Problémy s ejakulací (předčasná, opožděná, retrográdní): Příznaky, příčiny a léčba

 • Redakce Proerecta.cz
 • 23 února, 2023

Problémy s ejakulací patří mezi časté mužské sexuální dysfunkce. Dělíme je na 3 hlavní typy:

 • předčasná ejakulace, kdy muž nedovede souložit tak dlouho, jak by si představoval a obvykle nemůže uspokojit partnerku,
 • opožděná ejakulace, kdy muži trvá vyvrcholení až příliš dlouho, kvůli čemu se orgasmu často ani nedočká,
 • retrográdní (zpětná) ejakulace, kdy ejakulát při orgasmu neputuje ven z těla, ale prochází do močového měchýře.

Všechny 3 problémy s ejakulací vyvolávají napětí a frustraci v sexuálních vztazích, potažmo v partnerských vztazích celkově. Pokud jste zaznamenal kterýkoliv z problémů, je rozumné zajít za sexuologem nebo urologem. Zjistí příčinu a doporučí vám nejrychlejší pomoc.

problémy s ejakulací

MÁTE KONKRÉTNÍ DOTAZ NA PROBLÉMY S EJAKULACÍ a nestíháte číst celý článek?

Napište nám na info@proerecta.cz nebo zavolejte na +420 607 657 370. Poradíme, proč ejakulace zlobí a jak poruchu co nejrychleji napravit.

Mail dorazí přímo do e-shopu Proerecta.cz. V problémech s ejakulací se vyznáme díky dlouholeté praxi ve výrobě a prodeji doplňků stravy pro mužské sexuální zdraví.

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace je velmi rozšířeným problémem s ejakulací. Celosvětově PE hlásí 1 ze 3 mužů. Každý třetí muž nedovede souložit tak dlouho, jak by si přál. Pokud se problém objeví občasně, nevzniká důvod k obavám. Dlouhodobý výskyt již zhoršuje kvalitu sexuálních vztahů.

Předčasná ejakulace je definována jako stav, kdy muž ejakuluje dříve, než by si přál on nebo jeho partnerka. Lékaři problém definují jako vyvrcholení do 1 minuty od penetrace vagíny. Muž si tak užívá pouze krátký sex a za tuto dobu nestihne uspokojit ženu, která na dosažení orgasmu potřebuje mnohem více času. Normálně muž ejakuluje po 4 až 8 minutách a za tuto dobu obvykle partnerku stíhá uspokojit.

Příčiny předčasné ejakulace

Příčinou problému mohou být tělesné i duševní faktory. Čím déle na muže tyto negativní vlivy působí, o to déle se s předčasnou ejakulací bude potýkat.

Duševní (psychické) příčiny:Tělesné (fyzické) příčiny:
– deprese
– stres
– problémy ve vztahu
– úzkost a strach kvůli vlastnímu sexuálnímu výkonu a z opakovaného selhání
– problémy a nemoci prostaty
– problémy s funkcí štítné žlázy (hypotyreóza a hypertyreóza)
– užívání drog, pití alkoholu a kouření
Tabulka nejčastějších příčin předčasné ejakulace

Předčasnou ejakulaci tedy nemusí přímo vyvolávat jiný zdravotní problém. Může totiž být i důsledkem našich návyků, které jsme si jako muži vytvořili ještě v raném dětství.

Zde jsou běžné situace, které mohly po čase vyústit do předčasné ejakulace:

 • Snaha o příliš rychlé vyvrcholení. Mladí chlapci běžně masturbují. V dětství si ale nepřejí být nikým přistiženi, proto se snaží dosáhnout orgasmus co nejrychleji. Pokud kluk během celého dětství onanoval v nervozitě z přistižení rodiči nebo sourozenci, časem si na rychlý průběh zvykl. Po navázání prvních sexuálních vztahů se svého zlozvyku nestihl zbavit a výsledkem je předčasná ejakulace.
 • Příliš přísná, puritánská výchova. Rodič mladíka kvůli víře či jinému vyznání přesvědčoval, že masturbace a sex je něco špatného. Dítě i dospívající mladík přitom potřebuje objevovat své tělo a sexualitu. Pokud masturboval nebo měl sex, kvůli strachu z rodiče nebo hříchu se snaží vše urychlit, aby mu na to nikdo nepřišel.
 • Traumatizující sexuální zážitek. Dospělák si může v hlavě nosit trauma, třeba pokud byl kdysi při masturbaci či sexu přistižen a dostal se do problémů nebo byl sexuálně zneužíván.

