Nízké libido u žen: Nenechte si omezovat sexuální život. Jak účinně podpořit ženské libido?

 • Redakce Proerecta.cz
 • 1 listopadu, 2022

Ve vztahu snad neexistuje nic horšího, než nízké libido u žen. Pokud má partner zdravou chuť na sex a chce s vámi pravidelně souložit, vaše nízké libido dříve nebo později vyvolá sexuální frustraci.

Frustrovaný bude partner, protože nenaplní své sexuální potřeby. Frustrovaná budete i vy sama, protože se ze vztahu vytratí vzájemná přitažlivost, erotické napětí, pocity sblížení a vzájemného pochopení.

Pokud nejste asexuální a sex byste ráda měla i přes aktuálně nízké libido, čtete správný článek. Vysvětlím, proč ženské libido klesá a ve kterých případech může být vinou vašich návyků nebo důsledkem zhoršeného zdravotního stavu.

Hlavně ale poradím, jak libido cíleně zvýšit a opět si užívat naplněný partnerský sexuální život, který bude uspokojivý pro vás pro oba.

nízké libido u žen

ÚČINNÉ ROSTLINNÉ KAPSLE PRO SILNÉ ŽENSKÉ LIBIDO:

Česká Proerecta WOMEN dlouhodobě navozuje hormonální rovnováhu a udržuje sexuální zdraví. Obojí je pro silné libido nezbytné. Účinné jsou výtažky ze Ženšenu pravého, Macy peruánské a Drmku obecného.

Měsíční péče od 399 Kč v akci 2+1 zdarma, diskrétní doručení do 48 hodin.

Klikněte na tlačítko níže a podívejte se na všechny účinky kapslí WOMEN.

Kdy považujeme ženské libido za nízké a slabé?

Odborníci definují ženské libido jako dlouhodobě nízké, pokud je chuť na sex slabá 6 nebo více měsíců

Ženské libido klesá a stoupá během celého života. Nízké libido u žen definujeme jako snížený zájem o sex, který negativně ovlivňuje sexuální vztah. Odborníci za dlouhodobě nízké libido u žen považují 6 nebo více měsíců nápadně slabé nebo žádné sexuální touhy.

Erotické libido je přirozený lidský pud, který nás nutí hledat si sexuálního partnera, milovat se (nebo aspoň masturbovat) a ideálně otěhotnět a zplodit dítě. Sama příroda se pomocí sexuální touhy, chtíče a přitažlivosti pojistila, abychom jako lidstvo přežívali i nadále. Právě sexuální libido je hnací silou, která ženy nutí najít si sexuálního partnera.

Žena se sníženým libidem si sex pořádně neužívá a nemá o něj ani zájem. S partnerem souloží pouze kvůli jeho nátlaku a prosbám. To je pro oba partnery nepříjemné a frustrující. Důsledkem jsou mnohdy hádky, neochota ve vztahu setrvat, a velmi často i nevěra. Muž si hledá náhradu, žena si může hledat někoho, kdo ji pochopí a bude tolerovat.

Existují různé krátkodobé i dlouhodobé vlivy, které ženské libido oslabují. Za některé si žena bohužel může sama, třeba za nevhodnou životosprávu. Jiné příčiny žena neovlivní. Zde patří zdravotní stav nebo negativní sexuální minulost, kvůli které se žena intimitě vyhýbá a má před ní strach. Velmi častá je i nuda a stereotyp ve vztahu, kterému přispívá i ne příliš sexuálně aktivní nebo zdatný partner.

Přirozeně libido slábne věkem vlivem hormonálních změn. Obvykle nelze čekat, ze si žena udrží libido až do důchodu. Pokles je častý během menopauzy a ztráty menstruace, kdy ženě končí reprodukční období života. Příroda již nepředpokládá, že by se žena snažila o dítě, kvůli čemu doslova „vypne“ její sexuální pudy. Na sex chuť mít může, ale také nemusí a je to celkem přirozené. Pokud máte nad 50 let, pokles libida je normální a neměl by vás překvapit. Pokud jste mladší, nízké libido může prokazovat zdravotní nebo duševní komplikaci. Podíváme se na všechny běžné příčiny.

