Podpora plodnosti u mužů a zlepšení kvality spermií. Jak se nejlépe připravit?

  • Redakce Proerecta.cz
  • 2 února, 2022

Podpora plodnosti u mužů je zodpovědným krokem k založení spokojené mladé rodinky. Vycházejme z předpokladu, že je vaše partnerka plodná, zdravá a již byla vyšetřena gynekologem, který potvrdil, že je na dítě připravena.

V tomto okamžiku je důležitá vaše mužská plodnost, a hlavně kvalita spermií. Spermie vhodné pro bezpečné oplodnění jsou rychlé, v dostatečném množství, pohyblivé, plavou správným směrem k vajíčku a mají správný tvar.

Článek vám poradí, jak bezpečně a přirozeně podpořit plodnost u muže a kvalitu spermií. Odměnou za snahu a péči vám bude zdravé děťátko a spokojená maminka. Přesně to je základ šťastné mladé rodiny, kterou si určitě oba přejete 🙂

podpora plodnosti u mužů

Víte, že podle ČPZP je neplodnost českých párů až ve 30% na straně muže? Důvodem je nedostatek pohyblivých spermií, jejich abnormální tvar nebo příliš malé množství a to až v 70% případů párů, kterým se nedaří počít dítě.

Srozumitelně poradíme, jak podpořit mužskou plodnost

Pokud potřebujete zvýšit plodnost a zlepšit kvalitu spermií, čtete správný článek.

  • Podíváme se na přirozené kroky a jednoduché změny životosprávy pro podporu plodnosti,
  • vysvětlíme, co všechno škodí plodnosti a spermiím,
  • a poradíme, kdy je muž plodný a je správná doba začít snažit se o dítě.

Článek jsme napsali jednoduše bez složitých lékařských výrazů. Naučíte se bezpečně a přirozeně zlepšit plodnost bez léků.

Na konci článku vás jako dárek čeká slevový kód na produkt Proerecta FERTIL, který vám rádi ihned pošleme. Společně s ním se ale snažte zapojit co nejvíce doporučených změn z článku.

SPOLEHLIVÁ PODPORA MUŽSKÉ PLODNOSTI:

Proerecta FERTIL – rostlinné, lehce polykatelné tobolky s vitamíny a minerály pro podporu produkce spermií a testosteronu.

Proerecta FERTIL je doplněk pro podporu plodnosti u mužů do 1 až 3 měsíců. Není návykový ani vázaný na lékařský předpis. Balík dostanete do 2 dnů. FERTIL lze užívat od 18 let. Doporučujeme začít užívat několik měsíců před snahou o oplodnění partnerky.

Jaké spermie jsou kvalitní?

Spermie je buňka, která oplodní ženské vajíčko a bude se z ní vyvíjet dítě. Je velmi důležité, aby byly spermie silné, zdravé, kvalitní a bylo jich dost. I když pro oplodnění stačí pouhá jedna spermie, větší počet šance na početí rapidně zvyšuje. Neméně důležitý je správný tvar spermií a pohyblivost (motilita), aby dosáhly cíle bez problémů.

Světová zdravotnická organizace WHO považuje za kvalitní spermie ty s těmito vlastnostmi:

Množství spermií v ejakulátu:39-928 mil.
Objem ejakulátu:1,5-7,6 ml.
Počet spermií:15-259 mil. na mililitr
Pohyblivost (progresivní + neprogresivní):40-81 %
Progresivní pohyblivost (spermie směruje k vajíčku):32-75 %
Správná morfologie (tvar):4-48 %
Vlastnosti kvalitních spermií podle WHO

Počet spermií pod 15 milionů na mililitr ejakulátu se považuje za nedostatečný a již může způsobovat problémy s plodností. Mužská plodnost postupně slábne celosvětově. Jenom mezi rokem 1973 až 2011 se počet spermií snížil u mužů z vyspělých zemí o neuvěřitelných 59,3 %.

Kvalitu a množství spermií zhoršují problémy a nemoci, často nadváha a obezita, cukrovka, nemoci srdce a cév, vysoký krevní tlak a snížená hladina testosteronu. Před oplodněním se snažte žít zdravě a případné nemoci řádně léčit.

Upozorňujeme i na důležitost pevné erekce, díky které dostanete penis hluboko do vagíny a objemu ejakulátu, aby se spermie měly v čem k vajíčku přenést.