BEZPEČNÝ TIP: Rostlinné doplňky stravy sice předčasnou ejakulaci nevyléčí. Obsažené složky ale uvolňují a roztahují cévy, díky čemu do penisu proudí více krve. Pomohou tak udržet erekci dostatečně pevnou na pokračování soulože a to i pokud jste již ejakuloval.

Pro dlouhodobou podporu spolehlivé erekce doporučuji kapsle Proerecta LONG s obsahem peruánské maky, extraktu z hroznových semen a směsi vitamínů s minerály. LONG užívejte denně a už se nenechte obrat o erekci hned po prvním orgasmu.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí LONG. Případnou objednávku doručíme diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s bezpečnou podporou erekce a sexuální výdrže.
proerecta long

Léčba předčasné ejakulace

Lékař (sexuolog, urolog nebo jiný specialista) bude předčasnou ejakulaci léčit na základě její přesné příčiny. Je proto důležité, aby lékař příčinu znal, co znamená, že musíte zajít na vyšetření. Pokud žádného specialistu sám neznáte, vhodného odborníka vám doporučí i praktický lékař.

Léčba antidepresivy

Antidepresiva působí na upokojení mysli, takže je lze užívat v případě, že předčasnou ejakulaci vyvolaly psychické potíže. Mají tlumivý účinek, takže postižený muž nevyvrcholí tak rychle a ejakulaci může o něco posunout. Konkrétně se využívají selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu.

Konkrétní názvy léků nebudu uvádět, protože finální výběr je vždy na lékaři. Ten musí posoudit váš celkový zdravotní stav, protože léky mohou mít různé vedlejší účinky. Kvůli tomu nemusí být účinné nebo bezpečné, pokud trpíte nějakou jinou nemocí. Obvykle nejsou vhodné pro muže s problematickým srdcem, játry a ledvinami. Antidepresiva mohou dokonce vyvolat problémy s erekcí až erektilní dysfunkci.

Léčba předčasné ejakulace antidepresivy účinkuje zpravidla již po několika dnech až 2 týdnech. Negativní vedlejší účinky by měly odeznít do 3 týdnů. Pokud by se tak nestalo, lékař změní dávkování nebo vymění lék za jiný. Mezi běžné vedlejší účinky patří:

 • pocity jako když jste nachlazený
 • bolesti břicha a průjmy
 • návaly horka a nadměrné pocení

Inhibitory fosfodiesterázy typu 5

Inhibitory PDE5 jsou skupinou léků primárně předepisovaných na léčbu erektilní dysfunkce. Patří mezi ně i populární Viagra s léčivem sildenafil. U pacientů s ED se však projevil i další prospěšný účinek a to pomoc s předčasnou ejakulací.

I tyto léky jsou však vždy přísně na lékařský předpis, takže je nikdy neshánějte načerno někde po internetu ani z druhé ruky. Nepředepsaný a neodborně dávkovaný lék vám může trvale poškodit zdraví a ve vzácných případech dokonce způsobit smrt.

Psychosexuální terapie

Psychosexuální poradenství vám pomůže lépe pochopit a vyřešit problémy související se sexem. Terapeut vás bude během sezení:

 • motivovat, abyste identifikoval problémy ve vztahu, zaměřil se na ně a s jeho pomocí je vyřešil
 • učit techniky, které vám pomohou odnaučit se návyku na rychlé vyvrcholení, pokud si jej nesete již z mládí (metoda start-stop a podobně)

Psychoterapii můžete podstoupit sám nebo i s partnerkou. Pokud vám problém s ejakulací narušuje partnerský vztah, pomoct může taky vztahový terapeut.

Psychosexuálního terapeuta v blízkosti vašeho bydliště si vyhledejte na internetu. Počítejte s tím, že si terapie vyžádá několik sezení. Pojišťovna terapii obvykle neproplácí, protože se nejedná o život ani zdraví ohrožující stav. Určitě se ale zeptejte ve své pojišťovně, zda by vám neuhradila aspoň část nákladů.