Nechceme nikoho soudit. Náš článek nemá ženy kárat a vyčítat jim, že se o libido mnohdy samy obírají. Naopak chceme vysvětlit, co všechno mohlo libido oslabit a podat pomocnou ruku, aby vaše libido opět vzkvétalo a žila jste sexuálně uspokojivý život 🙂

Víte, že nízkému ženskému libidu se odborně říká nízká sexuální vzrušivost, nízká apetence, nedostatek a ztráta sexuální touhy nebo frigidita?

K těmto změnám může dojít i nechtěně v důsledku životních změn. Často na začátku a konci vztahu, kvůli těhotenství, menopauze a nemocem. Libido mohou snížit i některé léky (antidepresiva a podobně). Ty ale užívejte vždy podle předpisu, jinak se váš stav může zhoršit. Libido je zde až druhořadé.

10 nejrychlejších kroků pro zvýšení nízkého libida u žen

V první řadě se zaměřte na odstranění všech překážek, které brání libidu zůstat aktivní a silné. Pomalu, ale svědomitě zapojte tyto změny:

Nestresujte se kvůli sexuálnímu výkonu

Nezáleží na tom, zda sex skončí mnohonásobným vzájemným orgasmem. Stres, strach a úzkost vás obírají o sexuální sílu. Užívejte si okamžik a soustřeďte se na to, co je příjemné. Když se budete cítit dobře a bezpečně, začnete se na sex a orgasmus více těšit.

ČTĚTE TAKÉ: Jak mít jako žena silnější orgasmy? Tipy, díky kterým se konečně dokonale uspokojíte.

O problémech s partnerem mluvte

Buďte upřímná a partnerovi přiznejte, že právě teď na sex chuť nemáte. Vysvětlete mu ale, že to není jeho vina a že vás jinak přitahuje. Chápavý partner vám bude rozumět a nebude překvapený, že jej dnes odmítáte. Uleví se vám a na sex se začnete více těšit.

Nevynechávejte předehru

Pokud se sama nebo s partnerem nevzrušíte ještě před sexem, je logické, že se vám do něj nemusí chtít pouštět. Mazlete se, líbejte, dotýkejte nebo masírujte erotogenní zóny.

Vaše tělo i mysl potřebují erotické stimuly aby pochopily, že se blíží sex. Pouhý partnerův povel „tak, a teď jdeme souložit“ obvykle nestačí. Buďte intimnější, nalaďte a sbližte se ještě před souloží.

Nebuďte unavená

Tělo i mysl potřebují oddech, abyste se mohly plně soustředit na erotiku. Když přijdete unavená z práce nebo doma řešíte náročnější problém, myslí jste někde jinde a na sex se nebudete soustředit. Vyspěte se nebo si krátce odpočiňte. Na sex se budete lépe soustředit a užijete si mnohem intenzivněji.

Dobře jezte

Hlad vás unaví, stejně tak přejídání. Různé diety a půsty zhoršují hormonální profil, přičemž právě hormony v rovnováze jsou významným faktorem pro silné libido. Nehladovějte, zároveň se nepřejídejte. Tělo bude výkonnější, mysl jasnější a se zlepšením lze očekávat i nárůst sexuálního libida.

Vždy myslete na pohyb a sport

Vyhýbání se fyzické zátěži zhoršuje celkovou kondici a vyvolává hormonální nerovnováhu. Nedostatek pohybu vás ochromí po fyzické i duševní stránce a jak začne ubývat sil, vytratí se i normální libido. Buďte aktivní. Hýbejte se aspoň 20 minut ideálně každý den. Pokud zvládnete více, o to lépe pro sílu libida.

Mějte váhu pod kontrolou

Pravidelný pohyb a zdravé stravování udrží sílu libida. Obezita s nadváhou tělo vyčerpávají a narušují hormonální rovnováhu. Kvůli nadváze o vás může mít partner nižší zájem a oslabí i jeho libido. Začněte sportovat společně a kvalitní sex bude závěrem každého tréninkového dne.

Odvykněte si od zlozvyků

Prakticky všechny zlozvyky a závislosti ohrožují vaše libido. Nekuřte, nepijte alkohol, neužívejte žádné drogy. Upozorňuji i před závislostí na jídle, která vede k obezitě. Pokud se vám nedaří, vyhledejte pomoc adiktologa. Doporučí vás k němu i praktický lékař.

