Ženské problémy: Menstruace, PMS, PMDD a menopauza. Jak je zmírnit a zlepšit si život?

 • Redakce Proerecta.cz
 • 23 října, 2020

Článek vysvětluje, proč se během menstruace, premenstruačního syndromu (PMS) a menopauzy cítíte nepříjemně. Za vše zodpovídají hormony v nerovnováze.

Článek pomůže, pokud jsou vaše stavy nepříjemné až nezvladatelné. Naučí zásadní změny životosprávy, které vám pomohou ulevit a navodit menstruační a menopauzální komfort.

Samozřejmě doporučíme „pomocníka“ pro rychlejší úlevu v podobě rostlinného doplňku Proerecta WOMEN. Je to náš první výrobek pro specifické ženské potřeby. Zjistíte, jak přesně funguje a s čím vším vám pomůže, abyste byla spokojená a ženské potíže již neovlivňovaly vaše denní fungování a vztahy s partnerem, rodinou a okolím.

ženské menstruační problémy, premenstruační syndrom PMS, premenstruační dysforická porucha PMDD, menopauza, hormonální nerovnováha
Pokud nestíháte číst celý článek, ale máte dotaz k problematické menstruaci, menopauze, PMS nebo PMDD, zavolejte nám nebo napište. Rádi vám poradíme. info@proerecta.cz, +420 607 657 370

Proč píšeme o problémech spojených s menstruací právě na e-shopu Proerecta WOMEN?

Protože víme, že hledáte pomoc. Zmíněné stavy si zažívá každá žena. Některé své periody zvládají bez problémů. Pomoct však chceme těm, pro které je menstruace velice nepříjemná a trpí kvůli ní.

Navíc menstruace není jediná etapa, kterou si žena pravidelně prožívá. Přidružuje se také premenstruační syndrom (PMS), který nesnesitelné stavy prodlužuje až o 10 dnů. Přerůst může až do premenstruační dysforické poruchy (PMDD), která postihuje až 8 žen ze 100.

Každá žena se nakonec „dočká“ menopauzy, kterou nelze zvrátit. Co ale dělat lze, je začít s opatřeními, které tyto stavy upraví na snesitelnou úroveň a zlepší tak kvalitu vašeho života, kondice, vitality i vztahů.

Samostatnou kapitolou je otázka hormonů a jejich nerovnováhy. Hormonální hladina ovlivňuje to, jak se během menstruačního cyklu a později během menopauzy cítíte a zda je s přehledem zvládnete.

Článek je velice podrobný a obsáhlý, aby vysvětlil vše důležité. Pokud vás zajímá konkrétní problém, scrollujte níže na konkretní kapitolu.

Nejčastější problémy s menstruací, se kterými hledáte pomoc nejčastěji

Menstruaci si zažívá každý měsíc každá pohlavně zralá a zdravá žena. Některým „pouze“ znepříjemňuje běžný život, velké části žen ale život přímo ztrpčuje a snižuje jeho kvalitu.

S těmito menstruačními problémy se setkávají nejčastěji:

Zpoždění menstruace

Příčinou může být nezjištěné těhotenství, stres, jiné nemoci (nezapomeňte se hlásit u gynekologa), nadměrná fyzická zátěž a přepracování, rapidní změny na váze (hubnutí, přibírání), změna běžného režimu (třeba práce na směny), nemoci štítné žlázy (ovlivňují hladiny hormonů). Pokud se menstruace opozdí, není to až tak nepříjemné, ale může vás to zaskočit a narušit vaše plány.

Jak vyvolat opožděnou menstruaci?

Nemusíte letět k lékaři. Zkuste nejdříve domácí metody:

 • Horká koupel uvolní ztuhlé tělo v křeči a roztahuje cévy. Tělo řádně prokrvíte i cvičením. Zkuste jógu, zaběhejte si nebo skočte do fitka a to i pokud se vám vážně nechce. Prospějete si.
 • Čaje a odvary z tradičních bylinek (šalvěj, pupalka, třezalka, měsíček i zázvor).
 • Pomůže i dobrý sex, který příjemně prokrví pohlavní orgány.

Bolestivá menstruace až dysmenorea (nadměrná menstruační bolest)

Příčinou je hormonální nerovnováha mezi estrogenem a progesteronem, a také zvýšená hladina prostaglandinů, které spouštějí kontrakce dělohy. Čím vyšší hladina, tím silnější křeče v děloze.

Zde je již pomoc velice žádoucí, protože menstruační bolest může být nesnesitelná a omezí vaše fungování. Bohužel se bolestí nelze úplně zbavit a jsou běžnou součástí menstruace. Lze je alespoň zmírnit na snesitelnou úroveň. Prokrvit a uvolnit ztuhlé svaly.

Jak zmírnit menstruační bolest?

 • V lékárně žádejte utišující léky (Ibalgin, Panadol, vše dostupné bez předpisu)
 • Doma použijte teplé obklady, hřejivé polštářky a termofory
 • Dejte si horkou sprchu pro lepší prokrvení a uvolnění staženého svalstva
 • Pomohou opět i čaje či koupele s třezalky, kontryhelu a heřmánku
 • Nezapomínejte na pohyb, počítá se i sex. Přes menstruaci použijte velký ručník a příteli kupte kondom.
 • Jezte zdravě, čerstvě a pestře, pijte čistou vodu a bylinkové čaje

ZDE JIŽ DOPORUČÍME Proerectu WOMEN.