Znecitlivující (anestetické) kondomy, gely, krémy nebo spreje

Tyto prostředky předčasnou ejakulaci nevyléčí, pomohou ale snížit citlivost penisu. Předčasná ejakulace je mnohdy důsledkem příliš citlivého penisu. Anestetika tuto citlivost snižují, takže nedochází k tak výraznému dráždění penisu ani žaludu. Výsledkem je o něco delší sexuální výdrž.

Anestetické kondomy a drogerii koupíte ve většině lékáren, drogerií a sex-shopů. Na etiketě si všímejte, zda výrobek obsahuje anestetickou složku.

Za nevýhodu lze považovat, že anestetikum může působit i na vagínu a snižovat její citlivost. Pokud začnete znecitlivující výrobky používat, vždy se partnerky zeptejte, zda jí neubraly na citlivosti. Pokud ano, vyzkoušejte jiné metody oddálení ejakulace. Anestetický gel můžete také nanést na penis a na něj navléct klasický kondom bez anestetika.

MĚJTE PODROBNÝ PŘEHLED: Předčasná ejakulace: Nevinný problém, který vás obere o partnerku. Jak oddálit ejakulaci a udržet vztah?

Klikněte na odkaz a čtěte o všech dostupných metodách oddálení ejakulace a prodloužení sexuální výdrže.
předčasná ejakulace

Jak si můžete s předčasnou ejakulací pomoct sám doma?

Bohužel příliš mnoho rad jak si pomoct sám neexistuje. Vyzkoušet ale můžete:

 • Používejte silný kondom. V obchodě se zeptejte, který kondom je nejsilnější. Díky němu budete mnohem méně vnímat tření vagíny, takže stimulace bude slabší a prodloužíte tak výdrž.
 • Masturbujte často a také krátce před sexem. Po ejakulaci nastoupí tzv. refrakterní doba, což je několik minut až hodin potřebných k dalšímu vzrušení a schopnosti opět provozovat sex. Zároveň bude trvat o něco déle, než ejakulujete. Pokud vás trápí předčasná ejakulace, není vhodné, abyste se masturbaci úplně vyhýbal. Byl byste značně nadržený a o to rychleji byste vyvrcholil při sexu.
 • Souložte jenom v některých polohách. Ideální je třeba misionářská poloha, kdy budete nahoře vy. Až se bude blížit vyvrcholení, penis vytáhněte a nechte pocit odeznít. Jde o tzv. start-stop metodu a dle vlastní výdrže ji můžete opakovat několikrát. Sledujte, až dosáhne orgasmus partnerka a vy ejakulujte souběžně nebo až poté. Poloha, kdy je žena nahoře není vhodná, protože v ní nemáte kontrolu nad drážděním a partnerka to může s přirážením lehce přehnat. Ejakulaci byste tak nemohl ovlivnit.
 • Osvojte si techniku stlačení žaludu. Chvilku před orgasmem stiskněte palcem a ukazovákem žalud tak, aby nic nemohlo vytéct ven. Žalud držte zmáčknutý 10 až 20 vteřin, poté pusťte, rozdýchejte se, ale ke stimulaci se vraťte až po dalších 30 vteřinách. Techniku lze dle výdrže několikrát opakovat.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT: Pokud máte penis až příliš citlivý, naučte se, jak snížit citlivost penisu a vydržet souložit déle.

Opožděná ejakulace

Opožděnou ejakulací trpí průměrně každý čtvrtý muž. Může tedy jít až o 25 % mužské populace. Lékaři opožděnou ejakulaci definují jako poruchu orgasmu.

 • dosažení ejakulace trvá nepřiměřeně dlouho
 • nebo muž nedovede ejakulovat vůbec a to ani pokud má normální erekci a silné erotické libido

O opožděnou ejakulaci se jedná, pokud nejste schopen ejakulovat ve více než polovině případů sexu nebo masturbace.

Příčiny opožděné ejakulace

I opožděnou ejakulaci mohou stejně jako tu předčasnou způsobit fyzické či psychické příčiny. Často jsou si velmi podobné. Pokud se najednou sejde několik příčin, problém se stává závažnějším a léčba se prodlužuje.

