PSA hodnoty zvýší každé podráždění prostaty, nejen rakovina

 • Redakce Proerecta.cz
 • 27 února, 2024

PSA a tedy prostatický specifický antigen je hodnota, která prokazuje nějaké podráždění prostaty. Ano, prostatu může dráždit i rakovina, ale ta není jedinou příčinou zvýšených hodnot PSA. Nelekejte se proto předčasně, protože prakticky jakékoliv podráždění může hodnotu zvýšit.

Mnohem častější příčinou jsou problémy nerakovinného charakteru jako zánět a zvětšení, které prostatu dráždí a hodnoty antigenu tak zvyšují.

Zvýšenou hladinu PSA vám zjistí lékař po odběru krve. Podle jeho zjištění doporučí další kroky, které prostatu uklidní a vyléčí tak, aby i hodnoty antigenu klesly do normálního rozmezí.

V článku vysvětlím, jaké hodnoty PSA již lze považovat za vysoké, které faktory hodnoty zvyšují a co se bude dít, pokud vám je lékař v krvi naměří.

PSA, prostatický specifický antigen

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ KE ZVÝŠENÝM HODNOTÁM PSA a nestíháte číst celý článek?

Napište nám na info@proerecta.cz nebo zavolejte na  +420 607 657 370 (Po-Pá 8-17 hod.). Poradíme, proč hodnoty rostou a jak je lze přirozeně snížit. Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz. V problémech s prostatou se vyznáme díky dlouholeté praxi ve výrobě doplňků stravy pro muže a zdraví prostaty.

Co přesně je prostatický specifický antigen PSA?

Prostatický specifický antigen je protein produkovaný v prostatě. Pokud je prostata nějak podrážděná, uvolňuje do krve více antigenu a hodnoty PSA tak rostou.

Ačkoliv zvýšené hodnoty antigenu mohou poukazovat na zvýšené riziko rakoviny prostaty, není rozumné strachovat se předčasně. Lékař musí po zjištění zvýšeného PSA provést další vyšetření a testy, aby pochopil, co vysoké hodnoty způsobilo.

Jaké hodnoty PSA lze chápat jako zvýšené?

Lékaři ani vědci se zatím úplně neshodli v tom, jaká je obecně normální hodnota PSA.

Dávněji za rizikovou považovali již hladinu 4,0 ng antigenu v 1 ml krve. Když tuto hodnotu naměřili, obvykle doporučili biopsii prostaty a tedy odběr malého vzorku prostatické tkáně pro laboratorní rozbor.

Dnes ale lékaři hodnoty antigenu nevnímají jako jediný důkaz, že je s prostatou něco v nepořádku. Během vyšetření muži kladou soubor dalších otázek, podle kterých se rozhodují, zda je nebo není biopsie nezbytná. Lékař se bude ptát na věk, celkový zdravotní stav, jiné příznaky problematické prostaty a také případný výskyt nemocí prostaty u jiných mužů v rodině. Než se na měření PSA k lékaři vydáte, zeptejte se ostatních mužů z rodiny, zda se s nějakými komplikacemi s prostatou nesetkali. Lékař tak získá přesnější informace.

Lékař bude zkoumat hlavně tyto 2 faktory související s PSA:

 • Vaše aktuálně naměřená hodnota PSA: Zvýšená hodnota PSA může upozorňovat na případnou rakovinu prostaty.
 • Změny hodnot PSA: Lékař bude prostatický antigen měřit opakovaně. Pokud bude hodnota růst i po dvou nebo více měřeních, riziko rakoviny prostaty roste a je potřeba dalších vyšetření.

Opakuji ale, že pouze samotná hodnota PSA není průkazným důkazem, že právě vy trpíte rakovinou prostaty. Lékař vás musí vyšetřit i jinými způsoby.

 • Dva různí muži mohou mít stejnou hodnotu PSA, ale rozdílně vysoké riziko rakoviny prostaty.
 • Zároveň rizikově vysoké hodnoty PSA mohou poukazovat na nějaké podráždění a problém s prostatou, přičemž tyto problémy nejsou rakovinou. Konečné slovo bude mít vždy lékař.

Víte, že hodnoty PSA velmi často zvyšuje i zanícená prostata? Čtěte podrobný článek Zánět prostaty (prostatitida): Jak vzniká, jak se projevuje, co máte dělat doma a jaká je nejrychlejší léčba.

zánět prostaty, prostatitida

Jaká hodnota prostatického specifického antigenu prokazuje rakovinu prostaty?