Díky Drmku obecnému navozuje menstruační komfort, a tak utiší prudké křečovité bolesti. Menstruaci zvládnete lépe.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech prospěšných účincích nejenom na menstruační bolest.
Proerecta WOMEN

Příliš silná menstruace a silné krvácení

Poznáte podle toho, že měníte tampon skoro každou hodinu a to několik dnů po sobě. Pokud se nadměrné krvácení objevuje s každou menstruací, určitě se ptejte na pomoc gynekologa. Může jít i o nemoc.

Silné krvácení trvá přes 7 dní a žena ztrácí více než 80 ml krve. Zda trpíte silnou menstruací vám pomůže zjistit tento dotazník.

Porucha štítné žlázy (která způsobí nerovnováhu hormonů), nezhoubné nádory (myomy), polypy (útvary) na děložní sliznici, porucha srážení krve nebo endometrióza.

Zde vám babské rady ani náš doplněk příliš nepomohou a odkládáním vyšetření se stav může dále zhoršovat. Gynekolog ověří funkce štítné žlázy a může také prověřit dělohu sondou, případně odebrat vzorek.

Pokud jste měla silné krvácení pouze jednou a neopakuje se, příčinou může být náhlý stresující vliv, náhlá frustrace, když vám něco v životě schází, nebo celkové duševní a psychické strádání z nějakého důvodu.

Nepravidelná menstruace

Normální a „zdravý“ menstruační cyklus trvá 23 až 36 dnů. Nepravidelná menstruace se nejčastěji projevuje nejdříve vynecháním, a následně velice silným krvácením. Léčba je žádoucí. Žena je vystavena vysoké ztrátě krve. Přistupuje se i k výškrabu sliznice dělohy (tzv. kyretáž).

Ženy si pochopitelně přejí pravidelnou menstruaci, a proto hledají pomoc. Podávají se hormony blokující přirozený cyklus a navozují cyklus „umělý“, případě různé typy antikoncepce. Uměle vytvořený cyklus lze dokonce posouvat podle potřeb ženy.

Vše je ale opět na posouzení lékaře, který má o ženě důkladný přehled. Pokud se tedy potřebujete zbavit nepravidelné menstruace, potřebujete zajít za gynekologem. Domácí metody a doplňky stravy nebudou účinkovat.

Vynechání menstruace (amenorea)

Zde se některé ženy mohou potěšit, protože si mohou myslet, že vynechání menstruace prokazuje otěhotnění. Ne vždy tomu tak je. Vynechání často odzrcadluje nezdravý životní styl.

Příčinou se může stát vnější vliv (poruchy centrální nervové soustavy, nesprávná funkce štítné žlázy, vaječníků nebo dělohy, nedostatek hormonu gestagenu) nebo vnitřní vliv (stres, výkyvy váhy, silná fyzická zátěž, cestování a změny denního režimu, nachlazení a různé nemoci).

Jako první si ale určitě udělejte těhotenský test a opakujte jej po 3 dnech. Pokud bude negativní, přesnou příčinu vynechání zjistí až gynekolog. Provede gynekologické a ultrazvukové vyšetření.

POMŮŽE Proerecta WOMEN PŘI VYNECHÁNÍ MENSTRUACE?

Pokud je příčinou nerovnováha hormonů nebo únava a vyčerpání, WOMEN může pomoct díky hořčíku, Mace peruánské a Drmku obecnému.

Každopádně doporučujeme udělat nejdříve těhotenský test a nechat se prohlédnout gynekologem.
Proerecta WOMEN

Ztráta menstruace

I vymizení menstruace může prokazovat otěhotnění, ale bohužel i menopauzu nebo závažné stavy.

Příčinou může být kojení, pokud již dítě máte, užívání léků (antidepresiva, chemoterapeutika, léky proti vysokému tlaku, hormonální antikoncepce), nezhoubné nádory hypofýzy (část mozku, která produkuje některé hormony), poruchy štítné žlázy (tvoří hormony), komplikace s vaječníkyselhání vaječníků.

Ztratit menstruaci ale lze i kvůli podvýživě, kdy se tělo přepne do „krizového režimu“ a blokuje menstruaci. Pozor ať si dají všechny ženy na drastických dietách, ale i „krásky z internetu“ vyzáblé na kost. Hazardujete se zdravím. Silný dlouhodobý stres narušuje hormonální hladiny také.

Samostatnou kapitolou je menopauza, která se objevuje po 45. až 55. roce života. Její nástup nelze předpovědět, pouze na ní čekat. Souvisí s poklesem pohlavních hormonů, mizí během ní menstruace a žena ztrácí plodnost (fertilitu).

Pokud právě nejste těhotná nebo v menopauze, příčinu ztracené menstruace sama nezjistíte a opět je potřeba objednat se u gynekologa.