Obraťte se na odborníky

Někdy ani prospěšné změny návyků libido nezlepší. Pokud nyní nemáte jasno, co snižuje vaše libido, ptejte se odborníků. Gynekolog, endokrinolog, odborník na různé nemoci, psycholog nebo vztahový poradce. Odhalí přesnou příčinu nezájmu o sex a doporučí nejrychlejší pomoc.

Libido podpoříte přírodními doplňky stravy

Svou snahu můžete cíleně podpořit volně dostupnými doplňky stravy. Jako český výrobce doporučujeme kapsle Proerecta WOMEN s výtažky z bylin, vitamíny a minerály. Urychlí vaše snažení a libido podpoří přírodními složkami (zlepšení hormonálního profilu, podpora prokrvení a lubrikace). Nejde o léčivo. Kapsle jsou vhodné pro plnoleté ženy, nemají negativní účinky a nevyvolávají riziko závislosti.

Příznaky nízkého libida u žen

Obecně lze nízké sexuální libido poznat v momentě, když sex potřebujete méně často než partner, případně se vám souložit nechce vůbec. Zde ale dávejte pozor, protože partner může být i hypersexuální či dokonce závislý na sexu. V takovém případě leží problém na jeho straně.

Vaše sexuální touha může být slabší než v minulosti a i tehdy mluvíme o sníženém libidu. Bohužel neexistuje žádná jednotka ani stupnice, která by dovedla sílu libida změřit a vyjádřit v číslech.

Zamyslete se, zda pociťujete tyto příznaky:

 • nezajímáte se o žádný druh sexuálních aktivit
 • nezajímá vás ani masturbace
 • na sex myslíte pouze velmi zřídka nebo vůbec
 • kvůli nedostatku sexuálních aktivit máte výčitky

Jak lékař diagnostikuje nízké libido u žen?

Lékař určí sexuální poruchu, pokud máte pouze občasné nebo žádné myšlenky na sex. O případ se bude zajímat i pokud vám problém zasahuje do života a omezuje partnerský vztah.

Nízké libido se možná nepotvrdí, ale lékař se o to určitě pokusí. Zajímat se bude o důvody, kvůli kterým není touha tak silná, jak byste potřebovala.

Bude se vás ptát na celkový zdravotní stav a sexuální život, takže se připravte i na intimní otázky. Dále může přistoupit k:

 • Vyšetření pánve: Lékař pohledem a pohmatem zhodnotí pánevní oblast. Hledat bude známky tělesných změn, které mohou přispívat ke snížené žádostivosti. Ztenčení nebo podráždění tkání genitálií, vaginální suchost nebo bolestivá místa. Poslat vás může na některá zobrazovací vyšetření, aby si prohlédl vnitřní orgány (ultrazvuk, magnetická rezonance atd.).
 • Krevní test: Díky rozboru vzorku krve lékař zjistí hladinu důležitých hormonů, identifikuje problémy se štítnou žlázou, případnou cukrovku, zvýšený cholesterol nebo poruchy funkcí jater. Z krve může zjistit i některé pohlavně přenosné nemoci, které také mohou snížit libido.

Jak se připravit na vyšetření libida?

vyšetření a diagnostika nízkého libida
Lékaři nic nezatajujte a odpovězte na všechny jeho dotazy

Čím více informací bude lékař mít, o to lépe vám porozumí a přesněji nastaví vhodnou léčbu.

 • Zapisujte si všechny sexuální komplikace, které si na sobě všimnete. Poznačte si i kdy, jak často a za jakých okolností k nim dochází.
 • Sepište seznam zásadních informací pro lékaře, a tedy všechny problémy nebo nemoci, které léčíte a všechny, které jste prodělala. Uveďte i všechny léky a výživové doplňky, které nyní užíváte nebo jste v nedávném čase užívala.
 • Zapište si i otázky, které vás zajímají a nechcete na ně v ordinaci zapomenout. Vemte si tužku a papír, abyste si všechny odpovědi a cenné rady mohla zapsat.
Lékař se vás může ptát:Vy se lékaře můžete zeptat:
– Kdy a jak se snížil váš zájem o sex?
– Máte ohledem sexu nějaké obavy?
– Jste schopná se pohlavně vzrušit?
– Trpíte při sexu bolestí?
– Trpíte vaginální suchostí?
– Dosahujete orgasmus?
– Menstruujete?
– Pociťujete během sexu bolest a nepohodlí?
– Jak dlouho se komplikace objevují?
– Léčila jste se někdy s rakovinou či jinou nemocí?
– Podstoupila jste gynekologické operace?
– Co může způsobovat moje nízké libido?
– Bude moje libido stejně silné jako kdysi?
– Co všechno mohu sama udělat pro zvýšení libida?
– Jakou léčbu bych měla podstoupit a je nezbytná?
– Můžete mi doporučit další materiály k samostudiu?
Tabulka dotazů, které se vás může ptát lékař při vyšetření nízkého libida a dotazy, které mu můžete jako pacientka položit

