Perimenopauza: Příznaky podobná menopauze, pouze s několika rozdíly. S jakými?

  • Redakce Proerecta.cz
  • 28 května, 2024

Perimenopauza je obdobím v životě každé ženy, během kterého přestupuje z plodného věku do menopauzy, kdy již natrvalo ztrácí menstruační cykly a s nimi i plodnost. Perimenopauza může trvat celé roky, přičemž nikdo nedovede určit její přesný začátek ani konec. Lze se proto orientovat pouze podle negativních příznaků, které podrobně jmenuji v článku.

Příznaky jsou ale velmi podobné příznakům menopauzy. Pokud se žena delší dobu necítí dobře, sama pořád přesně netuší, ve které fázi se právě nachází. Lékař vás vyhlásí za menopauzální ženu, pokud nedostanete menstruaci déle než 12 měsíců. Pokud ale pořád menstruujete, i když s komplikacemi, zatím jste ještě do menopauzy nevstoupila a pořád se nacházíte ve své perimenopauze.

Během perimenopauzy dochází k významnému poklesu hladin estrogenů a tedy ženských pohlavních hormonů. Tyto hormony přestávají stimulovat a podporovat funkce ženského organismu, přičemž za tu zásadní lze považovat schopnost otěhotnět a zplodit dítě. Perimenopauza se ale projevuje i mnoha jinými příznaky, typicky návaly horka, silným pocením, únavou a nepravidelnými menstruacemi. V některých případech lze problematicky otěhotnět i během perimenopauzy, je to ale spíše vzácné a obvykle rizikové pro zdraví ženy i plodu.

V článku doporučuji naše rostlinné kapsle Proerecta WOMEN, které navozují menstruační i menopauzální komfort. Pomáhají navodit také hormonální rovnováhu, díky které lze účinně tlumit negativní příznaky perimenopauzy a zpříjemnit si život s ní.

perimenopauza

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ K PERIMENOPAUZE a nestíháte číst celý článek?

Napište nám na info@proerecta.cz nebo volejte +420 607 657 370 v pracovní dny mezi 08:00 až 17:00. Poradíme, jaké máte možnosti zmírnit negativní příznaky a pořád žít příjemný a radostný život bez perimenopauzálních komplikací.

Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz. V negativních příznacích nejen perimenopauzy se dokonale vyznáme díky dlouholeté praxi v ženském intimním zdraví a v oblasti doplňků výživy pro podporu sexuálního zdraví a kondice. Z těch vybírám kapsle Proerecta WOMEN pro navození perimenopauzálního komfortu, který ve vypjatých chvilkách určitě přivítáte.

Co je to perimenopauza?

Perimenopauza je u každé ženy různě dlouhý stav, během kterého přechází do menopauzy. Jde tedy o přechod z plodného věku do neplodného, přičemž za většinu změn jsou zodpovědné hormony. Během perimenopauzy vaječníky přestávají produkovat estrogeny, respektive jich produkují méně a méně až do definitivního zastavení a tedy menopauzy.

Důsledkem úbytku ženských hormonů se menstruační cyklus stává nepravidelným a menstruace začíná vynechávat. Perimenoupauzu lze zjednodušeně pojmenovat jako konec reprodukčního a začátek menopauzálního věku. Opakuji, že není možné s přesností na měsíc ani rok určit, kdy přesně perimenopauza nastoupí. Lze se orientovat pouze podle zhoršujících se příznaků.

Během perimenopauzy se začíná měnit fyzický vzhled ženy a stejně tak i její chování. Vše je důsledkem snahy organismu přizpůsobit se na hormonální změny a postupné ubývání zejména estrogenů. Během perimenopauzy prudce slábne a selhává plodnost, ale pořád můžete otěhotnět. Plánovat těhotenství je však složité, protože žena neví, kdy přesně a zda vůbec ještě bude ovulovat a menstruovat. Je náročné vypočítat plodné dny.

Proč dochází k perimenopauze?