Dlouhá menstruace

Další z poruch menstruace, kterou způsobuje hormonální nerovnováha. Příčinou ale mohou být i zdravotní komplikace (kvasinkové infekce, endometrióza a záněty pohlavní soustavy, nádory). Dokonce i samovolný potrat, o kterém žena neví, protože netuší, že byla těhotná.

Menstruace se může prodloužit i v případě že žena čerstvě vysadila hormonální antikoncepci nebo užívá některé hormonální léky.

O dlouhé menstruaci mluvíme, pokud jsou přestávky mezi cykly delší než 35 dní.

I zde je potřeba nechat se prohlédnout gynekologem. Samodiagnostika není možná ani bezpečná, domácí metody odvedou pozornost od skutečné příčiny.

Častá menstruace (polymenorea)

Jde o interval mezi dvěma krváceními, který je kratší než 25 dní. Objevuje se obvykle po prvních menstruacích v životě dívky, nebo naopak před nástupem menopauzy.

Příčinou je nejčastěji porucha funkcí vaječníků, ale vyvolá ji i dlouhodobý stres a nadměrná fyzická či duševní zátěž. Na stav se musí podívat gynekolog (hmatové vyšetření pochvy, dělohy a vaječníků, ultrazvukové vyšetření, krevní testy pro zjištění hladiny železa a opakované měření teploty).

Kvůli častému krvácení žena může trpět nedostatkem železa. Léčba obvykle není nutná, ovšem pouze tehdy, pokud kvůli ztrátě železa a červených krvinek nehrozí riziko chudokrevnosti (anémie). Železo je vhodné doplňovat v jídelníčku nebo pomocí doplňků stravy.

Vhodná je bylina Drmek obecný, který najdete i v doplňku Proerecta WOMEN. ADD

Se kterými příznaky menstruace se žena musí vypořádat nejčastěji a proč k nim dochází?

Možná vás právě netrápí žádná z uvedených komplikací, menstruaci máte pravidelnou a nekrvácíte příliš silně.

Stejně ale zůstává řada nepříjemných příznaků, které byste ráda zmírnila. Zbavit se jich úplně pochopitelně nejde, vždy je ale šance uvést je na snesitelnou úroveň.

Obvykle nemusíte kroužkovat přesné dny v kalendáři a že se menstruace blíží bezpečně poznáte podle těchto neveselých příznaků:

 • Výkyvy nálad s převahou těch negativních (podrážděnost, úzkost, pláč a smutek) – souvisí s hormonální nerovnováhou a vyčerpáním organismu i psychiky
 • Bolesti hlavy (migrenózní záchvaty) – kolísavá hladina estrogenu
 • Citlivá prsa – neobjevují se u každé ženy, ale pokud se objeví, prsa budou bolet vždy. Příčinou je změna hladin estrogenu a progesteronu. Bolest se vytratí obvykle až s menopauzou. K bolavým prsům se může přidružit zadržování vody v těle a nárůst váhy až o 2 kg během menstruace.
 • Bolesti a křeče v podbřišku, někdy v křížích – hormon prostaglandin způsobuje křeče, aby se z těla vypudila stará děložní tkáň. Čím vyšší hladina hormonu, tím ostřejší bolest.
 • Nadýmání, nafouklé břicho nebo průjem, krkání, zácpy – kvůli zpomaleným funkcím střev. Také souvisí s hormony, které střevo nenutí pracovat správně. Jezte čistě a čerstvě
 • Chutě a přejídání – sladké, slané a tučné chutě ženu upokojí, ale pouze na chvilku. Snaží se zajíst své špatné nálady, ale následný rychlý pokles krevního cukru způsobí ještě horší náladu a stav se zhoršuje.
 • Únava, lenost, apatie vůči aktivitám – žena je vyčerpaná, nemá o nic zájem, nejraději by jenom ležela a čekala, až celá menstruace vyšumí. To je škoda, protože sport vyplavuje endorfiny, které zlepší náladu. Pohybu se nevzdávejte a zkuste se přemoct. Zátěž vás odvodní a pomůže zhubnout.
 • Poruchy spánku – souvisí s nerovnováhou hormonů, které potřebujeme pro rychlé usínání a hluboký spánek bez buzení.
 • Návaly horka nebo zimnice – další projev hormonů v nerovnováze.

NEZAPOMEŇTE, ze menstruační komplikace způsobené hormonální nerovnováhou zmírníte díky Proerecta WOMEN, která navozuje hormonální rovnováhu a menstruační komfort.

Podívejte se na produktovou stránku na podrobné účinky a složení.
Proerecta WOMEN

Jaká má vypadat „zdravá“ a bezproblémová menstruace, kterou potřebujete navodit?

Každá žena prožívá tu svou o něco jinak. Zde jsou ale vlastnosti „normální“ menstruace, a tedy menstruace běžné, očekávané a bez závažných problémů. Pokud takovou dlouhodobě nezažíváte, vůbec se nestyďte vyhledat gynekologa.