Kdy by mela žena s nízkým libidem navštívit lékaře?

Gynekologa nebo sexuologa navštivte kdykoliv budete mít pocit, že síla libida je nízká. Určitě nečekejte zmíněného půl roku, což je lhůta pro lékařsky uznané nízké libido u žen. Pokud vás problém trápí, omezuje váš partnerský život a je důvodem neshod ve vztahu, je nejvyšší čas jednat s odborníkem.

Odborná pomoc si může vyžádat součinnost dalších specialistů. Pokud je příčinou nadváha, jak zhubnout poradí dietolog. Pokud jde o psychické problémy, pomůže psycholog. Pokud jste cukrovkářka, pomůže vám diabetolog. Problémy se srdcem a cévami vyřeší kardiolog a tak dále. Je důležité znát svůj zdravotní stav podrobně a dále postupovat podle doporučení konkrétního specialistu.

Příčiny nízkého libida u žen

Uvádíme nejčastější důvody nízkého libida. Váš zdravotní stav ale neznáme, proto se zamyslete, zda netrpíte některými z uvedených problémů. Pokud ano, budete vědět, za kterým odborníkem se vydat pro pomoc. Správným směrem vás může navést i praktický lékař nebo gynekolog, takže se určitě nestyďte informovat je o slabém libidu.

Silné a spolehlivé libido totiž vyžaduje souhru mnoha faktorů. Tělesnou a duševní pohodu, zdravý a udržitelný životní styl, dostatek sexuálních zkušeností, důvěru k partnerovi a dokonce přesvědčení, že nepácháte žádný hřích, pokud jste nábožensky založená.

Tělesné příčiny nízkého libida u žen

Existují stovky důvodů, kvůli kterým libido slábne. Přesně proto mají význam pravidelné zdravotní prohlídky u praktického lékaře i gynekologa. Odhalí, zda vše funguje správně a upozorní na příčinu, pokud je libido oslabené.

Tělesné příčiny jsou důsledkem různých nemocí, tělesných změn i některých léčebných metod a léků.

Únava a vyčerpání

Dnešní ženy podléhají silnému tlaku na jejich výkon a schopnosti. Práce, výchova dětí, starostlivost o domácnost a navíc intimní hrátky s partnerem. Dlouhodobá únava je běžnou příčinou nízkého libida. Snažte se dostatečně spát, volný čas trávit oddechem a koníčky. Nestyďte se některé povinnosti delegovat na partnera, rodiče, kolegy nebo přátele.

Sexuální problémy

Zde patří třeba bolest při sexu kvůli úzké vagině, vaginální suchosti (atrofii) nebo problém s dosažením orgasmu (anorgasmie). Pokud se během sexu necítíte příjemně a zažíváte bolesti, je jasné, že se do něj příliš nadšeně nepohrnete. Snažte se o všech problémech informovat lékaře.

Nemoci

I nemoci jsou tělesnou příčinou nízkého libida u žen a to i pokud se přímo netýkají genitálií a reprodukční soustavy. Nemoc nebo úraz libido snižuje, protože se postižená soustředí spíše na bolest, nepříjemné pocity a projevy než na vzrušení a soulož.

Mezi nemoci tlumící ženské libido patří třeba cukrovka, artritida, vysoký krevní tlak, hormonální problémy, ateroskleróza (ucpané cévy) nebo neurologické nemoci či rakovina.

Jakékoliv zdravotní komplikace ihned konzultujte se specialistou.

