PMS (premenstruační syndrom): Příznaky a příčiny, s čím si jej pletete nejčastěji a jak ho rychle zmírnit?

  • Redakce Proerecta.cz
  • 22 ledna, 2021

Premenstruační syndrom (PMS) je sice běžný, ale v mnoha případech nepříjemný až nesnesitelný. Naučíme vás tyto negativní příznaky co nejvíce zeslabit a poradíme, co přesně dělat, když už si sama pomoct nedovedete.

Pamatujte, že nejste sama a s negativními symptomy se potýká až 90 % menstruujících žen. Zároveň chválíme vaši snahu cíleně problém řešit a zlepšit tak kvalitu svého života.

Cokoliv v článku nenajdete, napište nám na info@proerecta.cz a my vám vše velice rádi vysvětlíme.

PMS, premenstruační syndrom

Co přesně je premenstruační syndrom (PMS)?

Jde o soubor fyzických a psychických, převážně nepříjemných příznaků, které se objeví 1 až 2 týdny před začátkem menstruace.

Nejčastěji pocítíte nadýmání a trávící obtíže, bolesti hlavy, svalů a prsou společně s náhlým střídáním nálad, smutkem, úzkostí a pocity vlastní bezmocnosti.

PMS postihuje 85 až 90 % menstruujících žen, ale u každé se objevují jiné symptomy v jiné intenzitě. Některé ženy si PMS ani nevšimnou a příznaky připisují pouze menstruaci. Jiným ženám zhoršuje život a narušuje běžné fungování doma, v práci a společnosti. Anglicky jde o premenstrual syndrome a zkratku PMS.

Závažným stupněm je premenstruační dysforická porucha (PMDD – premenstrual dysphoric disorder), který ženu zcela vyřadí a je odkázaná na léčbu. Sama se PMDD nezbavíte.

Kdy mám s podezřením raději zajít za lékařem?

Záleží od intenzity nepříjemných stavů. Některé případy ale vyžadují zásah záchranné služby nebo dokonce policie a to v případě, že postižená ohrožuje svůj nebo cizí život. Tehdy jde pravděpodobně o PMDD (premenstruační dysforickou poruchu).

Za lékařem preventivně zajděte, pokud vám symptomy ztěžují běžné fungování, nezvládáte kvůli nim pracovat, plnit povinnosti ani udržovat vztahy.

Které ženy jsou premenstruačním syndromem nejvíce ohroženy?

PMS může postihnout každou ženu i dívku, která má menstruaci. Větší riziko hrozí ženám, které:

  • mají mezi 20 až 40 lety – statisticky nejčastěji u třicátnic
  • starší ženy mají vyšší riziko, než mladší
  • závažné problémy mohou nastav kolem 40 let
  • ženy, které byly aspoň jednou těhotné, mají vyšší riziko
  • ženy s poruchami nálady až depresemi mohou mít více příznaků, příznaky jsou silnější
  • ženy, u kterých je PMS v rodině
  • uživatelky drog
  • oběti emočních a fyzických traumat

Premenstruační syndrom může bohužel zhoršovat některé jiné problémy a chronické nemoci, nejčastěji:

  • alergie, astma a dýchací problémy
  • deprese a úzkosti
  • migrény
  • problémy močové soustavy
  • chronická únava

Zhoršující se stavy a nemoci vždy hlaste svému lékaři.

Co způsobuje premenstruační syndrom?

Jasná příčina bohužel stále není jasná, i když odborníci vznik připisují hormonální nerovnováze, kdy organismus ani psychika nepracují správně jako by měly.

Jako další se uvádí nedostatek základních vitaminů a minerálů, kvůli čemu je velice prospěšné doplňovat je zdravou stravou, případně si dopomoct doplňkem stravy.

Zhoršení příznaků přispívá i špatná, příliš solená strava, neduhy, nedostatek pohybu a závislosti.