 • první menstruace přichází mezi 11. až 14. rokem života
 • nastává každých 21 až 35 dní (průměrně tedy každých 28 dní)
 • ze začátku jsou cykly delší, věkem se zkracují
 • trvá 2 až 7 dní
 • žena ztrácí od 20 do 80 ml krve
 • krvácení není bolestivé, pouze lehce diskomfortní
 • krvácení je nepřerušované
 • v krvi nejsou sraženiny

Pokud vaše menstruace vypadá podobně, gratulujeme. Jste zdravá a netrpíte menstruačními problémy. Po častých dotazech se podíváme na premenstruační syndrom PMS, který ničí životní komfort u žen ještě déle, než samotná menstruace.

7 nejčastějších otázek na problematickou menstruaci

Jaká je příčina nepravidelné menstruace?

Příčinou může být užívání některých léků, nadměrná fyzická a psychická zátěž, nadváha nebo podvýživa, hormonální nerovnováha a některé nemoci (hlavně poruchy štítné žlázy).

Co mohu udělat ihned pro mírnější menstruaci?

Cvičte (ideálně jógu, udržte si zdravou váhu, jezte zázvor a skořici, přidávejte je do nápojů, myslete na vitamíny (ty správné cíleně přijmete v Proerecta WOMEN), jezte ananas a pijte ředěný jablečný ocet.

Je nepravidelná menstruace špatná?

Pokud se objeví občas, neobávejte se. Pokud se stav opakuje, navštivte lékaře.

Kolik krve je normální ztratit během menstruace?

Průměrné žena ztratí méně než 16 čajových lžiček (do 80 ml) krve během jedné menstruace. Běžné množství je cca 6 až 8 ČL. Ztráta nad 80 ml je již silná menstruace. Pokud je množství vysoké pravidelně, případně trvá menstruace déle než 7 dní, navštivte lékaře. Jezte také potraviny nebo doplňky s obsahem železa.

Může se menstruace ztratit?

Ano a tehdy nastává menopauza – trvalá ztráta menstruace. Menopauza nepřichází ze dne na den, ale postupně. Postupně tak slábne až zcela mizí také menstruace.

Je normální, když menstruace vynechá na 3 měsíce?

Vynechávání menstruace normální není. Stav se jmenuje amenorea. Příčinou je obvykle těhotenství, o kterém žena nemusí tušit. Vynechání může způsobit také špatná životospráva, výkyvy hmotnosti a fyzická nečinnost.

Je nepravidelná menstruace příznakem neplodnosti (infertility)?

Může k neplodnosti přispět. Žena totiž také neovuluje pravidelně.

Premenstruační syndrom PMS

Premenstruační syndrom není nemoc, ženu ale umí pěkně potrápit. Objevuje se totiž 7 až 10 dnů před začátkem menstruace a zvolna se vytratí jejím nástupem.

Opět u některých žen je PMS snesitelný a nedělá jim větší vrásky. My ale píšeme o ženách, které mají příznaky nesnesitelné a potřebují si od negativ PMS ulevit. Podívejme se, jak PMS poznat a jaké stavy během něj žena zažívá.

Příznaky PMS – jak ho poznat? Kdy se začíná?

Nazývá se také premenstruační stres nebo premenstruační tenze (tlak, napětí). Obecně jde o velice podobně nepříjemné stavy jako během menstruace, až na to, že se táhnou dalších 7 až 14 dní ještě před nástupem menstruace. PMS je souhrn fyzických, duševních a emocionálních příznaků úzce spjatých s menstruačním cyklem.

PMS se nejčastěji vyskytuje u mladých dívek, které čerstvě dosáhly menstruaci (až 95 % dívek). Bohužel dospělé ženy PMS pociťují mnohem intenzivněji a o to silněji jim znepříjemňuje život. Postihuje až 85 % všech žen, ale v různé intenzitě. Příznaky se musí objevovat po dobu minimálně 3 cyklů.

Premenstruační syndrom je bohužel pravidelný, takže postižená žena se na něj může „těšit“ během každé periody. Negativa se objevují zhruba 1 až 2 týdny před samotnou menstruací.

Až 14 % žen do 35 let má tak silný PMS, že jim značně ztěžuje pracovní, studijní, rodinný i osobní život. To bohužel není vše. Stavy mohou ještě více sílit a přerůst až do premenstruační dysforické poruchy (PMDD, přibližně 8 % menstruujících žen), o které se dočtete v další kapitole.

Které příčiny způsobují PMS?

Přesná příčina není úplně jasná. Každopádně má co do činění s výkyvy hormonální hladiny a nerovnováhou. Dále pak dlouhodobý nedostatek vitamínů a minerálů ve stravě. Je vhodné jíst pestře a čerstvě, případně tyto látky doplňovat (doporučujeme Proerectu WOMEN pro každodenní užívání). Průběh PMS zhoršují sladká, přesolená, tučná jídla, kofein, alkohol a kouření.

Všimněte si, že všechny části tohoto seznamu se točí hlavně kolem hladin hormonů. Ano, hormony mají na tělo a psychiku ženy naprosto zásadní vliv a žena reaguje citlivě na jakýkoliv záchvěv jejich hladin.

Příčinou je zde nerovnováha mezi estrogenem a progesteronem. V závěrečné fázi cyklu klesá progesteron a se sníženou hladinou estrogenu mění mozkové látky. Ty mají rapidní vliv na psychický stav a žena je pocítí také na těle.