Užívání léků a některé léčebné metody

Bohužel i léky, které léčí pacientky, mohou mít negativní vliv na ženské libido. Velmi často jde o antidepresiva, která zhoršují zachycování serotoninu.

Dále ženy hlásí pokles libida po lécích na vysoký krevní tlak, lékům proti epilepsii, diabetu a po léčbě rakoviny. Zajímavé je, že sexuální chtíč mohou tlumit i antikoncepční pilulky.

Pokud máte podezření, že vám libido snižují léky či léčba, informujte předepisujícího lékaře. Zváží nastavení jiné, šetrnější léčby. Léky vám může vyměnit za jiné nebo změnit dávkování.

Chirurgické zákroky

Rizikové jsou jakékoliv operace pohlavního systému, prsou, mozku nebo štítné žlázy. Kromě libida mohou měnit i tělesný vzhled a ostatní sexuální funkce.

Pokud lékař uzná operaci jako nejjistější léčebnou metodu, určitě ji podstupte. Vaše celkové zdraví je vždy důležitější než samotné libido.

Nezdravé životní návyky

Začít se změnou životosprávy můžete sama a to ihned. Nic proto neodkládejte. Jak jsem psala, strava, sport, odpočinek, žádné zlozvyky a vyléčení nemocí jsou přirozenou cestou k silnému libidu.

Alkohol zhoršuje prokrvení, takže snižuje citlivost a vzrušivost. Zároveň škodí mentální stránce sexuality a zhoršuje libido. Kouření ucpává cévy a způsobuje stejné komplikace. Drogy mění lidskou povahu a kvůli závislosti a soustavným přemýšlením nad dávkou prakticky nezůstává prostor pro erotické myšlenky a vzrušení.

Duševní příčiny nízkého libida

Aby bylo ženské libido silné, musí správně pracovat mysl. Důležitou součástí libida je schopnost přemýšlet nad erotickými vjemy a vzrušit se. Zhoršený duševní stav ale tyto žádoucí myšlenky přebíjí a postižená se tak topí ve stresu a strachu, úzkosti, depresi a duševních komplikacích.

Z psychologických příčin síle libida škodí hlavně:

 • úzkosti, deprese, stres, smutek, strach
 • obavy o zdraví sebe, svých dětí a blízkých, finanční obavy
 • pracovní stres a pocity vyhoření
 • nízké sebevědomí, špatný úsudek o svém vzhledu a přitažlivosti, zahanbení
 • negativní vzpomínky na sexuální násilí a zneužívání
 • jakékoliv jiné nepříjemné sexuální zážitky

Nikdy se nestyďte ani nebojte vyhledat pomoc psychologa. Se starostmi se můžete svěřit i příteli, kamarádkám nebo rodičům. Hlavní je nedusit tíživé myšlenky v sobě. Když se svěříte, vždy se najde člověk ochotný pomoct vám. Nesmíte ale být zticha.

Problémy ve vztahu zhoršující ženské libido

Právě partneři jsou lidmi, kteří ve velké míře ovlivňují vaše libido. Pokud se vztah začne kazit, pronikne do něj nedůvěra nebo začne hasnout vzájemná přitažlivost, pokles libida je logickým důsledkem.

Při vztahových problémech může libido slábnout dokonce oboustranně. Pokud to doma nemáte právě „růžové“, nedivte se, pokud se začne sexu vyhýbat i partner. Často kvůli těmto důvodům:

 • chybějící blízkost a spojení s partnerem
 • nedořešené hádky a konflikty, které pouze zametáte pod koberec
 • špatná a nejasná komunikace o svých sexuálních potřebách a představách
 • celková nedůvěra partnerů vůči sobě

S partnerem si promluvte. Pokud vás něco trápí, řekněte to nahlas. Pokud spolu nedovedete dospěle mluvit, obraťte se na párovou vztahovou poradnu. No a pokud s vámi partner nechce vůbec nic řešit ani komunikovat, popřemýšlejte, zde byste se necítila lépe bez něj. Pro vaše libido to může být krokem k záchraně.

Hormonální příčiny nízkého libida u žen

Ženská (i mužská) sexualita jsou v mnohém závislé na správných hladinách určitých hormonů. V životě ženy ale přirozeně dochází k hormonálním změnám a nerovnováze, které libido oslabují, ale mohou jej i posílit.

