 • Tepová frekvence. Hormony srdci našeptávají, že během zátěže má přidat a během klidu ubrat. Nerovnováha nutí srdce pracovat jinak, než je v danou chvíli potřebné.
 • Cirkadiánní rytmus. Díky hormonům víme, kdy jít spát a kdy vstávat i bez budíku. Kvůli nerovnováze jsme k smrti unavení během dne nebo nedovedeme usnout ani když jsme vyčerpaní.
 • Sexuální libido a rozmnožovací funkce. Hormony ovlivňují zájem o sex a přirozeně nás nutí do rozmnožování. Nedostatek libido oslabuje a způsobí nezájem o sex. Nadbytek může škodit vztahům, když je jeden z partnerů sexuálně náruživý a ten druhý mu nedovede potřeby naplnit.
 • Růst. Hormony řídí tělesný vývoj a růst. Nedostatek způsobí vývojové vady, nadbytek různé anomálie a deformace.
 • Psychická kondice a emocionální vyrovnanost. Dysbalance z nás může udělat nesnesitelné společníky nebo příliš přemotivované lidi. Obojí škodí nám i lidem v okolí, kteří s námi nedovedou vydržet.
 • Tělesná teplota. Kvůli nerovnováze jsou mnozí lidé zpocení i při nulové teplotě, jiní vytahují kabát i když je venku léto.
 • A mnohé další tělesné funkce. Hormonální nerovnováha má vždy negativní vliv.

U obou pohlaví je nejčastěji v nerovnováze inzulin, adrenalin nebo růstové hormony.

U žen je to nejčastěji progesteron a estrogen.

U mužů často kolísá hladina testosteronu.

Proč vůbec dochází k hormonální nerovnováze?

Příčiny se různí. Jednak hladina hormonů nezůstává neměnná během celého života. Dochází k vývoji, změnám a různým vlivům, které hladinu narušují zcela přirozeně.

Příčiny lze rozdělit na ty způsobené věkem, nemocemi, poruchou funkcí žláz, které je produkují, úrazy a velice často kvůli nezdravé životosprávě. Právě za tu si můžeme velice často sami.

Hormonální nerovnováha: Přirozené důvody u ženy

Ženy to s hormony mívají obecně těžší než muži. V jejich životě přirozeně dochází k obdobím, které mezi hormony vyvolají doslova „tornádo“. Tyto období ale musíme vnímat jako nedílnou součást složitosti ženského organismu a jeho procesů.

Různých „hormonálních událostí“ žena za život prožije více než muž. Proto se u nich také vyskytuje více hormonálních poruch.

Specifické příznaky ženské hormonální nerovnováhy

Uvádíme příznaky, se kterými se někdy během života setká prakticky každá žena:

Hormonální nerovnováha: Přirozené důvody u muže

Neradi bychom tvrdili, že to muži mají v otázce hormonální nerovnováhy jednodušší. Každopádně zažívají méně životních etap, kdy k dysbalanci dochází. Zároveň se s negativními příznaky dovedou lépe vypořádat, protože statisticky jsou fyzicky odolnější a psychicky stabilnější.

Muži se obvykle neradi svěřují se svým trápením, zvlášť pokud sami nevědí, co je jeho příčinou. To ale samozřejmě neznamená, že by je důsledky hormonální nerovnováhy obcházely.

K výkyvům hormonů u mužů dochází hlavně:

Specifické příznaky mužské hormonální nerovnováhy

S těmito příznaky se během života běžně setká každý muž a to i ten, který měl po celý život ukázkovou životosprávu a nijak své zdraví neohrožoval.

U MUŽŮ A ŽEN SE SPOLEČNĚ MOHOU OBJEVIT TYTO PŘÍZNAKY:

Snížené sexuální libido, křehnutí, řídnutí a zvýšená lámavost kostí (osteoporóza), úbytek a vypadávání vlasů, zažívací problémy, zácpy a průjmy.

Nejčastější příznaky hormonální nerovnováhy u ženy a muže

Tyto nepříjemné projevy nerovnováhy postihují obě pohlaví. Některé se projevují hlasitěji u ženy, jiné u muže. Každý projev ovlivňuje jiný hormon, přičemž každé pohlaví potřebuje jinou optimální hladinu daného hormonu.