Koho PMS postihuje nejčastěji?

Nejvýrazněji se projevuje mezi 20 a 40 lety. Starší ženy trpí PMS silněji, než mladší. Náchylnější jsou ženy, které již porodily. Ženy s depresí nebo poruchami nálad zažívají více přidružených symptomů PMS.

PMS bohužel může zhoršit existující chronické komplikace jako astma, alergie a dýchací potíže, deprese a úzkosti, migrény. Všechny příznaky hlaste svému gynekologovi.

A kdy za lékařem zajít? Kdykoliv, pokud máte nesnesitelné stavy, které vás mohou dovést až k sebepoškozujícím myšlenkám, případně vám způsobuje problémy v práci nebo vztahu. Potřebujete vyloučit, že nejde o nemoc PMDD.

Lze PMS nějak léčit?

Bohužel úplná léčba neexistuje, lze ale v lékárně nakoupit léky, které tlumí bolest. Jsou to hlavně Aspirin, Ibuprofen, Ibalgin a podobné léky bez předpisu. Nechte si poradit v lékárně.

Příznaky PMS snížíte také pomocí hormonální antikoncepce. Na trhu je výrobků více, proto zkoušejte a zjistěte, který vám přinese největší úlevu.

Pokud pociťujete silné depresivní stavy, vyzkoušejte „silnější kalibr“ a to antidepresiva. Tyto léky již jsou vázány na lékařský předpis. Účinné mohou být i při PMDD (Prozac, Sarafem, Paxil, Zoloft, Serzone, Anafranil, Xanax, Buspar, HCTZ, Aldactone).

Klikněte a můžete si udělat krátký test PMS. Zjistí, zda syndromem skutečně trpíte.

Příznaky premenstruačního syndromu

Dá se PMS zbavit a jak syndrom co nejvíce zmírnit?

Pohyb a fyzická zátěž

Důležitý je sport, pohyb a fyzická zátěž a to i pokud se vám do něj určitě nebude chtít. Je ale prospěšný, pomáhá upravit hormonální hladinu, udělá vás šťastnější a zmírní jak špatnou náladu, tak fyzické vyčerpání. Dodá vám sílu zvládat tyto těžké komplikace. Podstatná je pravidelnost a vytrvalost cvičit ideálně navěky a to nejen tehdy, když se vyskytnou nepříjemné stavy.

Doporučených je aspoň 30 minut nepřetržité aktivity minimálně 3x týdně. Cokoliv navíc je ještě lepší.

Správný jídelníček

Neméně důležitá je správná strava bohatá na vitamíny a minerály. Prospěšné jsou hlavně vitamíny skupiny B. Nejsilnějšími zdroji jsou:

 • ořechy,
 • obiloviny a luštěniny – díky vláknině navíc udržují správnou hladinu cukru v krvi, což zmírňuje výkyvy nálady a chuť přejídat se
 • brokolice a brukvovitá (košťálová) zelenina ,
 • brambory,
 • chřest,
 • avokádo,
 • banány,
 • borůvky,
 • mléko a mléčné výrobky,
 • vejce,
 • maso a vnitřnosti (zejména srdce a játra). Vnitřnosti jsou obecně nejsilnějším zdrojem většiny vitamínů a pro tělo jsou vydatnější a hodnotnější, než ty rostlinné. Překonejte odpor ze školních jídelen a jezte játra, ledvinky, srdce, mozeček a podobně. Nepřejídejte se, nehladovějte a nedržte drastické diety.

Pomocí doplňku stravy lze vitamíny pouze doplnit, ne zcela nahradit ty ze stravy. I pokud se rozhodnete pro náš či jiný doplněk, na zdravou stravu nikdy nezapomínejte. Lepší lék, než zdravou stravu zatím nikdo nevymyslel.

Příznaky PMS zmírní také hořčík, vitamin E, kyselina listová, vápník a B-komplex.

NEZAPOMEŇTE, že do Proerecty WOMEN cíleně přidáváme bylinky a prospěšná množství hořčíku, vitamínu B2, B3, B6 a B12, které žena s PMS akutně potřebuje.

Vaše péče o premenstruační komfort u vás může být již za 48 hodin.

A které potraviny určitě nejíst, protože zhoršují příznaky PMS?

 • přílišné dosolování a slané potraviny – konzervované, uzeniny, snacky
 • kofein – způsobuje změny nálad
 • nadbytek cukru – závislost na cukru cloumá hormony a náladou
 • alkohol

Úleva od stresu

Stres produkuje stresové hormony, které vytlačují to málo hormonů štěstí a radosti. Stres je potřeba zmírnit a eliminovat.

Stres oslabíte sportem, pravidelným sexem, dostatečným odpočinkem, relaxací nebo meditací. Zajděte si na lekci. Setkávejte se s přáteli, najděte si koníčky, čas využívejte smysluplně.

7 nejčastějších otázek na premenstruační syndrom PMS

Jak dlouho trvá PMS?