Menopauza

Při nástupu menopauzy mezi 45. a 55. rokem dochází k rapidnímu poklesu estrogenu. Nízká hladina estrogenu je důvodem slabého libida, zároveň může vyvolávat vaginální suchost (vaginální atrofii) a způsobovat tak bolesti a nepříjemné pocity během sexu.

Nechci strašit předčasně, protože mnohé ženy si užívají uspokojivý sex i před, během nebo po menopauze. Není to ale pravidlem u všech žen. Pořád zůstává spousta menopauzálních žen, které si stěžují na snížené libido. Určitě vždy mluvte se svým gynekologem a zjistěte si, zda riziko hrozí i vám.

Těhotenství a kojení

Těhotenství i následné kojení děťátka vyvolává hormonální změny. Tělo chápe, že žena brzy porodí nebo právě porodila. Kvůli tomu může přirozeně brzdit sexuální libido, protože maminka má plné ruce práce s potomkem a myšlenky na sex by mohly odklánět její pozornost.

Snažte se žít zdravě a ukázkově, aby hormonální rovnováhu nenarušoval alkohol, kouření, nadváha ani jiné rizikové vlivy.

Upozorňuji i mladé tatínky, aby nějaký čas vydrželi. Maminka si musí najít svůj systém, o vše se postarat a až si na péči o dítě zvykne a upokojí se, jistě se ochotně vrátí i k sexuálnímu vztahu. Mějte trpělivost 🙂

Čtěte také: Ženské problémy: Menstruace, PMS, PMDD a menopauza. Jak je zmírnit a zlepšit si život?

Léčba nízkého ženského libida

Ano, i nízké libido u žen lze léčit. Vždy je ale potřeba plně chápat, co vám jej snížilo. Přesně proto doporučuji nespoléhat se na tento ani podobné články na internetu. Ty vás sice mohou navést správným směrem, ale niky nenahradí skutečné vyšetření u gynekologa, sexuologa nebo jiného potřebného specialistu.

Připravte se na to, že v některých případech bude léčba vyžadovat součinnost více odborníků. Vždy záleží na konkrétních příčinách. Léčba může probíhat užíváním léků (konkrétní záměrně nejmenuji – předepisuje je vždy lékař), hormonální terapii a sexuálním poradenství.

Libido můžete posílit pomocí kapslí Proerecta WOMEN, které jej posilují přirozeně pomocí bylin, vitamínů a minerálů. Jde ale pouze o doplněk, takže příčiny slabého libida neléčí a má pouze stimulační a podpůrný účinek na libido.

Čím později se k lékaři vydáte, o to později vám začne pomáhat a libido se může ještě více zhoršit. Na nic nečekejte a objednejte se ještě dnes. Můžete si jenom prospět 🙂

Léky na nízké libido u žen

Lékař vždy nejdříve zkontroluje léky, které aktuálně užíváte. Posoudí, zda nemají negativní vedlejší účinky, mezi které může patřit i slabé libido. Tehdy nařídí změnu dávkování nebo výměnu léku za jiný.

Dále může předepsat léky pro zvýšení libida. O těch zde ale nemohu psát, protože se věnujeme výrobě a prodeji doplňků stravy. Žádné léky neskladujeme, neprodáváme ani nepředepisujeme. Navíc pro získání předpisu je vždy nezbytné vstupní vyšetření. Obraťte se prosím na gynekologa nebo praktického lékaře.

Upozorňuji na případné vedlejší účinky léků na zvýšení libida. Jde obvykle o pilulky nebo injekce. V závislosti na značce a dávce se můžete setkat s poklesem krevního tlaku, návaly horka, bolestmi hlavy, závratěmi, únavou, zvracením a nevolností nebo alergickou reakcí na kůži.

Sexuální poradenství pro ženy se slabým libidem

Důvěrné a otevřené rozhovory se sexuálním poradcem a terapeutem mohou libido v rychlém čase posílit. Nezkušené ženy, které se mohou sexu a a intimity bát, se mohou důkladněji vzdělávat v otázkách sexuálních technik a očekávaných reakcí na erotické podněty. Mnohdy je slabé libido pouze důsledkem nezkušenosti a nervozity.

Terapeut může na sezení přizvat i partnera, pokud usoudí, že musíte na sexuálním vztahu pracovat společně. Až dosáhnete vzájemné důvěry a zahodíte stud, k sexu se vám bude přistupovat mnohem jednodušeji.