Stoprocentní důkaz rakoviny prostaty nelze vyčíst z pouhého změření prostatického specifického antigenu.

Upozorňuji, že tyto hodnoty mohou rakovinu prostaty naznačovat, ale nikoliv dokazovat. Vždy jsou potřebná další vyšetření. I muž s rakovinou prostaty totiž může mít normální a vůbec ne podezřelou hodnotu PSA.

PSA pod 4 ng/ml krve:15% riziko rakoviny prostaty
PSA mezi 4 až 10:25% riziko rakoviny prostaty
PSA nad 10:50% riziko rakoviny prostaty
Tabulka rizika rakoviny prostaty podle hodnot prostatického specifického antigenu naměřených z krve

Riziko rakoviny prostaty zvyšují i další faktory. Než si necháte hodnoty PSA změřit, zamyslete se, zda:

Pro koho je vhodné pravidelné měření antigenu?

Testy prostatického antigenu z krve byly původně vyvinuty pro důkladnější sledování stavu onkologických pacientů. Jelikož naměřené údaje poskytovaly přesnější přehled o tom, že se s prostatou děje něco nežádoucího, začaly se PSA testy používat i u zdravých mužů v rámci časné detekce těchto problémů. Díky PSA testům dovedli lékaři zabránit rizikovému rozvinutí příznaků.

Doporučuji vám rovněž podstupovat pravidelné preventivní lékařské prohlídky aspoň jednou za rok. I praktickému lékaři se můžete svěřit s obavami nebo problémy s prostatou. Toto doporučení směruji hlavně pánům nad 50 let, které problémy s prostatou ohrožují častěji.

Příčiny zvýšených hodnot PSA

Za nejzávažnější příčinu vysokého PSA považujte rakovinu prostaty, která je zároveň nejzávažnějším onemocněním prostaty. Rakovina může skončit až radikální prostatektomií a tedy chirurgickým odebráním celé postižené prostaty. Hodnota PSA ale roste i věkem, proti kterému se neubrání žádný muž.

Prostata produkuje antigen silněji v případě jejího podráždění, které nejčastěji způsobuje:

Lékař se bude zajímat o všechny léky, které dnes možná užíváte. Některé léky totiž mohou ovlivnit výslednou hodnotu PSA. Patří mezi ně i léky pro léčbu zvětšené prostaty, která je sice pořád podrážděná, ale kvůli lékům se může hodnota antigenu měnit. O všech lécích informujte lékaře.

Doplněk stravy pro snížení podráždění prostaty:

Kapsle Proerecta PROSTATE s obsahem účinných rostlin. Tyto rostliny udržují normální stav i funkce prostaty, zároveň tlumí podráždění, které by jinak zvyšovalo i hodnoty PSA.

Prospěšné účinky na prostatu má Kopřiva dvoudomá, Serenoa plazivá, Slivoň africká, kurkuma a česnek.

Proerecta PROSTATE balení
Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí PROSTATE. Případnou objednávku vám doručíme diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete obnovit funkce prostaty, zmírnit její podráždění a tím snížit rizikové hodnoty PSA.

Má zvýšený antigen nějaké negativní příznaky?

Jelikož sám přesné hodnoty PSA nezjistíte a vysoká hladina nemá žádné jednoznačné příznaky, můžete se zorientovat podle jiných specifických příznaků. Ty ale opět mohou prokazovat i jiný problém s prostatou nebo zcela jiný zdravotní problém, proto byste měl i tyto negativní příznaky konzultovat s urologem.

Urolog může měření specifického antigenu nařídit, pokud si u něj postěžujete na:

 • problematické močení (zvětšená prostata typicky blokuje odtok moči, kvůli čemu je močení slabé, přerušované, neúplné a postižený musí silně tlačit),
 • časté močení (při zanícené prostatě může tělo reagovat častějším močením, aby se rychleji zbavilo infekce),
 • pomalý proud moči a slabý tlak moči,
 • samovolný únik moči (lékařsky močová inkontinence v důsledku změn na prostatě nebo kvůli oslabeným svalům pánevního dna).

Jak lékař testuje a vyšetřuje hodnoty PSA?

Lékař bude měřit hodnoty PSA ze vzorku krve.

Připravte se i na to, že kromě odběru vzorku krve vám vyšetří i prostatu. Klasické vyšetření prstem přes konečník sice můžete odmítnout a žádat jiné testy, ale pokud vám lékař doporučí konkrétně toto vyšetření, je rozumné jej podstoupit. Dotekem se bude snažit nahmatat prostatu, zjistit její velikost, konzistenci, pevnost, citlivost a případné výrůstky na ní.