Kdo vám vyšetří kvalitu spermií a ověří, zda jste plodný?

Sexuolog pomocí vyšetření spermiogram. Na sexuologii se můžete objednat přímo nebo vás doporučí praktický lékař. Jde o odběr ejakulátu v ordinaci a následný mikroskopický rozbor. Sexuolog potvrdí přítomnost živých a použitelných spermií a zjistí, zda nejste neplodný (sterilní – ejakulát neobsahuje pohyblivé nebo žádné spermie).

Pokud se sexuologovi některé vlastnosti nebudou líbit, doporučí vám změny pro podporu plodnosti. Nejčastěji stravu a doplnění některých živin, snížení váhy a zařazení sportu, zbavení se nezdravých návyků a podobně. Zároveň zjistí, zda spermií a plodnosti neškodí nemoc. V takovém případě s dítětem ještě pár měsíců počkejte, abyste měl čas začít nemoci léčit a zvýšit kvalitu spermií.

Na mikroskopických záběrech vidíte zdravé spermie a různě poškozené spermie (deformované, pomalé, nepohyblivé), které nejsou vhodné pro oplodnění. Stejné vlastnosti zkoumá i sexuolog během vyšetření spermiogram.

Jak podpořit mužskou plodnost?

Začnete s kroky, které počet a kvalitu spermií zvyšují (strava, sport, odpočinek, péče o varlata) a vyhýbejte se vlivům, které plodnost zhoršují (alkohol, kouření, nezdravá strava, drogy, přehřívání varlat).

Jak zvýšit plodnost muže?Co plodnosti škodí?
– jezte zdravé a čerstvé potraviny
– udržujte si zdravou váhu
– zapojte sport a pohyb
– dostatečně odpočívejte
– mějte častý sex
– vyhněte se chemikáliím
– mějte dostatečnou zubní hygienu
– vyléčte se z existujících nemocí a zdravotních problémů
– kouření, alkohol a drogy
– zpracované, tučné, přeslazené a přesolené potraviny (průmyslově zpracované potraviny, polotovary, konzervy, mražená a hotová jídla)
– sója a výrobky z ní
– přílišné zahřívání varlat (těsné prádlo, horké koupele, vyhřívaná sedadla, notebook na klíně, dlouhé sezení, cyklistika)
– neléčené nemoci varlat i jiných částí těla
Tipy pro zlepšení mužské plodnosti a kvality spermií

Poznejte všechny své nemoci a řešte je

Pokud jste se lékařům delší dobu vyhýbal, právě je správná doba nechat se důkladně vyšetřit. Jistě nechcete, aby vaše dítě „zdědilo“ některé vaše nemoci. Zároveň některé nemoci mohou vaši plodnost zhoršovat a bránit produkci spermií. Absolvujte proto pravidelné zdravotní prohlídky a zajděte i na zmíněnou sexuologii.

Některé nemoci nemají vážné příznaky, takže je dovede odhalit pouze lékař. Sám je na sobě nemusíte delší dobu registrovat. Mužské plodnosti škodí obezita, cukrovka, vysoký tlak, varikokéla ve varlatech, záněty a problémy s prostatou, hormonální nerovnováha a nedostatek určitých hormonů, sexuálně přenosné nemoci (kapavka, chlamydie) a mnohé další potíže, na které vás lékař může upozornit.

Veďte bezpečný sexuální život. Omezte počet sexuálních partnerek na minimum a vždy se chraňte kondomem. Jelikož plánujete založit rodinu, ideálně souložte pouze s partnerkou a udržte si monogamní vztah.

I pokud za problém s plodností může nemoc nebo léčba, určitě se nebojte, že byste dítě neměl nikdy. S pomocí lékaře a dodržením předepsané léčby můžete plodnost podpořit a partnerku spolehlivě oplodnit. Důležité je nevzdávat se a pořád se snažit.

Zkontrolujte léky, které mohou plodnost zhoršovat

Plodnosti škodí i některé léky na předpis, kterými se možná léčíte. Ty lze ale změnit nebo upravit dávkování. Přehled o svém zdraví určitě potřebujete, abyste začal s cílenou léčbou, která pomůže zlepšit i plodnost.