Opožděná ejakulace nemusí mít vliv na kvalitu erekce ani sílu sexuálního libida. Postižený s ní může normálně souložit, ale na odměnu v podobě orgasmu si musí počkat déle, případně orgasmus nedosáhne vůbec.

Porucha se může objevit prakticky kdykoliv, velmi často bez předchozích náznaků.

Tělesné (fyzické) příčiny:Léky, které mohou vyvolat zpožděnou ejakulaci:
cukrovka (diabetes)
operace prostaty, měchýře nebo jiné části močového ústrojí
vyšší věk
roztroušená skleróza
poranění míchy
antidepresiva
léky na vysoký krevní tlak (antihypertenziva)
antipsychotika
Tabulka nejčastějších příčin opožděné ejakulace

Léčba opožděné ejakulace

Konkrétní léčebná metoda budě opět záviset od konkrétní příčiny. Proto se ani s opožděnou ejakulací nevyhýbejte lékařskému vyšetření (urolog, sexuolog, praktik).

Léčba léky

Opět záměrně nejmenuji žádné léky. Ty konkrétní vám lékař předepíše podle aktuálního zdravotního stavu, příčiny opožděné ejakulace, věku a léků, které již užíváte proti jiným nemocem. Třeba selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu totiž mohou svým tlumivým účinkem opožděnou ejakulaci přímo vyvolávat. Pokud SSRI léky užíváte, lékař předepíše další léky, které budou jejich vedlejší účinky snižovat.

Sexuální terapie

Sexuální terapie je odborné poradenství, které kombinuje psychoterapii s různými doporučenými změnami sexuálního života a návyků postiženého. Tyto změny mohou zesílit potěšení ze sexu nebo masturbace a tím usnadnit a zrychlit dosažení ejakulace a orgasmu.

S terapeutem budete diskutovat o duševních problémech s negativním vlivem na vaši sexualitu a vztahy celkově. Zároveň vám doporučí užitečné tipy, které budete praktikovat s partnerkou doma. Mezi tyto tipy patří:

 • Podvolit se sexuálním fantaziím a hrát různé erotické hry, díky čemu podpoříte vzrušení a posílíte očekávání ejakulace. Tím si dosažení ejakulace usnadníte.
 • Používat sexuální hračky a pomůcky, které zvýší erotické dráždění a zesílí výsledné uspokojení.

Okamžité odvyknutí si od drog a alkoholu

Přílišné pití alkoholu a zneužívání drog může být primární příčinou vzniku opožděné ejakulace. Ještě než zajdete k lékaři a budete po něm žádat léky, zamyslete se, zda se vaše ejakulace nezpozdila právě po propité noci nebo po užití některé drogy.

Pokud ano, určitě s těmito zlozvyky skončete. A ideálně s nimi skončete, i pokud se u vás problémy s ejakulací zatím neobjevily. Uděláte to nejlepší pro své celkové zdraví, protože alkohol ani drogy ještě nikomu v ničem nepomohly.

Retrográdní (zpětná) ejakulace

Tento problém s ejakulací se vyskytuje poměrně vzácně. Trápí zhruba 1 z 200 mužů po celém světě. Kvůli nějaké fyzické anomálii ejakulát neputuje ven z těla přes močovou trubici, ale vrací se do močového měchýře.

Retrográdní ejakulace se projevuje:

 • žádným nebo velmi nízkým až nepovšimnutelným objemem ejakulátu během orgasmu
 • kalnou močí po sexu nebo masturbaci kvůli spermatu, který se nacházel v močovém měchýři

Porucha obvykle není nebezpečná a u postiženého nehrozí žádné zdravotní riziko, které by retrográdní ejakulace mohla vyvolat. Postižený může být pořád dokonale plodný, mít zdravé spermie v dostatečném množství a zplodit vlastní zdravé dítě. Postižený zároveň při orgasmu zažívá všechny příjemné pocity.

Příčiny retrográdní ejakulace

U zdravého muže se těsně před ejakulací uzavře hrdlo močového měchýře, aby ejakulát směroval přes močovou trubici ven z těla. Zároveň aby během orgasmu neunikala souběžně i moč. U muže s retrográdní ejakulací se svaly kolem hrdla měchýře nestáhnou a hrdlo tak neuzavřou. Proto do něj ejakulát vtéká.