Premenstruační syndrom se u postižených objevuje po celý život. Nejhorší je cca. 4 dny před menstruací, někdy až 14 dní. Mizí 2 až 3 dny po začátku menstruace. Vyléčit se nedá, možné je pouze zmírnit jeho negativní projevy.

Jaké jsou nejčastější příznaky PMS?

Rapidní únava, náladovost, pláč a emoční citlivost, potíže se soustředěním, bušení srdce, paranoje, problémy s koordinací, zapomnětlivost, nadýmání, trávící potíže, bolest hlavy a zad, svalové křeče, necitlivost končetin, návaly horka a zimnice, závratě, mdloby, nespavost, změny vidění a zhoršený zrak, problémy s dýcháním, rozvoj alergií, bolestivá menstruace, snížené libido.

Zhoršuje věk příznaky a průběh PMS?

PMS se objevuje kdykoliv mezi pubertou a menopauzou, takže od cca. 11 do cca. 45 let. Nejvíce se objevuje během 20. až 30. roku. Věk, stres a špatná životospráva PMS zhoršují a prohlubují.

Jak mohu co nejvíce zmírnit PMS?

Zapojte nenáročné změny životosprávy. Jezte zdravě a cvičte. Nekuřte a nepijte alkohol ani kávu. Odpočívejte, souložte, bavte se s přáteli, relaxujte a najděte si koníčky.

Co pomůže špatné psychice způsobené PMS?

Aerobní cvičení, relaxace, spánek, zdravá strava.

Které léky pomohou s PMS?

Nesteroidní protizánětlivé léky, léky proti bolesti.

Které antikoncepční pilulky jsou nejlepší pro PMS?

Podle studií jsou nejlepší ty s obsahem drospirenonu.

Premenstruační dysforická porucha PMDD

Má velice podobné vlastnosti jako PMS, ale příznaky jsou ještě silnější a o to hůře zvladatelné. Postižená zažívá vysloveně záchvaty a ataky.

Panika, agrese, sebevražedné sklony, chronická nespavost a další stavy, které ženu vyřadí z běžného fungování. Praktiky, které zmírňují příznaky PMS jsou obvykle účinné i pro zmírnění PMDD.

PMDD je bohužel dědičná nemoc, takže žena za ní často vůbec nemůže a trpí zcela nevinně. Nemoc se může vyskytnout i jako důsledek jiných nemocí či úrazů.

Jak rozeznat PMDD od PMS? Jaké jsou rozdíly?

 • Pokud vás trápí nepříjemné příznaky každý měsíc a vytrácí se těsné s nástupem menstruace, jde o PMS.
 • Pokud jsou příznaky tak extrémní a nezvladatelné, že brání ve výkonu běžných denních aktivit a povinností, může jít o PMDD. Je to závažná forma PMS.

Až 85 % menstruujících žen má nějakou formu PMS. PMDD je mnohem méné častá porucha. Postihuje do 8 % menstruujících žen. Ženy s PMS obvykle nepotřebují pomoc lékaře, naopak ženy s PMDD budou o lékařskou pomoc žádat téměř jistě.

Na první pohled se příznaky obou zdají stejné, pouze PMDD je má mnohem zřetelnější a závažnější.

Jak se PMDD projevuje?

Podobně jako PMS. Budete mít zažívací potíže, citlivá a bolavá prsa, migrény, bolesti svalů a kloubů, budete vyčerpaná a k smrti unavená, budete mít problém usnout a pokud ano, nedovedete se vzbudit, budete mít chuť přejídat se a budete měnit náladu jako na houpačce. Vše bude velice intenzivní a těžce snesitelné.

S PMS se mlžete cítit smutně až depresivně. PMDD vás dovede k beznaději a můžete mít dokonce sebevražedné myšlenky a oběti již existují. Přidávají se úzkosti tak silné, že se žena ocitne na hlavně nervového zhroucení.

Nálada se může měnit z minuty na minutu a převažovat budou negativní emoce. Všechny pocity budou extrémně vyhrocené. Soužití s partnerem se pro něj může stát noční můrou a PMDD stojí i za rozchody a rozvody.

Jednoduše, PMDD je mentální porucha, která vyžaduje vyšetření a cílenou léčbu. Sama doma si nepomůžete a bez účinku budou také doplňky stravy či změny životosprávy. Ty stav dovedou ztlumit pouze minimálně, takřka necitelně.

Jak premenstruační dysforická porucha vzniká?

Opět se předpokládá vliv hormonální nerovnováhy. PMDD může být i dědičná porucha, proto se zeptejte své rodiny, zda se již někdy neobjevila. Základem pro vznik mohou být psychické komplikace jako úzkosti a deprese.

Jaké bude vyšetření a následná léčba?

Bohužel neexistují prokazatelné, ale pouze přibližné orientační testy jak na PMS, tak na PMDD. Váš stav musí posoudit gynekolog.

Ten vám nařídí sledovat svůj stav a vést si tabulku nebo deník příznaků. Tyto příznaky se musí vyskytovat 1 až 2 týdny před menstruací a objevit se musí minimálně před 3 periodami po sobě. Následná léčba závisí od stupně závažnosti.