Negativní příznak nerovnováhy:Zodpovědný hormon:
Náhlé přibírání nebo hubnutíNerovnováha estrogenu, progesteronu, testosteronu, thyroidu, inzulinu, leptinu
Návaly tepla a poceníthyroid, tyroxin
Spánkové problémymelatonin
Citlivost na chlad a teplothyroid, tyroxin
Akné, problematická pleťtestosteron
Výkyvy krevního tlakualdosteron, angiotenzin
Výkyvy tepové frekvencekatecholamin, adrenalin (epinefrin), noradrenalin
Slabé a lámavé kostithyroid
Výkyvy krevního cukruinzulin
Úzkostkortizol
Únava a vyčerpáníprogesteron
Dehydratace a žízeňantidiuretický hormon, vazopresin, adiuretin
Depreseestrogen
Migréna, bolest hlavyestrogen, progesteron
Časté močeníestrogen, progesteron
Nadýmání a plynatostestrogen, progesteron
Nechutenství nebo přílišná chuť k jídluoxytocin, leptin, kortizol
Nízké sexuální libidotestosteron, estrogen, progesteron
Slabé a lámavé vlasydihydrotestosteron
Neplodnostfolikulostimulační hormon
Otok tváře nebo končetinthyroid
Problémy se zrakemestrogen, progesteron
Citlivá prsaestrogen
Některé tělesné procesy ovlivňuje více konkrétních hormonů. Sepsali jsme ty s nejvýznamnějším vlivem. Zároveň nejde o seznam všech existujících negativních příznaků, ale pouze o výběr těch, na které se nás čtenáři dotazují nejčastěji.

Přirozené způsoby navození hormonální rovnováhy u ženy i muže

Znovu opakujeme, že mnohdy si za hormonální dysbalanci můžeme sami. Důvodem je nezdravý životní styl, lenost, kvůli které se vůbec nehýbeme, dostatek všeho, co nám chutná, kvůli čemu se přejídáme, stresování se kvůli malichernostem, které za to nestojí a pobývání v prostředí (nevhodné pracoviště, velkoměsto, fabriky a pod.), kde na nás útočí škodliviny. Ty mají také vliv na výkyvy hormonů.

Co tedy můžeme udělat pro optimální hormony sami ještě dnes?

Zdravě jezte a už nikdy nejezte nic, co není zdravé

Základem je pestrá a vydatná strava, která žlázám dodává látky potřebné pro výrobu či proměnu hormonů. Proto není vhodné přejídat se ani hladovět. Důležité je mít kalorický příjem rovný kalorickému výdeji, nebo nižší v případě snahy zhubnout.

Navykněte si na čerstvou zeleninu a ovoce. Vařte je co nejšetrněji. Jezte maso, obsahuje spousty živin, které v rostlinách nenajdete. Pečivo již pouze celozrnné. Mléko vždy plnotučné, zároveň denně jezte kysaný mléčný výrobek.

Nejezte zpracované potraviny, a tedy ne hotová jídla, polotovary z mrazáků, žádné konzervy ani cukrem či solí konzervované potraviny (zavařeniny, uzeniny). Zbytečné nesolte ani nedoslazujte. Nejezte cukrovinky. Nepijte slazené limonády.

Pokud dlouhodobě tělu nedodáte potřebné látky a budete se dlouhodobě krmit nezdravými potravinami, nelze čekat, že se bude hormonální nerovnováha měnit k lepšímu.

Ve stravě se zaměřte na bílkoviny. Jejich dostatek snižuje „hladový hormon grelin, a naopak podporují produkci hormonů sytosti.

Další „povinnou“ složkou jsou zdravé tuky. Spouští produkci hormonů dobré nálady a spokojenosti. Důležitá je také vláknina a probiotika.

Odvykněte si od příliš sladkých potravin a přeslazených výrobků. Nepřejídejte se ani nehladovte. Přejídání vede k obezitě. Hladovění (i krátkodobé) zvyšuje hladiny stresového kortizolu.

Sportujte, fyzicky pracujte a udržte si zdravou váhu

Sport pomáhá udržet hormony v optimální hladině a to jak při občasné zátěži, tak při pravidelné fyzické aktivitě. Sport a zátěž stimuluje růstový hormon, takže nám roste svalstvo, zpevňují se kosti, šlachy a vazy.