Léky, které mohou snížit produkci a správný vývoj spermií:

  • některá antibiotika proti infekcím
  • léky proti zánětům
  • antiandrogeny, které tlumí produkci a snižují hladinu mužských hormonů – androgenů
  • antipsychotika proti poruchám myšlení a vnímání
  • opiáty předepisované proti bolestem a negativním emocím
  • antidepresiva pro léčbu depresí
  • anabolické steroidy, které sportovci užívají nesprávně nebo je zneužívají
  • léčba testosteronem a doplňování do těla
  • metadon a další léky pro léčbu závislostí

O možnostech výměny léků mluvte s lékařem, který je předepsal. Určitě ho informujte o podezření na zhoršení plodnosti kvůli lékům. Není bezpečné měnit lék ani dávkování podle sebe bez jeho vědomí. Nemoci jsou obecně vážnějším a životu nebezpečnějším problémem než snížená plodnost.

Potraviny pro podporu mužské plodnosti

Zdravé stravování není náročným krokem. Zdravé potraviny doplní varlatům důležité látky, které potřebují pro výrobu spermií i testosteronu. Nemusíte držet přísné diety ani jíst málo.

Vyřaďte nevhodné potraviny s nízkým obsahem prospěšných látek. Začněte jíst více zeleniny, ovoce, kysaných mléčných výrobků, luštěnin a cereálií, méně tučné druhy masa, více ryb. Potraviny by měly být co nejméně zpracované, takže co nejméně balených a trvanlivých polotovarů, uzenin, mražených a konzervovaných jídel. Potřebné jsou i bílkoviny (rostlinné i živočišné) a vláknina.

Ve stravě je důležitý obsah antioxidantů, které chrání buňky včetně spermií před poškozením a pomáhají opravovat ty poškozené. Podle studie měli muži s dostatkem antioxidantů ve stravě spermie v mnohem lepší kondici, než muži s nedostatkem. Díky pestré a čerstvé stravě lze zvýšit kvalitu spermií.

Pro spolehlivou plodnost a produkci spermií je důležitý vitamin C a E, z minerálů selen a zinek, dále kyselina listová a lykopen. Pestrý jídelníček pomůže přijmout dostatečné množství většiny živin.

Co jíst pro podporu plodnosti?Co nejíst?
– ovoce a zelenina v co nejčerstvější podobě
– ryby, dietnější druhy masa
– luštěniny a ořechy
– celozrnné výrobky
– zdravé tuky (neztužené rostlinné)
– zpracované masné výrobky, tučné maso
– příliš tučné mléčné výrobky
– transmastné kyseliny (ztužené tuky) – cukrovinky, polotovary, zpracované potraviny
– sója a výrobky z ní (mohou ovlivnit hormonální rovnováhu)
– pesticidy a bisfenoly (nadměrně ošetřené plodiny, výrobky z nich, balené potraviny v plastech)
– smažená a fritovaná jídla (vysoký podíl tuku a soli)
Stravování pro podporu plodnosti u mužů a potraviny škodlivé pro spermie

Prospěšné látky získáte i z doplňků stravy

Doplňky stravy jsou chytrým způsobem, jak varlatům bezpečně dodat potřebné látky v dostatečném množství. Na prvním místě je vždy zdravá a vydatná strava. S doplňkem získáte jistotu, že denně přijmete potřebnou dávku živin pro silnou plodnost.

Doporučujeme české rostlinné tobolky Proerecta FERTIL s optimální denní dávkou vitamínů a minerálů. Ve 2 drobných tobolkách denně splníte optimální množství látek nezbytných pro plodnost i v případě, že by vám scházely v jídelníčku.

Klikněte a podívejte se na všechny účinky a podrobné složení FERTILu. Do 2 dnů vám balík diskrétně doručíme. Ihned můžete začít s přirozenou podporou plodnosti.

Zhubněte a udržte si dosaženou váhu

S přechodem na zdravější a dietnější stravu lze očekávat přirozené snížení hmotnosti, které je pro podporu plodnosti u mužů rovněž důležité. Výborným krokem je zařazení sportu. Pokud nemáte kvůli plánování a přípravě rodiny čas na tréninky ve fitku, zkuste krátký běh nebo posilování s činkou nebo kettlebellem doma, plavání, lehkou turistiku nebo rychlou chůzi, případně oblíbené sporty na hřišti za domem. Ideální je hýbat se společně s partnerkou a tyto zdravé pohybové návyky si udržet i po porodu.