Hodnoty je obvykle potřeba změřit opakovaně. Již samotné hmatové vyšetření totiž prostatu dráždí a hodnoty PSA může krátkodobě zvýšit a tím znepřesnit. Díky druhému nebo opakovanému testu lékař získá přehlednější přehled o stavu prostaty i potenciální příčině zvýšené úrovně antigenu.

Co pokud lékař naměří vysoké hodnoty antigenu?

Pokud vám lékař pouze odebral krev, ale neprovedl hmatové rektální vyšetření prostaty, provede jej až později, pokud z krve naměří zvýšený PSA. Mnozí muži se zvýšeným PSA žijí dlouhý a šťastný život bez komplikací. Rakovina prostaty vyžaduje léčbu v závislosti na tom, jak rychle nádor roste. I pokud by byl malý a rostl pomalu, pravidelné lékařské prohlídky vás i lékaře navedou správným směrem.

Pokud bude hodnota PSA zvýšená a při opakovaném měření ještě více naroste, lékař bude pokračovat těmito vyšetřeními:

 • transrektální utrazvuk (bezbolestné ultrazvukové vyšetření prostaty pro její zobrazení na počítači),
 • biopsie prostaty (bolestivý a nepříjemný odběr malého vzorku tkáně prostaty jehlou),
 • magnetická rezonance (bezbolestná zobrazovací metoda),
 • pokročilejšími krevními testy (možná budou potřebné další odběry krve).

Rakovinu prostaty s jistotou potvrdí nebo vyvrátí až biopsie prostaty. Pokud lékař rakovinu zjistí, následná léčba zohlední právě výsledky biopsie. Podle množství rakovinných buněk ve vzorku lékař rozhodne, jak invazivní léčebná metoda pro vás bude vhodná.

Pokud jste již někdy rakovinou prostaty trpěl, připravte se, že budete na měření hodnot PSA docházet pravidelně. Lékař musí hodnoty kontrolovat soustavně, protože pokud by opět rostly, může to být znakem návratu rakoviny.

Léčba případné rakoviny prostaty

Opět zdůrazňuji, abyste hned nemyslel na to nejhorší. Jelikož ale rakovina prostaty není ojedinělá ani vzácná, zde jsou aktuálně používané léčebné metody.

 • radikální prostatektomie (chirurgické odstranění celé rakovinou napadené prostaty),
 • radioterapie (externí ozařování prostaty ionizujícím zářením),
 • brachyterapie (interní ozařování prostaty ionizujícím zářením),
 • ultrazvuková terapie (prostata je ozařovaná zvukovými vlnami),
 • kryoterapie (prostata se ošetřuje nástrojem s nízkou teplotou),
 • hypertermická léčba (prostata se ošetřuje nástrojem s velmi vysokou teplotou),
 • chemoterapie (pacient užívá léky, které omezují růst a dělení rakovinných buněk).

Ošetřující lékař (onkolog) bude měřit hodnoty PSA opakovaně během léčby i po jejím ukončení, aby ověřil, jakou má léčba úspěšnost.

Jak snížit hodnoty PSA sám doma a přirozeně?

Zdraví prostaty i „zdravé“ hodnoty PSA ovlivňuje celkový zdravotní stav muže. Nejlepším způsobem, jak ochránit prostatu před všemi riziky, je tedy zdravý životní styl.

Ve stravě se zaměřte zejména na zeleninu. Maso ani ovoce nemusíte ignorovat, ale zelenina obsahuje značné množství protizánětlivých látek, které pomohou snížit podráždění prostaty a s ním i zvýšenou hladinu PSA.

Pijte převážně vodu a bylinkové čaje. Alkohol, káva a nezdravé slazené limonády prostatu opět dráždí a zhoršují záněty.

Určitě vyřaďte tabák i jeho náhrady, protože obsahují tisíce dráždivých chemikálií.

Pravidelně sportujte, abyste prostatu i celý organismus dobře prokrvoval a mohla tak fungovat správně bez podráždění.

Nezapomeňte, že zdravý jídelníček můžete cíleně doplnit doplňkem Proerecta PROSTATE. Obsahuje byliny, které prostatu uklidňují a pomohou tak udržet hodnoty PSA na bezpečné úrovni. Zařaďte PROSTATE ideálně co nejdříve. Do 48 hodin může být u vás.

Proerecta PROSTATE tobolky