Postupný nástup perimenopauzy závisí od postupného slábnutí produkce estrogenů. Tyto hormony produkují vaječníky (ovaria) a jejich úkolem v reprodukční části života je udržovat zdraví reprodukční soustavy a uvolňování vajíček. Čím méně hormonů vaječníky stimuluje, tím slaběji vaječníky pracují a až jejich práce skončí, žena se dostává do menopauzy. Již dále není schopná otěhotnět, vynosit dítě ani jej kojit.

V jakém věku perimenopauza začíná?

kdy začíná perimenopauza?

Zde nelze odpovědět přesně, proto lze uvést pouze statistické průměry. Perimenopauza nastupuje zhruba 8 až 10 let před nástupem menopauzy. To znamená v průměrném věku 40 let. Ojediněle může začít i dříve a to již kolem 30 let.

Co se týče následné menopauzy, i ta může začít předčasně. O předčasné menopauze mluvíme, pokud nastoupí dříve než před dosažením 40 let. Perimenopauza předchází i předčasné menopauze, tehdy je ale obvykle kratší.

Předčasnou menopauzu mohou vyvolat různé vrozené či získané nemoci a stejně tak i jejich léčba. Pokud se lékaři nepovede zjistit žádnou konkrétní příčinu nástupu předčasné menopauzy, bude mluvit o primární ovariální insuficienci a tedy o předčasném selhání vaječníků. Ty přestanou pracovat správně, kvůli čemu žena přestane normálně menstruovat.

Jak dlouho perimenopauza trvá?

jak dlouho trvá perimenopauza?

Období perimenopauzy trvá průměrně zhruba 4 roky. Jak jsem psala, nikdy nelze předpovědět, jak dlouho potrvá právě u vás. Může to být klidně i 10 let nebo pouze několik měsíců.

Podstatnější je spíše definitivní nástup menopauzy, ve které již jste, pokud jste nemenstruovala déle než jeden celý rok. Chápu, že některé ženy se mohou snažit ještě naposledy otěhotnět během perimenopauzy, ale není to rozumné. Těhotenství by bylo rizikové. Rozhodujte se zodpovědně.

Příznaky perimenopauzy

Jako první si všimnete nepravidelné menstruace a to i pokud jste je původně měla pravidelné a spolehlivé. Pokud se menstruace začne ztrácet a zase objevovat, ale mezery mezi nimi se začnou různě prodlužovat nebo nápadně zkracovat, již můžete uvažovat o nástupu perimenopauzy.

Kromě toho se u vás začnou stále častěji objevovat příznaky podobné menopauze (podrobný seznam najdete v článku pod odkazem níže). Velmi časté jsou návaly horka a pocení, silná únava, problémy s koncentrací nebo intimní problémy jako vaginální suchost (odborně vaginální atrofie). Čím budou příznaky silnější, tím pokročilejší je perimenopauza a o to blíže je definitivní menopauza.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Menopauza: 33 nepříjemných příznaků a nejlepší rady, jak je tlumit a žít komfortní život.

menopauza příznaky

Většina příznaků perimenopauzy je vyvolaná klesající hladinou estrogenů. Ty produkujete již od puberty, ale právě jejich pokles v perimenopauze vyvolává různé a převážně nepříjemné symptomy. Ty se liší od ženy k ženě, obecně se ale většina setká s:

  • vynecháváním menstruace a tedy s nepravidelnými menstruacemi,
  • citelně silnějšími nebo naopak slabými až nepostřehnutelnými menstruacemi,
  • problémy s otěhotněním (pokud usiluje o dítě),
  • návaly horka, které jsou zvlášť nepříjemné v noci,
  • častějším močením a pocity dehydratace,
  • oslabeným sexuálním libidem,
  • vaginální suchostí,
  • nepohodlím až bolestí během sexu nebo masturbace,
  • nespavostí (insomnií),
  • řídnutím a zvýšenou lámavostí kostí (osteoporózou),
  • bolestmi kloubů a svalů,
  • přibíráním na váze (hlavně v oblasti břicha a boků),
  • zvýšeným vypadáváním vlasů,
  • změnami nálad s převahou těch negativních,
  • zhoršením paměti a soustředěnosti.