Sport je důležitý pro podporu plodnosti, ale také po porodu pro udržení si zdraví a optimální váhy. Zároveň má pozitivní vliv na náladu a mentální kondici díky vyplavování specifických hormonů.

Mužům s nadváhou nebo obezitou trvá podle studie déle, než se jim povede oplodnit partnerku. Zároveň nadváha snižuje počet a kvalitu spermií a zpomaluje je, takže se jim hůře plave a proniká do vajíčka. Vyšší procento tělesného tuku snižuje hladinu důležitého testosteronu a ostatních androgenů (mužských hormonů). Díky němu se spermie vyvíjejí správně, takže dostatečná hladina je před oplodněním podstatná. Upozorňujeme, že plodnosti a spermiím může uškodit i podváha kvůli nemocem, přísným dietám nebo nezdravé a nedostatečné skladbě jídelníčku.

Varlata příliš přehřívejte

Spermie potřebují pro správný vývoj adekvátní teplotu nižší, než je teplota zbytku těla kolem 34 °C. I proto varlata visí v šourku „mimo“ tělo, aby měla přirozeně nižší teplotu.

Možná si rád dáte horkou sprchu nebo koupel, ale během snahy o dítě vydržte nějaký čas bez nich. Produkce spermií se po krátké době upraví do normálu. Prospěšné je i krátké střídání teplot. Varlata proto omývejte střídavě studenou a teplou vodou. Končete vždy chladnou.

Pro spermie nejsou vhodné ani sauny, pobyt ve vířivkách s horkou vodou, parních lázních. Varlatům škodí i vyhřívané sedačky v autech. Pokud je to možné, nepracujte s počítačem na klíně a mobil noste na jiném místě, než v kapse blízko varlat. Různé druhy záření varlatům rovněž neprospívají.

Noste volné a pohodlné oblečení

I změna „šatníku“ je důležitá, aby měla varlata vždy dostatek volnosti, nebyla stísněná, mohla volně dýchat a příliš se neohřívala. Z šatníku vyřaďte všechny těsné kalhoty, sportovní legíny pro běžce a cyklisty. Mohou zvýšit teplotu varlat až i 1 °C. Stísněné slipy vyměňte za volnější trenýrky a boxerky. Plavky si kupte kraťasové. Dopřát varlatům volnost má prospěšný vliv nejenom na zlepšení plodnosti, ale i na jejich celkové zdraví.

Sice neexistuje studie, která by dokazovala, že těsné oblečení může za problém s plodností, ale vědeckých důkazů o škodlivosti přehřívání varlat je dostatek. I zde je problémem přehřívání a působení tlaku na varlata.

Vašim zájmem je tak volné oblečení, že si v něm varlata nebudete uvědomovat při chůzi ani při sezení. Oblékejte se proto co nejpohodlněji a kupte nové kousky oblečení. Těsné a obtáhnuté kousky vyhoďte nebo je někomu darujte.

Pozor na nadměrnou námahu a některé sporty

Sport a pohyb jsou vítaným způsobem zlepšení plodnosti, ale i zde platí „všeho s mírou“. Extrémně namáhavé sporty a vysilující tréninky nejsou pro plodnost prospěšné. Je zajímavé, že se s problematickou plodností setkávají mnozí sportovci jako kulturisté, vytrvalostní sportovci (cyklisti, běžci) a další, kteří namáhají tělo příliš a nemají dostatek odpočinku pro regeneraci a nabírání sil. Problém způsobují změny hormonálních hladin a příliš častá únava.

Cyklisté často přehřívají varlata, kterým neprospívá dlouhé sezení v sedle. Podobný problém mívají i muži se sedavým zaměstnáním a řidiči. Varlatům i produkci spermií škodí zahřívání a teplota varlat by měla být o cca. 2 °C nižší, než zbytek těla. Proto jsou nevhodné i horké koupele nebo práce s notebookem v na klíně nebo mobil pořád v kapse.

Přestaňte kouřit

Ideálně napořád, ale minimálně do doby, než partnerka otěhotní. Kouření je jedním z největších škůdců plodnosti. Poškozuje spermie, zdraví varlat i celého organismu. Kuřáci mají menší množství spermií, navíc jsou spermie abnormálně tvarované, kvůli čemu jsou často nepohyblivé nebo nežijí vůbec.