Jako e-shop s doplňky stravy nabízíme rostlinné tobolky Proerecta WOMEN. Složení je cíleně namíchané pro zralé ženy s nepříjemnými příznaky PMS, ale také menstruace a menopauzy.

WOMEN obsahuje vitamíny skupiny B, hořčík, zinek a extrakty maky, ženšene a drmku.

Klikněte na tlačítko, prohlédněte si kompletní složení a všechny prospěšné účinky. Balíček vám stíháme doručit do 48 hodin.

Proerecta WOMEN

Jak zmírnit nepříjemné příznaky PMS?

Tyto návyky a rady vám pomohou v jakémkoliv stadiu PMS. Vřele doporučujeme zařadit tradiční zásady stravování a zdravé životosprávy. Právě tak lze navodit hormonální rovnováhu, která PMS tlumí a pomáhá lépe zvládat nepříjemné symptomy.

Zdravě jezte

zdravý jídelníček během PMS

Nejrychleji dosažitelný cíl. Stačí pouze přemýšlet, co nakupuji, jak šetrně to upravuji a kolik toho sním. Podstatné jsou vitamíny a minerály, které najdete v zelenině, ovoci, celozrnných výrobcích, mase a luštěninách. Hlavně vitamíny skupiny B, hořčík, vápník a zinek, kyselina listová.

Méně solte, nepijte kofeinové nápoje, méně slaďte a nepijte alkohol.

NEZAPOMEŇTE, že nejdůležitější látky obsahuje náš doplněk Proerecta WOMEN pro mírnější PMS.

Pravidelně cvičte

Cvičení vás prokrví, vyplaví hormony štěstí a odměny, doplní energii a pomůže zhubnout. Cvičte během celého trvání PMS a ideálně i zbylé dny. Doporučuje se aspoň 30 minut aerobního cvičení 3 x týdně. Pokud máte sílu a motivaci, cvičte klidně denně. Můžete si jenom prospět.

Naučte se meditovat

Nebo aspoň cvičte jógu, která vás upokojí a dodá energii. Zapište se na meditace, zajděte si na masáž. Prospěje i dobrý sex a to co nejčastěji. Zajděte si oddechnout s kamarádkama na kávu a s partnerem na krátký pobyt na samotě. Snažte se co nejvíce „vypnout“ hlavu, více si užívat a vnímat hezké věci místo těch, které vás trápí. Samozřejmě dobře spěte a neponocujte.

Krátká meditační desetiminutovka pro zmírnění PMS a navození menstruačního komfortu

Nejčastější příznaky PMS

S těmito příznaky se setkává téměř každá žena. Bohužel nikdy nelze předpokládat v jaké síle a koho přesně postihnou. Příčina není úplně jasná a přesné popsaná. Indice ale vedou k hormonální nerovnováze, takže i léčba a zmírnění PMS spočívá v optimalizaci hladin hormonů.

Náhlé změny nálady a negativní pocity

náladovost a hněv během PMS

Tento příznak mnohé ženy označují za nejhorší, protože škodí nejenom jejich psychice, ale také vztahům s partnery, rodinou a okolím, které se na ně může kvůli jejich náladám zlobit. Ženy se silným PMS nebo PMDD si někdy ani neuvědomují své záchvaty vzteku a agrese, a to problém ještě více prohlubuje, protože nehledají pomoc.

Žena je často podrážděná, zlobí se bez příčiny, nemá na nic náladu ani energii, pláče a propadá depresím, pociťuje úzkost a sebelítost. Připomíná hromádku neštěstí a málokdo vydrží v její blízkosti.

Přidat se mohou problémy soustředit se a vydržet u práce a povinností. Ojediněle jsou známé i výpadky paměti.

Co dělat? Snažit se na maximum vnímat své chování, uvědomit si svoje návaly vzteku a vědomě proti nim bojovat. Požádat své okolí o pomoc a shovívavost a domluvit se, že v tomto čase chcete klid sama pro sebe.