Jelikož příznaky jsou vesměs nepříjemné a hormonální nerovnováha ženě navíc kazí náladu, může se začít chovat nepřiměřeně i ke svému okolí. Tyto stavy proto musí snášet partner, rodina, přátelé i kolegové menopauzální ženy, co může zhoršit její vztahy.

Nezapomínejte na pravidelné lékařské prohlídky, abyste včas zachytila všechny příznaky a mohla na ně adekvátně reagovat. Nepříjemné příznaky lze ve většině případů úspěšně tlumit.

Jak zjistím, zda jsou moje stavy příznakem perimenopauzy nebo něčeho úplně jiného?

Jak jsem psala, nejdříve si zpravidla všimnete nepravidelných menstruací. Jelikož ale pořád menstruujete, zatím ještě nejste v menopauze. To obvykle naznačuje, že jste právě v perimenopauze.

S vyjmenovanými menstruačními komplikacemi je rozumné zajít za svým gynekologem. Ten vyloučí případné jiné příčiny těchto změn.

  • menstruace je velmi silná a doprovázejí ji výrazné krevní sraženiny,
  • menstruace trvá o několik dnů déle než běžně,
  • krvácíte i po sexu, aniž byste právě menstruovala,
  • menstruace jsou si blíže a úsek mezi nimi se zkracuje.

Abnormální krvácení může kromě perimenopauzy naznačovat i jiné stavy. Může jít o projev hormonální nerovnováhy, různých infekcí a zánětů, nádory na endometriu, různé druhy rakoviny, ale také těhotenství, o kterém nevíte nebo i samovolný potrat. Určitě se nelekejte předčasně a rezervujte si termín u gynekologa. Pouze ten zjistí, o co přesně jde.

Mohu mít ovulaci i přes perimenopauzu?

Pokud vaše menstruace pořád nezmizela, byť je nepravidelná a nepředvidatelná, pořád ovulujete. To znamená, že jste pořád schopná otěhotnět, ale během perimenopauzy to není bezpečné pro vás ani pro dítě. Případný zájem o dítě doporučuji konzultovat s gynekologem. Šance jsou sice malé, ale ani perimenopauzální otěhotnění není nikdy nemožné.

Otěhotnět lze i za přítomnosti nepravidelných menstruací. Tehdy je vyšší riziko neplánovaného otěhotnění, protože délka cyklů se různě mění, a pokud má žena nechráněný sex, přičemž otěhotnění právě nečeká, soulož může končit „radostnou“ zprávou. Pokud již dítě nechcete, chraňte se aspoň kondomem při každém sexu nebo užívejte antikoncepci až do doby, než lékař definitivně nepotvrdí menopauzu.

Pokud jste měla menstruaci za posledních 12 měsíců, předpokládejte, že pořád ovulujete, uvolňujete vajíčka a můžete tak otěhotnět.

Může perimenopauza ovlivnit sexuální život?

Může, ale také nemusí. Pokud se u vás objeví vaginální suchost a bolesti při sexu, můžete se mu začít sama vyhýbat. Rovněž může poklesnout vaše sexuální libido, takže na sex budete mít ještě menší chuť. Doporučuji začít používat lubrikační gely z lékárny nebo drogerie.

Pokud tyto komplikace nepociťujete, sexu se vyhýbat vůbec nemusíte. Pouze používejte nějakou formu ochrany, protože pravděpodobně pořád ovulujete a jste plodná.

Kdy s podezřením na perimenopauzu zajít za lékařem?

K lékaři nemusíte pokaždé. K lékaři je vhodné zajít v případě, že vám uvedené negativní příznaky zhoršují kvalitu života a omezují nebo znemožňují zvládání svých povinností a zálib. Některé ženy si ale vážnějších příznaků nevšimnou a věc přijmou bez větších komplikací. Naučí se se změnami žít normálně. Možná je to i váš případ.