Kouření jednoznačně škodí mužské plodnosti, a zároveň zhoršuje léčbu neplodnosti u mužů kuřáků. Škodlivé jsou i náhrady tabáku jako různé e-cigarety, liquidy a další moderní alternativy, které do organismu vpouštějí škodliviny nebezpečné pro spermie.

Vyhýbejte se alkoholu

Škodlivý je také alkohol, zvlášť pokud muž pije často a několik dávek alkoholu za den. Minimálně během snahy o oplodnění alkohol vůbec nepijte, a možná se vám povede odvyknout si od něj napořád.

– pouze 12 % mužů, kteří pijí alkohol pravidleně, má normální počet kvalitních spermií

– u mužů, kteří nepijí a nekouří, je to až 37 %

Muži, kteří se alkoholu a tabáku vyhýbají, mají až 3 a víckrát lepší plodnost a s ní i šance oplodnit partnerku.

Mírné pití plodnost až tolik neomezuje a sklenka vína nebo piva jednou za několik dnů společně se zdravou životosprávou nepředstavuje riziko. Co škodí je pití každý den nebo sice nepravidelné, ale nárazové pití velkého množství alkoholu.

Zároveň neužívejte žádné měkké a tvrdé drogy ani nekuřte marihuanu, protože mají podobně negativní účinky a významně zhoršují kvalitu spermií.

Mějte sex co nejčastěji

Pravděpodobně již na dítěti pracujete, ale pokud ne, častý sex vám může pomoct. Určitě se nebojte, že byste „vyčerpal“ zásobu spermií. Pokud jste zdravý, spermie se produkují pořád a každý den byste měl být schopný ejakulovat, klidně i několikrát. Výhodou je, že díky pravidelnému sexu jsou spermie pořád nové, „čerstvé“ a v plné síle dosáhnout vajíčko.

Pokud kromě sexu často masturbujete, spermie se mohou tvořit pomaleji. Pokud se vám bude zdát, že je ejakulátu méně, od masturbace si dejte pauzu a zaměřte se hlavně na sex s partnerkou.

Vhodné je sledovat plodné dny u partnerky a snažit se během nich. Pokud nevíte, kdy je má, přečtěte si společně článek, jak plodné dny vypočítat. Oplodnění je možné během partnerčiny ovulace.

Dbejte na pečlivou zubní hygienu

Zhoršené zdraví zubů a dásní může zhoršovat i plodnost. Na preventivní prohlídku k zubaři zajděte každý rok. Zkažené zuby uvolňují do krevního oběhu bakterie, které se šíří po celém těle a napadají i varlata. Zároveň zhoršují i záněty jinde v těle.

Existují studie na mužích se zhoršenou plodností, které dokázaly, že velká část postižených měla zubní kazy a záněty dásní. Tito muži byli rozděleni do 2 skupin. První skupině byly zuby ošetřeny, druhé ne. Po půl roce měly 2/3 ošetřených mužů zlepšené vlastnosti a kvalitu spermií.

Určitě si myjte zuby trpělivě a pravidelně každé ráno i večer a případné zubní kazy nebo záněty dásní se snažte rychle léčit u zubaře.

Plodnosti může prospět i změna práce

Existují různá povolání, ve kterých se muž vystavuje působení chemikálií a škodlivin, které přímo zhoršují plodnost.

Pro představu jde typicky o malíře a lakýrníky, obráběče kovů, svářeče, pracovníky těžkého průmyslu (báně a hutě), muže pracující s chemikáliemi jako třeba zemědělci, chemici a podobně. Jistě víte, zda se v práci vystavujete působení chemikálií. Mnohé z nich mohou pronikat do organismu a varlat a poškozovat spermie.

Málokdo si může dovolit změnit práci nebo pracoviště ze dne na den. Určitě proto vždy myslete na všechny ochranné pomůcky (ochranná maska, respirátory, ochrana dýchacích cest a očí, pracovní oblečení, rukavice, chrániče a tak dále). Zároveň se snažte být co nejdále od zdrojů škodlivého materiálu, pokud je to možné.

O dítě se snažte ve vhodnou dobu

Mužská plodnost sice vydrží aktivní mnohem déle než u žen, věk i přesto plodnost, objem i kvalitu spermií zhoršuje. Produkce spermií pomalu klesá, snižuje se hladina testosteronu a u mužů vznikají nemoci kvůli stáří, které mohou plodnosti škodit. Zároveň se tyto vady mohou přenést na dítě. Určitě chcete dítě vychovat v produktivním věku a užít si jeho mladost společně s ním.