Akné a kožní problémy

akné během PMS

Akné a zhoršená, citlivá pleť téměř vždy doprovázejí PMS. Vše je důsledkem hormonů v nerovnováze. Kožní žlázy produkují více mazu kvůli čemu se póry ucpávají, pleť nedýchá, vznikají záněty a nevzhledné pupínky v podobě akné.

Co dělat? Pleť musí dýchat, takže se pupínky nesnažte zakrýt make-upem, který pleť dusí a póry ještě více ucpává. Pleť dobře hydratujte (pitný režim a hydratační krém) a dodržujte hygienu pro odstranění nadbytečného mazu. Poradí i dermatoložka.

Bolesti po celém těle

bolest těla během PMS

Během PMS může bolet prakticky cokoliv, ale nejčastěji je to:

  • bolest zad
  • bolest hlavy až migréna
  • bolest, otok, svědění a přecitlivělost prsou
  • bolest kloubů a šlach

Co dělat? Pomohou klasické prášky proti bolesti z lékárny (Aspirin, Ibuprofen). Pokud bude bolest nesnesitelná, žádejte u lékaře silnější léčiva, která jsou ale kvůli silnému účinku pouze na předpis (hormonální antikoncepce, antidepresiva, léky proti úzkosti).

Nezdravé chutě

přejídání a nezdravé chutě během PMS

Ženy během PMS (1 až 2 týdny před menstruací) propadnou silné chutě na nezdravé potraviny. Během PMS dochází ke kolísání hormonů, přičemž nedostatečný je právě serotonin – hormon štěstí.

Ženy se tak snaží nešťastné pocity zajíst právě sladkými nebo slanými, a hlavně nezdravými potravinami. Čokoláda, slazené nápoje, cukrovinky, smažená jídla, lupínky a všechno to, co nezapadá do zdravé výživy.

To je ale bohužel chyba, protože náhlé zvýšení hormonů štěstí rychle opadá a negativní emoce jsou o to silnější.

Některé ženy naopak trpí ztrátou chutí a nechutenstvím. Nejedí pořádně, kvůli čemu jsou unavené, hladové a ještě více nervózní.

Přejídání i hladovění způsobují únavu, negativní náladu a hormonální výkyvy, kvůli čemu si ženy často nepříjemný stav zhoršují a prodlužují.

Co dělat? Myslet vždy na zdravý jídelníček, i pokud byste nejraději snědla celou čokoládu, dort a hamburgry jako zákusek. Důležitá je vláknina, která vás zasytí na dlouhou dobu a dodá energii, kterou nebudete dohánět sladkostmi.

Zelenina, ovoce, ořechy, celozrnné výrobky a semínka jsou plné vlákniny, minerálů a vitamínů, které právě během PMS i menstruace potřebujete.

Abyste měla jistotu, že máte dostatek potřebných látek, opět doporučujeme Proerectu WOMEN.

Proerecta WOMEN

Jak poznám, zda trpím PMS a ne něčím jiným?

Bohužel odhadnout, zda trpíte skutečně PMS je poměrně náročné. Příznaky se podobají jiným stavům, a také se mohou vzájemně překrývat.

PMS se může příznaky podobat:

  • Perimenopauze – období 1 až 2 roky před nástupem definitivní menopauzy. Již tehdy můžete zaznamenat zmíněné komplikace.
  • Depresím a úzkostem – pokud na ně žena trpí, může být problém rozeznat, zda jde o psychickou komplikaci nebo projev PMS.
  • Chronické únavě
  • Problémům se štítnou žlázou
  • Dráždivým nemocem trávící soustavy

Rozdíl, který můžete rozeznat, je ten, že nemoci a problémy se vyskytují celou dobu, kdežto příznaky PMS pouze v daném období před menstruací. Není to ale jednoznačná definice.