Ke gynekologovi nebo aspoň k praktickému lékaři je rozumné zajít, pokud:

  • si všimnete větších krevních sraženin v menstruačním výtoku,
  • špiníte i v čase mezi periodami,
  • krvácíte po sexu nebo masturbaci,
  • máte negativní nálady a nedovedete kvůli nim fungovat na běžné bázi.

Léčba perimenopauzy

Upozorňuji, že neexistuje léčba, která by mohla perimenopauzu zastavit. Jde o normální součást ženského života stejně jako puberta a reprodukční věk. Vše má svůj konec, i když někdy přichází předčasně.

Cílem „léčby“ perimenopauzy je tedy tlumení nepříjemných příznaků tak, aby žena mohla pořád žít normálně a bez větších komplikací, které ji nyní omezují.

Jako redaktorka nemohu vědět, jakou léčbu lékaři doporučí právě vám. Proto zároveň nejmenuji žádné konkrétní značky léků ani léčiva, protože ty, které lékař předepíše právě vám, závisí právě od vašeho konkrétního případu, vašich příznaků a vašeho celkového zdravotního stavu. Typicky může jít o:

  • antidepresiva (zmírňují depresi a pomáhají v případě špatných nálad, které nelze vydržet),
  • antikoncepční pilulky (pomáhají stabilizovat hormonální hladiny a tím zmírnit nepříjemné projevy nerovnováhy),
  • estrogenová terapie (doplňuje do těla chybějící estrogeny, čímž zmírňuje příznaky jejich snížené hladiny),
  • léky proti záchvatům (mohou zmírňovat návaly horka a silné pocení),
  • lubrikanty a různá intimní kosmetika (zmírňují vaginální suchost a mohou ulevit od bolestí při sexu nebo masturbaci).

DOPLNĚK ZNAČKY PROERECTA: Bylinné kapsle WOMEN tlumí příznaky menopauzy, čímž přirozeně navozují menopauzální komfort. Jelikož perimenopauza má příznaky téměř stejné jako definitivní menopauza, WOMEN vám pomůže tlumit i příznaky perimenopauzy.

Těmito účinky disponuje extrakt z Drmku obecného, Macy peruánské a Ženšenu pravého. Přidané vitamíny a minerály podporují vzájemné působení rostlin. Kapsle užívejte denně ideálně až do doby, než vaše negativní příznaky nepoleví.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na ostatní účinky. Případnou objednávku vám doručíme diskrétně do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít cíleně tlumit nepříjemné příznaky perimenopauzy.

Jak si od příznaků perimenopauzy ulevím sama doma?

Jak jsem již vysvětlovala, žádná domácí ani odborná léčba perimenopauzy reálně neexistuje a lze pouze tlumit nepříjemné příznaky. Nejprve určitě zajděte za gynekologem nebo praktickým lékařem, kteří vás mohou poslat k dalším vhodným specialistům.

Do té doby ale můžete sama doma dodržovat zásady zdravé životosprávy. Ty sice perimenopauzu nijak nepřeruší ani nezabrání příchodu menopauzy, každopádně ale pozitivně upravují hormonální aktivitu a hormonální hladiny. Jinak nejde o nic nového a jde pouze o staré známé zásady zdravé životosprávy, které jistě dávno znáte (a doporučuji vám je také co nejdříve zařadit a pravidelně dodržovat 🙂 ).

Upozorňuji, že zmíněné špatné návyky mohou vyvolat i předčasný nástup perimenopauzy. Důvodem je fakt, že mohou dlouhodobě pozměňovat hladiny hormonů včetně estrogenů. Předčasný nástup perimenopauzy je tehdy jejich důsledkem, protože i celá perimenopauza je v mnoha případech právě důsledkem dlouhodobé hormonální nerovnováhy. Přesně proto je rozumné zařadit změny ještě než se nějaké symptomy vůbec objeví. Pokud se již objevily, se změnami doporučuji na nic nečekat a zařadit je ještě dnes.