Pokud se PMDD potvrdí, lékař předepíše léky. Aktuálně pomáhají 2 skupiny léků.

 • SSRI antidepresiva (inhibitory zpětného vychytávání serotoninu) – ovlivňují hladinu serotoninu a pomáhají zmírnit příznaky, které mění náladu a osobnost postižené.
 • Antikoncepční pilulky – brání ovulaci, což také zmírňuje příznaky, hlavně bolesti.

7 nejčastějších otázek na premenstruační dysforickou poruchu

Které jsou nejčastější příznaky PMDD?

Silná únava, změny nálady, pláč, úzkost, deprese, sebevražedné myšlenky a sklony, problematické soustředění, bušení srdce, paranoje, zapomnětlivost, bolesti. Vše velice silné a na hranici snesitelnosti, nebo až za ní.

Je PMDD mentální nemoc?

Ano, je. Vyznačuje se shlukem negativních duševních stavů, které se pravidelně opakují.

Nejlepší léčba PMDD?

Antidepresiva, selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) – fluoxetin (Prozac, Sarafem), paroxetin (Paxil, Pexeva), sertralin (Zoloft).

Souvisí PMDD s hormonální nerovnováhou?

Ne. PMDD je negativní, až abnormální reakce na normální hladinu ženských hormonů. Žena s PMDD může trpět hormonální nerovnováhou, ale hormonální nerovnováha není zaručeným viníkem vzniku PMDD.

Může se PMDD vytratit sám od sebe?

Bohužel ne. Vyžaduje cílenou léčbu a pochopení příčin vzniku. Pokud se neléčí, může se dál zhoršovat a prohlubovat.

Pomůže odstranění vaječníků zmírnit PMDD?

Ano, je to možné. Odstraněním vaječníků dojde k zastavení ovulace a menstruačního cyklu. Společně s estrogenovou terapií lze udržet správné hladiny hormonů a díky tomu eliminovat jejich výkyvy, které mohou za vznik PMDD.

Může PMDD přetrvat i během menstruace?

Nejsilnější příznaky PMDD se mohou objevit několik dnů před, ale i několik dnů po začátku menstruace.

Hormonální nerovnováha jako společný jmenovatel všech komplikací

Všechny negativní stavy od problematické menstruace přes premenstruační syndrom až po nesnesitelnou premenstruační dysforickou poruchu jsou důsledkem hormonální nerovnováhy. Je tedy nesmírně důležité snažit se po celý život žít a pečovat o sebe tak, aby k nadměrným výkyvům nedocházelo.

Co je hormonální nerovnováha a proč mají hormony tak silnou moc?

Hormony jsou chemické přenašeče signálů a povelů v organismu. Vyrábějí je endokrinní žlázy (štítná žláza, příštítná tělíska, slinivka břišní, nadledvinky, pohlavní žlázy, hypofýza). Hormony doslova říkají orgánům a tkáním, co mají přesně dělat. Pokud hormony nejsou v rovnováze, tělo nefunguje správně. I malá změna může mít silné negativní důsledky.

Zjednodušeně si hormony představte jako suroviny na přípravu dortu. Pokud je všech vhodné množství, dort bude výborný a bezchybný. Když ale některých surovin bude málo nebo příliš mnoho, dort se možná ani nepovede upéct.

Produkce některých hormonů slábne věkem, některé ovlivňuje životní styl nebo jiné zdravotní komplikace.

Jak poznám hormonální nerovnováhu?

Zde je seznam příznaků, které na sobě můžete pozorovat nejčastěji.

přibírání i bez změn stravováníúnava a vyčerpánícitlivost na chlad a teplo
zácpa, nevolnost, zvracenívyschlá pokožkanizký nebo zvýšený tep, bušení srdce
ztráta váhy bez příčinynafouklý obličejčasté močení
padání a ztráta pevnosti vlasůsvalová slabostdehydratace, žízeň
hlad, chuť do jídlabolest svalů, citlivá pokožkavaginální suchost, bolest během sexu
depreseotoky, ztuhlost a bolest kloubůneplodnost (infertilita)
nizké libidoporuchy zrakuporuchy menstruace
nervozita, podrážděnostnadměrné pocení (hyperhidróza), návaly teplanadměrný růst ochlupení
Seznam nejčastějších příznaků hormonální nerovnováhy

Nejčastější příčiny hormonální nerovnováhy

Za některé může žena sama a to kvůli nezdravé životosprávě. Některé jsou bohužel důsledkem nemocí, takže žena není vždy na vině.

Příčiny se liší podle toho, které konkrétní hormony nebo žlázy jsou ovlivněny.

cukrovka (diabetes)některé léky
hypotyreóza (nedostatečná činnost štítné žlázy)dlouhodobý stres
hypertyreóza (nadměrná činnost štítné žlázy)nedostatek adrenalinu
hyperfunkční uzlinynádory hypofýzy (část mozku)
hormonální terapiezranění a jiné nemoci
nádoryléčba rakoviny
zvětšené nadledvinkytyreoiditida
poruchy příjmu potravyCushingův syndrom
menopauzaSyndrom polycystických ovarií
těhotenstvíhormonální léky a antikoncepce
kojenípredčasná menopauza
Seznam nejčastějších příčin hormonální nerovnováhy

Kam může vést dlouhodobě neřešená nerovnováha?