Jsme silnější a odolnější. Vyplavují se hormony štěstí jako oxytocin, dopamin a serotonin. Ty zároveň snižují úroveň stresového kortizolu. Navíc shazujeme přebytečnou tukovou tkáň. Tělo se učí lépe hospodařit s energetickými zásobami. Sport zaručuje vydatnější spánek a více denní energie. To všechno mají na svědomí právě hormony.

Po výkonu odpočívejte a dostatečně spěte

Tělo mnohé hormony produkuje právě v noci, kdy se nemusí „starat“ o jiné tělesné procesy. Nedostatek odpočinku a spánku tělo pořád zaměstnává, kvůli čemu nepracuje správně a neprodukuje dostatečné hladiny hormonů.

Nedostatek spánku může způsobit dokonce cukrovku, přibírání na váze, nechutenství a poruchy příjmu potravy.

Před spánkem a v noci se vyhýbejte nadměrnému světlu

Zdravému usínání a spánku škodí hlavně modré světlo. To je to, které vyzařují mobily, počítače, televize a tablety, do kterých mnozí koukají dlouhé hodiny před spánkem a nedovedou kvůli nim usnout.

Osvětlené tělo si totiž myslí, že je pořád den a snaží se tomu přizpůsobit bděním. Vylučuje méně spánkového hormonu melatoninu, který nás jinak nutí jít spát.

Ideální je proto aspoň 2 hodiny před spánkem vše zhasnout, vypnout elektroniku, řádně zatemnit okna a čekat na spánek.

Dodržujte řádnou hygienu problematických partií

Pokud se vám v důsledku dysbalance rychle mastí pleť a vlasy, dodržujte adekvátní hygienu. Stav pokožky zhoršuje nadměrná produkce kožního mazu, který ucpává póry a pleť je ještě více zanícená. Výsledkem je nehezké a špatně se hojící hormonální akné.

Obličej, krk, ramena, šíje, záda, někdy i hruď jsou místa, kde se akné, vředy a boláky objevují nejčastěji. Proto je často myjte a chraňte vhodnou kosmetikou. Někomu pomáhá, když se pokožka vysuší, jinému, když se hydratuje. Sami si vyzkoušejte, co pomáhá vám.

Zajděte za dermatologem, který vám poradí i další produkty a vhodnou péči o pleť.

Udržujte se v příjemné teplotě

Nerovnováha způsobuje nadměrné pocení a návaly horka, ale také naopak přecitlivělost na chlad. Proto nejděte venku ve svetru, když právě peče slunce, a zároveň nechoďte ven v kraťasech, když je kolem nuly.

Snažte se nijak organismus nepřehřívat ani nepodchlazovat.

Naučte se lépe zvládat stres

Stres je velice škodlivý stav, a čím je ho více, tím závažnější je hormonální nerovnováha. Již slabý a občasný stres má znatelný vliv na činnost endokrinního systému.

Stres v organismu zvyšuje vylučování kortizolu a adrenalinu. Jejich časté působení dále zvyšuje riziko obezity a nemocí srdce a cév.

Stres se dá zahnat pomocí koníčků, dobré relaxace, meditace, hudby, sportu, sexu a podobně. Věnujte se tomu, co vás nejvíce těší a zažeňte stres.

Ihned přestaňte kouřit a pít alkohol

Škodliviny z hořícího tabáku narušují hormonální hladiny a zvyšují hladinu stresového kortizolu. Kouření nemá jediný prospěšný účinek a silní kuřáci jsou v hormonální nerovnováze velice často.

Nové důkazy dokládají, že škodlivé je i pití malého množství alkoholu. Problém se prohlubuje u mladých mužů (18 až 35 let), u kterých dochází k nerovnováze kvůli pití velmi často.

Muži pijáci mají navíc sníženou kvalitu spermií a oslabenou produkci testosteronu. Pokud vám záleží nejen na hormonech, ale také zdraví, nepijte ani nekuřte vůbec.