Za tyto problémy může obvykle poškození či oslabení zodpovědných svalů nebo nervů, které je ovládají. Retrográdní ejakulace je častá u mužů po operaci prostaty nebo močového měchýře, u diabetiků, kteří mají problémy se správnou funkcí nervů, u pacientů s roztroušenou sklerózou, kterým degradují nervy a slábnou nervové přenosy nebo u uživatelů alfa-blokátorů pro léčbu vysokého krevního tlaku (hypertenze).

Léčba retrográdní (zpětné) ejakulace

Většina postižených zvládá svou retrográdní ejakulaci i bez léčby. Dovedou si užívat sex, prožívají orgasmus a díky pevné erekci bez problémů obšťastňují své partnerky. Pokud poruchu nevyvolal úraz nebo závažná anomálie, léčba není nezbytná.

K problému může dojít, pokud si postižený pár přeje vlastní miminko. Tehdy se lékař musí dostat ke spermiím jiným než běžným způsobem v rámci umělého oplodnění (intrauterinní inseminace nebo in-vitro fertilizace). Pokud chce muž ženu oplodnit přirozeně, může zvážit léčbu.

 • Pokud je retrográdní ejakulace způsobena cukrovkou nebo je důsledkem prodělané operace, lékař předepíše léky proti otoku a zduření svalů nebo sliznic.
 • Pokud problém vyvolávají jiné léky, lékař upraví dávku nebo je vymění. Až je pacient přestane užívat, ejakulace se obvykle vrátí do původního stavu.
 • Pokud nějaký lék užíváte a myslíte si, že stojí za retrográdní ejakulací, informujte o tom lékaře, který vám lék předepsal.

V některých případech léčba není možná. Typicky když došlo k významnému poškození nervů nebo svalů.

Krev v ejakulátu (hematospermie)

Přítomnost krve v ejakulátu nepatří mezi poruchy ejakulace. Krvácení se jí ale bytostně dotýká, takže zmiňuji i tuto komplikaci. Pokud si všimnete krve ve spermatu, vždy zpozorněte a ideálně ihned jděte na vyšetření. Lékař provede různé testy a speciální vyšetření.

Únik krve znamená, že poškození se již vyskytlo někde po cestě spermatu. Nemusí jít o závažné zranění, ale jelikož si dovnitř těla nevidíte, vyšetření je vždy namístě.

Příčinou hematospermie je často chronický zánět prostaty (chronická prostatitida), zánět močové trubice (uretritida) nebo poškození varlat. Ostatní možné příčiny krvácení do ejakulátu seřadil web Erekce.cz.

O všech problémech s ejakulací informujte partnerku

Snažte se s každým problémem s ejakulací nebo jakýmkoliv jiným sexuálním problémem vždy svěřit partnerce. Pochopí, proč někdy v posteli selháváte a bude rozumět, že vás to mrzí a že se snažíte věc napravit.

Již tento krok pomůže i vám, protože vás může zbavit strachů, stresů a úzkostí, které mohou problémy s ejakulací lehce vyvolat. Zároveň utlumíte případnou nervozitu a zodpovíte zatím nevyvrácené domněnky, které dnes může žena mít. Poraďte se klidně i s přáteli, kteří někdy řešili podobné problémy a ptejte se, kdo nebo co jim pomohlo.

NEZAPOMEŇTE, že vám do 2 dnů diskrétně doručíme užitečné kapsle Proerecta LONG.

Ty v penisu udrží dostatek krve i po první ejakulaci, díky čemu vydržíte souložit déle, nabudíte libido a sex si užijete intenzivněji.

Klikněte na tlačítko a čtěte o všech účincích kapslí LONG. Případnou objednávku doručíme diskrétně do 48 hodin. Ihned tak můžete začít s bezpečnou podporou erekce a sexuální výdrže.
proerecta long

DÁLE ČTĚTE: Jak zvětšit objem ejakulátu? 11 nenáročných tipů na každý den.

Klikněte na odkaz a čtěte o všech dostupných metodách zvýšení objemu ejakulátu a podpoře plodnosti.
jak zvětšit objem ejakulátu?