Muži jsou na vrcholu plodnosti kolem 20. roku života. Dítě se doporučuje mít do 40 let, i když muži zůstávají plodní do 60 až 70 let. Věkem ale šance oplodnit ženu významně klesá a spermie nejsou v tak dobré kondici, jako byly v produktivním věku. Pokud máte po 30 a dítě chcete, zapojte všechny tipy pro podporu plodnosti u mužů a snažte se o dítě nejpozději do 40 let.

Upozorňujeme, že ženám se bezpečné otěhotnění doporučuje maximálně do 35 let, poté šance rychle klesá. Ženy tak mají méně času, než muži, a pokud je té vaší kolem 30 let, již brzy vás začne se svým plánem seznamovat. Pamatujte, že je mnohem lepší začít se snažit hned. Pokud by to pár měsíců nešlo, pořád zůstane dost času. Neradi bychom strašili, když se ale vy nebo partnerka začnete o dítě snažit příliš pozdě, možná se mimina nedočkáte. V redakci vám držíme pěsti 🙂

Když plodnost selhává a otěhotnění se nedaří, jděte opět za lékařem

Pokud partnerku zkoušíte oplodnit pravidelně, ale pořád se to nedaří a zatím jste se nenechal vyšetřit, přichází ten správný čas.

  • Do věku 35 let zajděte do sexuologické ambulance na vyšetření, pokud se o oplodnění snažíte jeden celý rok a pořád se nepovedlo.
  • Pokud je vám a partnerce přes 35 let, nechte se oba vyšetřit, pokud se oplodnění nepovedlo do 6 měsíců.

Partnerce doporučte gynekologické vyšetření, abyste měl jistotu, že nemá vlastní problém s plodností. Zároveň se ujistěte, že vysadila antikoncepci a souložíte vždy bez kondomu.

Podpora plodnosti u mužů a otázky, na které se ptáte nejčastěji

Jak podpořit plodnost u mužů a zvýšit tvorbu spermií?

Nekuřte a nepijte alkohol, neužívejte drogy, jezte dostatek čerstvých, pestrých a málo zpracovaných potravin, pravidelně se hýbejte a udržte si zdravou váhu, mějte častý sex, odpočívejte a spěte, absolvujte pravidelné lékařské prohlídky, vyměňte léky, které mohou plodnost zhoršovat, nepřehřívejte varlata, nevystavujte se škodlivým chemikáliím a snažte se nestresovat.

Které potraviny zvyšují počet spermií?

Bobulovité ovoce, listová zelenina, dietní druhy masa, tučné ryby, ořechy, luštěniny, semínka, houby a vejce.

Které vitamíny podpoří mužskou plodnost?

Vitaminy skupiny B (B-komplex) C, D, E. Důležitý je také zinek, selen, železo, vápník, bílkoviny a kyselina listová.
Komplexní složení a optimální denní dávky obsahuje český doplněk pro podporu mužské plodnosti Proerecta FERTIL. Užívejte denně 1 až 3 měsíce a bezpečně posilněte množství a kvalitu spermií.

Které sporty jsou vhodné pro podporu plodnosti u mužů?

Sporty s mírnou až střední zátěží. Běh, zvedání vah, plavání. Vhodná není cyklistika, která tlačí na varlata a zahřívá je.

Jak zjistím, že jsem plodný a mám kvalitní spermie?

Sexuolog vám odebere spermie pro mikroskopický rozbor – spermiogram. Hodnotit bude počet spermií, pohyblivost, tvar, rychlost a směr plavání. Plodný jste i pokud se vám již povedlo oplodnit partnerku. Pokud zatím ne, jediným důkazem je právě spermiogram.

Kdy je muž nejplodnější?

Nejplodnější věk je u muže kolem 30, maximálně 35 let. Muž je ale plodný již od puberty, kdy pohlavně zraje a začíná ejakulovat.

Váš slevový kód je proerecta10 . Kód na slevu uplatníte přímo při vyplňování objednávky. 

Nyní klikněte přímo na produkt. Balíček vám ihned odešleme a do 2 dnů bude u vás. Již pozítří můžete začít s cílenou podporou své plodnosti a snažit se o oplodnění partnerky co nejdříve 🙂