Léčba hormonální nerovnováhy u ženy a muže

Tuto část ponecháme krátkou. To, zda trpíte hormonální nerovnováhou, totiž dokáže přesně zjistit pouze lékař (gynekolog, sexuolog, endokrinolog). Domácí testy pro měření hladiny hormonů jsou často nepřesné, ale častěji úplně zbytečné.

Podle zjištění lékař určí konkrétní chybějící hormony, a následně bude zkoumat příčinu. Pokud zjistí, že za dysbalancí stojí nemoc, bude se snažit léčit tuto konkrétní nemoc.

Léčba musí vždy zohledňovat příčinu. Neléčí se tedy sama hormonální nerovnováha, ale nemoc či úraz, které ji způsobují.

Pokud se mu nepovede nemoc léčit, bude se snažit chybějící hormon do těla dopravit substituční terapií, a tedy zevním doplňováním hormonu do těla.

Doplňování chybějících hormonů do těla

Kromě léčby samotné nemoci, která nerovnováhu způsobuje, lze podstoupit substituční terapie. Tehdy se hormon do těla vpravuje různými způsoby.

Substituci ale vždy nařizuje lékař a je nebezpečné shánět hormony podle vlastního uvážení po internetu nebo s falešným předpisem. Taková „léčba“ může uškodit a způsobit ještě závažnější komplikace, než byly ty původní.

 • u mužů se chybějící testosteron do těla vpravuje injekcemi, náplastmi, gely a mastičkami nebo pilulkami
 • dále lze podávat léky, které podporují činnost žláz, které hormony produkují
 • diabetikům se předepisují léky pro snížení krevního cukru
 • lidem s oslabenou plodností nebo neplodností lze podávat hormonální léky, ženy mohou otěhotnět pomocí asistované reprodukce
 • kožní problémy vyléčí léky, které blokují testosteron
 • silnější projevy menopauzy lze tlumit pomocí léků

Nerovnováhu způsobují i přirozené procesy jako menopauza. Tehdy lze příznaky tlumit pomocí léků, ale menopauzu nebo menstruaci logicky „nevyléčí“. Zažije si je každá žena.

Lze tedy opět doporučit pouze vyšetření a dodržování lékařem nařízené léčby. S hormonálními léky nelze experimentovat.

Doplňky Proerecta navodí hormonální rovnováhu přirozeně

Jelikož nejsme lékařská ordinace ani poradna, ale e-shop s doplňky pro navození hormonální rovnováhy, nedovolíme si nahrazovat ani vyšetření, ani léčbu hormonální nerovnováhy. V tomto směru vždy jděte k lékaři a poslouchejte jeho doporučení.

Jako prodejce vám ale doporučujeme doplňky Proerecta, které do těla doplňují specifické živiny. Ty si žlázy proměňují na konkrétní hormony. Pro ženy Proerecta WOMEN, pro muže Proerecta LONG.

Upozorňujeme ale, že naše ani žádné jiné doplňky nemají léčebné účinky. Mají pouze stimulační a hormonální komfort navozující účinek.

Kvůli tomu neléčí nemoci způsobené nedostatkem hormonů ani nemoci, které hormonální nerovnováha již způsobila. Dávejte pozor, aby vás nikdo nepřesvědčoval, že doplňky stravy takový účinek mají. Není to pravda.

Doplněk pomůže pouze podpořit proměnu prospěšných živin a látek na konkrétní hormon. Přirozeně, bezpečně a nenávykově.

Hormonální nerovnováha: Často kladené otázky FAQ

Jak poznám, že trpím hormonální nerovnováhou?

Nejčastěji se dysbalance projevuje únavou, náladovostí, přibíráním nebo náhlou ztrátou váhy, svalovou slabostí, pocením a návaly horka, bolestí svalů, lámavostí kostí, zvýšeným nebo sníženým srdečním tepem, poruchou spánku či nespavostí.

Jak mohu přirozeně navodit hormonální rovnováhu?

Jezte zdravě, pestře a vydatně, pravidelně cvičte, odpočívejte, nejezte zpracované, přeslazené, přesolené, konzervované potraviny ani polotovary, zvládejte stres a vyhýbejte se stresovým situacím nebo lidem, nepřejídejte se a nehladovte, dostatečně pijte.

Jak dlouho trvá navození optimální hormonální rovnováhy?