  • příznaky nejsilněji pociťujete cca. 5 dní před menstruací
  • příznaky se vytratí ihned nebo do 4 dnů po začátku menstruace
  • příznaky se opakují během aspoň 3 měsíců

Doporučujeme všechny příznaky značit do notýsku po dobu aspoň 3 menstruačních cyklů po sobě. S těmito poznámkami pak jděte na vyšetření. Lékaři se bude lépe posuzovat váš stav.

Ve zkratce o premenstruační dysforické poruše (PMDD)

Souhrn příznaků PMDD je velice podobný PMS, ale příznaky jsou ještě silnější a téměř nebo zcela nezvladatelné. Postižená zažívá panické ataky, pomýšlí na sebevraždu a může se o ni pokusit. Trpí silnou nespavostí a příznaky jí obírají o veškerou radost a energii ze života. Podezření je vhodné rychle konzultovat s psychologem.

Často kladené otázky ohledně premenstruačního syndromu

PMS, často kladené otázky FAQ
Je premenstruační syndrom normální?

Ano, je normální. Až 90 % žen potvrzuje nepříjemné příznaky před menstruací. Nadýmání, bolesti hlavy, střídání nálad. Příznaky mohou být natolik závažné, že nezvládají běžnou práci, povinnosti ani záliby. Nejsilnější příznaky PMS mívají ženy kolem 30 let.

Co je příčinou premenstruačního syndromu?

Přesná příčina není známá a PMS nelze přisoudit pouze jedné. Na stavu se podílí několik faktorů:
opakující se změny hormonů (cyklická hormonální nerovnováha) – mizí s těhotenstvím nebo menopauzou
chemické změny v mozku – hormonální výkyvy a nedostatek serotoninu
deprese a psychická nepohoda

Jak dlouho trvá PMS?

Příznaky obvykle začínají 5 až 10 dní před a zmizí krátce po začátku menstruace. Příznaky jsou obecně mírné nebo středně závažné.

Jak mohu PMS zmírnit sama doma?

– cvičte pravidelně celý měsíc (ideálně aerobní cvičení – delší doba, nižší výkon)
– zdravě jezte
– vydatně spěte
– nestresujte se
– nekuřte

Co přesně je PMS?

Kombinace fyzického a emočního dyskomfortu, které se objevují před začátkem menstruace. Příznaky by měly odeznít krátce po začátku cyklu.

Kdo dostane PMS? Koho postihuje?

Některé ženy menstruují bez příznaků PMS, jiné mají příznaky velice mírné a zanedbatelné. Bohužel některým ženám komplikují život tak, že nezvládají své denní aktivity.
Příznaky se zhoršují věkem a jsou silnější po 30. nebo 40. roce.
Ohrožené jsou ženy citlivější na hormonální změny během menstruace. Tyto stavy můžete pociťovat před nástupem menopauzy, protože hormonální hladina klesá. PMS se úplně zastaví až po menopauze společně s menstruací.

Jaké jsou nejčastější příznaky PMS?

U každé ženy jsou jiné, navíc se během života mění.
Fyzické příznaky:
– citlivá, oteklá a bolavá prsa
– zvýšená teplota
– zácpa, průjem, nadýmání, trávící potíže
– křeče, záškuby svalů, bolavé končetiny
– přecitlivělost na světlo nebo zvuky
– nepozornost, zmatenost, poruchy orientace a soustředěnosti
– únava a vyčerpání
Duševní příznaky:
– podrážděnost až agresivní chování
– spánkové problémy, problém usnout nebo se vzbudit
– změny chutí, přejídání nebo nechutenství
– úzkost, smutek, psychická nepohoda
– deprese, pláč, sebelítost
snížené libido a nezájem o sex, nebo naopak silný chtíč

Jak lze PMS vyšetřit a diagnostikovat?