Hormonální léčba nízkého ženského libida

Hormonální léčbu rovněž předepisuje lékař. Častými pacientkami jsou v případě hormonální nerovnováhy ženy v menopauzálním věku. Kromě nízkého libida menopauza způsobuje i bolestivou suchost a zužování vaginy. Ta znepříjemňuje sex a snižuje libido. Tyto příznaky může vyřešit substituční terapie (doplňování) určitých hormonů. Zejména:

 • Estrogen. Vydává se na předpis ve formě pilulek, gelů, náplastí, sprejů nebo čípků. Z nich se hormon pomalu uvolňuje a vstřebává do těla.
 • Testosteron: Jde primárně o hlavní mužský hormon, ale v menším množství se přirozeně nachází i v ženském těle. Testosteron se ženám předepisuje až po důkladném zvážení rizik. Může vyvolat negativní účinky v podobě výrazného akné, nadměrného růstu nechtěného ochlupení (hirsutismus) či dokonce změny chování a osobnosti.
 • Prasteron: Léčivo se vkládá přímo do pochvy, kde poskytuje úlevu při bolestivém sexu. Primárně je určen pro léčbu střední až těžké vaginální suchosti během menopauzy.
 • Ospemifen: Pilulky tlumící sexuální bolesti. Užívají se denně a jsou určeny pro ženy s komplikovanou menopauzou. Výrobek není vhodný pro ženy s rakovinou prsu nebo se zvýšeným rizikem rakoviny.

Změny životního stylu a domácí rady pro zvýšení nízkého libida u žen

10 hlavních dobrých rad jsem vám již dala na začátku článku. Zde je několik navíc. I ty se snažte co nejdříve zařadit do života.

Cvičte. Pravidelné cvičení kromě libida zlepší vaši výdrž a výkon, váš vzhled, dobrý pocit ze sebe a samozřejmě náladu.

Utněte všechny zlozvyky. Alkohol, kouření, drogy, přejídání nezdravou stravou. Všeho se vzdejte a žijte čistý a zdravý život plný sexu.

Nestresujte se. Když se vám povede vyrovnat s rodinným, pracovním nebo finančním stresem, klidná mysl začne sama žádat o sex a intimitu.

S partnerem mluvte. Pouze společně zjistíte, co má ten druhý rád a jak si můžete co nejlépe užít i po sexuální stránce. Zesílíte vzájemné citové propojení a zbavíte se strachu ze slabého libida. Právě to vás může znovu rozpálit.

Sex si plánujte. Pokud víte, že někdy na sex chuť máte a jindy ne, přizpůsobte se tomu. Souložte jenom v době, kdy budete vzrušená a s náladou na sex. Když budete vědět, kdy se chcete milovat a nikdo vás do sexu nebude nutit, budete se více těšit a užijete si lépe.

Dělejte něco, co jste zatím neznala. Ano, v sexu jsou často aktivnější muži, ale pokud jste sama zatím nenašla potěšení v novinkách, možná vám právě ony pomohou posílit libido. Je jasné, že když něco neznáte, nemůžete se na to těšit. Zde mám na mysli nové sexuální polohy a praktiky, samozřejmě také tisíce erotických hraček, které na vás čekají v nejbližším sex-shopu.

Dilda, vibrátory, masturbátory, venušiny kuličky a spousty dalších dráždidel pozvednou vaši sexualitu a přinesou zcela nové stimuly. Až je okusíte, pravděpodobně se jich budete chtít nabažit a s tím poroste i sexuální libido. Partnerovi připomeňte dobrou předehru a sexu věnujte tolik času, kolik sama potřebujete.

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ K POSILE LIBIDA?

Napište nám na info@proerecta.cz. Poradíme, jaké máte možnosti a jak libido bezpečně zvýšit.

Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz. V tématu podpory libida se dokonale vyznáme díky dlouholeté praxi v ženském intimním zdraví a v oblasti doplňků výživy pro podporu libida.

Odpovídáme během pracovních dnů mezi 08:00 až 17:00.
Kapsle WOMEN vám doručíme diskrétně do 48 hodin. Ihned můžete začít s cílenou a bezpečnou podporou libida.