Pokud zařadíte přirozené změny v životosprávě, pozitivní změny si všimnete po zhruba 3 – 4 měsících. Bohužel dobu nelze předpovědět v případě, že hormonální nerovnováhu způsobila nějaká nemoc. Vždy poslechněte doporučení ošetřujícího lékaře.

Co přesně se děje během hormonální nerovnováhy?

Hormony produkují a vylučují žlázy endokrinního systému. Pokud nepracují správně kvůli nemoci nebo jsou poškozené úrazem, mohou produkovat příliš málo nebo naopak nadbytek konkrétního hormonu. Negativně zvýšená nebo snížená hladina hormonů se souhrnně označuje jako hormonální nerovnováha.

Co mohu pít proti hormonální nerovnováze?

Ideální je čistá voda a bylinkové čaje.

Je hormonální nerovnováha častá a běžná?

Ano, během života přirozeně dochází ke kolísání hormonálních hladin. U žen jsou tyto změny častější a projevují se silněji během puberty, menstruace, menopauzy nebo těhotenství a kojení.

Které hormony jsou v nerovnováze nejčastěji?

Kterýkoliv hormon může být v nerovnováze, pokud je ho málo nebo naopak moc. Nejčastěji je to ale kortizol, estrogen, progesteron, inzulín a testosteron.

Jaká je hlavní příčina hormonální nerovnováhy?

Nejčastěji je dysbalance způsobená problémy se štítnou žlázou, dlouhodobý stresem a přejídáním nebo hladověním. Ty vedou nejčastěji k nepravidelné menstruaci, oslabenému libidu, častým změnám nálad, přibírání nebo nechtěnému hubnutí.

Které cvičení je dobré proti hormonální nerovnováze?

Prospěšná je každá fyzická zátěž, ale ideální je vysoce intenzivní cvičení s vlastní váhou nebo závažím. Důležitá je také pravidelnost, aby se hormony vyplavovaly pravidelně a co nejčastěji.

Které vitamíny jsou vhodné proti hormonální nerovnováze?

Odborné zdroje uvádějí hlavně vitamín D, ale nefixujte se pouze na něj. Hormonální rovnováhu lze dosáhnout pouze se zdravým a vydatným jídelníčkem, protože žlázy potřebují celé soubory prospěšných látek ze stravy. Samotný vitamín D hladinu příliš nezmění.

Co mám jíst proti hormonální nerovnováze?

Maximum zeleniny, ideálně čerstvé a co nejméně zpracované, zdravé živočišné i rostlinné tuky, živočišné i rostlinné bílkoviny, semínka a ořechy, byliny a koření, celozrnné výrobky, kysané mléčné výrobky.

Způsobuje hormonální nerovnováha neplodnost (infertilitu)?

Ano, a je dokonce hlavním důvodem ženské neplodnosti. U mužů ovlivňuje neplodnost snížená hladina testosteronu.

Způsobuje stres hormonální nerovnováhu?

Ano, může.

Které polohy jógy jsou vhodné proti hormonální nerovnováze?

Lektora se zeptejte nebo na YouTube najděte polohy: bhujangasana, setubandhasana, malasana, sasangasana, ustrasana.

Může hormonální nerovnováha způsobit opoždění nebo vynechání menstruace?

Ano, může.

Funguje hormonální nerovnováha jako ochrana před otěhotněním?

Ano, dysbalance může zhoršovat plodnost, v žádném případě ji ale nelze chápat jako antikoncepční metodu.

Co mám dělat teď?

Ideálně zapojte co nejvíce doporučených přirozených metod.
Pokud se vám do 3 měsíců nepovede zlepšit nebo odstranit negativní projevy nerovnováhy, určitě zajděte na lékařské vyšetření.
Pokud hledáte způsob, jak přirozeně urychlit navození hormonální rovnováhy, doporučujeme doplňky Proerecta WOMEN pro ženy a Proerecta LONG pro muže.
Doručíme je diskrétně do 48 hodin.
doplňky proti hormonální nerovnováze

Klikněte na tlačítko, vyberte konkrétní produkt a podívejte se na všechny prospěšné účinky. Objednávku vám doručíme diskrétně do 48 hodin, a ihned můžete začít s cílenou obnovou hormonální rovnováhy.