Přímý test na PMS neexistuje. Lékař se bude ptát na příznaky, dobu, kdy je cítíte a celkový zdravotní stav.
Příznaky byste si měla sledovat několik měsíců, abyste pochopila jejich závažnost. Zapisujte si je do deníčku a mějte ho sebou na vyšetření.
PMS pravděpodobně trpíte, pokud:
– se nepříjemné příznaky objevují po dobu aspoň 3 menstruačních cyklů po sobě
– příznaky mizí do 4 dnů od začátku menstruace
– příznaky omezují váš soukromý i veřejný život

Má PMS vliv na jiné zdravotní problémy?

Asi 50 % postižených žen se silným PMS má i jiné zdravotní problémy, které se před menstruací zhoršují.
Stupňovat se mohou:
– deprese a úzkosti
– chronická únava
– dráždivý tračník
– bolavý močový měchýř nebo močové cesty
– alergie
– astma
– migrény

Jaké léky zmírní nebo vyléčí PMS?

Volně lze sehnat léky proti bolesti. Pomohou zmírnit křeče, migrény, bolavá záda, prsa a končetiny (Aspirin, Ibuprofen, Ibalgin).
Lékař může předepsat hormonální antikoncepci, antidepresiva, léky proti úzkosti, diuretika. Vždy dodržujte dávkování a sledujte, zda léky nemají další negativní účinky.

Jako prodejce doplňků doporučujeme rostlinné tobolky Proerecta WOMEN. Zmírňují negativní součásti menstruace a příznaky PMS. Navozují hormonální rovnováhu a částečně tak oddalují nástup menopauzy. Dále podporují libido, plodnost a sexuální funkce (Drmek obecný, Ženšen pravý, Maca peruánská).
Proerecta WOMEN

Které vitamíny a minerály zmírní příznaky PMS?

Studie zjistily prospěšné účinky:
– vápníku (snižuje únavu, nezdravé chutě, deprese)
– vitaminu B6 (zlepšuje náladu a paměť, tlumí nadýmání)
– hořčík (migrény, křeče, bolest svalů)
– omega-3 a omega-6 polynenasycené mastné kyseliny (křeče)

Které potraviny jíst pro mírnější PMS?

Dodržujte pestrý a zdravý jídelníček s dostatkem zeleniny, ovoce, masa, ryb, luštěnin, semínek a ořechů, celozrnné výrobky, kysaných mléčných výrobků. S takovou skladbou stravy vám nebudou scházet žádné potřebné živiny.

Vyřaďte příliš tučné potraviny, přidanou sůl, cukr a alkohol, kofeinové energetické nápoje, sladkosti, polotovary a hotová jídla.

Proč jsem před periodou nahněvaná až šílená?

Kolísavá hladina progesteronu a estrogenu se sníženou hladinou serotoninu vyvolávají negativní emoce – hněv a podrážděnost. Změny nálad jsou nejčastějším příznakem PMS.

Mohu během PMS přibírat na váze?

Ano, během PMS a menstruace můžete přibrat 1 až 2 kila. Přírůstek je důsledkem hormonálních výkyvů, které způsobují zadržování vody, přejídání a nezdravé chutě nebo vynechávání pohybu kvůli únavě nebo bolestem těla.

Co tedy dělat s podezřením na PMS?

Aspoň 3 měsíce si veďte deník a zapisujte všechny negativní stavy včetně těch, které PMS nepřikládáte
  • 1 až 2 týdny před menstruací sledujte, zda jsou vaše stavy tak závažné, že potřebujete úlevu a pomoc
  • pokud ano, nejbližší 3 měsíce si veďte „PMS deník“ a zapisujte přesné negativní projevy
  • zajděte za praktickým lékařem nebo gynekologem, kteří vás navedou ke specialistovi
  • mírnější bolesti zažeňte volné dostupnými léky proti bolesti
  • závažnější komplikace si vyžádají léky na předpis, které vydá lékař, proto je neshánějte bez předpisu a načerno nikde po internetu. Léčba se nejčastěji zaměřuje na navození hormonální rovnováhy.
  • během celé doby užívejte tobolky Proerecta WOMEN, které vám uleví a zlepší životní komfort