Zdravá strava:Zařaďte zeleninu, ovoce, dietní druhy masa a ryby, celozrnné pečivo, zakysané mléčné výrobky a zdravé tuky. Vyřaďte průmyslově zpracované potraviny, trvanlivá, balená, konzervovaná a přesolená jídla, nejezte sladkosti. Nejezte ani pikantní jídla, aby nezhoršovaly vaše návaly horka a pocení. Pijte převážně čistou vodu a bylinkové čaje. Nepijte horké nápoje, které by vás ještě více zahřívaly.
Omezte zlozvyky:Vyřaďte alkohol, tabák i jakékoliv jiné drogy. Volný čas věnujte aktivitám a nebuďte nečinná.
Zlepšete spánkovou hygienu:Spěte dostatečně, abyste nebyla unavená. Snažte se spát i vstávat ve stejném čase. Před spaním nekoukejte do mobilů ani televize, nepijte příliš tekutin a odstraňte rušivé vlivy. Často větrejte, ať vás nebudí návaly horka.
Buďte fyzicky aktivnější:Vhodné jsou sporty střední zátěže jako jóga, tanec, chůze, turistika, cyklistika, plavání nebo bruslení.
Udržujte zdravou váhu:Nadváha zhoršuje hormonální rovnováhu. Díky stravě a fyzické aktivitě se snažte zbavit přebytečných kilogramů. Získáte tak více energie, budete se méně potit i zadýchávat. Zlepšíte si i náladu, protože pohyb vyplavuje hormony štěstí.
Častěji meditujte:Eliminujete tak zvýšený stres. Vyberte si oblíbenou aktivitu, ať už už je to četba, práce na zahrádce, vaření nebo cokoliv, při čem si dovedete odpočinout a být spokojená.
Zařaďte Proerecta WOMEN:Kapsle díky extraktům z bylin obohacených o minerály a vitamíny navozují menopauzální komfort, který tlumí stejné negativní symptomy, jaké vyvolává perimenopauza. Kapsle WOMEN užívejte během celé doby, po kterou se vyjmenované příznaky objevují.
Tabulka účinných „babských rad“ pro zmírnění nepříjemných příznaků perimenopauzy

Závěrem o perimenopauze

Perimenopauza je naprosto normální životní etapa a každá si přes ni jednou projdeme. Jedna dříve, jiná později, jedna pouze krátce, jiná déle, jedna z lehkými příznaky, jiná s nesnesitelnými.

Perimenopauza trvá zhruba 4 roky a objevuje se zhruba 10 let před nástupem menopauzy. Projevuje se menstruačními komplikacemi, jejich vynecháváním a výkyvy intenzity. Důvodem je slábnoucí funkce vaječníků, které přestávají produkovat estrogeny a uvolňovat vajíčka. Pokud se menstruace neobjeví déle než 12 měsíců, u ženy lze diagnostikovat menopauzu.

Otěhotnění je během perimenopauzy možné, ale může být rizikové. Pokud dítě nechcete, chraňte se kondomem a antikoncepcí (pokud lékař nedoporučí jinak).

Pokud vás příznaky jakkoliv omezují, zajděte za lékařem, aby nastavil vhodnou léčbu, respektive metody pro jejich zmírnění. Příznaky jsou velmi podobné menopauze, pouze přicházejí citelně dříve, než až s menopauzou. Většina z nich je s vhodnou pomocí dobře zvladatelná.

Menopauzálním, ale také perimenopauzálním ženám doporučuji rostlinné kapsle Proerecta WOMEN. Navozují menstruační komfort, a jelikož jsou příznaky i příčiny téměř stejné, uleví vám i během perimenopauzy.

Klikněte na tlačítko a podívejte se na všechny účinky. Případnou objednávku vám doručíme diskrétně do 2 pracovních dnů. Ihned můžete začít cíleně tlumit nepříjemné příznaky perimenopauzy.