Vyšetření a léčba jsou skutečné potřebné. Pokud nerovnováhu nezjistíte, problémy budou růst a sílit. Tyto zdravotní komplikace jsou nejčastějším důsledkem odignorované hormonální nerovnováhy.

cukrovka (diabetes)deprese a úzkosti
vysoký krevní tlak (hypertenze)různé druhy rakoviny
vysoký cholesterolosteoporóza (řídnutí kostí)
nemoci srdceztráta svaloviny
neuropatie (bolestivé postižení nervů)neplodnost (infertilita)
obezitaúnik moči (inkontinence)
spánková apnoe (dušení během spánku)sexuální dysfunkce
poruchy a poškození ledvinzvětšení štítné žlázy
Seznam nejčastějších důsledků neléčené hormonální nerovnováhy

Jak se vyšetřuje ženský hormonální dysbalanc?

Lékař vás nejdříve vyzpovídá. Zeptá se na příznaky, které vás trápí a přibližnou dobu, kdy jste je zpozorovala. Mějte sebou seznam všech léků a doplňků, které užíváte.

Zeptá se vás na četnost a intenzitu příznaků, zda vám něco dovede ulevit, zda máte kolísavou váhu zda aktuálně zažíváte stres, kdy jste naposled menstruovala, zda plánujete těhotenství, zda netrpíte vaginální suchostí a sníženým libidem. Na základě zjištění doporučí další testy.

POZOR, doma nemáte šanci zjistit, jestli máte hormony v nerovnováze. Domácí testy sice existují a dovedou změřit hladinu určitých hormonů, nicméně hlavní slovo má opět lékař, který chápe, co se s vámi děje. Potřebné je odborné vyšetření.

 • Rozbor krve – pro posouzení hormonální hladiny.
 • Hmatové vyšetření genitálií – pro zjištění hrudek, bulek a nežádoucích útvarů
 • Ultrazvukové vyšetření – prohlédne si vaše vaječníky, dělohu, štítnou žlázu nebo mozkovou hypofýzu
 • Biopsie podezřelých nálezů – odběr vzorků
 • Rentgen

Léčba hormonální nerovnováhy ve zkratce

Léčba se vždy předepisuje až na základě toho, co ji způsobilo.

 • Terapie estrogenem – do těla se bude doplňovat v malých dávkách injekčně, krémem, tabletou nebo vaginálním kroužkem.
 • Léčba hormony štítné žlázy
 • Hormonální antikoncepce – pilulky, náplasti, vaginální kroužky, nitroděložní tělíska
 • Antiandrogenní léky – androgeny jsou mužské hormony a tyto léky snižují jejich hladinu
 • Pilulky Addyi a injekce Vyleesi pro obnovu slabého sexuálního libida
 • Lékař vám samozřejmě doporučí změny životosprávy k lepšímu.

My vám samozřejmě doporučíme Proerectu WOMEN s bylinami, které mají vliv na optimální hladinu hormonů a navozují menstruační a premenstruační komfort.

Proerecta WOMEN

7 nejčastějších otázek na hormonální nerovnováhu

Jaká jsou nejčastější příznaky hormonální nerovnováhy?

Přibírání, únava, citlivost na teplo a chlad, zácpa, střevní komplikace, suchá pokožka, nateklý obličej, ztráta hmotnosti bez příčiny, srdeční problémy.

Nejčastější příčiny hormonální nerovnováhy?

Stres, užívání hormonálních léků, nemoci a zdravotní komplikace, které ovlivňují endokrinní žlázy.

Jak doma přirozeně optimalizovat hladinu hormonů?

Jezte dostatek bílkovin, cvičte, nejezte rafinované cukry, zvládejte stres, jezte zdravé tuky, nepřejídejte se a nehladovějte, pijte zelený čaj a jezte tučné ryby.

Za jak dlouho navodím hormonální rovnováhu?

Vždy závisí od terapie, kterou se léčíte. Obecně lze zlepšení čekat po několika týdnech. Úplné výsledky se dostaví do 3 až 6 měsíců. Nějakou dobu totiž trvá, než organismus srovná hormony a vybuduje zásoby těch vyčerpaných.

Které vitaminy pomohou vybalancovat hormony?

Vitamin D, vitamin E a vitamin B. V přirozené formě je najdete v doplňku Proerecta WOMEN pro každodenní užívání.

Dovedu si hladinu hormonů změřit sama doma?

Ano, domácí testy existují, ale nesprávné hladiny bude léčit stejně lékař. Pokud máte podezření na nerovnováhu a chcete ušetřit, vydejte se do ordinace hned a nezdržujte se doma s nákupy a testy.

V jakém věku mám čekat hormonální nerovnováhu?

Nejběžněji dochází ke kolísání hormonů v období menopauzy cca. po 45. roce života.

Použité odborné zdroje

Studie a odborné články najdete i pod proklikmi přímo v textu. Zde je několik dalších relevantních zdrojů, ze kterých jsme při psaní článku vycházeli.